Marijuana medicinala

Secțiunea: Alte tratamente in cancer
115 comentarii 1 2 3 4 5 6
101 stevens
101 stevens [301c]
09-12-2013, 15:05

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

DomitianSarlatan, ai vandut venin de crocozaur albastru oamenilor disperati si acum ma trimiti pe mine la scoala ?! Eu nu am recomandat decat medicamente EXISTENTE in spitale si farmacii ! Iar de chimioterapie are cine sa se ocupe, nu-mi fac probleme ! Si nici tu ai de ce !
102 domi88
102 domi88 [94c]
09-12-2013, 23:28

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

stevens, incep sa imi pun intrebari referitoare la anumite aspecte legate de persoana ta. Insa nu sunt aici sa judec. Si poate ar fi cazul sa te informezi mai mult referitor la unele aspecte inainte sa faci niste afirmatii. Si scuza-ma daca iti reamintesc ceva: tu nu poti recomanda medicamente, pentru ca nu esti medic, si dealtfel nici eu. Insa pana cand nu vii cu niste solutii concrete pentru niste pacienti nu stiu care este utilitatea comentariilor tale. Si acel crocozaur de care tot vorbesti este subiectul unei inventii, faptul ca exista niste marginiti carora nu le convine sa reusesti ceea ce ei nu au reusit nu este vina mea. Suportam consecintele unei astfel de societati manipulate de anumite interese. Nu am de unde sa stiu in ce masura poti sa ajuti un bolnav pentru ca pana in momentul de fata de cand postez pe acest forum nu ai facut altceva decat sa ma contrazici pe mine sau pe Raul. Vino cu niste propuneri concrete, pune-le in discutie si dupa asta mai vedem. De contrazis si eu ma pricep dar nu imi pierd timpul cu astfel de lucruri. Deci inca odata o sa te rog sa vii cu recomandari concrete.
103 nicola123
103 nicola123 [1c]
30-03-2014, 18:00

Membru din 30-03-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Cititi despre Hemp Oil facut dupa reteta lui Rick Simpson.

Cautati pe facebook si pe youtube, google.

O sa vedeti cati oameni s au Vindecat de cancer...datorita Thc ridicat..

Multinationalelor farmaceutice nu le convine deloc, caci cannabisul poate sa creasca la tine in curte.

Cititi, si vedeti filme pe youtube.
104 flowee
104 flowee [3c]
26-09-2014, 21:45

Membru din 26-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna seara, mama mea este bolnava de cancer, are o tumora in zona faringelui de 9 centrimentri care a patruns in vertebre, problema este, ca fix astazi ar fi trebuit sa fie operata, sa i se scoata practic acea tumora, ni s-a explicat de la bun inceput ca aceasta operatie este dificila si cu mari riscuri, din pacate medicii doar au deschis gatul si l-au inchis la loc, nimeni nu ne-a oferit nici o explicatie, mama mea din pacate nu stie ce s-a intamplat este bucuroasa ca a fost operata, dar nici prin cap nu ii trece de fapt ca nu s-a intamplat nimic, bun, vom avea grija ca vestea sa nu o distruga mai mult decat este acum din cauza bolii, problema este ca mi-as dori sa fie totusi o solutie, chiar daca ratiunea spune ca nu mai avem nimic de facut, stiam de foarta multa vreme ca marijuana folosita in scop medicinal ar face niste imbunatatiri asupra starii pacientului, insa nu stiu de unde as putea sa o procur. Va multumesc! scuzati-mi incoerenta sau faptul ca nu am fost atenta la toate mesajele voastre, dar mi-as dori enorm sa-mi dati un raspuns. O seara faina!
105 RaulDuke
105 RaulDuke [7763c]
26-09-2014, 22:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (flowee, Azi, ora 21:45:21):


sper ca s-a facut o biopsie. trebuie sa ajunga la oncolog, caci va fi nevoie de radioterapie si de chimioterapie. ai o programare la oncolog ? in ce oras sunteti ?
106 flowee
106 flowee [3c]
26-09-2014, 22:52

Membru din 26-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

mama a mai avut cancer acum 2 ani aproximativ, tot la gat, a urmat un tratament cu raze si chimioterapie caci era in stadiul 4, a fost operata si acum a recidivat, doctorul initial ne daduse 2 variante, una operatia, care n-a avut loc, si cealalta o cura de chimioterapie care sa tina tumora in loc, mama deja este slabita, mananca prin sonda de 2 luni, tot ce isi dorea era sa simta gustul apei pe care n-a mai baut-o de 2 luni cu gura ei. suntem din bucuresti, doctorul a fugit pur si simplu din sala de operatii si nu a vorbit deloc cu noi, din ce am inteles va reveni luni si atunci e posibil sa putem vorbi cu el.
107 RaulDuke
107 RaulDuke [7763c]
29-09-2014, 11:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (flowee, 26-09-2014, 22:52:22):


mult succes! totusi... ce anume doriti sa vorbiti cu el ? ma tem ca nu va putea sa va ajute mai departe, nu este un caz de operat. nici radioterapie pe zonele deja iradiate nu se mai poate face. singura solutie ramane chimioterapia, dar intr'adevar, pentru asta ar trebui sa aiba o stare generala destul de buna si sa se alimenteze acceptabil, chiar si pe sonda.
108 flowee
108 flowee [3c]
29-09-2014, 11:37

Membru din 26-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 11:32:21):

urmand un tratament cu chimioterapie ar fi posibil ca tumora sa se retraga din zona vertebrelor? de fapt asta este problema pentru care doctorul nu a mai putut face operatia. Mi-e foarte greu sa cred ca nimic nu se mai poate face si ca practic o luam acasa sa moara.
109 Doru
109 Doru [7c]
03-10-2014, 14:01

Membru din 30-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Am citit de mai demult despre diverse suplimente si uleiuri din cannabis indica care se comercializeaza in SUA. Nu stiu daca se poate comanda de la noi din tara. Fumatul se spune ca are alte efecte (halucinogene). Chiar si planta in stare pura se poate folosi la ceaiuri din cate am citit. Nu stiu cum se prepara dar cica are efecte uimitoare. Mai sunt noutati in ceea ce priveste acest topic?
110 RaulDuke
110 RaulDuke [7763c]
05-10-2014, 23:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Doru, 03-10-2014, 14:01:17):


din pacate nu prea.
111 nicoara diana larisa
13-01-2015, 14:59

Membru din 13-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Sunt de acord cu dumneavoastra!La noi in tara medicamentele care se dau pentru chimioterapie sunt zero,deci marijuana medicinala cred ca este cea mai buna solutie!Eu am facut tratament in Turcia si mi-au administrat diverse medicamente contra varsaturilor si gretei au avut efect... dar nu prea avand in vedere ca am ajuns internata pe sectia de terapie intensiva din cauza faptului ca ajunsesem la 37 de kg,nu puteam sa simt miros de mancare ca varsam,asa am fost alimentata prin perfuzii.Nimeni nu stie cate durere si suferinta este cand faci tratamente foarte dure,iti doresti sa mori din cauza reactilor adverse,cand pur si simplu intra otrava in tine si simt ca arzi,simt ca nu mai poti respira,nu poti dormi deloc,ti-e greata si versi!E infiorator!
DA PENTRU MARIJUANA MEDICINALA!
112 MARTON
112 MARTON [617c]
14-01-2015, 20:31

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MARIJUANA pana in anul 1937 in SUA cat si alte tari era considerat medicament homeopat pe care il puteai cumpara de la oricare farmacie fara nici o intrebare si se folosea pt : dureri de cap, insomnii, relaxare , migrene ,si multe altele dar in acel an un senator american cu sustinere a decis sa il taxeze pt ca erau vanzari mari si atat producatorii cat si persoanele care il foloseau su revoltat si ca op masura de razbunare a fost trecuta la DROG., si in locul ei sa postat VALIUMUL care se da pe banda rulanta de atunci pt aceleasi simptome in mare parte numai ca de ceva ani sunt multe dezbateri pe tema lui pt ca in lume foarte multi oameni care au folosit valium pe perioade mari de timp ani, sunt atat de dependenti si au sevraje , halucinatii exact ca si consumatorii de droguri tari.
Unul din atuurile pe care lea avut marijuana medicinala este acesta , fapt pt care inmulte state americane este legala si sa nu mai spunem ca nici nu creeaza dependenta, halucinatii, psihoze, DECESE PRIN SUPRADOZA, si mai mult chiar se prescrie pt bolnavii de cancer si pt cei in faza terminala.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
113 thewise
113 thewise [1c]
28-07-2015, 12:07

Membru din 28-07-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Aprob cu mult entuziasm. Am discutat im particular acest aspect, al folosirii Marihuanei in Israel, pentru aspectele legate de usurarea durerii si a simptomelor asociate formelor de tratament...
Sunt un entuziast al THC...
vointa creaza starea de spirit pentru viitor...luciditatea pentru prezent...
114 antonede
114 antonede [5c]
27-07-2017, 16:07

Membru din 12-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Care mai e situația cu legalitatea folosirii canabisului în țara noastră?
115 stefffa
115 stefffa [1c]
06-07-2018, 13:52

Membru din 06-07-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Salut tuturor!
Numele meu este Ștefania și sunt reporter.
Lucrez la o documentare despre canabisul medicinal și beneficiile sale în tratamentul sau managementul diferitelor afecțiuni fizice sau psihice.
Am intrat în acest grup în căutarea unor persoane care suferă de cancer și care folosesc tratamente cu canabis (sub orice formă), care ar fi dispuse să-mi vorbească despre experiențele lor personale, despre beneficiile acestor tratamente în managementul durerii și despre necesitatea introducerii lor pe piața farmaceutică din România.
Pentru că știu că e un subiect delicat, măturia poate fi anonimă.
Pentru orice întrebări și detalii, mă puteți contacta printr-un mesaj privat sau pe mail la stefania.matache@gmail.com. Mulțumesc!
Răspunde la topic
115 comentarii 1 2 3 4 5 6
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp