Metastaze osoase

Secțiunea: Metastaze osoase
420 comentarii 1 2 3 4 ..... 891011121314 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
201 RaulDuke
201 RaulDuke [7763c]
22-08-2012, 00:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca radioterapeutul nu ti-a dat un motiv foarte clar pentru asta, eu sincer nu vad/cunosc niciun motiv posibil... trebuie intrebat. altfel sunt de parerea oncologului.

de asemenea, daca din nu conteaza ce motiv, zometa il deranjeaza prea tare pe radioterapeut, nu se intampla ABSOLUT nimic daca zometa este devansata cu cateva saptamani.
202 luxor
202 luxor [4c]
22-08-2012, 15:44

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Multumesc mult pt raspuns, radioterapeutul nu mi-a spus un motiv anume pt amanarea administrarii de Zometa, doar mi-a spus ca din experienta dumnealui nu este bine ca Zometa sa fie administrata concomitent cu radioterapia, intre timp am mai vorbit cu oncologul care a spus ca se poate oricare din variante...acum, avand si raspunsul dv, o sa devansam cu doua saptamani administrarea de Zometa, mie imi era teama ca nu va mai avea efect nefiind facuta strict la 4 saptamani.
Va multumesc dinnou pt raspuns
203 RaulDuke
203 RaulDuke [7763c]
22-08-2012, 22:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
204 Ani85
204 Ani85 [17c]
23-08-2012, 14:20

Membru din 12-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Domnule Doctor RaulDuke, Fetelor,

Am ajuns in Romania in urma cu cateva zile, dar pana astazi nu am reusit sa va scriu. Bunica mea a inceput sedintele de radioterapie luni(am intrebat si se pare ca este radioterapie). I s-au dat de facut 5 sedinte, vineri va avea ultima sedinta. A facut toate analizele cu exceptia scintigrafiei osoase(nu am gasit nici la particular pana in luna Septembrie). S-a simtit putin slabita dupa radioterapie si a stat in pat mai mult decat de obicei, dar in rest a mancat bine a mai si glumit si a mai iesit si in curte la aer o ora /doua pe zi. Sunt fericita ca este in aceasta stare momentan.

In sfarsit am rezultatul la acel examen Imunohistochimic. Se pare ca a fost eliberat pe data de 26 Iulie, 2012.

Domnule Doctor RaulDuke,
Va rog frumos sa ma ajutati sa inteleg urmatorul rezultat pentru ca nu am primit asa multe raspunsuri :

Buletin Analiza

Diagnostic trimitere: Tumora Vertebrala L3-Metastaza de carcinom slab diferentiat Pt PCT Plecare
Rezultate:

Histopatologic: Fragmente tesut osos si fibro-conjunctiv cu metastaza de carcinom slab diferentiat.

Imunohistochimic:` Ck7` pozitiv difuz in celule tumorale; `CEA` pozitiv difuz in celule tumorale;

`GCDFP15` pozitiv difuz in celule tumorale; `ER` pozitiv 60% in celule tumorale: `PGR"
pozitiv 60% in celule tumorale; `Ck20` negativ

Concluzii: Testele imunohistochimice sustin diagnosticul histopatologic si orienteaza catre
originea mamara a profilarii tumorale.

Va multumesc foarte mult!
Fetelor va doresc sanatate multa si voua si celor iubiti de voi!
205 RaulDuke
205 RaulDuke [7763c]
24-08-2012, 22:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu sunt multe de discutat, situatia e cat se poate de clara: si examenul histopatologic si cel imunohistochimic (cu coloratii speciale) sustin FOARTE CLAR ca metastazele acestea osoase ar fi plecat de la un cancer de san. ca atare cel putin poate fi cautat un cancer de san: examen clinic al sanului, cu palpare a sanului + a ariilor ganglionare, markeri tumorali si o mamografie + o ecografie mamara bilaterala si de arii ganglionare. apoi trebuie facut un bilant biologic de rutina, cu ionograma, hemograma si biochimie hepatica + un examen CT de torace si abdomen +/- un CT sau RMN de cap, daca exista simptome neurologice.

in tot cazul cancerul este in faza metastatica si NU poate fi vindecat. totusi un cancer de san (cum cu mare probabilitate este acesta) care are receptorii hormonali atat de bine exprimati ca in buletinul de mai sus, ei bine are sanse foarte mari sa beneficieze de un tratament simplu si usor de tolerat, numit TRATAMENT HORMONAL, cu o pastila pe zi, cu sperante mari de prelungire a vietii si imbunatatire a calitatii vietii de ordinul lunilor sau chiar al anilor.
206 Ani85
206 Ani85 [17c]
26-08-2012, 12:23

Membru din 12-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Domnule Doctor RaulDuke,

Va multumesc pentru raspuns! O sa vorbim cu doctorul bunicii despre acest tratament hormonal.
Numai bine!
207 RaulDuke
207 RaulDuke [7763c]
26-08-2012, 13:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la fel !
208 Crytssy
208 Crytssy [60c]
30-09-2012, 15:30

Membru din 20-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 60

Buna Ziua din nou
Atrecut ceva vreme de cand nu am mai scris aici... Mara sper ca esti ok, mi ar placea sa primesc vesti de la tine.
Vroiam sa impartasesc cu voi vestile mele, pentru ca voi m ati insotit permanent in aceasta lupta...
Vineri am fost si am facut un tomograf, ptr a vedea daca reinoim contractul cu avastin...Ce sa va spun, tumora de la san s a redus considerabil, intr atat incat medicul care a facut tomograful chiar a zis ca se poate opera, el care la inceput era foarte rezervat in privinta timpului ramas de viata, nu de altceva...de la 7 cm a ajuns undeva la 2, 5...
In ceea ce priveste metastazele osoase sunt nemodificate, in acelasi stadiu in care erau si acum 7 luni, iar restul organismului a ramas curat...
Pentru mine sunt vesti minunate, va dati seama... si amvrut sa vi le impartasesc, pentru ca e defapt vorba de optimism...
Mama este ok per general, in afara amortelii aceleia din talpi si palme, care este efectul citostaticului, in rest este pe picioare, mananca, doarme si durerile de oase o supara doar imediat dupa sedinta de chimio... Tura asta nu a luat niciun calmant, ptr ca nu vrea, e foarte puternica si indura, zice ca nu vrea sa i se obisnuiasca organismul cu calmante...
Voi ce vesti imi dati?
Va imbratisez cu drag de departe, si sper sa aud in curand numai de bine de la toate!
Domnule Doctor, si dumneavoastra va trimit un salut calduros si multa samnatate va doresc!!!
209 MaraTom
209 MaraTom [84c]
30-09-2012, 18:32

Membru din 24-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 84

Crytssy,
Ma bucur sa aud de bine la tine. Iti spun iarasi si am sa iti spun mereu ca mama ta este o norocoasa! La fel si tu! Sunt 7 luni de cand ati aflat de boala si uite ca lucrurile sunt din ce in ce mai bune. Si cand ma gandesc ca mama in 5 luni s-a dus... si in scurt timp se vor face 5 de cand s-a dus...
In rest, eu supravietuiesc si atat. Sa dea Domnul sa ne dai vesti si mai bune!
Toate cele bune vi le doresc.
210 Ani85
210 Ani85 [17c]
01-10-2012, 00:49

Membru din 12-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Buna ziua fetelor, domnule doctor RaulDuke:

Am revenit si eu pe site cu vesti! In aproape o luna care am petrecut-o cu bunica mea nu prea am reusit sa intru pe RoMedic si nu aveam rezultatul la analize!

Crytssy ma bucur sa aud vesti asa bune despre mama ta! Sper sa se simta si mai bine.

Cat despre bunica mea, noi am asteptat sa se intoarca din vacanta doctorul ei, sa ne citeasca rezultatul scintigrafiei osoase. In urma cu cateva zile domnul doctor i-a spus bunicii mele ca rezultatul scintigrafiei a fost bun si nu are tumori dezvoltate la nivelul oaselor.

Am fost bucuroasa sa aud asa ceva mai ales ca bunica mea mereu spune ca nu poate adormi ca o dor oasele (dureri la genunchi, bazin...).

Cat am fost in Romania a facut 3 sedinte de radioterapie( la spate unde a avut operatia de inlaturare a tumorii), apoi la o saptamana a inceput chimioterapia si tratamentul cu Zometa. In urma cu 6 zile a facut a doua sedinta de chimioterapie( i se administreaza acel citostatic in 2 zile). Din cate am inteles timp de 5 luni va trebui sa faca chimioterapie.

Se pare ca si tumora de la san s-a mai micsorat putin...si doctorul la care merge acum nu sugereaza masectomie.
In ciuda faptului ca bunica mea are zile in care se simte foarte rau din cauza chimioterapiei, sunt fericita ca rezultatul scintigrafiei si examenului CT au iesit bine!

Irina tatal tau cum se mai simte?

multa sanatate fetelor, domnule doctor
211 IrinaNeagu
211 IrinaNeagu [5c]
01-10-2012, 15:38

Membru din 13-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

buna ziua,

fetelor, nici nu va imaginati cat de mult ma bucur sa aud asemenea vesti bune! sper ca lucrurile sa mearga din ce in ce mai bine.
din pacate, evolutia tatalui meu nu este deloc favorabila...ne bucuram ca in continuare nu are dureri, dar nu prea se mai poate ridica din pat si este din ce in ce mai slabit. doarme toata ziua iar noaptea este nelinistit.
am primit rezultatele analizelor de dupa radioterapie si se pare ca tumorile cerebrale nu au suferit nicio modificare...nici in bine nici in rau...
saptamana asta ar trebui sa mergem la clinica din Buc. pt. Zometa si pt. o noua consultatie insa nu stim daca va suporta transportul.
in rest...incerc sa fiu cat pot de puternica...
multa sanatate si toate cele bune!
212 MaraTom
212 MaraTom [84c]
01-10-2012, 20:44

Membru din 24-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 84

Irina, iti intind mana mea si te sprijin asa, din necunoscut. Sa ii spui tatalui tau tot ce vrei si tot ce crezi ca nu i-ai spus prea des.
Te imbratisez.
213 Crytssy
213 Crytssy [60c]
16-10-2012, 22:15

Membru din 20-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 60

offf
Irina... sper sa gasiti puterea necesara sa ii fiti alaturi tot timpul tatalui tau.. are nevoie...
Mi e greu sa raspund cateodata, pentru ca... mi ar placea sa citesc numai vesti bune aici, vesti pe care, din pacate, se pare ca doar eu le pot posta...
Si spun asta pentru ca noi mergem inainte cu Dumnezeu, cu chimioterapia si cu rezultate imbucuratoare...La inceputul lunii am facut un nou tomograf, pentru ca mamei ii expira contractul pentru avastin, si trebuia reinnoit sau nu, in functie de rezultate... Iar rezultatul a fost unul favorabil, asa incat mergem inainte...Mama este acum la o noua sedinta, azi a facut perfuzia si maine vine acasa... In continuare, in afara saptamanii de dupa, cand o dor oasele, este foarte tare... Analizele ii ies foarte bine, mananca. cateodata gateste, se odihneste... face lucruri marunte, ca sa nu se simta total inutila..Asa incat, slava Domnului, suntem bine...
Sper ca aceste vesti sa aduca putina speranta si curaj in sufletele celor care au nevoie...
Mara.. deseori ma gandesc la tine, la cum te mai simti... si mi se face un gol in stomac, incercand sa mi imaginez numai ce e in sufletul tau... te imbratisez cu drag, asa cum am mai spus, ca o sora mai mare...
Ani.. sper ca bunica ta sa fie din ce in ce mai bine, pe acest site cred ca e nevoie cateodata si de vesti mai bune... Te imbratisez si pe tine, asa, la departare !!!
Sper sa auzim numai de bine de acum incolo!!!
214 luxor
214 luxor [4c]
20-10-2012, 12:04

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua, as dori sa-l intreb pe dl dr Raul Duke daca pot sa-i fac vaccinul antigripal tatalui meu care are cancer de prostata cu metastaze osoase -pt care face tratamentul hormonal: respectiv yonistib, Lucrin si Zometa
Va multumesc anticipat
215 RaulDuke
215 RaulDuke [7763c]
20-10-2012, 13:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cine a indicat acest vaccin ? cel mai indicat om sa raspunda la asta e medicul lui de familie. din punct de vedere strict oncologic, nu cunosc nicio contraindicatie.
216 luxor
216 luxor [4c]
20-10-2012, 13:53

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va multumesc pt raspuns, voi intreba medicul de familie, vaccinul nu a fost indicat de un medic anume, dar el il facea in fiecare an inainte de a se imbolnavi de cancer si vroiam sa stiu daca dpv oncologic ar fi contraindicat;multumesc dinnou!
217 micupicu
217 micupicu [5c]
24-10-2012, 04:14

Membru din 24-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Va spun buna seara! Nu stiu daca am gasit cel mai potrivit loc pentru postarea aceasta, daca considera cineva ca trebuie sa fiu redirectionata, sa-mi dea indicatii, pentru ca nu sunt familiarizata cu activitatea de pe acest forum. Va expun direct problema: mama mea, in varsta de 71 ani, a sesizat o umflatura sub sanul stang, care a evoluat in doua zile f repede. La controlul efectuat la oncologie pe data de 24 sept i s-a recoltat intr-o seriga, cu un ac obisnuit de mare, lichid din zona respectiva. Rezultatul emis pe data de 25.09.12 de Laboratorul de Anatomie Patologica a fost: `Frotiu cu celule epiteliale cu nuclei mult mariti de volum, hipercromi, dispuse izolat, rare celule scuamoase si frecvente PMN integre si alterate, prezente hematii - frotiu cu caracter malign.` Medicul oncolog a prescris inceperea tratamentului cu citostatice, fara indicarea altor investigatii suplimentare care sa certifice diagnosticul. A efectuat o serie de citostatice(tip EC) pe 26 si 27 sept, dupa care am plecat la Cluj, unde a consultat-o un chirurg, care la randul sau a scris diagnosticul de carcinom mamar stg T4bN1Mx, st. IIIB. Am revenit in orasul nostru si mama a facut a doua serie de citostatice pe 18 si 19 oct. La Cluj a facut si punctie citologica, cu recoltarea a trei fragmente. In aceasta seara a venit rezultatul: `Biopunctate mamare cu aspect de proces inflamator, mai probabil mastitic(de remarcat ca nu se evidentiaza elemente de parenchim mamar propriu-zis), moderat infiltrat rotundonuclear si rare eozinofile, histiocite cu formare de lipogranuloame si chiste grasoase si celule gigante multinucleate de corp strain; nu se observa celularitate suspecta de malignitate.` Sunt derutata complet, care din cele doua variante trebuie sa o iau in considerare ca sa nu gresesc, ce alte investigatii as putea face in continuare? Va multumesc pentru ca ati rapit din timpul dumneavoastra pentru a citi postarea mea. Noi nu am crezut in existenta malignitatii, pentru ca acel `nodul` a copt(a curs puroi) sub tratamentul efectuat cu antibiotice, administrat timp de 10 zile, incepand cu data de 24 sept.
218 RaulDuke
218 RaulDuke [7763c]
24-10-2012, 14:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce stare generala/de sanatate are ? are alte boli? inainte de chimioterapie s-a facut cumva un CT de torare, abdomen pelvis si o scintigrafie osoasa ? e putin incomplet cum s-a procedat, desi diagnosticul de cancer este evident, nu aveti motive sa va indoiti de el.
219 micupicu
219 micupicu [5c]
25-10-2012, 17:32

Membru din 24-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

In postarea precedenta am scris gresit `punctie citologica`, corect fiind `punctie histologica ecoghidata`.
Starea de sanatate este buna, doar reactia de dupa citostatice. Inainte de terapie nu s-a facut decat punctia pe plan local. S-ar parea ca recoltarea de la Cluj a fost dintr-un loc unde mama se lovise cu o luna inainte, medicul recoltand cu greu fara nicio imagine radiologica. Medicul oncolog curent doar din consultatie si punctie a inceput tratamentul cu citostatice. Astazi am intrat in posesia rezultatului unei mamografii, facuta la solicitarea familiei, pentru ca medicul nu a prescris pana in momentul de fata nicio investigatie, precizand ca se vor face investigatii inainte de operatie pentru a avea imagini din momentul cat mai apropiat interventiei. Eu nu sunt medic, astfel incat cunstintele mele in domeniul medical sunt restranse, dar consider ca trebuie sa stiu tot ce trebuie facut in timp util. Se face mai intai punctie si si ulterior mamografie? Presupun ca exista un protocol medical.
Rezultatul mamografiei este urmatorul:
Sani cu structura fibro-adipoasa, cu minime reminiscente glandulare, densitate mamografica tip ACR 2-3.
San stang - cadran supero-extern la 8-9 cm de mamelon, opacitate cu dimensiune aproximativa de 4/3cm, difuza, neomogena, fara contur, la nivelul careia se evidentiaza focare numeroase de microcalcificari polimorfe. Leziunea vizibila clinica la marginea sanului in cadranul infero-intern nu se poate surprinde pe incidentele standard mamografice.
Axilar stanga - fara opacitati ganglionare, dar o bandeleta relativ groasa din varful axilar posibil de natura ductala limfatica.
San drept - fara opacitati suspecte, distorsiuni arhitecturale sau focare de microcalcificari.
Axilar dreapta - ganglion sclerolipomatozici benigni.
Concluzii: San stang - BIRADS 4C(modificari suspecte de malignitate)
San drept - BIRADS 2
Ieri nici nu i-am comunicat mamei rezultatul de la Cluj, am vrut sa vedem ce se evidentiaza intr-o mamografie. Este greu pentru psihicul unui bolnav, adaptarea la noua situatie si pregatirea pentru lupta cu inamicul ia ceva timp. Alaltaieri avea cancer, ieri nu avea(avea proces infalmator mastitic si nici urma de celularitate suspecta de malignitate) si astazi are modificari suspecte de malignitate la sanul stang. Mama este echilibrata dpdv emotional, fizicul o ajuta, dar tratamentul cu citostatice este agresiv. Alte boli pe care le are: diabet(126.8), coxartroza(proteza de sold de cca 15 ani) si ia tratament pentru inima(nu stiu sa scriu diagnosticul).
Va rog sa imi spuneti, intr-un limbaj mai pe intelesul meu, cum interpretati rezultatul mamografiei!
Stiu ca medical oncolog se va ocupa de mama cu profesionalism si abnegatie, dar avand in vedere ca este foarte ocupat si nu-mi place sa-i rapesc timpul decat strict necesar, va rog rog sa imi precizati care este ordinea pasilor care trebuie urmati in cazul diagnosticului mamei. Am observat ca unii pacienti fac citostatice inainte de operatie, altii dupa, se face si radioterapie si tratamente pentru sistemul osos. O luam pas cu pas, dar nu as vrea sa regret ca am sarit vreunul.
M-a intrigat si faptul ca ea a avut nodulul sub sanul stang, spre axa de simetrie a corpului si la mamografie inteleg ca este in partea superioara a sanului stang, unde ea nu a simtit nimic la palpare. Poti avea mastita si tumora in acelasi timp? Cancerul este un proces inflamator?
RaulDuke va multumesc pentru ca mi-ati raspuns la postarea precedenta! Am avut un tir de intrebari acum, la inceput, dar pe masura trecerii timpului mai cumulez informatii si nu voi invada cu epistolele mele acest forum. Va multumesc pentru tot sprijinul acordat!
220 RaulDuke
220 RaulDuke [7763c]
25-10-2012, 18:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

abnegatia oncologului vostru nu o pun la indoiala. ne aflam in fata unui cancer de san, asta e sigur. de asemenea este foarte evident ca a fost un cancer avansat. problema se pune deci numai daca acest cancer AVEA sau NU metastaze. faptul ca acest lucru nu a fost transat inainte de inceperea chimioterapiei, si deci s-a inceput tratamentul acesta dur fara sa aiba un examen CT de torace si abdomen + o scintigrafie, face imposibil ca acum sa se mai poata afla asta. ca atare nu inteleg nici ce a fost in mintea medicilor la inceput, nici nu imi da prin cap ce vor sa faca acum. daca aceste metastaze ar fi existat, operatia este total contraindicata si in momentul de fata, chiar daca acum nu se vor vedea. oncologul vostru ar trebui intrebat aceste lucruri, pentru ca mie mi-e imposibil sa le deduc.
Răspunde la topic
420 comentarii 1 2 3 4 ..... 891011121314 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp