cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
1086 comentarii 1 23 4 5 ..... 52 53 54 55 INAINTE ›
21 riciu
21 riciu [251c]
12-02-2010, 20:33

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

va multumesc mult de tot !! stiu ca asa este dar eu sunt o persoana fricoasa si cam pesimista si am nevoie de incurajari , altfel simt ca nu pot merge mai departe ! inseamna mult pt mine incurajarile dvs sa pot fi in continuare alaturi de tatal meu , pt ca pana acum numai eu am fost cu el prin spital si tb sa-i dau curaj in continuare ! multumesc !!!
22 radicus
22 radicus [411c]
15-02-2010, 18:22

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

riciu, ceva noutati?
23 riciu
23 riciu [251c]
15-02-2010, 21:18

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna seara radicus ! operatia lui tata a durat 9 ore , dr ne-a spus ca nu a avut probleme in timpul operatiei doar ca tumora a fost mult mai sus decat se astepta , adica undeva la baza limbii , si nu a putut sa traga din stomac , a inlocuit cu colon . cand am plecat noi nu era constient , arata f rau dupa operatie : intubat , cu vreo trei taieturi , plin de furtune . o sa-l alimenteze prin nas cam o saptamana . medicul ne-a spus ca atunci cand pune in schimb colon exista riscuri f mari sa se rupa cusaturile, a spus ca a facut ce a tinut de el , acum sa ne rugam la d-zeu sa treaca perioada critica cu bine !!! in continuare mi-e frica pt taticul meu !!! multumesc !
24 radicus
24 radicus [411c]
16-02-2010, 00:05

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

daca operatia a decurs fara probleme atunci nu mai trebuie sa va faceti probleme. E o perioada grea, dupa ce se trezeste o sa simta durerile. Dar o sa treaca peste ele cu bine si cu calmante :). La terapie intensiva se ocupa bine de el, nu vor fi probleme iremediabile. Peste ce a fost mai periculos a trecut. Si acum sunt riscuri cum ar fi aia cu cusatura sa se desprinda, infectii, dureri extrem de mari. Dar riscurile cele mai mari au fost in timpul operatiei. Chiar si dupa convalescenta trebuie sa respecte cu sfintenie recomandarile medicilor in privinta alimentatiei.
25 riciu
25 riciu [251c]
16-02-2010, 20:29

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

am fost la spital toata ziua ! nu au reusit sa-l detubeze dimineata , l-au reintubat imediat , nu a putut respira . au fost clipe groaznice !!! acum spre seara l-au detubat si sper sa ramana asa sa nu mai aiba probleme !! aveti idee aceste cusaturi cand anume suntem siguri ca s-au prins bine ? acum imediat postoperator sau in timp indelungat ??
26 radicus
26 radicus [411c]
17-02-2010, 01:31

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

cusaturile exterioare se vindeca in 7-14 zile de obicei dar depinde de persoana. Cusatura interna de pe esofag nu stiu in cat timp.
27 riciu
27 riciu [251c]
17-02-2010, 21:10

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna seara ! astazi a fost mai bine decat ieri ! zice ca nu il doare asa rau , e suportabila durerea, dar nu mai suporta uscaciunea buzelor si a gurii . a inceput sa tuseasca si sa scuipe ceva . am vb cu dr si mi-a spus ca acele cusaturi au risc f mare sa se rupa in primele 5 zile de la operatie , daca pana atunci nu s-au desfacut este in regula . ma rog la d-zeu sa fie bine si sa treaca cu bine .
28 radicus
28 radicus [411c]
17-02-2010, 22:04

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

ma bucur sa aud ca durerile nu sunt prea mari. Oricum, sunt sigur ca totul o sa fie bine.
29 LISUCA
29 LISUCA [37c]
19-02-2010, 16:59

Membru din 19-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 37

AUTOR:LISUCA buna seara! am in familie o persoana in varsta de 56 ani cu diagnostic cancer pe esofag
a facut 25 sedinte de raditerapie - fata - spate, iar acum mai face inac 6 sedinte di lateral.
pauza 30 zile, iar apoi se pare inca o serie de 25 sedinte.
Cahimioterapie care se facea o data pe saptamana nu aputut-o face nin cauza creati-
ninei care nu este in parametri normali. Starea lui este in general buna in urma razelor
30 LISUCA
30 LISUCA [37c]
19-02-2010, 17:07

Membru din 19-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 37

LISUCA scuze,am apasat din greseala pe o alta tasta si ma scos din chenar.Deci cum va relatam starea este buna, ia scazut insa pofta de mancare si rareori are stari de voma, dar rar. Doresc sa stiu, dupa aceasta pauza va fi supus iarasi unor analize si atunci doctorul va putea spune rezultatulin urma radioterapiei ?
Dupa urmatoare repriza de radiatii se pare ca va fi supus operatiei de inlocuire a unei parti din esofag.
As dori amanunte daca cineva a trecut print-o situatie similara.
O SEARA FRUMOASA!
31 riciu
31 riciu [251c]
19-02-2010, 19:30

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna lisuca ! din pacate eu trec prin aceeasi situatie . tatal meu in varsta de 56 de ani tocmai ce a suferit o esofagoplastie . acum este in terapie intensiva unde tb sa stea vreo 10 zile . tatal meu a suportat f bine razele , mai rau a fost dupa citostatice care l-au daramat rau , acelasi nr de raze a facut si tata tot in acelasi fel , numai ca el a facut si trei cure de citostatice . a facut o luna de pauza , dupa acea pauza a repetat tomografia . inca o endoscopie si bronhoscopie . acolo s-a vazut ca tumora a dat inapoi si dr chirurg s-a hotarat sa opereze. operatia este extrem de dificila , a durat 9 ore si tata pe zi ce trece paraca se topeste in acel pat de spital , dar sper ca sa treaca cu bine aceasta perioada postoperatorie cu toate ca medicul zice ca inca este in perioada de risc . ruda ta are acest cancer localizat? unde face razele ? oricand doresti te pot ajuta cu informatii . sanatate !!
32 LISUCA
32 LISUCA [37c]
19-02-2010, 21:44

Membru din 19-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 37

Multumesc pentru promtitudine, ruda mea are tumoarea localizata la treimea superioara a esofagului.
Daca ma intrbi ca locatie unde face razele ,trebuie sa stii ca le face laFundeni, tot acolo se va opera daca se va constata ca este nevoie.
Noi am platait toate investigatiile - tu cum ai rezolvat aceasta problema - da-mi terog informatii-sugestii.
Tatal tau la ce spital a fost operat? si daca poti bineinteles sa imi spui ce medica a facut interventia chirurgicala.
Fuma tatal tau? ruda mea da - si nici acum nu a renuntat, deoarece dr. a spus ca poate sa fumeze 3-4
tigari pe zi.
Ce poti sa imi spui in aceasta problema ?
Doresc sanatate tatalui tau si sa auzim de bine!
O seara cit mai usoara!
Lisuca
33 riciu
33 riciu [251c]
20-02-2010, 09:59

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

si tatal meu tot asa sus a avut tumoarea, ba chiar cand l-au deschis s-a vazut ca era chiar mai sus , undeva la baza limbii. tot la fundeni a facut si el tratamentul la prof rodica anghel . de platit am platit si noi ct-ul , biopsia si endoscopia . a fost operat la spitalul marius nasta fost filaret, la prof ioan cordos .tatal meu nu a fumat niciodata , de baut a mai baut in ultimii 5 ani dar nu cat sa nu mai poata sta in picioare , asa ca eu nu cred ca la tatal meu ar fi fost din cauza bauturii , asa cum se speculeaza . asa a fost sa fie . mi se rupe inima in doua cand ma uit la el cum arata dupa operatie dar poate este cu noroc . doresc sanatate si rudei tale .
34 riciu
34 riciu [251c]
20-02-2010, 10:06

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna radicus !! daca ai idee , inca nu am inteles ce este acea taietura la gatul lui de unde vin niste furtune ? are multe taieturi : una in abdomenul superior , una undeva in dreapta la coaste , una la gat si parca ceva si la spate in zona cefei . arata foarte urat cu toate acele furtune din el . medicul mi-a spus ieri ca de-abia acum incepe riscul cel mai mare sa apara pb in privinta cusaturilor interioare dar mai ales acea anastamoza (sper ca am zis bine ) de la gat e cea mai periculoasa . nu mai pot , parca nu mai am putere sa-l vad asa !!!!
35 nicolae1900
35 nicolae1900 [109c]
20-02-2010, 15:12

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

pt riciu
taietura de pe abdomen - prepararea stomacului sau colonului in vederea reconstructiei - ele nu sunt libere in abdomen
taietura de pe torace - rezectia esofagului si pregatirea locului pe unde va fi dus stomacul sau colonul
taietura de la gat - prin ea se face legatura dintre faringe sau inceputul esofagului si colonul sau stomacul ascensionat
tuburi in abdomen - pentru drenajul acestuia dupa mobilizarea organului preparat se scot in zilele 2, 4 daca totul decurge bine
tubul din torace - pentru expansionarea plamanului, drenajul eventualelor colectii si protectie in cazul in care organul dus acolo nu rezista
tubul de la gat - protectia si supravegherea anastomozei (legaturii de la gat) care am inteles ca este cu faringele, baza limbii, ceea ce este f dificil - de obicei chirurgii se feresc sa faca astfel de interventii tocmai pt ca sunt cu riscuri f mari
prima saptamana este critica, ulterior pacientul trebuie sa aiba mare grija cu alimentatia - trebuie sa manance cu mare atentie
multa bafta;
36 radicus
36 radicus [411c]
20-02-2010, 19:56

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

buna riciu, ti-a dat deja nicolae1900 informatiile cerute. Ridica-ti moralul, privelistea nu e cea mai frumoasa. Dar e necesar pentru a trece cu bine de operatie. Trebuie sa vezi partea plina a paharului intotdeauna. E un pas extrem de important pentru sanatatea tatalui tau in viitor. Cancerul esofagian nu se face doar de la bautura, alcoolul e doar unul din factorii care mareste riscul.
37 LISUCA
37 LISUCA [37c]
20-02-2010, 20:00

Membru din 19-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 37

pt.riciu,
multumesc pentru raspuns, da intradevar sunt foarte dificile momentele prin care trci tu , familia ta si mai ales tatal
as dori sa stiu care au fost simtomele care l-au determinat pe tatal tau sa mearga la medic.
ruda mea nu mai putea inghiti, avea un nod in piept, bea numai lapte , iar in ultima perioada si pe acesta il dadea afara, dar dupa ce a facut endoscopia a inceput sa inghita mancare pasata, sa manince brinza cu smintana, banane si chiar biscuiti - oare de ce?
la ce sa ne asteptam in continuare?
cu bine,
lisuca
38 riciu
38 riciu [251c]
20-02-2010, 22:18

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

multumesc f mult nicolae1900 si radicus pt informatii !! oare dupa 7 zile de la operatie o sa scapam de perioada cea mai critica si o sa privim cu optimism viitorul ?? pt ca medicul tot imi spune ca in continuare este rezervat si nu inteleg de ce !! credeti ca odata facuta aceasta operatie tata o sa fie vindecat sau doar o prelungire scurta a vietii??
pt lisuca : si tatal meu aceleasi simptome le avea doar ca el manca bine , unele mancaruri mai consistente nu mai treceau si se blocau in gat . dupa endoscopie a inghitit mai bine pt ca odata introdus tubul acela , lumenul esofagului s-a mai dilatat un pic . asa s-a intimplat si la tata . in continuare o sa faceti ce spune si oncologul si chirurgul . in ce stadiu sunteti acum ? ruda ta cum se simte ? mai are afectat si altceva?
39 radicus
39 radicus [411c]
20-02-2010, 22:50

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

riciu, statistic operatia ii ofera tatalui tau sansa de a se vindeca sau in cel mai rau caz o prelungire de ani de zile a vietii. Dar nu te poti lua dupa statistica. Fiecare om e diferit de celalalt.
40 nicolae1900
40 nicolae1900 [109c]
21-02-2010, 00:20

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

supravietuirea post operatorie depinde f mult de stadiul final al bolii care poate fi vazut cu certitudine doar dupa operatie
daca ganglionii intratoracici scosi sunt pozitivi atunci prognosticul este mai rezervat
sanse exista dar sa nu iutam ca avem de a face cu o boala neoplazica iar in cazurile cu tumori f inalte cum este si cazul tatalui taulimitele de siguranta oncologice nu sunt foarte mari
interventia chirurgicala si tratamentul oncologic de obicei prelungesc viata sau atat timp cat pacientul mai traieste el va manca pe gura si nu pe un tub introdus in stomac - deci se incearca si obtinerea unei calitati a vietii superioare
stadiu vindecabil este doar stadiul 1
Răspunde la topic
1086 comentarii 1 23 4 5 ..... 52 53 54 55 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp