cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
111 comentarii 1 2 3 4 56 INAINTE ›
81 RaulDuke
81 RaulDuke [7763c]
11-10-2011, 19:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

inainte de toate vreau sa-mi spui ce stadiu TNM a fost initial si cum e acum ? are metastaze ?
82 DorisC
82 DorisC [5c]
11-10-2011, 19:50

Membru din 11-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Nu stiu ce inseamna TNM ?

Acum 6 ani au gasit doua puncte metastatice la doua vertebre. A facut atunci cateva raze acolo desi nu dureau.
In urma tratamentului cu hormonal, disparusera... se pare ca se inscrie perfect in statistica acestei boli care spune ca 6 ani organismul raspunde bine la tratamentul hormonal.

Azi a facut iar tomografie - asteptam rezultatul in doua zile.
Nu are nici un fel de dureri - desigur ca acum cand stie ca PSA-ul i-a iesit iar marit, i se pare ca si un stranut este legat de asta.
83 RaulDuke
83 RaulDuke [7763c]
11-10-2011, 20:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

existenta metastazelor, chiar si in trecut, presupune ca operatia de prostata pur si simplu nu are nici un rost.
a fost cu metastaze si tratat ca atare, deci probabilitatea ca boala metastatica (chiar si micrometastatica) sa existe in corp este aproape de 100%. ca atare nu mai are ratiune decat tratamentul sistemic si, in functie de nevoi, iradierea pe diferite zone cu probleme, in functie de nevoie. vindecarea nu mai este o optiune.
totusi prognosticul poate fi foarte bun si pe termen mediu si chiar lung, cu tratament.
dincolo de taxotere exista optiuni, unele de ordinul teoreticului, altele si de ordinul practicului.
provenge nu e aprobat la noi in tara iar costurile lui sunt undeva la peste 100 000 de dolari. beneficiul lui inca nu e clar oricum. spre aprobare cat de curand in romania va intra, speram, un medicament numit Abirateron.
84 baban adrian
84 baban adrian [16c]
26-10-2011, 12:01

Membru din 13-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Efectuata prostatectomie radicala cu da vinci in 14 oct., externat la 25 oct, considerat "vindecat".
Nu mi s-a recomandat nici o medicatie, regim alimentar, etc /astept doar rezultatul histopatologic peste vre-o 2 sapt.
Daca stie cineva vre-un regim de urmat sau daca este indicata vre-o medicatie postoperatorie preventiva specifica.
85 RaulDuke
85 RaulDuke [7763c]
26-10-2011, 13:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in ce scop ? sau preventiva pentru ce ?
86 aralex
86 aralex [70c]
27-10-2011, 21:45

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

buna ziua!
socrul meu a facut in 2007 un CT cuajutorul caruia s-a gasit o formatiune calcificata (considerata atunci cu caracter benign) de aproximativ 4 cm in diametru situata pe rinichi (cred ca lipita de rinichi).(ct-ul l-a facut pentru altceva, nu avea niciun fel de simtome)
acum cateva zile a inceput sa urineze foarte des (fara dureri sau usturimi.doar senzatia de urinat des.cam la 30 de min)..in consecinta a facut azi o radiografie si o echografie iar rezultatul a fost o formatiune hiperecogena de diametru 7cm/5.6cm cu zone transonice (sper ca am scris corect) in interior de 17 mm.deasemenea, prostata este hipertrofiata.

...iar la plamani exista o zona de opacitate medie situata in partea superioara a plamanului stang..

imi puteti spune ce poate fi si cetrebuie sa facem mai departe?
87 RaulDuke
87 RaulDuke [7763c]
28-10-2011, 10:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imposibil! numai medicul care a recomandat aceste investigatii poate spune aceste lucruri si, cel mai important, numai EL trebuie sa o faca. altfel, daca acesta nu mai e disponibil, trebuie sa luati legatura cu medicul de familie.
88 baban adrian
88 baban adrian [16c]
01-11-2011, 15:31

Membru din 13-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Pt dl. RaulDuke:in scopul prevenirii-reaparitiei unor noi forme de cancer.
Am inteles ca se aplica si la noi metode de scanare generala pt a confirma ca nu mai exista in corp nici o forma de neoplasm /daca stiti unde si cum se poate face o astfel de scanare.
Multumiri anticipate.
Pt ddd_Daniela 01: ce mai faceti?sper ca totul este OK.
Sanatate tuturor!
89 RaulDuke
89 RaulDuke [7763c]
01-11-2011, 17:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate un exista asa ceva. si principial, o scanare detecteaza EXISTENTA a ceva, oricat de mica. nu este o metoda de PREVENTIE a nimic. cel mult de diagnostic precoce.
90 Nicoleta 2012
90 Nicoleta 2012 [8c]
18-09-2012, 22:31

Membru din 18-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

buna seara, va rog daca este cineva pe forum, dl Raul sau pacienti care sunt sau au fost in situatia asta, sa ma ajute cu sfaturi. tatal meu in varsta de 60 de ani a fost diagnosticat acum 1 an cu cancer de prostata, psa initial 19, gleason 6, cu capsula infiltrata insa fara metastaze in apropiere, nici la departare. I s-a prescris Eligard 1 fiola la 3 luni. dr urolog ne-a recomandat sa nu ia si yonistib deoarece pentru moment este de ajuns fiola. Intrebarea mea este care este de fapt rolul eligardului si care este al yonistibului? se iau impreuna neaparat, sau e in functie de nevoie/stadiul pacientului? va rog daca stiti sa-mi spuneti in termeni mai pe intelesul unui om de rand.
in afara de aceasta nelamurire este daca la acest stadiu T3NoMo (mentionez ca el a fost spus doar verbal, nu este precizat pe fisa de externare) este bine sa mai fie operat sau nu? ideea e ca a trecut un an si noi (familia) nu am reusit sa luam nicio decizie in privinta unei interventii, mai ales ca tatal meu se simte bine, nu are si nu a avut vreodata probleme cu mersul afara (urina). am mai primit si sugestia de a face brahiterapie? ce stiti despre acest procedeu are efecte foarte bune?daca nu luam nicio hotarare cam in cati ani devine hormonodependent? Mentionez ca dupa primele 3 luni de eligard de la psa a scazut de la 10 la 0.16 si dupa alte 3 luni 0.09. Ce este de facut? sa stam in asteptare cu acest tratament hormonal, sau sa actionam acum cumva ?
noi suntem din bucuresti si tatal meu ar vrea sa mearga si la cluj pentru o parere, daca citeste dna daniela de aici de pe forum, cum sunt medicii de la cluj? dr ioan coman este un om care te tine la vorba, adica se poate discuta? aici in bucuresti mai mult de 5 minute niciunul dintre medici nu ne-a putut acorda, ma refer in afara de cabinetele private.va rog daca este cineva de la cluj sa-mi lase numarul sau o adresa de mail sa-l pot contacta pentru detalii.multumesc.
91 RaulDuke
91 RaulDuke [7763c]
19-09-2012, 22:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in conditiile in care "nu v-ati decis" asupra unei interventii chirurgicale, care intr-un stadiu T3N0M0 si la un PSA de 19 era, potential, o varianta buna de tratament, acum in nici un caz NU este momentul interventiei. la inceput putea fi considerata (chiar daca nu ar fi fost nici prima mea varianta), dar acum eu zic ca NU. daca acesta este stadiul, ce as recomanda eu ar fi sa continue tratamentul FIX asa, cu eligard, si cu urmarirea PSA-ului la fiecare 2-3 luni. odata cu reinceperea cresterii PSA-ului, interventia chirurgicala poate fi pusa din nou in discutie, ca alternative fiind radioterapia. desigur ca in acea ipostaza, care probabil ca e o chestiune de timp, inainte de operatie va trebui neaparat refacut un examen RMN de pelvis, un CT de torace si abdomen si o scintigrafie osoasa.

Nu m-as preocupa foarte tare, in locul tau, despre mecanismele de actiune ale eligardului sau ionistibului. amandoua actioneaza, prin mecanisme discret diferite, asupra scaderii hormonilor androgeni, care "hranesc" cancerul de prostata.

v-ati luat in evidenta si la un medic oncolog ? ce v-a spus ultima consultatie medicala in aceasta problema ?
92 Nicoleta 2012
92 Nicoleta 2012 [8c]
20-09-2012, 00:05

Membru din 18-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

buna seara, va multumesc pentru raspunsul dvs. da, tatal meu este in evidenta la oncologie in provincie unde locuieste el. de la inceput medicul oncolog a fost de parere sa nu se opereze si sa ia eligard+yonistib. numai ca aici a fost o mica diferenta de opinii, pt ca 3 medici urologi pe care i-am consultat in bucuresti au spus sa ia numai eligard, ceea ce am si facut, si ma bucur ca si sfatul dvs este acelasi sa continuam cu eligard, inseamna ca nu am procedat gresit.
cand trebuie sa ne ingrijoram ca psa creste? dupa valoarea de 2, sau orice crestere chiar si sub 1-2 este un semn rau?
va transmit mai jos cateva din rezultatele pe care le am de la biopsie si rmn si va rog daca va faceti o parere sa mi-o spuneti pentru ca orice informatie, indrumare imi este de folos.
mici fragmente de tesut prostatic parte din ele 60-70 la suta din masa tisulara examinta prezentand arhitecturi remaniate prin proliferare tumorala maligna de tip adenocarcinom acinar cu pattern glandular de crestere, in focare confluente, cu arii de secretie intraluminala 30 la suta din masa tumorala scor gleason 6, 3 plus 3.
si de la rmn, prostata cu dim crescute diam axial 5, 2 cm cranio caudal aprox 3.7 cm si antero posterior 3.3 cm, neomogena, prezentand hipertrofia portiunii centrale si a zonei tranzitionale si reducerea zonei periferice care apare cu aspect discret tigrat, modificari de tip inflamator. nodul tisular cu diam axial de cca 1.9 cm in hiposemnal t2 si izosemnal t1, gadolinofil, localizat la nivelul versantului postero latero inferior drept al tesutului prostatic, in zona periferica, ce determina discreta bombare a capsulei si stergerea segmentara a individualizarii acesteia asociind discreta densificare a gresimii adiacente. cateva imagini punctiforme in asemnal t1 eg vizibile in prostata ce ar putea fi sugestive ptr microcalcificari. vezica urinara in semirepletie, vezicule semninale fara particularitati irm.mici adenoptii ilice externe si obturtorii dim de 12/6 mmde partea stanga.infiltrate lipomatoase parcelare la nivelul structurilor osoase cuprinse in aria explorata. concluzii modificari dimensionale si structurale prostatice cu interesarea portiunii centrale si a zonei periferice.nodul tuoral prostatic drept cu infiltrarea capsulei si mica extensie transcapsulara.mici adenopatii pelvine.
93 RaulDuke
93 RaulDuke [7763c]
20-09-2012, 14:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles. care e valoarea minima la care a ajung PSA-ul ? si cu ce regularitate mergeti la oncolog ?
94 Nicoleta 2012
94 Nicoleta 2012 [8c]
20-09-2012, 21:06

Membru din 18-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

buna seara, cea mai mica valoare psa de cand a inceput tratamentul acum un an a fost 0.09. la oncolog merge o data la 3 luni cand merge la injectie. insa din cauza faptului ca e un singur medic oncolog in tot orasul este f aglomerat si doamna doctor nu-l vede practic, doar se uita pe psa si le spune asistentelor sa-i faca injectia. cam asta este...
95 RaulDuke
95 RaulDuke [7763c]
20-09-2012, 21:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie verificat PSA-ul la interval de 2 luni; daca el incepe sa creasca practic oricat, se estimeaza "timpul de dublare" si se decide daca trebuie schimbat tratamentul. momentan la valoarea de 0, 09 este considerat practic "nedetectabil". daca ajunge la o valoare "detectabila", practic si 1, se poate pune in discutie progresia bolii si trebuiesc facute investigatii.
96 elenab1
96 elenab1 [4c]
28-09-2012, 20:38

Membru din 24-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va rog mult de tot, puteti sa mi spuneti care este pretul unei biopsii pentru prostata?
97 RaulDuke
97 RaulDuke [7763c]
28-09-2012, 22:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce te intereseaza ? este un gest care se face gratuit, acoperit de catre casa nationala de asigurari de sanatate. nu exista niciun pret pentru asa ceva.
98 elenab1
98 elenab1 [4c]
28-09-2012, 22:33

Membru din 24-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Nu stiam, marti il duc pe bunicul meu si voiam sa fiu pregatita
99 RaulDuke
99 RaulDuke [7763c]
28-09-2012, 22:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mult succes !
100 elenab1
100 elenab1 [4c]
28-09-2012, 23:01

Membru din 24-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Multumesc foarte mult
Răspunde la topic
111 comentarii 1 2 3 4 56 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp