cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
111 comentarii 1 2 34 5 6 INAINTE ›
41 lilianacecilia
41 lilianacecilia [19c]
31-07-2011, 12:29

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Am fost la iob dar la camera de garda. am venit cu salvarea si cu bilet de trimitere de la oncologie pentru radioterapie ne spus ca nu are ce sa i faca acolo.Ca mai inainte trebuia sa mergem la ortopedie cu toate ca aveam pe bilet scris de oncolog neoplasm renal.Deci nu l a bagat nimeni in seama.Am investigatiile facute la panduri pitesti.Rezultatul tomografie spune ca e tumora grawitz si am si analizele la singe si urina si biopsie prostata atit in rest nimic altceva.Crede ti ma ca asta ma duce la disperare nimeni nu i face alte investigatii decit imi spun ca nu mai este nimic de facut.De la iob ne a scos usurel din camera de garda ca nu aveam ce cauta acolo deci ce mai este de facut unde sa mai incercam sau sa spun si eu ca ceilalti sa astep clipa ?STITI VOI CEI DE PE FORUM O SOLUTIE CA EU MA LUPT CU MORILE DE VINT DIN SISTEMUL ROMANESC SANITAR.
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
31-07-2011, 16:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai nu te lupti cu morile de vant, poate pur si simplu omul este intr-o stare atat de grava incat nu mai e justificat nu numai tratamentul agresiv, ci nici macar o operatie sau chiar si alte proceduri diagnostice, cum ar fi diverse punctii si biopsii si alte asemenea. nu e posibil sa fie acesta cazul ? chiar daca se cunoaste diagnosticul unui om bolnav (ceea ce nici macar nu e cazul tau), el trebuie sa fie intr-o anumita stare de relativa sanatate pentru a putea tolera diversele tipuri de tratamente. daca este depasit acest moment, din pacate nu se poate face nimic altceva decat minime masuri de control al simptomelor, iar asta in centre specializate denumite hospice-uri, cu personal specializat in controlul si terapia durerii, in primul rand, si a altor suferinte mai frecvente.
imi pare rau pentru situatia ta, dar uneori chiar nu se poate face mai mult... si nici nu poti spune medicilor cum sa procedeze, din pacate.
43 Tungi72
43 Tungi72 [5c]
31-07-2011, 23:37

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

si totusi acele "minime masuri de control al simptomelor" de care spui RaulDuke ar trebui sa poata fi luate nu doar in hospice-uri, ci in orice spital, care se vrea a fii facand parte din lumea civilizata. mi-e groaza de ziua in care si eu voi trece prin ceea ce simte acum lilianacecilia... si mi-e teama ca acel moment nu este departe... rugaciunile si sa ne descarcam durerea, aici pe forum, caci in fata celor bolnavi nu o putem face, e cam tot ce ne-a ramas... e de apreciat tot ceea ce incerci sa faci ptr noi, sa ne ajuti cu o parere avizata, dar RaulDuke, intelege-ne si pe noi, si ai puterea ca din tot ceea ce scriem, sa extragi acele aspecte legate strict de medicina, si mai putin de trairile noastre emotionale, si sa ne sprijini ca si pana acum.ar fi fost bine daca ai putea sa ne recomanzi mai concret clinici, doctori, etc, , unde sa mergem...dar nu stiu daca politica forumului o permite...si atunci nu ne ramane decat sa incercam sa ne descurcam fiecare cum putem, functie de posibilitati, cunostiinte, noroc, etc...si de cele mai multe ori auzim apoi prea tarziu "... trebuia sa te fii dus la clinica X, la medicul Y...".
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
01-08-2011, 18:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desi imi trece prin cap uneori cate un aspect de genul "pe cutare de pe forum l-as fi putut ajuta mai bine daca venea la mine" sau "pe tipul asta sigur l-ar fi putut ajuta cineva mai bine" nu o sa intru in asemenea chestii niciodata, pentru ca nu vad cu ce ajuta. la fel nu ajuta daca fac abatere de la ceea ce e aproape strict emotional. nu are nimeni nevoie de asa ceva din partea mea, cel putin pe aici. oamenii cu probleme se sustin intre ei foarte bine, cumva ca unul din scopurile sau beneficiile principale ale activitatii tuturor pe acest forum.
din pacate nici recomandari despre unde si cum se pot duce oamenii nu pot face, pentru ca pe de o parte ar fi clar vorba de un conflict de interese, eu insumi functionand ca medic oncolog undeva. pe de alta parte nu reprezint nici o institutie, nu am nici o afacere pe care sa incerc sa mi-o extind, si vreau ca tot ce fac sa se restranga la lamuriri asupra informatiilor pe care le primesc oamenii de la medicii cu care discuta live. stiu sigur ca toti au nevoie de asta cum stiu ca eu insumi nu apuc sa vorbesc cu toti pacientii mei nici cat si-ar dori ei, si de multe ori nici cat am eu insumi nevoie pt. a le clarifica nelamuriri.
despre ce ar trebui sau ce n-ar trebui sa se intample prin multele spitale din romania, iarasi, se poate vorbi la infinit, si eu insumi am tot soiul de dezbateri din astea cu prietenii sau colegii, dar pentru oamenii bolnavi... nu vad la ce e bun. mai bine incerc sa dau un sfat sau sa pun putin in tema despre care e procedura si, eventual, de ce e asa... cat pot.
mersi de intelegere !
45 dxd
45 dxd [15c]
06-08-2011, 13:09

Membru din 16-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

sotul meu a fost operat de 3 luni (prostatectomie radicala DA VINCI) in prima luna dupa operatie PSA 0.003, in a doua luna 0.034, cu mentiunea ca inainte de operatie a luat 2 luni casodex si zoladex 3.60 ml, intrebarea- este posibil sa creasca asa de repede?Dupa biopsia prostatei scoase la operatie marginile de rezectie au ramas libere (toata boala a fost extirpata), e cazul sa ne panicam?In urmatoarea perioada trebuie sa faca PSA-ul si avem mari emotii! Poate sa oscileze PSA-ul de la o zi la alta?
46 RaulDuke
46 RaulDuke [7763c]
08-08-2011, 19:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da.
pentru a putea spune mai multe trebuie sa vad buletinul cu sumarul protocolului operator si examenul histopatologic.
47 lilianacecilia
47 lilianacecilia [19c]
09-08-2011, 20:40

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

tatal meu isi traieste ultimele clipe e in agonie cind spune ca nu mai are dureri cind incepe sa se vaite.e cumplit sa l vezi cum se stinge.Am repetat analizele si medicul mi a spus ca a facut insuficienta renala oare cit va mai trai cit o sa l mai avem printre noi nu stiu nimic despre cum poate muri un om sunt speriata.doarme foarte mult si tresare de abia mai vb are halucinatii.Inca nu face morfina miine merg sa vb cu oncologul E in starea asta de ieri nu stiu ce sa fac sa i alin suferinta dar nu mai stiu daca mai percepe durerea.Ii spun tot timpul ca il iubesc si ca totul va fi bine el imi stringe mina si imi spune ca nu mai are dureri apoi imi cere calmante ca sa fac cum sa l ajut ?
48 dxd
48 dxd [15c]
10-08-2011, 15:27

Membru din 16-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Microscopic:relicvat tumoral, posthormonoterapie, de tipul adenocarcinomului prostatic acinar cu pattern dominant Gleason 4 si secundar Gleason 3.Ocupa 58%din vol prostatei si infiltreaza mucoasa uretrala si ambele vezicule seminale.Asociaza HGPIN, infiltrare perineureala masiva si invazie angiolimfatica.Aprox. 15%din tumora prezinta modificari de atrofie cu picnoza a celulelor tumorale, vacuolizare citoplasmatica si degerescenta mucoida multifocala.Nu se gasesc arii de necroza.Marginile de rezectie sunt libere.Cei 4ganglioni drepti+1 stang sunt liberi de metastaze:prezinta histocitoza sinusala.
Concluzii:Relicvat tumoral de tipul adenocarcinomului prostatic acinar scor Gleason 7 (4+3) pT3bNOMxL1V1RO.

Scintigrafia a fost nesugestiva de leziuni secundare osoase. De ce creste PSA-ul ?Prima luna dupa operatie 0.003, a doua luna 0.034, a treia luna 0.045, suntem disperati!!!
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
10-08-2011, 20:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sunt niste cresteri nesemnificative, posibil chiar variatii ale laboratorului care le lucreaza. probabil nu te-ai uitat la valorile normale ale PSA-ului, chiar si acelea de dupa rezectia de prostata. nu preteaza la nimic decat la urmarire si continuarea tratamentului cu Zoladex si Casodex. de ce sunteti asa disperati ?
50 dxd
50 dxd [15c]
10-08-2011, 21:14

Membru din 16-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

pai tratamentul din momentul operatiei nu il mai ia, medicii de la urologie au spus ca deocamdata nu are nevoie de tratament doar daca trece PSA-ul de 0.200!Noi ne facem probleme de ce a crescut, azi PSA-ul a iesit 0.039 (l-am repetat).
51 RaulDuke
51 RaulDuke [7763c]
10-08-2011, 21:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

un oncolog va vede ?
52 dxd
52 dxd [15c]
10-08-2011, 21:19

Membru din 16-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

urologul a spus ca momentan nu are nevoie de oncolog
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
10-08-2011, 23:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

interesant. in locul tau as fi curios sa vad si ce zice oncologul despre nevoia momentana de un urolog :D
iti recomand sa nu substitui oncologul UROLOGULUI, ca poti trage niste ponoase grave rau.
tine minte un singur lucru: CAND UN OM ARE CANCER, TREBUIE CONSULTAT DE ONCOLOG. nu vreau sa zic ca cel care zice altfel e tampit, caci pot exista si alte motive, dar cel putin pe medicul tau de familie ar trebui sa-l duca mintea mai mult decat pe respectivul urolog!
multa bafta !
54 lilianacecilia
54 lilianacecilia [19c]
22-08-2011, 21:05

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

azi e o saptamana de cand tata nu mai este printre noi.sunt trista si revoltata a murit in chinuri groaznice.Oare chiar nu putem trage pe nimeni la raspundere pentru greselile medicale ?am pierdut doua luni pretioase din cauza medicilor si a greselilor lor.Atat ce mai pot face sa ma rog pentru odihna lui vesnica.iubiti va parintii cat mai sunt langa voi.
55 RaulDuke
55 RaulDuke [7763c]
22-08-2011, 22:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

condoleante!
stiu ca ai si niste regrete si niste amaraciuni neimpartasite, date de nemultumiri vis-a-vis de sistemul medical, medicii cu care ai avut contact, etc. din pacate ele exact asa vor ramane: neimpartasite, pentru ca sistemul functioneaza pe avarie (putin spus) iar de o vina punctuala... nici macar nu poate fi vorba prea clar. este foarte greu pentru cineva sa judece din afara cazul tatalui tau, chiar si pentru alti medici. cine ce vina consideri ca a avut ?
56 Tungi72
56 Tungi72 [5c]
23-08-2011, 10:18

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

sincere condoleanta, lilianacecilia... dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau... daca exista o aliniere, macar stii ca acum nu se mai chinuie, nu-l mai vezi suferi cumplit... prin ce ai trecut tu, trecem si noi in aceste zile cu tata... plange si cere sa-i dam otrava, sa scape odata de dureri... de sistemul medical de la noi chiar nu are rost sa mai vorbim... atat timp cat medicul de familie sau medicul care il opereaza nu poate da un telefon, ca sa nu zic de vizita la domiciliu, sa se intereseze de soarta unui pacient, lucrurile astea nu mai tin "de functionarea pe avarie" a sistemului medical, ci de calitatea de OM a celor care formeaza sistemul medical... atat timp cat ca medic nu vrei sa lupti ptr pacientul tau pana la ultima lui suflare, ,. cuvintele chiar sunt de prisos...
57 RaulDuke
57 RaulDuke [7763c]
23-08-2011, 11:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu tot respectul de rigoare (totusi destul de putin), nu cuvintele sunt de prisos ci intelegerea ta si a oamenilor ca tine, poate chiar gandirea, care oricum e marginita. daca eu unul, si nu numai eu, nu as fi constrans sa ma ocup de valuri si hoarde de pacienti, ai impresia ca as fi mai "om" ? sau iti imaginezi ca doctorii de prin serialele alea frumoase cu doctori americani sau medicii de prin franta sau germania, pur si simplu sunt mai "oameni", asa... fara vreun motiv anume ?
58 lilianacecilia
58 lilianacecilia [19c]
23-08-2011, 21:51

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

va multumesc tuturor.ce pot sa mai spun acum e ca ma simt vinovata ca nu am facut mai mult.Poate e vina mea ca tata a suferit asa de tare pt ca am facut cum au spus medicii adica sa l lasam ca nu mai avem ce face dar sa nu incercam nimic sa i mai dam o sansa.Acum o sa merg la medicul urolog sa mi explice mai clar ce fel de cancer a avut tata renal sau de prostata?poate acum isi da seama mai bine ca la momentul respectiv nu a vazut tumora renala vedea doar banii care i am dat sau care urma sa i dau.
59 Tungi72
59 Tungi72 [5c]
24-08-2011, 12:15

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

prefer totusi sa raman la concluzia ca, "cuvintele sunt de prisos"... si as prefera ca acest topic de pe forum sa ramana doar ptr subiecte strict medicale...nu vom rezolva niciodata problemele din sistemul medical atat timp cat pacientii sunt priviti drept niste "hoarde".
60 RaulDuke
60 RaulDuke [7763c]
24-08-2011, 12:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

prietene, nu vrei tu sa vii putin la un spital, eventual intr-o sectie de oncologie, eventual sa-mi tii locul vreo 2 saptamani, sa vezi cum e, si eventual sa ma si inveti cum sa privesc io pacientii ? ce zici de asta ?
te crezi superior pt ca nu numai ca judeci de pe margine, dar stai si cu spatele la actiune, pentru ca habar nu ai cum se lucreaza, care sunt resursele si ce are sistemul, format atat din logistica, materiale, medicamente cat si din personal. vorbesti ca sa nu taci, te dai drept Pestaloti pe forumuri ca sa pari interesant. io zic ca e in avantajul tau sa iti tii gura, ca nu ai nici o cadere sa emiti asemenea judecati.
si ca nota informativa, tine tu minte asta: cel mai nenorocit doctor, animal si inuman si distrus, in cel mai jegos spital din romania, a facut mult mai mult bine mult mai multor oameni decat ai facut si vei face tu vreodata!
succes cu asta! pastreaza-ti posturile in nota problemelor medicale punctuale!
Răspunde la topic
111 comentarii 1 2 34 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp