Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 12131415161718 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
281 RaulDuke
281 RaulDuke [7763c]
11-09-2013, 10:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

exact!
282 little_angel_1964
11-09-2013, 10:44

Membru din 11-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

:))) presupun ca raspunsul se refera la ignorarea freePSA daca PSA e bun... :)))) asa-i????

Multumesc mult Raul.
283 RaulDuke
283 RaulDuke [7763c]
11-09-2013, 11:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da. cu placere !
284 Lorena05
284 Lorena05 [20c]
16-09-2013, 17:23

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Pentru Raul Duke
tatal meu a facut acum un RM WHOLE-BODY. Rezultatul este urmatorul:
EXAMEN RM nu evidentiaza mase patologice la nivelul parenchimului cerebral.Atrofie cerebrala cu multiple leziuni vasculare periventriculare si subcorticale.
Fara modificari patologice la nivelul regiunii cervicale.
Chist de 3 cm in sinusul maxilar stang.
Mici ganglioni submandibulari si latero-cervicali bilaterali.
Fara formatiuni mediastino-pulmonare vizibile pe secventele achizitionate.
Ficat cu dimensiuni normale, contur clar si regulat si structura omogena.
Staetoza hepatica difuza.
Cai biliare intra si extrahepatice normale.
Pancreas, splina, suprarenale, ambii rinichi normale.
Prostata de 4, 6/3, 5/4, 5 cm, cu un nodul cu aspect tumoral care ocupa aproape in intregime zona periferica stanga.
Vezicule seminale normale.
Vezica urinara fara calculi cu perete usor ingrosat.
Ampula rectala normala fara adenopatii patologice abdomino-pelvine.
Fara lichid de ascita.
La nivelul acetabului stang se evidentiaza o leziune de 29 mm hiposemnal T1 si hipersemnal T2.
Leziuni cu acelasi aspect se evidentiaza la nivelul acetabului stang de 13mm, la nivelul ramului ilio-pubian stang (de 8 mm)
si ilaic stang (de 10 mm.).
Fara mase tumorale la nivelul partilor moi.
Concluzii:Formatiune tumorala prostatica cu determinari secundare la nivelul scheletului bazinului.

Care credeti ca ar fi cea mai indicata metoda terapeutica?
Aceste leziuni la nivelul acetabului stang ce inseamna?
In zilele urmatoare, asa cum ne-ati sfatuit, vom ajunge si la un medic oncolog.
285 RaulDuke
285 RaulDuke [7763c]
16-09-2013, 17:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cred ca trebuie sa ajungeti la un oncolog, pentru ca in contextul bolii metastatice, asa cum sugereaza RMN-ul de mai sus, adica o boala ce are diseminari la nivelul oaselor (cum se intampla cel mai des in cancerul de prostata), interventia chirurgicala de scoatere a prostatei nu mai este indicata. din perspectiva oncologica, si cred ca asta va recomanda si oncologul pe care o sa-l vedeti, cred ca tratamentul care se indica este unul hormonal, de tipul unei injectii lunare cu un produs de tipul Zoladex sau Eligard... etc. de asemenea eu personal as recomanda sa faceti si o scintigrafie osoasa, cu trimitere de la oncolog, la inceperea acestui tratament.
286 Lorena05
286 Lorena05 [20c]
16-09-2013, 18:07

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Multumesc foarte mult.
Deci acele leziuni la nivelul acetabului stang reprezinta, de fapt metastaze osoase?
Cand am sunat pentru programare la oncolog, ni s-a spus ca nu exista substanta de contrast in toata tara pentru efectuarea unei scintigrafii si de aceea ni s-a recomadat sa facem un RM-WHOLE BODY.
Ce reprezinta acea atrofie cerebrala cu multiple leziuni vasculare periventriculare si subcorticale?
287 Lorena05
287 Lorena05 [20c]
16-09-2013, 18:35

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Ce face acest tratament hormonal? Care sunt efectele adverse?
Tine boala sub control?
Exista vreo sansa de vindecare doar cu acest tratament hormonal?
Va multumesc pentru timpul acordat.
288 RaulDuke
288 RaulDuke [7763c]
16-09-2013, 22:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in cazul in care exista metastaze, boala nu poate fi din pacate vindecata. totusi, mai ales in cazul unui cancer ca cel de prostata, si cu tratament adecvat, cum este aici cel hormonal, evolutia bolii poate fi mult intarziata, speranta medie de viata in aceasta situatie ajungand chiar la multi ani de zile. tratamentul hormonal este in general bine tolerat, fara probleme majore.
289 Lorena05
289 Lorena05 [20c]
17-09-2013, 21:05

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Azi am fost la oncolog. Problema este ca, acest RMN care arata metastaze osoase nu este in concordanta cu PSA 13, 78 facut azi(si care nu s-a modificat de cateva luni) si un scor Gleason de 3+3.
Tatalui meu i s-a recomandat bicalutamida timp de o luna si reanalizarea lamelor cu probele ce s-au recoltat la biopsie. Dupa ce vom primi raspunsul sa faca tratament hormonal de castrare chimica si iradiere. Ce parere aveti dumneavoastra?
S-ar putea ca acele leziuni osoase se nu fie metastaze ci altceva? Ar trebui sa faca o biopsie ososasa ca sa stabilim daca sunt metastaze sau mai exista o alternativa?
Multumesc.
290 Lorena05
290 Lorena05 [20c]
19-09-2013, 00:11

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Un PET-CT ne-ar ajuta mai mult pentru a vedea cu certitudine daca sunt sau nu metastaze osoase?
291 RaulDuke
291 RaulDuke [7763c]
19-09-2013, 11:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru metastazele osoase sau suspiciunea de asa ceva, in cancerul de prostata MAI ALES, prima investigatie care se cere este SCINTIGRAFIA OSOASA. daca gasiti un chirurg sau un radiolog interventionist care sa faca o biopsie, desigur ca asta ar fi cea mai buna metoda. intr-adevar trebuie facut ceva pentru clarificarea problemei, pentru ca RMN de structura osoasa nu este cea mai fiabila metoda, mai ales in contextul unei investigari "whole body".
292 Lorena05
292 Lorena05 [20c]
19-09-2013, 12:46

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Am intrebat oncologul daca nu ar fi indicata o scintigrafie osoasa, in acest caz neclar, si raspunsul lui a fost urmatorul:
chiar daca scintigrafia osoasa ar fi negativa, el tot RM l-ar lua in considerare. Ce as mai putea sa spun?
Ma gandeam daca acest PET-CT nu ne-ar fi de folos. In cazul in care am ajunge la iradiere am vazut ca exista niste aparate performante care ar face acel IMRT-VMAT sau acel aparat Cyberknife sau Elekta.
Ce parere aveti?
Oricum acum sunt putin debusolata si nu stiu pe ce drum s-o luam.
Bicalutamida ce rol are?
293 PaulAdrian
293 PaulAdrian [35c]
19-09-2013, 14:36

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua doctore Raul

Sunt eu, cel cu scrisul mult. Revin cu vesti noi.

Am efectuat RMN-ul de abdomen si pelvis cu substanta de contrast, ier rezultatul este urmatorul (scuze daca e iar mult, dar n-am stiut ce sa selectez):
Ficat cu dimensiuni normale, contururi nete, fara procese inlocuitoare de spatiu evidente nativ si postcontrast; semnal omogen al parenchimului hepatic in secventa T1 in phase, cu reducerea semnalului in secventa T1 opposed phase la nivelul lobului drept, aproape in intregime (steatoza hepatica); ax vends portal permeabil, omogen opacifiat cu substanta de contrast.
Colecist cu continut strict lichidian, pereti cu grosime normale.
Splintă, pancreas, glance suprarenale cu aspect IRM nativ şi postcontrast normal.
Ambii rinichi cu pozitie, structură şi dimensiuni normale; fără dilataIii de SPC.
Vezica urinară in aproape complet evacuate, continut lichidian.
Prostata in ansamblu are dimensiuni crescute (diametral AP 4, 5 cm, transvers 5, 2 cm, CC 4, 4 cm):
- zona centrală are dimensiuni usor crescute si semnal heterogen T2 - aspectul IRM pledeaza pentru hipertrofie benigna de prostata;
- zona periferică a prostatei are dimensiuni crescute si prezintă hipersemnal T1 neomogen in portiunile sale posterioare si laterate - hemoragie postbiopsie: semnal usor neomogen, predominant hipointens T2 la nivelul prostatei periferice: secventa de difuzie evidentiaza cateva arii cu ADC redus (restrictie de difuzie) in portiunile postero-lateral dreapta si antero-lateral stanga ale prostatei periferice; postcontrast zona periferică se incarca intens (mai pronuntat la nivelul zonelor cu restrictie de difuzie) si usor neomogen cu substanta de contrast.
Nu se vizualizeaza un plan grasos de clivaj intre prostata posterioară si rect; in rest grasimea periprostatica are semnal in limite normale;
Vezicule seminale cu aspect IRM nativ şi postcontrast normal.
Fară adenopatii abdomino-pelvine; fără ascită; fără acumulari fluide la nivelul sinusurilor costo-diafragmatice.
Segmentele osoase din campus de examinare au semnal in limite normale.
Concluzii/Recomandări:
Pacient diagnosticat cu adenocarcinom de prostata (examen histopatologic postbiopsie prostatatica recenta). Avand in vedere biopsia prostabra recenta, examenul IRM nu poste identifica cu certitudine zonele de transformare maligna din prostata periferica.
Zona periferica a prostates spare tumefiata, cu stergerea santului prostatic si are modificari importante de semnal atat in achizitiile T1 (hipersemnal sugestiv pentru hemoragie postbiopsie) cat si in achizitiile T2 (hiposemnal difuz ce sugereaza in principal edem postbiopsie si eventuate zone de degenerare maligna); totusi pe acest fond de hiposemnal T2 difuz periferic (ce reprezinta in mare parte edem postbiopsie) prezenta unor aril cu restrictie de difuzie si priza de contrast mai pronuntata ridica suspiciunea unor zone cu transformare maligna (de mentionat ca aceste zone corespund ca localizare zonelor din care au fort recoltate fragmentele bioptice pozitive pentru diagnosticul de adenocarcinom).
Fară determinari secundare abdomino-pelvine sau la nivelul segmentelor osoase din campul de examinare: vezicule seminale cu semnal in limite normale.

Acum, ca sa fiu sigur, saptamana viitoare, voi efectua si o scintigrafie osoasa.

In ceea ce priveste tratamentul, medicul meu urolog, de la Spitalul Panduri, mi-a recomandat acelasi tratament pe care mi l-ati recomandat si dumneavoastra. Adica tratament hormonal plus radioterapie externa IMRT.
Tratamentul hormonal l-am si inceput - o injectie (care se repeta la 3 luni) cu Diphereline de 11, 25 mg.
In ceea ce priveste radioterapia (cuprinzand aprox. 35 de sedinte), in tara am aflat ca se face doar in doua locuri: la Gral si la Amethyst. Casa de asigurari compenseaza ceva, cam 11.000 lei, diferenta urmand s-o achit eu. Asta ar insemna aprox. 41.000 lei - la prima clinica si cam 20.000 lei la cea de-a doua. Habar n-am de unde provine diferenta. Asta e!
Mai urmeaza sa vad si la Spitalul Coltea, daca au asa ceva.
Mai mult ca sigur ca pe la sfarsitul lunii voi incepe tratamentul.

Ce parere aveti despre:
- rezultatul RMN;
- mai e nevoie si de scintigrafie?
- prostata este inca marita, tratamentul hormonal ajuta la micsorarea ei?
- ce analize evalueaza efectul injectie hormonale si dupa cat timp apar efectele benefice? Ea conduce la scaderea PSA-ului? La cat trebuie sa ajunga valoarea testosteronului?
- in afara de cele 2 tratamente, mai e nevoie de un alt medicament care sa ajute la micsorarea prostatei si la usurarea urinarii?

Toate bune dumneavoastra si tuturor forumistilor!
294 RaulDuke
294 RaulDuke [7763c]
19-09-2013, 16:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

lorena05: bicalutamida face parte din tratamentul hormonal; de obicei se incepe cu ea la vreo 2 saptamani inainte de administrarea injectiei de Zoladex sau Diphereline sau ce o fi. nu inteleg justificarea oncologului pentru a NU face scintigrafie, caci RMN-ul descrie metastaze, iar ca atare nu se poate aplica un tratament local doar al prostatei. PET/CT ar putea fi util, dar nu este aprobat de casa nationala de asigurari pentru decontare, in acest caz.

PaulAdrian: nu am nicio parere de RMN, arata favorabil in ideea ca nu descrie metastaze sau o extensie prea mare a bolii; despre utilitatea scintigrafiei ti-as putea spune mai multe daca as stii si datele cele vechi, de exemplu daca ai simptome sau valoarea initiala a PSA. tratamentul hormonal ajuta la micsorarea prostatei, efectele pe simptomatologie si micsorarea PSA-ului se vad in maxim cateva luni, uneori poate chiar 3 sau 4; daca Dipherelinul are efectul dorit, testosteronul ar trebui sa ajunga la sub 50 ng/dl.
295 Lorena05
295 Lorena05 [20c]
19-09-2013, 17:53

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

In cazul in care se confirma metastaze osoase la nivelul bazinului care ar fi cel mai bun tratament pe care l-am putea face astfel incat sa rezolvam cele 2 probleme?
Un regim alimentar bazat doar pe cruditati, fara carne si lapte ar ajuta organismul intr-o astfel de problema ?
296 mihai14091950
296 mihai14091950 [33c]
19-09-2013, 18:12

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Domnule doctor Raul am fost operat de prostata laparascopic asistat de robot, PSA la o luna o fost o, o41, la doua luni a fost o, oo3 iar la trei luni o, oo8.Intrebare se poate considera in luna a treia ca ar fi o crestere fata de luna a doua ? Multumesc anticipat.
297 RaulDuke
297 RaulDuke [7763c]
19-09-2013, 23:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

lorena05: daca boala e intr-adevar metastatica, tratamentul standard ramane cel hormonal si atat (de exemplu cu zoladex). o dieta ca cea pe care o descrii nu cred ca ajuta, dimpotriva!

mihai(multecifre): nu.
298 Lorena05
298 Lorena05 [20c]
17-10-2013, 22:48

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Pentru RaulDuke
Buna seara, am fost ieri la medicul oncolog. Tatalui meu i s-a administrat o injectie cu Eligard si i s-a spus sa continue tratamentul cu bicalutamida. Dupa 6 luni facem o noua evaluare (cred ca RMN) urmand sa vedem daca acele leziuni
osoase se modifica sau nu, pentru a se vedea cu certitudine daca sunt metastaze osoase sau nu. Mentionez ca dupa o luna de tratament cu bicalutamida PSA a iesit 5, 87 fata de 13, 74 cat era inainte.
S-a facut analiza histopatologica a lamelor si la Cluj si scorul Gleason a iesit tot 3+3.
Ce parere aveti?
Mentionez faptul ca biopsia s-a facut din 9 zone si doar in 3 au fost gasita celule maligne.
Aceasta asteptare nu este in detrimentul tatalui meu?

Am insistat pentru scintigrafie si mi s-a spus ca pentru leziuni atat de mici ar putea sa iasa negativa si el nu-si asuma riscul unei alte metode terapeutice.
multumesc.
299 RaulDuke
299 RaulDuke [7763c]
19-10-2013, 12:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu am nicio parere despre scorul gleason. in momentul de fata faptul ca boala e considerata metastatica prevaleaza ca importanta in decizia terapeutica. totusi, este un scor mic care denota, teoretic, o agresivitate mai mica.

despre asteptarea detrimentala... nu inteleg la ce asteptare te referi! a inceput tratamentul, nu ?
300 Lorena05
300 Lorena05 [20c]
19-10-2013, 16:00

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Da, tratamentul a fost inceput acum o luna cu bicalutamida de 50mg si acum s-a facut injectia cu Eligard care trebuie administrata pesta 6 luni din nou. Nu ar trebui sa ia ceva pentru protejarea ficatului?
Cum vi se pare acesta scadere a PSA de la 13, 78 la 5, 87 dupa o luna de tratament cu bicalutamida? Asta inseamna ca organismul a reactionat foarte bine la tratament sau asta se intampla in mod normal la inceperea tratementului?

Multumesc.
Răspunde la topic
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 12131415161718 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp