Marijuana medicinala

Secțiunea: Alte tratamente in cancer
115 comentarii 12 3 4 5 6 INAINTE ›
1 RaulDuke
1 RaulDuke [7763c]
30-03-2014, 18:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

limfomul hodgkin este o boala mult mai frecventa la tineri. din pacate, si asta o spun in mare din proprie experienta, dar nu numai, tot pacientii tineri sunt cei care tolereaza MAI PROST regimurile de chimioterapie vis-a-vis de acele efecte secundare care preocupa insa mult mai putin pe medici decat pe pacienti, cum sunt GREATA si VARSATURILE. desi, cum zic, pe noi medicii, nu ne preocupa asa tare si nici nu ne impresioneaza vaicarelile bolnavilor legate de ele, atata timp cat avem pe cap efecte adverse cu mult mai parsive si amenintatoare de viata, totusi acestea reprezinta pentru pacienti cele mai negre visuri, cea mai mare amenintare legata de chimioterapie si, de multe ori, motive de abandonare a tratamentului, uneori cu mult inainte de final. lucrurile acestea sunt profund regretabile, mai ales acolo unde boala este INALT CURABILA, acolo unde pacientii sunt MAI TINERI si acolo unde regimurile sunt compuse din mai multe citostatice folosite simultan, ca in cazul LIMFOMULUI HODGKIN.

tratamentele gretei si varsaturilor sunt multiple, cele mai multe si mai eficiente adresandu-se PREGATIRII dinainte de chimioterapie, cu medicamente de tipul inhibitorilot triptaminici, gen granisetron, odansetron, etc, la dexametazona, metoclopramid, mai nou aprepitant, anxiolitice, pana la hipnoza, etc. fiecare cu grade diferite de eficienta, din pacate de foarte multe ori totusi scazuta (desi mult mai mare decat nimic, e drept!).

ma voi prevala de faptul ca, desi scriu pe acest forum ca medic, totusi nu am o imagine publica, inclusiv aici, si imi voi permite sa spun un lucru care nu este chiar politic acceptat, ba chiar pe seama caruia am avut motive de disensiuni si chiar certuri cu divers colegi. lucrul in cauza este urmatorul: in tari mult mai civilizate una din armele extrem de eficiente folosite in arsenalul medicilor pentru tratamentul ANTIEMETIC (impotriva varsaturilor), este deja binecunoscuta MARIJUANA MEDICINALA.

personal sustin folosirea acestei substante, datorita in primul rand eficientei ei ultradovedite deja in acest areal, si ma doare profund sa vad cata suferinta ar putea fi evitata, dar NU este, doar datorita prejudecatilor oamenilor, de la medici, la pacienti, pana la factori de decizie - guvern, legislatori, etc.

nu stiu ce parere aveti voi despre asta, mi-as dori dori sa aud, mai ales ca printre utilizatorii acestui forum se afla persoane tinere. eu v-am relatat de ce meciuri incredibile si chiar prin ce furci caudine a trebuit sa trec, doar amintind despre aceasta posibilitate, nici macar apucand sa militez pentru ea. poate ca este totusi un lucru despre care ar trebui sa scriem reprezentatilor nostri in parlament, pentru ca altfel nu vad cum aceasta problema va fi pusa in discutie...

astept raspunsuri, numai bine !

P.S.: am inceput discutia pe alt thread, dar am considerat ca subiectul merita un cadru separat.
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-03-2012, 13:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cred ca mai valabil ar fi fost sa pun ca titlu acestui thread "GREATA SI VARSATURI"...
3 maia73
3 maia73 [14c]
05-03-2012, 17:02

Membru din 27-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 14

sunt perfect de acord cu dumneavoastra.dar folosirea marijuanei, chiar si medicinala, nu da dependenta?cu alte cuvinte...scapi de dracu dai tacsu?nu stiu prea multe despre asta, am sa caut sa citesc.
numai bine!
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
05-03-2012, 20:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

chiar incurajez pe toata lumea sa se documenteze despre acest subiect!

tetrahidrocanabinoizii (substanta activa din planta de cannabis), nu a fost niciodata incriminata ca ar putea sa dea fenomene de dependenta (adictie) chimica, de substrat. cu siguranta ca noi oamenii putem sa devenim obisnuiti cu orice gest, fie ca acel gest ne provoaca o placere chiar foarte mica. marijuana insa nu a aratat niciodata proprietati adictive mai puternice decat cele ale de exemplu fumatului de tutun sau al consumului de cafea. cu alcoolul, de exemplu, nici nu poate sufera comparatie !

consumul recreational de marijuana (complet diferit de cel recomandat de medic) nu are efecte secundare sau fenomene de sevraj ca alte droguri, cum ar fi iarasi alcoolul, cocaina sau heroina sau metamfetaminele, sau cam orice drog de mare risc. in conditiile in care marijuana mai are si o indicatie medicala puternica, ca in cazul unui bolnav de cancer care are fie dureri, fie greata/varsaturi/inapetenta din cauza citostaticelor, cu atat mai putin !

acest lucru se constata chiar si la morfine (droguri de supermare risc): daca sunt folosite la cineva cu dureri foarte mari, dar apoi retrasa, ele nu dau dependenta.

utilizarea marijuanei in scop medical este totusi complet diferita si ca scop si ca modalitate de control, de utilizarea sa recreationala!
5 radicus
5 radicus [411c]
05-03-2012, 21:57

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Ar fi interesant si util. Totusi, suntem la cativa ani buni (poate decenii) distanta de achizitionarea cu reteta a marijuanei in farmacii romanesti. Si asta nu numai din pricina prejudecatilor dar si din cauza reglementarii productiei si controlului in tara. Ar trebui un control riguros al producatorilor, transportatorilor, farmaciilor si al medicilor, ceea ce nu cred ca Romania poate oferi in urmatorii ani. Dupa cum e situatia in prezent cred ca ar fi debandada. Prima data cred ca ar trebui sa "acoperim gaurile din sistem" sa nu cada prin ele ceva pliculete.
6 stevens
6 stevens [301c]
05-03-2012, 21:58

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Este vorba in primul rand de eliminarea durerilor si de confortul psihic (deprimare, lipsa de speranta ) in anumite tipuri de cancer ! Am urmarit mai demult un documentar pe tema prescriptiei de THC in aceasta patologie ( pastile, iarba de fumat..pe reteta:), iar un nene crestea plante din care facea unt pe care il folosea la prepararea de prajiturele, pe care le manca de-a lungul zilei si care ii eliminau durerile si disconfortul ! :)
Utilizarea de thc da si o anumita dependenta, care este insa de inteles si scuzabila in aceste cazuri, insa nu prea este in stilul romanesc dupa parerea mea !..Sorry !
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
05-03-2012, 23:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sorry ce ? e drept ca stilul romanesc este mai degraba acela de a iti face cruce si de a scuipa in san, de a acuza ce nu e inteles sau ce zice"tata popa" sau "tovarasha educatoare" ca e rau si urat, dar pe partea cealalta de a zace mort de beat prin santuri, ca o compensatie.

gaurile din sistem nu sunt problema mea, si va asigur ca nici a pacientilor care fac cisplatin sau diverse combinatii inalt emetogene. problema mea este sa aflu ce poate fi facut, iar cand dau peste o solutie foarte accesibila, ieftina si fara efecte adverse notabile, dar cu beneficiu practic unic, sa incerc sa militez pentru sustinerea ei. aceasta solutie a fost de mult descoperita si valorificata la adevaratul potential, in tari pe care le invidiem si noi pentru nivelul de trai. pentru prevenirea abuzurilor si alte forme de control... astea nu cred ca trebuie sa ne priveasca pe noi...

pe noi cred ca poate sa ne preocupe intrebarea simpla: merita sa avem o lege care sa permita prescriptia acestei substante, la fel cum se prescrie metadona sau morfina ? ne-ar ajuta sau ar dauna ?

odata cu o concluzie, putem lua decizia de a scrie reprezentantilor nostri din parlament pentru o astfel de initiativa. alta cale nu cred ca este la indemana...
8 stevens
8 stevens [301c]
05-03-2012, 23:38

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Daca medicamentul este atat de util pe cat spuneti, se poate procura rapid si acum pana la o ipotetica avizare a lui in Romania ! Exista firme care aduc orice medicament existent in UE si cred ca nu trebuie nici reteata pt ei ! :)
Daca este vorba numai de greata si varsaturi as recomanda pe langa medicatia uzuala, pastilele de ghimbir si uleiul volatil de menta (pt uz intern) !
Cu stima !
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
05-03-2012, 23:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu cel putin aceeasi stima, comercializarea, detinerea si utilizarea acestei substante pe teritoruil romaniei este ILEGALA, lucru in care rezida intreaga problema. nu e reglementat ca medicament, si asta cred ca poate sa fie schimbat, in folosul atator pacienti, ca prim pas.
10 stevens
10 stevens [301c]
06-03-2012, 00:07

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Daca nicaieri nu exista dozat ca medicament..it`s a big problem ! Asta inseamna ca nu suntem inapoiati sau conservatori, ci aliniati ca legislatie altor tari ! Daca imi amintesc bine un doctor ii doza el in laborator unei paciente acest thc, iar cea care fuma isi lua reteta (probabil de la un medic mai nonconformist) si isi cumpara un plic de la weed-shop-ul lor din America !..Sorry ! :)
Cu deosebita stima !
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
06-03-2012, 01:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai de unde ai tras concluzia ca nu e "dozat" ca medicament nicaieri ? e total fals, in enorm de multe tari e folosit, de multa vreme chiar si nu sub forma de tigarete. sorry ca te angajezi intr-o discutie fara sa ai nimic de spus ! mai bine te abtii...
12 maria 123
12 maria 123 [54c]
06-03-2012, 08:46

Membru din 27-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 54

Buna ziua dl.RaulDulce
sunteti multumit-acum?
in fine DUPA a 3-a postare...iata va raspuns cineva...cativa...
si felicitari...
ca NU PREA-vb olteanului...
NU prea-s de "acelasi acord"cu dvs..
lasati-va pagubas,
asteptam, ca si alta data raspunsuri super pt. care...NUMAI BINE va doresc.
DAR...NU in acest "domeniu"..
O zi faina!
13 stevens
13 stevens [301c]
06-03-2012, 13:51

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Daca se repeta lucruri cunoscute si acceptate din start e oarecum normal sa apara mici malentendu-uri ! :)
Spun din nou, in cazul acesta (fericit), medicamentul se poate comanda pur si simplu dintr-o tara UE unde acesta se produce sau exista :

http://www.farmaexpress.ro/ro/home

Domeniul este suprareglementat de legislatia comunitara, care le confera acest drept pacientilor bolnavi de cancer si nu numai ! Acesta este unul din beneficiile aderarii noastre la UE ! ;)

Sper ca informatia sa fie cuiva de folos ! Succesuri !

P.S. Rugati totusi adminul sa schimbe titlul subiectului intr-unul mai benign !
14 RaulDuke
14 RaulDuke [7763c]
06-03-2012, 14:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sebesuldesus, care e problema cu "acest domeniu" ?

stevens, este minunat si frumos site-ul respectiv... ca si partea cu legislatia comunitara. totusi tu sustii ca poti si ai de unde sa comanzi de pe el, sau oricare altul, asa ceva si sa-ti vina acasa, ca o comanda la ghete sport, oricand si cat iti trebuie ? ai facut tu asta si poti sa ne spui cum e ? de asemenea sunt curios cum ai vrea sa sune titlul.
15 maria 123
15 maria 123 [54c]
06-03-2012, 22:30

Membru din 27-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 54

dl.raul.,
CHIAR nu am nimic cu.
DAR decat sa va "chinuiti": cum, cine, de unde.se poate comanda..chiar din "curiozitate".
parere:
fiindca sunteti "in tema"
mai bine ati raspunde zecilor - celor care ASTEAPTA un raspuns.disperat.macar- de INCURAJARE.
sunt n postari FARA niciun raspuns...

a fost o parere.
cele bune,
16 RaulDuke
16 RaulDuke [7763c]
07-03-2012, 00:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai stai ca nu sunt de acord. care sunt acele "n" comentarii fara raspuns ? sper ca te referi la cele de pe secctiunea cu "tumori benigne si cancer", pentru ca altundeva nu ma bag, nefiind specialitatea mea. nu exista nici o postare cu vreo intrebare medicala pe acest topic la care nu am raspuns, de cand ma aflu aici pe forum! iarasi, cu posibila exceptie a ce se posteaza pe topicul "limfom hodgkin" care iarasi, apartine mai mult de hematologie decat de ce fac eu.

altfel consider ca faptul ca am inceput aceasta discutie, pe un titlu separat si cu TOTALA legatura cu oncologia, acest lucru nu mi-a marginit cu absolut nimic masura in care raspund la oricare dintre celelalte intrebari. cate subiecte vezi tu, cel putin pe prima pagina a acestei sectiuni, in care eu NU am ultimul raspuns ?
17 maria 123
17 maria 123 [54c]
07-03-2012, 10:19

Membru din 27-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 54

iertare.suntem in post!
sunteti medic..am inteles.
ati studiat TOT, NU doar.sectiunea privind specializarea.
un sfat, o parere- celor disperati..din ORICARE sectiune...cred ca puteti..DACA .SI doriti.
Va doresc O zi faina.
cele bune,
18 RaulDuke
18 RaulDuke [7763c]
07-03-2012, 11:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, nu pot! deontologia nu imi permite sa-mi dau cu parerea in zone in care NU AM PREGATIREA NECESARA. consider ca nu are rost sa ma bag acolo unde NU POT FACE/SPUNE MAI MULTE DECAT POATE MEDICUL DE FAMILIE AL FIECARUIA. in oncologie pot, deci ma bag si discut. altfel pot sa fac mai mult rau decat bine si... deontologic e cel putin de evitat.
19 stevens
19 stevens [301c]
07-03-2012, 12:50

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

In ce priveste intrebarile puse mai sus ar fi bine sa folositi logica inainte de a le formula domnule doctor !
Intai de toate nu vad de ce un pacient roman nu ar avea aceleasi drepturi ca unul german sau austriac in cazul in care aceia chiar beneficiaza de o medicatie superioara dpdv terapeutic asa cum sustineti (sau banuiti) ! Romania a platit si plateste aceste drepturi cu varf si indesat ca membru UE !
In al doilea rand, eu nu aveam cum sa comand `asa ceva` pentru ca 1.- nu am avut nevoie si 2.- in mod sigur trebuie o recomandare expresa a unui medic, ori dv sunteti printre primii sau poate chiar unicul, care v-ati gandit la o astfel de varianta terapeutica, deci cineva trebuie sa-si asume raspunderea pt reteta ! Nu trebuie uitat ca aceste produse in cazul in care nu au un circuit inchis in respectivele tari, in mod sigur sunt monitorizate strict de agentiile guvernamentale, ca si la noi dealtfel !

Referitor la ultima chestiune, daca ma intrebati pe mine, subiectul sa se cheme..`Vreau sa par mai interesant decat sunt deja ` ?!..ceva de genul acesta.. :) Glumesc desigur !

Cu nestirbita stima !
20 RaulDuke
20 RaulDuke [7763c]
07-03-2012, 13:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

prietene, daca esti atat de lapidar in a declara ca nu ai avut nevoie, atunci explica-mi si mie DE CE DRACU te bagi in discutia asta, in care pentru a posta banuiesc ca ar fi fost de bun simt sa fi citit macar postul initial. daca ai facut-o, ai fi aflat cui m-am adresat in primul rand, si anume celor care s-au confruntat cu cel putin 2 efecte secundare foarte neplacute ale tratamentului chimioterapic. daca tu insuti NU ai avut asemenea probleme, nu crezi ca e tot de bun simt, fata de cei care au avut astfel de probleme, sa nu iti dai tu cu parerea si in schimb sa te bucuri ca nu ai experimentat aceste nenorociri ?

sau poate esti si tu oncolog si ai avut, ca si mine, confruntari cu pacienti de sa zicem 22 sau 23 de ani care iti spuneau "io nu mai fac alta serie de chimioterapie, desi stiu ca sansele ca boala sa recidiveze sunt de peste 50%, iar cu chimioterapie am cam 90% sanse sa ma vindec, dar prefer sa mor decat sa mai trec odata prin senzatiile acelea"... si, ca si mine, stiai ca mai e ceva ce putea fi incercat, dar nu ai avut cum sa o faci, nici macar cum sa aduci in discutie. este asa ?

sa sustii ca poti comanda de pe internet marijuana mi se pare aberant sau cel putin superficial, din partea oricui. nu am o problema sa dau oricui o reteta simpla, dar sincer NU VAD CUM o va folosi pentru a-si face o comanda pe internet, iar ca sa se duca pana la peste 1000 de km departare sa si-o ia... deja nu mai vad rostul! bineinteles ca sunt in circuit deschis ! deci tu esti cel care face supozitii si se lanseaza in argumentatii, dupa parerea mea, de dragul de a parea interesant. contrazice-ma si spune ceva constructiv, daca poti ! daca nu poti, te rog nu mai posta aici... cel putin pana in ipoteticul moment in care vei avea nevoie de o solutie antiemetica suplimentara, pentru tine sau pentru altcineva, lucru pe care nu ti-l doresc !
Răspunde la topic
115 comentarii 12 3 4 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp