Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
635 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
81 mihaela86r
81 mihaela86r [57c]
11-01-2010, 16:38

Membru din 23-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 57

Graul incoltit este foarte bun deasemenea. (Se pune grau la incoltit intr-un borcan cu apa. se schimba apa odata la 8 ore - se spala graul dar fara a amesteca prin el pentru a nu i se rupe coltul). Se ia macinat si cu putina miere. Cantitatea pe zi nu o stiu, dar stiu ca asigura necesarul de vitamina B, contine toate B-urile care ajuta foarte mult la refacerea celulelor hepatice in special.
82 bitzu0611
82 bitzu0611 [31c]
11-01-2010, 16:44

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 31

da, si graul incoltit este super bun. Dar nu are partea de clorofila, care aia este ce face minuni. In aceaste cure se foloseste la obtinerea sucului numai partea verde crescuta, din ea se extrage un suc verde care se bea. In vest aici oamenii merg dimineata la anumite cafenele sa ia un "shot" de wheatgrass juice (grau verde) si platesc bani multi pentru un capacel de suc.
83 eugen49
83 eugen49 [41c]
11-01-2010, 18:17

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

N-am mai plkt la IOB(probl la firma cu criza asta), voi plk main dim . Loredana, imi pare rau pt rez tatalui dar revino-ti si fa ceeaca trebuie sa FACI . Suna-ma sa-ti spun mai multe in leg cu radiotrapia . Voi intra din nou mai tz , cu bine .
84 eugen49
84 eugen49 [41c]
11-01-2010, 18:25

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

TOTI BOLNAVII de ADK prostata avansat : Intrati pe Google si cautati : Anticorp F77 cancer prostata .
85 GRIGORE LOREDANA
85 GRIGORE LOREDANA [31c]
11-01-2010, 18:33

Membru din 30-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 31

PTR D EUGEN VREAU SA AUD VESTILE BUNE ....
86 GRIGORE LOREDANA
86 GRIGORE LOREDANA [31c]
12-01-2010, 19:48

Membru din 30-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 31

D. EUGEN CE MAI FACETI ? SPER CA BINE ... ASTEPT VESTI BUNE ...
87 mihaela86r
87 mihaela86r [57c]
13-01-2010, 11:41

Membru din 23-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 57

Pentru Dl Eugen: Ati fost la Bucuresti? Ce rezultate ati primit? Se pare ca toti asteptam cu nerabdare!
88 eugen49
88 eugen49 [41c]
13-01-2010, 12:53

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

BUNA,ce mai faceti ? Sunt in Buc. Ieri mi-am facut CT-ul, iata rezultatul : Prostata si vezicule seminale cu aspect usor tumoral. Fata de examenul anterior di 01. 10. 2009, se constata o scaderemoderata a prostatei si a veziculelor seminale de pastea dreapta. Linia de demarcatie cu rectul este evidenta, comparativ cu examenul anterior unde era stearsa .Fara colectii si fara adenopatii cu caracter patologic intra abdomino-pelvine, fara lichid liber . CT TORACE : Fara leziuni sau formatiuni inlocuitoare de spatiu intraparenchimatoase pulmonare. Fara adenopatii mediastinale sau hilare cu caracter patologic. Fara acumulari lichidiene pericardice sau pleurale. cord si structurile vasculare intratoracice de aspect CT in limite normale . Aseara am fost cu rez la Dna Prof Anghel si mi- spus ca sunt bine VOI ce parere aveti? Diseara am programare pt RMN laAbdomen si Pelvis pt a sti cu mai multa exactitate cum stau lucrurile(ide sugerata de EA) Voi ce mai faceti? sper k bine Poate intru dis si va spun mai multe. Va multumesc TUTUROR ptr GRIJA si ATENTIA fata de mine. CUu bine, eugen.
89 mihaela86r
89 mihaela86r [57c]
13-01-2010, 13:02

Membru din 23-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 57

Trimite-ne rezultatul de la RMN. RMN-ul este "mama" lor. Acolo ar trebui sa iti spuna despre fiecare organ intern din abdomen. Se vede totul foarte clar. Cred ca cel mai clar posibil. Numai bine!
90 GRIGORE LOREDANA
90 GRIGORE LOREDANA [31c]
13-01-2010, 13:18

Membru din 30-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 31

ACUM AM CITIT SI MA BUCUR F F MULT PTR DL EUGEN .DACA CT AU ACESTE REZULTATE BUNE CU SIGURANTA SI RMN VOR FI LA FEL DE BUNE .SUNT SIGURA...FAPTUL CA DIMENSIUNILE PROSTATEI SUNT MAI MICI ESTE UN LUCRU F BUN.
CRED CA AR TREBUI SA MERG SI EU DIN NOU LA PROF. ANGHEL SI SA DISCUT DESPRE RADIOTERAPIE .
CAND VETI TERMINA CU TOATE O SA VA SUN SA VB
EU ZIC SA FITI LA FEL DE OPTIMIST IN CONTINUARE ,CRED CA E IMPORTANT SI AJUTA MULT ...
ASTEPTAM SI REZ RMN -ULUI
91 bitzu0611
91 bitzu0611 [31c]
13-01-2010, 20:05

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Buna tuturor,
Si noi am aflat rezultatul biopsiei: presintanta focare tumorale confluente de adedocarcinom acinar cu patern cribriform angulat si restrans microglandular distinct de crestere;
scor histologic gleason 7 (4 +3).

Dar nu stim stagiul tumorii, si nici CT sau RMN nu i-a fost recomandat tatei sa faca. Doar scintifrafie (pentru metastaze osoase).
Nu inteleg de ce nu l-au trimis la RMN si CT sau macar la una din ele. Trebuie sa vorbesc cu doctorul despre asta. Eu vreau neaparat sa stiu stagiul tumorii, acel T1-T4...

Stie cineva de ce nu l-au trimis pe tata si la altfel de teste decat scintigrafia?

De asemenea am gasit in Germania, un tratament cu nanoparticule magnetizate, este in stadiul de trial pe oameni, dar acest tratament se aplica numai la max t2a cu gleaso max7. Verificati si voi linkurile de mai jos. Eu am luat legatura cu institutul din Berlin, si mi-au spus toate detaliile legate de cancerul prostatic si acest tratament. Sintetizat este ce am scris mai sus.
http://www.youtube.com/watch?v=jUh1gHG2jnsfeature=related
Aceasta e site-ul institutului:
http://www.magforce.de/

Despre anticorpul F77 am o prima confirmare ca e la nivel de teste in laborator, numai pe soareci, pe teste umane nu s-a ajuns inca. Mai astept si a doua parare pe aceasta tema, amandoua venin din USA.

Numai sanatate si putere si speranta tuturor.
92 eugen49
92 eugen49 [41c]
13-01-2010, 22:14

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

buna seara tuturor ! Am facut RMN-ul dar rezultatul il voi lua maine dupa amiaza ! am o probl si nu stiu ce decizie sa iau. Oncologul meu, unul renumit caruia nu-i voi da inca numele , a aflat ieri de la mine ca , inparalel cu medicati data de el , eu mai iau si un trat naturist(v-am scris anterior) si m-a certat interzicandu-mi sa continuu sa-l iau, motivatia fiin ca nu-si mai face tratamentul dat de el efectul scontat si mai mult decat atat, imi va provoca un mare rau ,etc, etc, etc! Ce sa fac? imi puteti da vreun sfat? Eu, dupa cum am mai spus, ma simt fb, mai ales deknd am luat-o si pe naturiste, iae ea,(medicul), nu ma lasa nici ceai sa beau. Sotia mea e de partea medicului ! Ce sa fac? VOI ce spuneti? nu-mi ranane decat sa le iau fara stirea ei,ramanand sa-mi conving stia . Asept un rasp de la voi, CU BINE AL VOSTRU eugen .
93 bitzu0611
93 bitzu0611 [31c]
13-01-2010, 22:36

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 31

pr Eugen: am citit undeva ca unele substante din plante s-ar putea sa contravina in anumite tratamente, de asemenea citeam ca in sucurile verzi (facute din frunze de plante) trebuiesc verificate daca nu contravin afectiunilor cornice posedate de persoanele ce urmeaza tratamentele naturiste. Ce mai bine ar fi sa verifci ce aport de vitamine minerale sau alte componete iei tu in urma tratamentului naturist, si apoi sa vorbesti cu cineva daca este vreo contraindicatie in acelea pentru medicamentele ce le iei tu pentru prostata. Desi ceaiul nu vad ca ar avea vreo contraindicatie...nu am auzit pe nimeni sa zica ca ceaiul verde are fi contraindicat in vreo boala, poate pentru cei care au interdictie la cofeina...sau ceaiul de prostata...orcium cantitatea de substante ce se ingurgiteaza cand vei ceaiul sunt aproape insofensiv mici fata de valorie ridicate si puternice ale tratamentului medicamentos pt cancer. Acum asta e parerea mea. Ce pot spune, este din experienta cu mama mea, care a afut cancer pulmonar si a urmat tratament homeopat foarte drastic, alaturi de un regim alimentar si mai drastic si desigur cel medicamentos, cito etc. Ce pot spune este ca acea parte naturista i-a prelungit viata cu cateva luni, asta cu siguranta. Din pacate, starea mamei era fara speranta cand noi am descoperit cancerul...
Altceva ce mai pot spune este ca medicina traditionala Asiatica (aici vorbesc de Japonezi) care au perfectional tratamente naturiste dupa bombardarile nucleare de la Nagasaki si Hiroshima, indica si sustin mergerea nunai pe cai naturiste, si regim strict, nimic artificial, citostatic, sunt testimoniale ale oamenilor cu faza terminala de cancer osos, de maduva sau leucemie, de cancer la sani care erau diagnisticati si catalogati pentru o moarte iminenta in mai putin de 3 luni, si au urmat cu strictete aceste tratamente naturiste japoneze si traiesc si acum, chiar mai mult cancerul a disparut pur si simplu in cele mai multe cazuri, sau a regresat foarte mult. Acum...cine are curaj sa nu ia ce zice doctorul??? Eu nu as avea curaj sa il pun pe tata sa urmeze acesta dieta microbiotica 100% si doar atat. Dar se pare ca acei oameni nu mai aveau nimic de pierdut ...si asa au avut curajul sa incerce.
Daca intelegi limba ingleza iti pot trimite linkurile cu aceste testimoniale.
Nu stiu daca acest raspuns a adus ceva lumina pentru intrebarea ta.
94 bitzu0611
94 bitzu0611 [31c]
13-01-2010, 22:43

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Apropo de tratament, tata a primit tratamentul urmator: CODSDEX si ZOLOTEX . SI dupa scintigrafie vedem daca mai primeste si altceva...sper sa fie ok scintigrama si sa nu aiba metastaze.

Stie cineva de ce sunt tratamente diferite si nu toti pacientii de cancer prostatec iau acelasi timp d emedicamente? Sa fie medicaitia in directa legatura cu agresivitatea cancerului si stagiul tumorii? Presupun ca da, dar poate sa-mi confirme cineva?

Mai are cineva de aici acest tratament?
95 eugen49
95 eugen49 [41c]
13-01-2010, 22:52

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

Ptr bitzu0611. Tratamentul naturist il iau la recomandarea unui cunoscut medic, o schema bazata pe Gano derma s.a Medicul se numeste Alexandru Vanatoru, nu mi s-a parut a fi sarlatan . E usor de gasit net. Merci, m-ajuta si sfaturile tale . Cu bine .
96 bitzu0611
96 bitzu0611 [31c]
13-01-2010, 22:56

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 31

pr Eugen: pai...sunt medicamende incluse in acest tratament naturist? Sau doar plante si ceaiuri? Poate ar trebui sa mergi la el si sa verifici din nou, sa-i spui ce ai mai citit pe net, de faptul ca sunt unele cazuri de contraindicatie pentru anumite vitamini etc...vezi ce zice si el din nou.
97 eugen49
97 eugen49 [41c]
13-01-2010, 23:06

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

Ptr bitzu0611. Si eu iau acelasi tip de tratament . Se numesste tratament hormonal ce are ca tinta suprimarea(supresia androgenica) a hormonilor prveniti din testostron. mai poarta numele si de castrare chimica, dar procesul este reversibil. s-ar putea sa-i dea si Zometa, preventiv sau daca are metastaze osoase la nivelul coloanei lombare. tratamentul e de lunga durata si inevitabil, va trebui combinat cu radio terapia. cazurile noastre snt inoperabile. Vb mai multe la telefon, cu bine .
98 mihaela86r
98 mihaela86r [57c]
13-01-2010, 23:50

Membru din 23-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 57

Draga eugen, nu vreau sa fiu rea, nu vreau sa supar pe nimeni, dar parerea mea despre medicii oncologi este impartita. Am avut parte de un medic oncolog la care noi i-am spus ca bunicul a facut metastaze la ficat si sub nicio forma nu l-a trimis nici la tomograf, nici la ecograf, nici nu i-a facut vreo analiza hepatica din care putea sa reiese acest lucru. El se chinuia cu durerea de ficat, acumula lichid in organism si medicul oncolog ne spunea ca nu se pot face metastaze hepatice la cancerul de prostata. Ei uite ca se pot. Nu stiu cum este medicul oncolog la care mergi, dar ceea ce pot sa iti spun este ca in general medicii sunt contra tratamentelor naturiste sau unii pur si simplu spun: "frectie la picior de lemn". Bunicului i-am prelungit zilele de viata cu tratamentul naturist. Spre deosebire de multi altii care s-au stins din viata din cauza acestei boli, el a avut dureri insuportabile si care nu mai reactionau la calmante doar o ora si nu a facut nicio hemoralgie interna. Pur si simplu avea o varsta inaintata, organismul slabit, inima a incetat sa mai bata, organismul nu mai era suficient oxigenat. In termeni aproape medicali a facut un stop cardio-respirator. In ultimele doua luni nu i s-au mai administrat niciun fel de tratamente. Avea si el prescris acelasi tratament ( Zoladex, Codsdex si Zometa). Cand am vorbit cu medicul internist care l-a tratat de ficat (o doctorita draguta care toata ziua rontaia grau incoltit) ne-a spus ca citostaticele i-au distrus ficatul. El nu facuse cito. Dar doctorita a spus: E suficient Zometa avand in vedere ca avusese o hepatita in trecut. In concluzie. Sfatul meu este sa nu renunti la tratamentul naturist in favoarea celuilat. Cititi despre medicamentele pe care le luati pe internet, vedeti ce contin. E posibil ca pe medic doar sa il fi suparat faptul ca mai luati si alt tratament. Noua nu ne-a spus nimic de acest gen (si bunicul lua Gano). Daca ati reusii sa gasiti anumite carti despre citostatice si radioterapie v-ati convinge ce se intampla defapt in organism. Puteti de asemenea sa ii puneti o intrebare si domnului doctor care va furnizeaza tratamentul naturist. Poate va explica dansul ce se intampla daca luati in paralel. Mergeti la dansul cu prospectul medicamentelor si vedeti ce raspuns primiti. Daca nu, intrebati alt medic in care aveti increde. Chiar si un endocrinolog/internist ar putea sa va raspunda.
Numai bine si multa sanatate. Asteptam RMN-ul (ciudat ca nu v-a dat rezultatul pe loc)
99 bitzu0611
99 bitzu0611 [31c]
14-01-2010, 00:01

Membru din 09-01-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 31

pt eugen: dar tu ai inceput tratamentul cu radiatii imediat, sau ti-a fost prescris mai tarziu?
100 eugen49
100 eugen49 [41c]
14-01-2010, 14:29

Membru din 18-12-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 41

Buna ziua tuturor ! Sunt cam dezamagit de rez ex RMN, dar n-am ce face , trebuie sa merg mai departe ! Va scriu rezultatal: Examenul MRI actual a fost comparat cu celeefectuate anterior in 15. 06. si 12. 08. 2009. Colecist de dimensiuni normale, cu peretisupli. Caile biliare intra si extrahepatice de calibru normal. Ficat splina, pancreas. rinichi cu aceleasi aspecte descrise la examinarile precedente (normale) . Formatiune tumorala la nivelurile corpurilor vertebrale T11, T12 si L2, si pe aripa iliaca stanga, in vecinatatea articulatiei sacro-iliace. Diametrele maxime actuale aproximative ale tesutului prostaticrestant sunt de3,4 / 2,1 /2,6 cm. Leziunea a regresat semnificativ fata de examinarea precedenta. Vexiculr seminale si vezica urinara de aspect normal . nu s-au evidentiat traiecte fistuloase la examinarea actuala. fara lichid de ascita sau imaginii de adenpatii subdiafragmatice. CONCLUZII : Aspect MRI mult ameliorat fata de examinarea precedenta (raspuns la tratament ) . Astept si parerile voastre, va multumesc . cu bine, eugen .
Răspunde la topic
635 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp