Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 272829 3031 32 INAINTE ›
581 ochea
581 ochea [20c]
18-02-2020, 15:25

Membru din 16-02-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 15:13:02):

Mulțumesc frumos!
582 Elena Izabela
582 Elena Izabela [1c]
20-03-2021, 21:09

Membru din 20-03-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Bună seara! As dori sa știu dacă pastilele pe baza de cartilaj de rechin sunt bune pentru prostata. Ați recomanda asemenea pastile? Va mulțumesc
583 yha91
583 yha91 [2c]
30-05-2021, 21:12

Membru din 28-05-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua dragilor. Pe 27 aprilie am facut analize medicale avand in vedere ca ma apropii de 56 de ani. A iesit PSA 5.9 ng/mL si Free PSA 17.79 %. Am luat legatura cu medicul urolog si am facut Examinare IRM Pelvis, multisecventiala, multiparametrica cu substanta de contrast.
Rezultat:
-prostata cu volum 44.9 cmc
-prostata diametre 4.9/4.3/4.1 cm
-conservarea capsulei prostatice
Concluzii :
-hipertrofie de prostata
-nodul regiune tranzitionala antro-posterioara medioprostatic si apical pe partea dreapta PI RADS 5
-nodul regiune tranzitionala antro-posterioara medioprostatic pe partea stanga PI RADS 5

A urmat tuseu rectal , nimic deosebit la palpare.
Apoi biopsie.S-au recoltat 12 probe pentru biopsie din ambii lobi.
Examen microscopic : Fragmente de tesut prostatic recoltat cu lungime de 60 mm prezinta leziuni histopatologice de adenoleiomiofibrom si hiperplazie adenomatoase atipica. Fragmente de tesut prostatic cu lungime de 45 mm ce prezinta pe <5% leziuni histopatologice de adenocarcinom prostatic acinar scor Gleason 3+4 grad grup 2 WHO2016.
Dupa testarea imunohistochimica :
- p63 (clona4A4, Master Diagnostica) reactie negativa in jurul structurilor de la nivelulfocarului de adenocarcinom. Martor intern pozitiv.
-Cytokeratin 34betaE12 ( clona 34BE12, Master Diagnostica) - ractie negativa in jurul structurilor de la nivelul focarului de adenocarcinom. Martor intern pozitiv.
-AMACR/p504S ( clona13H4 , Master Diagnostica)- reactie slab pozitiva in focarul de adenocarcinom. Reactie negativa in celelalte structuri glandulare hiperplaziate.
Concluziile testarii imunohistochimice :. se sustine diagnosticul de microfocar de adenocarcinom prostatic acinar. Se recomanda interpretarea rezultatului in context clinic si al valorilor PSA-ului seric.
Urologul mi-a recomandat prostatectomie radicala.
Intrebari :
1-cat de mult risc daca aman operatia cu 1-2 ani, tinind cont ca in oct 2019 aveam PSA 4.49 iar peste 18 luni a ajuns la 5.9
2-ce recomandati, operatie acum sau mai tarziu in functie de evolutia PSA. Mentionez ca nu am alte afectiuni iar efectul prostatei marite nu deranjeaza foarte tare la acest moment.
584 PaulAdrian
584 PaulAdrian [35c]
31-05-2021, 03:48

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Răspuns pentru (yha91, 30-05-2021, 21:12:36):

Există, pentru stadiul în care se află cancerul, și varianta radioterapiei. Dar a uneia performante, se numește IMRT-VMAT. De obicei se fac aprox. 37 de ședințe, în care radierea propriu-zisă durează maxim 5 minute.
Studiile arată că radioterapia are aceeași rată de succes cu rezecția totală. O parte dintre cei care se operează, datorită recidivei ajung la radioterapie..
Eu am descoperit cancerul de prostată acum 8 ani, având același scor Gealson ca și dumneavoastră. Urologul de la Spitalul Panduri, din București, mi-a spus despre cele 2 opțiuni. Și, am ales să fac radioterapie, fără operație.. Mai întrebați încă unul-doi medici urologi și un radioterapeut, apoi vă hotărâți. În final, dumneavoastră, după ce vă informați temeinic, sunteți cel care decide.
Așteptați neapărat opinia domnului doctor RaulDuke!
585 yha91
585 yha91 [2c]
31-05-2021, 09:57

Membru din 28-05-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (PaulAdrian, Azi, ora 03:48:04):

Multumesc si astept si parerea lui RaulDuke ca si a altora.
586 Lilia
586 Lilia [4c]
24-08-2021, 09:15

Membru din 28-04-2020

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutați cu un sfat. Tatăl meu in vărsta de 60 ani a efectuat un test Psa total si a ieșit 2,22 ng, pe când testul Free Psa este de 14,37% . Tușeul rectal negativ . Medicul urolog zice ca nu vede necesar biopsie, sa vina peste un an cu noi analize. Știind ca a avut antecendente de cancer de prostata in familie îmi fac griji. Va mulțumesc mult
587 ochea
587 ochea [20c]
08-10-2021, 19:48

Membru din 16-02-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Răspuns pentru (RaulDuke, 18-02-2020, 15:13:02):

Bună seara! După un an și jumătate de tratament cu zoladex și casodex analizele au fost foarte bune d-na dr a zis că ar trebui să facă o pauza și în februarie a făcut ultima dată Zoladexul a rămas cu casodexul dar de la 50mg cât luase pana atunci din februarie ia dat zoladex de 150. Acum repetând analizele psa e 20 și fosfataza alcalina 478. Poate fi mărite pentru ca s-a făcut pauză. D-na dr a zis să facem scintigrafie și ct. Mulțumesc anticipat!
588 Adina Simona
588 Adina Simona [5c]
05-11-2021, 17:30

Membru din 04-11-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala , urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53 . Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat , printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si CT . V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti , ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala , urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53 . Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat , printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si CT . V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti , ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
589 Adina Simona
589 Adina Simona [5c]
07-11-2021, 12:19

Membru din 04-11-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Răspuns pentru (Cmc, 06-03-2018, 18:12:20):

Buna ziua, spuneti mi va rog cum pot sa dau de Dr Raul Duke?
Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala , urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53 . Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat , printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si CT . V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti , ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
590 Cmc
590 Cmc [9c]
07-11-2021, 12:46

Membru din 13-01-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Răspuns pentru (Adina Simona, Azi, ora 12:19:18):

Bună ziua! Nu-l cunosc pe dl Dr. RAUL. Probabil ca dl Prof Sinescu nu va poate ajuta chirurgical, având în vedere metastazele la distanta. Să-i puneți întrebările de care aveți nevoie, este un om deosebit. Găsiți un medic oncolog și stabiliți o schema de tratament. Cancerul de prostata are o evoluție oarecum lentă, fata de alte tipuri de cancer. Gândiți-vă ca tatăl meu a făcut cancer de prostata, iar în 2018 a fost diagnosticat cu adenocarcinom bronhopulmonar cu metastaze la creier. Este și acum în viata. Ideea este sa nu întrați în panica și sa urmați sfaturile medicilor și totul v-a fi bine pentru o perioada de timp.
591 Adina Simona
591 Adina Simona [5c]
07-11-2021, 13:01

Membru din 04-11-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Răspuns pentru (Adina Simona, 05-11-2021, 17:30:20):

Am citit ca medicamentul Zytiga ( abiraterone) este foarte buna, imi puteti spune daca este in lista medicamentelor gratuite sau compensate ?
Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala , urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53 . Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat , printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si CT . V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti , ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
592 Adina Simona
592 Adina Simona [5c]
07-11-2021, 13:59

Membru din 04-11-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Răspuns pentru (Cmc, Azi, ora 12:46:30):

Multumesc! Stiti ceva despre Zytiga( abirateron) am citit ca este foarte bun pentru aceasta boala, este cumva pe lista medicamentelor gratuite sau compensate?
Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala , urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53 . Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat , printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si CT . V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti , ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
593 Cmc
593 Cmc [9c]
07-11-2021, 14:50

Membru din 13-01-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Răspuns pentru (Adina Simona, Azi, ora 13:59:10):

Nu cunosc tratamentul, tatăl meu a luat și casodex. Probabil tot un tratament hormonal. Mergeți la un oncolog care comunica cu dumneavoastră (este foarte important) și va spune toate detaliile. Din păcate în Romania anului 2021, o parte din medici nu mai fac tratamente în spitalele de stat, va cheamă în privat. Sistemul medical din Romania are o tendința greșită, nimeni nu face nimic, am cheltuit foarte mulți bani pentru sănătatea lui. Nu va descurajați dacă primul medic nu este ok. Căutați pana găsiți ce trebuie.
594 Adina Simona
594 Adina Simona [5c]
08-11-2021, 17:29

Membru din 04-11-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Răspuns pentru (RaulDuke, 04-05-2019, 22:25:06):

Buna ziua! Stiti cumva cum pot sa dau de Dr. Raul Duke?
Buna ziua, domule RaulDuke. Inca nu am foarte multe detalii suntem in investigatii, dar pana acum situatia este aceasta: acum 5 -6 ani in urma tatal meu a inceput sa aiba probleme la urinare, a fost la un control care a fost destul de vag (bazat pe un chestionar) si i s a prescris Focusin care l-a luat si nu prea. Acum situatia este:PSA 2018- 1.15, PSA 2019- 3.11 si PSA 2021- 234.25 la un laborator si la alt laborator 150, am inceput investigatiile prin ecografie, consult la nefrologie si urologie, concluzia dar neclara : amandoi rinichii Ureterohidronefroza grad III, vezica cu pereti ingrosati circuferential cu o grosime maxima de 23 mm, cu depuneri, prostata 52/60/55 cu lob mediu bine construit, proeminenta la nivelul vezical, nefrologie - punctie renala , urologie - Adenocarcinom de Prostata, a doua zi am plecat direct spre Bucuresti la Spitalul Fundeni la Prof Sinescu, consultatia a fost tinuta de unul din rezidentii domnului profesor si s a facut o ecografie momentan iar diagnosticul este:RS UHN grad III IP 11mm / RD UHN grad IV IP 7 mm, vezica urinara cantitate mica de urina cu planeteu infiltart tumoral din prostata, prostata 53 . Mentionez ca a slabit in jur de 20 kg de la inceputul anului si pana in prezent, acuza uneori usoare dureri la soldul drept, cele mai mari probleme le are la urinat , printre cele mai frecvente simptome se numara: nevoia de a urina des si putin, nevoia de a urina de mai multe ori pe noapte, un flux urinar redus, dificultatea de a incepe sa urinezi si uneori usturime la urinare. Astazi i s a recoltat sange pentru analize, maine va face nefrostoma si CT . V-am spus toate acestea sa va pun la curent cu situatia si sa mi dati o parere, ce credeti , ce diagostic ati putea pune pana in momentul de fata?
Va multumesc mult, astept un raspuns!
595 Paul-Oncohelp
595 Paul-Oncohelp [69c]
02-12-2021, 19:12

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Buna seara, Zytiga (abiraterona + prednison) se indica la pacientii cu cancer de prostata metastazat care nu mai raspund la terapia hormonală.
596 Paul-Oncohelp
596 Paul-Oncohelp [69c]
02-12-2021, 19:22

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (Adina Simona, 05-11-2021, 17:30:20):

Buna seara, tatal dumneavostra a dezvoltat o hidronefroza serioasa la ambii rinichi din cauza formațiunii tumorale prostatice care a blocat căile urinare (urina formată nu s-a mai putut elimina si a crescut presiunea in rinichi). Inainte de orice tratament oncologic trebuie adresată problema hidronefrozei prin nefrostoma uni/bilaterala. In caz contrar se risca pierderea rinichilor. Pe partea de prostata pare sa fie un cancer avansat local (invazie in planșeul vezicii) cu un PSA mare (>20). Pentru bilantul oncologic ar trebui un RMN de prostata/pelvis cu substanta de contrast, CT torace-abdomen cu substanta de contrast si o scintigrafie osoasa. Ca si optiuni terapeutice (daca nu se descoperă metastaze) ar fi radioterapie plus tratament hormonal. Alternativa ar fi interventia chirurgicala radicala, care posibil sa necesite completare cu radioterapie. Oricum in prima faza trebuie sa se echilibreze renal
597 ochea
597 ochea [20c]
20-01-2022, 20:41

Membru din 16-02-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Răspuns pentru (Cmc, 07-11-2021, 12:46:30):

Bună seara! S-a tratat cineva cu acid ibandronic 50 mg pentru cancer de prostată metastaze osoase? Nu știu dacă e la fel de eficient ca acidul zolendronic pe acesta nu îl putem face ca spitalul de unde locuim este spital Covid. Am făcut 10 ședințe de radioterapie și după psa a crescut la 95 și fosfataza alcalina la 2150... Aștept răspunsul dumneavoastră!
598 Paul-Oncohelp
598 Paul-Oncohelp [69c]
20-01-2022, 20:55

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (ochea, Azi, ora 20:41:29):

Buna seara, nu este mai bun, dar este mai usor de administrat fiind pe cale orala. Nu stiu la ce nivel s-au efectuat sedintele de radioterapie…PSA-ul nu scade de la bifosfonati (ac. zolendronic etc.). Fosfataza alcalina este mare. Pentru o opinie corecta asupra tratamentului in continuare, ar fi nevoie de parcurs tot istoricul bolii.
Multa sanatate
599 ochea
599 ochea [20c]
20-01-2022, 21:15

Membru din 16-02-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Răspuns pentru (Paul-Oncohelp, Azi, ora 20:55:11):

Mulțumesc pentru răspuns și promptitudine! Tatăl meu are 76 de ani a fost diagnosticat cu cancer de prostată gr4 în decembrie 2019, neoperabil scor gleanson 5+4=9 și până acum 6 luni a făcut tratament cu casodex și zoladex și psa era 1.2 și 2,4 așa că d-na dr a considerat ca trebuie făcută pauza după un an și jumătate de hormonoterapie. După pauza de 5 luni psa a crescut la 20 și tot creste deși am reluat Zoladexul din octombrie, la casodex nu am renunțat niciodată și în perioada în care nu a făcut Zoladexul a luat casodex 150mg în rest numai de 50mg. Tot în octombrie a crescut și fosfataza alcalina la 478 și am făcut scintigrafie osoasa unde au fost descoperite multiple metastaze osoase. Mai afectate sunt oasele bazinului și acolo sau făcut 10 ședințe de radioterapie. Înainte de radioterapie nu prea avea dureri dar acum la aproape doua luni are dureri din ce în ce mai mari în special seara și în zona care a fost radiat sunt cele mai mari dureri. Nu știm ce se mai poate face, nici poftă de mâncare nu prea mai are, azi a făcut Zoladexul la 6 luni după pauză, după ce l-a reluat în octombrie. Mulțumesc anticipat!
600 Paul-Oncohelp
600 Paul-Oncohelp [69c]
20-01-2022, 21:47

Membru din 30-09-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 69

Răspuns pentru (ochea, Azi, ora 21:15:25):

Deduc din scurtul istoric prezentat ca boala a devenit rezistenta la castrarea medicamentoasa (hormonoterapie) si trebuie schimbata terapia. Exista multe variante, depinde doar de starea generala a pacientului; pe partea de durere trebuie inceput un tratament de la algocalmin/ketonal si se poate ajunge pana la morfina (metastazele osoase chiar dor); este foarte ciudata durerea aparuta in urma radioterapiei (efectul trebuia sa fie exact opus), posibil sa fi aparut o fractura pe os patologic si de acolo sa porneasca durerea asta; trebuie identificate alte leziuni osoase care ar putea crea probleme mari (metastaze vertebrale) si alea tratate cu o radioterapie tintita (depinde de medic si aparatura din dotare); Din pacate stadiul IV la adenocc. de prostata nu este vindecabil, dar cu posibilitatile terapeutice din 2022 putem tine boala sub control > 10 ani daca respectam protocoalele internationale
Răspunde la topic
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 272829 3031 32 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp