Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 11121314151617 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
261 RaulDuke
261 RaulDuke [7763c]
29-07-2013, 23:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e vorba de incompatibilitati, mai degraba de faptul ca enzalutamida (xtandy) este un medicament din aceeasi clasa, actioneaza foarte asemanator.
262 mihai14091950
262 mihai14091950 [33c]
13-08-2013, 19:59

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

pt.oanao.Sint aproape in aceeasi situatie cu tatal tau, te rog mult sa-mi spui cit mai are PSA-ul.Multumesc mult.
263 oanao
263 oanao [7c]
14-08-2013, 17:58

Membru din 17-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Pt Mihai.
PSA-ul tatalui meu este 0, 1 si inca nu face tratamen dar este in crestere.Te rog sa-mi spui daca e posibil ce scor Gleason ai avut dupa examenul histopatologic.Multa sanatate!!!
264 mihai14091950
264 mihai14091950 [33c]
18-08-2013, 12:06

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Pt.oanao.Multumesc pt.raspuns.Toate detaliile le poti citi pe acest forum unde la cancer de prostata sint 64 de mesaje.mihai14091950, --------------------*.



(*modificat de admin)
265 mihai14091950
265 mihai14091950 [33c]
23-08-2013, 11:03

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Domnule doctor Raul in data de 20 iunie 2013 mi s-a efectuat o prostatectomie radicala laparascopica asistata de robot.Dupa cum mi sa spus la o luna de la operatie mi-am facut PSA, rezultat 0, 041, la doua luni am facut din nou PSA dar de data aceasta am dat singe la doua laboratoare de analize medicale, rezultatele sint la primul PSA e de 0, 003 iar la al doilea e de 0, 01.Va rog sa-mi spuneti cum se poate interpreta aceste rezultate care ar parea sa fie diferente intre ele intruct sunt in dilema in privinta aceasta. O alta problema care ma framinta e ca inca nu am consultat un medic oncolog si aceasta de ce ca medicul ghirurg de la scmc Clujana mi-a spus pina nu ajunge PSA la 0, 2 sa stau linistit dar am citit pe forum ca un cetatean din Fagaras Brasov care are aproape aceleasi rezultate dupa operatie ca si mine scor Gleason 6, pT3aNxMxLoVoRO a fost la docorul oncolog Ksaco tot de la acelasi spital spunind-i acelas lucru.Intrebare cum e bine de procedat.Va multumesc anticipat pentru raspunsul care sper sa mi-l dati.
266 mihai14091950
266 mihai14091950 [33c]
23-08-2013, 11:27

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Imi cer scuze in comentariul precedent am grest numele doctorului oncolog, corect e Kacso si nu cum am scris eu.
267 RaulDuke
267 RaulDuke [7763c]
23-08-2013, 12:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la o luna de la operatie PSA-ul inca era in scadere. e normal ca el sa scada chiar si in mai mult de o luna, deci faptul ca la o luna era 0, 41 ng/ml nu e ingrijorator. ulterior intre valorile de 0, 003 si 0, 01, mai ales la laboratoare diferite, nu e absolut nicio diferenta, amandoua se considera in spectrul "NEDETECTABIL", unde trebuie sa si ramana, daca nu apar iarasi probleme cu boala. intr-adevar, momentan lucrurile sunt in regula, dar confruntat cu orice tip de cancer, in romania, consider ca e prudent ca o persoana sa aiba cel putin un consult oncologic.
268 PaulAdrian
268 PaulAdrian [35c]
29-08-2013, 14:32

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua Domnule Doctor Raul si dragi colegi de suferinta.

In urma cu vreo 10 zile am aflat ca am intrat in randul celor pe care viata ii pune la o grea incercare: mi-a fost descoperit un cancer la prostata. Surprinzator, am primit cu destula seninanate (daca acesta o fi cuvantul potrivit) vestea, si sper ca si in continuare sa pot spune acelasi lucru. De atunci, am inceput sa ma informez mai in amanunt despre ce umeaza, si asa ma nimerit pe acest site.
In primul rand vreau sa va spun ca am avut o surpriza mai mult decat placuta, vazand cum un doctor (e vorba de domnul Raul) ofera cu atata calm si intelegere informatii amanuntie celor ce le solicita, mai ales ca nu este implicat direct in relatia doctor-pacient. Toata stima domnule doctor!

Acum sa va zic si ce ma "doare" si ce sfaturi va cer.
Am 61 de ani, sunt din Bucuresti, si problemele le-am descoperit acum vreo 4 ani. Iata evolutia lor:
- Iunie 2010: Clinica particulara - PSA = 9, 10; tuseu rectal = normal; ecografie prostata: imagine normala, volum = 52 cmc, fara rezidiu urinar. Recomandat - tratament 12 luni cu Avodart.
- August 2011: Clinica particulara - PSA = 4, 30; tuseu rectal = normal; ecografie prostata: imagine normala, volum = 36 cmc, fara rezidiu urinar. Recomandat - intrerupere tratament 12 luni.
- Noiembrie 2012: Clinica particulara - PSA = 18, 60; tuseu rectal = normal; ecografie prostata: imagine normala, volum = 60 cmc, fara rezidiu urinar. Recomandat - tratament 1 lună cu Avodart şi puncţie.
Intre timp am aflat ca Avodartul "pacaleste" PSA si-l face sa fie in mod fals mai mic, lucru pe care cred ca ar fi trebuit sa-l stie si doctorul, asa ca m-am dus in alta parte, la Spitalul Panduri.
- Ianuarie 2013: PSA = 6, 30 (dupa 1 luna de Avodart).
- Februarie 2013: Spitalul Panduri - PSA = 7, 20; punctie prostatica (in 12 puncte); am ramas internat in spital inca 3 zile, sub tratament, deoarece urinam cu sange (dar sange maroniu, nu rosu, primul jet), ceea ce s-a mai intamplat inca vreo 10 zile; rezultat = in 10 puncte - normal; in 2 puncte - mici acini atipici. Recomandat: Prostamol Uno si repetat PSA dupa 3 luni.
- Iunie 2013: Spitalul Panduri - PSA = 8, 60 (dupa 3 luni cu Prostamol Uno). Recomandat: repetat punctie (in 24 de puncte).
- 3 Iulie 2013: Spitalul Panduri - PSA = 12, 80 (la o lună de la intrerupere Prostamol Uno);
ecografie: prostata - 37/38/40 mm (volum 30 cmc !!!), prostata mica, calcifieri in lobul drept, capsula mai groasa; vezica urinara - destinsa, orificii libere; ambii rinichi fara calcului, fara dilatatii.
- 12 Iulie 2013: Spitalul Panduri - Efectuat punctie (in 24 de puncte); am mai urinat cu sange inca vreo 15 zile (dar sange maroniu, nu rosu, primul jet), iar la 5 saptamani sperma era inca maronie; rezultat: volum 55 cmc (!!! )si adenocarcinom Stadiul II. Din 24 de puncte, in 2 puncte - neclar, iar in 4 puncte - cancer, astfel:
a) lobul stang - punctele 1 si 5: acini mici atipici
b) lobul stang - punctul 10: 2 focare cancer, scor Gleason (4 + 3) =7
c) lobul drept - punctul 17: 1 focar cancer, scor Gleason (3 + 3) =6
d) lobul drept - punctul 18: 2 focare cancer, scor Gleason (3 + 2) =5
e) lobul drept - punctul 10: 1 focar cancer, scor Gleason (3 + 3) =6
Alte afectiuni cunoscute:
- Hepatita cronica B (descoperita in 2000), sub tratament de 4 ani cu Entecavir (Baraclude) de 1mg. De 3 ani si jumatate: viremia este zero, iar transaminazele normale (in jur de 30).
- Insuficienta venoasa - confirmata la eco Doppler (simptome mi se umfla gleznele, doar la caldura si stat mult pe scaun); tratament Detralex.
Alte analize: analize da sange si urina normale, cu exceptia:
VSH = 17
acid uric = 7, 62
glicemia = variaza intre 98 - 120
trigliceride = 215
colesterol = 216

Recomandari medic urolog Panduri:
- Mi-a spus ca, asa cum arata analizele, tumoarea este inauntrul postatei, dar scorul Gleason fiind 7, ar indica rezectia totala a prostatei si mi-a explicat avantajele si dezavantajele.
- Dar, pentru ca am hepatita B, care provoaca o sangerare mai abundenta, trebuie sa fie mai prudent, si mi-a spus ca e de parere sa facem un tratament alternative: tratament hormonal (cu Diphereline 11, 25mg la 3 luni) si brahiterapie.
A fost foarte amabil si cooperant si mi-a zis ca mai multe amanunte discutam dupa ce se intoarce din concediu. E adevarat ca nu mi-a dat prin cap sa-l intreb cine si unde se face brahiterapia pentru ca am presupus ca o fac la Sp. Panduri.

Investigatii pe care urmeaza sa le mai fac:
RMN cu substanta de contrast (pelvis si abdomen) - pe 4 septembrie
Scintigrama osoasa - pe 24 septembrie (cand aduc substanta de contrast)

Am fost la o doamna doctor oncolog (din Sectorul 5, unde locuiesc eu) care mi-a zis urmatoarele:
- ca mai intai ii trebuie RMN-ul sa vada cat de extinsa este tumoarea;
- daca tumoarea este doar in interiorul prostatei nu poate face tratament hormonal prescris pentru ca nu e in protocol si nu e decontat de CASMB si trebuie sa-l platesc; tratamentul hormonal decontat se face doar pentru tumoare extinsa!
- m-a intrebat ca de ce vreau tratament hormonal si nu fac operatie de scoatere a testicolelor, ca-i mai bine asa?!
- mi-a mai zis ca nu stie ca brahiterapia sa se faca in tara?!

Acum, am si eu vreo 1500 de intrebari, dar o sa ma rezum doar la cateva:
1) Am vazut si am citit ca Scorul Gleason e dat de 2 numere ce pot fi intre 1 si 5 si care indica, daca am inteles bine, cat de mult e transformata celula canceroasa fata de una normala. Intrebarile mele sunt:
- cum se face aceasta apreciere?
- ce reprezinta fiecare dintre cei 2 termeni?
2) Am vazut in rezultatul biopsiei ca se indica (pentru materialul analizat dintr-un singur punct) fie un focar, fie doua. Ce inseamna asta?
3) Stadiul II mi s-a spus ca tumoarea nu a depasit capsula prostatica. Cum si-a dat seama medicul anatomopatolog de acest lucru, fara RMN. E doar o presupunere ce urmeaza sa fie confirmata sau nu?
4) E posibil ca RMN-ul si scintigrama osoasa sa spuna si altceva?
5) Ce investigatie arata marimea si dispunerea tumorii?
6) Ar fi nevoie si de un RMN cu sonda endorectala care se zice ca arata cu precizie mult mai mare ce se petrece cu prostata?
7) Ce investigatii, analize spun cat de agresiva sau nu este tumoarea canceroasa?
8) Cum vi se pare tratamentul indicat de medical urolog (hormonal si brahiterapie)?
9) E adevarat ca tratamentul hormonal nu e recomandat si nu e gratuit daca cancerul nu e extins in afara postatei? Daca da, atunci ce alternative exista?
10) Voi consulta si alt medic oncolog, dar stiu ca nu poti fi luat in evidenta decat in sectorul in care locuiesc pentru tratamentul oncologic, asa ca nu prea stiu cum sa procedez.
11) Stiti la ce clinici, spitale se face brahiterapia?
12) Stiti daca acest tratament e decontat de CASMB, total sau partial? Daca nu e, cat ar costa?
13) Aceasta metoda de tratament (radioterapia interna) ce rezultat are? Distruge tumorile canceroase sau doar tine boala sub control? Exista sanse de vindecare prin aceasta metoda, eventual combinata cu tratamentul hormonal?
14) Cum e posibil ca volumul prostatei sa fie de 30 cmc (la ecografie normala) si, dupa 10 zile, sa fie 55 cmc (la ecografie endorectala)?

Si in sfarsit, daca cancerul este asa cum cum arata rezultatul anatomopatologic, coloborat cu PSA, dupa experienta dumneavoastra, atunci:
- care ar fi speranta de viata daca NU fac nici un tratament, ci doar un eventual regim si apa cu lamaie (ma rog, asta impreuna cu seminte de dovleac si un pahar de vin rosu mi-au fost recomandate si la Clinica particulara);
- daca urmez si e posibil tratamentul recomandat (hormonal plus brahiterapie).

Va urez tuturor toate cele bune.
269 RaulDuke
269 RaulDuke [7763c]
29-08-2013, 21:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. pe lamele pe care le examineaza anatomopatologul, el vede tesut tumoral, respectiv celule aberante, iar zonelor canceroase le acorda o nota de la 1 la 5, in functie de cat de mult sau putin seamana acest tesut tumoral cu tesutul prostatic normal. practic 1 inseamna "foarte mare asemanare" si un lucru teoretic bun ca prognostic, iar 5 inseamna "minima asemanare, o dezorganizare totala a celulelor tumorale si agresivitate teoretic maxima"; el se uita si vede care e aspectul predominant, da o nota, dupa care se uita care e aspectul pe locul 2 predominant, dupa care face suma celor 2 si de aici rezulta SCORUL GLEASON. daca intelegi engleza iti recomand sa citesti entry-ul de pe wikipedia despre scorul gleason, sau sa te uiti cel putin la desenul de acolo:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gleason_Grading_System

2. inseamna exact ce scrie, si anume ca din toate acele bucatele prelevate prin biopsie, s-au descoperit 4 bucatele cu afectare de cancer, cu identificarea a respectiv 6 focare, in functie de cum si pe unde a trecut acul de biopsie si de ce a putut sa preleveze.

3. este vorba de diagnosticul HISTOPATOLOGIC, adica ceea ce a vazut el pe ce s-a prelevat la biopsie; este o diferenta intre asta si diagnosticul care se poate pune prin imagistica (de exemplu RMN) sau care s-ar pune in urma prostatectomiei radicale. in schimb, pe orice piesa de biopsie ai si tesut prostatic si capsula, si poti sa vezi daca celulele tumorale au ajuns la ea.

4. da, este posibil, de aceea sunt si indicate. totusi, teoretic, sansele destul de mici, zic eu, tumoarea nedepasind capsula prostatica pe biopsie.

5. investigatiile imagistice, cum ar fi RMN, de exemplu.

6. un RMN cu antena intrarectala poate aduce informatii suplimentare fata de un RMN normal, referitor la prostata, dar totusi un RMN standard este mai util in aprecierea afectarii ganglionilor regionali. standard mai ales in romania ramane cel de-al doilea, cu exceptia situatiei in care recomanda un medic in mod expres.

7. simptomatologia, PSA-ul si evolutia lui, biopsia. cele pe care le relatezi tu pana acum indica o tumoare care se clasifica, dupa cum indica americanii, de exemplu, ca "risc intermediar de recurenta".

8. mi se pare o optiune valabila. insa si mai buna mi se pare o iradiere externa 3D CT sau IMRT (niste tehnici noi de iradiere) insotite de tratament cu diphereline timp de 6 luni, eventual cu (dar nu neaparat) brahiterapie. e posibil ca acestea sa nu fie foarte accesibile in romania, sau in orice caz, daca sunt, sa nu fie complet decontate si sa fie cam scumpe, dar inafara de acest inconvenient, este ceea ce as recomanda eu. altfel, cred ca o optiune standard, daca nu se poate face iradiere, este prostatectomia radicala cu disectie ganglionara pelvina.

9. nu sunt foarte la curent cu cat de disponibil este tratamentul hormonal in romania cand boala e localizata, dar oricum acest tratament nu este prea standard. cred ca cele mai bune optiuni sunt cele mentionate mai sus.

10. cu un bilet de trimitere de la medicul de familie pe care scrie "oncologie" te poti duce la orice oncolog din tara, cel putin pentru consult, la orice spital, policlinica, etc.

11. de stat... nu prea. poate Fundeni. private in schimb, pe bani sau cu coplata/trimitere, cred ca sunt multe, de genul Ametyst sau cum s-o scrie, Gral, etc.

12. nu stiu. daca trebuie sa il platesti integral, de obicei tratamentele cu radioterapie sunt de ordinul miilor de euro.

13. cu oricare din cele 2 exista sanse mari de vindecare.

14. este posibil, pentru ca uneori prostata e marita pur si simplu din cauze inflamatorii nespecifice, ca sa nu mai vorbim de faptul ca avodartul poate chiar sa diminueze tesutul prostatic.

daca nu faci niciun tratament, prognosticul vital poate fi totusi de ani de zile, dar cu siguranta vei avea in scurt timp simptome, iar perioada respectiva va deveni din ce in ce mai suparatoare, iar in momentul in care vei incerca sa cauti tratament, nu se va mai putea decat sa se controleze simptomele, de o maniera temporara. a NU face nimic, mai ales daca acum ai simptome, nu mi se pare o optiune, mai ales dupa istoricul pe care il prezinti. daca ai fi fost abia acum descoperit si nu ai avea NICIUN simptom, as fi de acord ca doar sa supraveghezi situatia, o perioada oarecare de timp, dar asa nu.
cu tratamentul mentionat, in momentul de fata, si daca RMN-ul si scintigrafia sunt negative, repet, sansele sunt ca te vei vindeca.

ai scris ceva, dar si eu la fel. numai bine ! asteptam vesti.
270 Lorena05
270 Lorena05 [20c]
30-08-2013, 17:07

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Pentru Raul Duke
Tatalui meu avand 66 de ani i s-a facut o biopsie la prostata. Rezultatul anatomopatologic este urmatorul: Focare de carcinom de prostata pe 3 din 9 fire, pe cca 20% din suprafata lor.
scorul Gleason este 3+3, iar PSA ESTE 14, 5.
Asi dori o parere in ceea ce priveste un tratament, eventual ce alte investigatii ar trebui sa mai faca.
Multumesc.
271 RaulDuke
271 RaulDuke [7763c]
31-08-2013, 21:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

are simptome ? cu ce medic ati vorbit si ce v-a zis ?
272 Lorena05
272 Lorena05 [20c]
01-09-2013, 15:46

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Pentru Raul Duke

Simptome: dificultate la urinare, cu mictiuni in timpul noptii mai frecvente. Nu a urinat cu sange.
A vorbit cu un medic chirurg urolog care i-a recomandat prostatectomie radicala robotica cu limfadenectomie regionala.
Diagnostic:
Adeno carcinom prostatic.
Care este mai buna chirurgia endoscopica sau robotica sau conteaza mai mult experienta chirurgului?
Ar fi o alta solutie mai buna decat operatia chirurgicala?
Multumesc.
273 RaulDuke
273 RaulDuke [7763c]
01-09-2013, 17:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cam care e starea lui generala ? are si alte boli serioase ? de asemenea as vrea sa stiu daca ati facut vreo investigatie care sa arate cat de extinsa este boala, un RMN de pelvis sau macar o ecografie pelvina.

de principiu, daca vi s-a propus operatia, nu pot decat sa presupun ca boala este localizata. nu se face nimic "endoscopic" ci doar prostatectomie totala "clasica" sau "robotica". e greu de spus care este mai "buna", tine de experienta chirurgului si a centrului unde se face. ca alternative de tratament exista iradierea externa tip 3D-CT sau IMRT cu tratament hormonal eventual si cu brahiterapie, cu rezultate absolut comparabile si ceva efecte secundare mai usoare decat prostatectomia radicala.
274 Lorena05
274 Lorena05 [20c]
01-09-2013, 18:25

Membru din 30-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Multumesc mult pentru sfaturi!
I s-a facut ecografie pelvina. RMN nu a facut. Ecografia a fost facuta la o clinica privata, iar pe fisa de consult nu era specificat nimic in afara de diagnostic si recomandarea medicala.
Precizez ca tatal meu sufera de cardiopatie ischemica, hipertensiune arteriala. Starea generala este buna.
Interventia chirurgicala clasica am putea sa o facem la Baia Mare iar cea robotica la Cluj. Ati putea sa ne dati vreun sfat in acest sens ?
Brahiterapia se poate face la spitalele de stat sau numai la cele private? care ar fi acestea?
Care ar fi spitalele care fac tratamentele indicate prin iradiere?
275 RaulDuke
275 RaulDuke [7763c]
01-09-2013, 22:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu stiu detalii de acest tip, dar in general e recomandabil ca oricand ai de a face cu diagnosticul de cancer, sa vezi un oncolog dintr-un spital mare, clinic, daca se poate un institut, asa cum e la Cluj sau Iasi sau Bucuresti.
276 mihaf
276 mihaf [1c]
03-09-2013, 09:52

Membru din 03-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

tatal meu a fost depistat cu adenocarcinom de prostat si as dori sa aflu ce tratamente naturiste ar ajuta pe langa tratamentul medicamentos?
277 RaulDuke
277 RaulDuke [7763c]
03-09-2013, 22:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

farmaciile sunt pline cu asemenea produse pe care nimeni nu va ezita sa te tenteze sa dai banii, dar totusi nu exista vreo dovada medicala ca vreunul din acestea ar ajuta vreun pic.
278 little_angel_1964
11-09-2013, 00:27

Membru din 11-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Am o problema la care caut raspuns. Pacient in virsta de 50 ani cu limfom hodgkins in remisie totala, cu tratamentt de citostatice protocol ABVD incheiat cu cca 4 luni in urma face analize cu urmatoarele valori: PSA:1, 54 si free-PSA 17.54. Pacientul este si sub tratament cu Sintrom pentru TVP veche. Cum se poate corela un PSA bun cu un freePSA prost in contextul in care, celule maligne cu dezvoltare rapida sint distruse sub tratament cu citostatice??

Nu exista probleme la urinare, nu sint urinari nocturne, complet asimptomatic.

Multumesc mult,

C
279 RaulDuke
279 RaulDuke [7763c]
11-09-2013, 00:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in niciun fel. situatia pe care o descrii nu justifica masuri pentru cautarea unui cancer de prostata. iar free PSA nu e prost deloc !
280 little_angel_1964
11-09-2013, 10:21

Membru din 11-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc pentru raspuns.
Pe foaia cu rezultatul de la free-PSA spune ca ar trebui sa fie mai mare de 23. Iar rezultatul este scris cu rosu, adica este o atentionare pentru valoarea se 17, 54. Eu nu sint de specialitate- sint inginer- si o analizez asa, la bunul simt tehnic. Daca una e buna si alta rece, poate fi o eroare la analiza, sau poate ca daca PSA-ul e bun, atunci nu se mai ia in calcul free-PSA???
Răspunde la topic
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 11121314151617 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp