cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
111 comentarii 12 3 4 5 6 INAINTE ›
1 lilianacecilia
1 lilianacecilia [19c]
11-12-2012, 19:21

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

tatal meu a fost diagnosticat cu cancer de prostata cu metastaze osoase, medicul oncolog cosidera ca nu este cazul de chimioterapie sau radioterapie deoarece e prea tirziu.In momentul asta face tratament cu casodex.are dureri cumplite ia oxycontin80mg dar tot are dureri.nimic altceva.oare chiar nu mai este nimic de facut ?mai nou are halucinatii reflux gastric si sughit.medicul imi spune ca e normal in urma tratamentului si a calmantelor.sa fie sfirsitul?ce ma sfatuiti unde sa mai merg pt ca pe el nu l pot deplasa ? citeodata urla de dureri dar cel mai tare ma sperie halucinatiile lui.va rog da ti mi un raspuns sunt disperata
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
05-07-2011, 22:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sunt multe de spus, dar nu trebuie sa fii disperata!
tratamentul cu casodex SI ATAT nu e standard! in cel mai rau caz ar putea luar doar ceva de genul ZOLADEX, odata pe luna, eventual si ZOLADEX si CASODEX, lucruri care sunt standard in cazul cancerului de prostata metastatic, inaintea citostaticelor. cu privire la durerile osoase, oncologul poate sa recomande concomitent si tratament cu ceea ce se cheama BIFOSFONATI, fie pastile cu bonefos zilnic, fie o perfuzie odata pe luna cu un medicament numit ZOMETA. daca durerile sunt bine localizate si nu cedeaza, se impune radioterapie pe zona dureroasa, cu rezultate bune.
cu privire la halucinatii, aici e foarte important de vazut care e cauza acestor halucinatii. mai are si alte boli care pot cauza asta? i s-a recomandat un examen IRM sau RMN cerebral ? are si alte boli ? ce varsta are ? etc. etc. etc.
3 valentina-valentin
09-07-2011, 12:12

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua, va scriu pe forum pt ca sunt disperata.Tatal meu este diagnosticat cu cancer de prostata de 5 ani si a facut si radioterapie si brahiterapie.In urma cu 5 zile si-a facut psa si a fost 34, stiu ca e foarte mare.Saptamana asta trebuie sa faca un rmn si scintografie ososa sa vedem ce iese.Dar i s-a prescris doar casodex si va trebui sa inceapa tratamentul.Sper din inima sa dea rezultate bune si sa continuie multi ani: dar totusi mi-e foarte frica de acele analize.Spuneti-mi va rog parerea vostra.Sunt foarte speriata si disperata.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
09-07-2011, 12:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

eu zic sa te linistesti! la ce ajuta aceasta disperare a ta ? dupa mine ea nu face decat sa dauneze, caci te impiedica sa vezi lucrurile clar.
s-o luam incetisor. in acesti 5 ani de zile nu a urmat nici un tip de tratament ? daca psa-ul a fost mic in acesti ani si acum e mare, sansele sunt ca e vorba de o recidiva a bolii. recidiva aceasta poate fi LOCALA sau LA DISTANTA, prin metastaze. varianta a doua ar fi mai rea pentru ca nu ofera sanse de vindecare. RMN-ul pelvin si scintigrafia au o sansa foarte buna sa clarifice aceste lucruri. daca recidiva este DOAR locala, cred ca se poate recurge, in functie de mai multi parametri, la o operatie, care sa ofere o sansa de vindecare tatalui tau. daca recidiva este prin metastaze, atunci el poate sa ramana pe un tratament hormonal (si nu numai) foarte multi ani. statistic vorbind, din momentul aparitiei metastazelor in cazul cancerului de prostata, speranta medie de viata este de ordinul anilor, 4 pana la 7 ani chiar (cu tratament), dar personal stiu cazuri care au trait mult mai mult.
despre tratament... pana se clarifica lucrurile cu RMN/scintigrafie, nu are rost sa vorbim. in orice caz, daca va lua in tratament hormonal, numai casodex nu este suficient, nu este standard.
mai vorbim dupa ce ai mai multe informatii.
succes!
5 valentina-valentin
09-07-2011, 12:50

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

multumesc frumos pentru raspunsul promt.inseamna pentru mine forate mult in aceste momente, o sa incerc sa nu fiu disperata: Dupa brahiterapia efectuata anul trecut la cluj psa nu a scazut foarte mult si in luna ianuare a fost apoape 5 dar in luna aprilie a efectuat psa si a fost 17, 52 si a fost recomandat dupa o luna si jumatate o alta analiza de psa si aceea a fost de 34, 12:a fost inapoi la clinica de la cluj si acolo si s-au data sa efectueze aceste investigatii ( precizez ca si anul trecut a efectuat scintografie osoasa si nu era nimic) si dr a spus ca prognozele nu sunt tocmai ok. Dar ce ma ingrijoareaza cel mai mult sunt durerile osoase care le are la piciorul drept de o sapatamana: el are si o artroza sau asa ceva.Sper din suflet sa fie doar asta: el stie foarte bine ce are si sper sa ramana optimist: o sa scriu pe forum cand vom avea aceste analize gata.Va multumesc inca o data, inseamna enorm pt mine in aceste momente.
6 lilianacecilia
6 lilianacecilia [19c]
09-07-2011, 22:28

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

multumesc mult pentru raspuns.tata are 72 de ani si rezultatul la biopsie nu a sosit
.de citeva zile a schimbat calmantele de la oxycontin a trecut la sevredol dar durerile sunt tot mai puternice, halucinatiile au disparut, dar medicul nu spune nimic de bifosfonati imi spune mereu ca e prea tirziu si sa l trec pe morfina. sunt total dezamagita de felul cum este tratat.luni merg si la alt medic sper sa nu intampin probleme fiind colege.SUNT DISPERATA SPER SA MA AJUTE DUMNEZEU SA TREC SI PESTE ASTA VA MULTUMESC TUTUROR ASTEPT RASPUNSURILE SI SFATURILE VOASTRE.
7 RaulDuke
7 RaulDuke [7763c]
10-07-2011, 00:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

chiar si cand apar metastazele, in cazul cancerului de prostata, speranta medie de viata este de ordinul anilor. de la 4 la 7 chiar, si asta doar IN MEDIE, deci se poate si mai mult.
chimioterapie nu se face de la inceput.
standardul este reprezentat de tratament hormonal; eu folosesc foarte des zoladex cu sau fara casodex.
in cazul metastazelor osoase, este esential sa primeasca si bifosfonati.
daca are niste dureri osoase mari, necontrolabile, este important sa primeasca iradiere pe zonele osoase cu durere.
la fel, daca halucinatiile sunt date de metastaze cerebrale (personal nu am vazut, in cazul cancerului de prostata), atunci si ele se preteaza la iradiere.
solutii exista, din pacate nu stiu pe unde te tratezi tu si prin ce sectii ajungi...
8 lilianacecilia
8 lilianacecilia [19c]
10-07-2011, 13:46

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

Sunt din pitesti.crededi ma ca tot cautant pe forumuri si tot citind despre diagnosticul tatalui meu mi am permis sa i sugerez medicului de biofasfonati si radioterapie poate ca nu am dat spaga cit a trebuit si de aceea se poarta asa medicii din pitesti.sunt nedumerita pentru ca psa e de 5.5/5.3.i am sugerat tot eu sa i administrez manitol binenteles ca m a aprobat acum ce sa i mai sugerez ca nu mai stiu.Chiar daca as vrea sa i cumpar eu zometa sau alte medicamente in momentul asta nu mi permit financiar.Problema este ca nu l pot deplasa pe tata la alt spital mai departe pt ca nu poate din cauza durerilor.Se misca in baston dar nu poate decit citva metri.imi spune ca si a lasat viata in miinile mele si eu nu fac nimic pt el. Nu ma supara ce spune el ma supara indiferenta medicilor si felul cum trataeaza omul.va multumesc. Astept si comentariile si sfaturile voastre
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
10-07-2011, 15:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tratamentul e destul de standard, dupa cum ti-am zis, nu conteaza cine i-l prescrie. ma refer la goserelin aka zoladex sau dipherelin sau eligard sau cum s-o numi, este o injectie subcutana care se face lunar, sau chiar la 3 luni. din pacate efectele acestui tratament nu apar imediat, dpdv simptomatologic, dupa instituire. de asta se recomanda, pentru dureri mari, IRADIERE pe zona dureroasa. nu cred ca poate face asta la pitesti totusi. gaseste un loc mai apropiat/convenabil unde exista sectie de radioterapie si prezinta-te acolo tu singura, fara sa-l cari pe el, cel putin intai, cu documentele lui medicale, si prezinta-i situatia asta unui medic dintr-un serviciu de radioterapie si vezi cand poate sa te programeze mai repede. cel putin o perioada, iradierea pe zona dureroasa il va ajuta foarte bine ! in paralel cu tratamentul hormonal, cu bifosfonati eventual si cu medicatie speciala pentru durere, lucrurile ar trebui sa intre sub control.
nu stiu unde e cel mai apropiat serviciu de radioterapie pentru tine, dar stiu sigur ca in bucuresti exista, chiar mai multe, de exemplu.
10 lilianacecilia
10 lilianacecilia [19c]
10-07-2011, 17:30

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

multumesc mult pt sfaturi chiar acum o sa incep sa caut.astazi i a fost putin mai bine dar nici nu mi indreznesc sa ma bucur.O prietena care si a pierdut mama de curind imi spunea de reveniri spectaculoase o zi doua apoi iar cadea pina cind s a dus.NICI NU VREU SA MA GINDESC O SA FAC TOT POSIBILUL MACAR CITEVA LUNI SA L MAI AVEM LINGA NOI MULTUMIRI
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
10-07-2011, 22:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dupa parerea mea daca procedati corect si ajungeti unde trebuie, o sa-l aveti cu voi mai mult decat doar cateva luni.
12 lilianacecilia
12 lilianacecilia [19c]
11-07-2011, 22:30

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

surpriza.azi am schimbat oncologul.am uitat sa precizez ca PSA tatalui meu e 5.8/5.3 si are si o tumora la rinichiul stang.Durerile sunt la piciorul drept.citind si urmarind forumuri documentandu ma bine am indreznit si i am zis doctorei ce parere am despre diagnosticul pus tatalui meu.Si azi am avut confirmarea diagnostic gresit pus de urolog si continuat de primul oncolog la care am fost.De doua zile tata se simte mai binisor asteptam totusi biopsia si oncologul a spus de o operatie la rinichi adica extirparea rinichiului si inclusiv radioterapie.Nu pot sa mi revin nici acum.ii multumesc din suflet dr Calinescu oncolog din pitesti.Asta nu inseamna ca totul s a rezolvat important este ca avem un nou inceput si sperante mai mari.ASTEPT COMENTARIILE VOASTRE VA MULTUMESC PT ORICE SFAT.
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
14-07-2011, 21:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai o biopsie prelevata de undeva si un examen anatomopatologic ?
14 valentina-valentin
15-07-2011, 22:21

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua, va scriu din nou pentru ca tatal meu a facut ieri RMN si soldul drept e afectat.inca nu a facut scintografia osoasa dar nu stiu ce ar mai putea vedea acolo. a inceput sa ia tratamentul cu casodex dar sa vedem ce va mai recomanda medicul.precizez ca cancerul de prostata e inoperabil si asa vrea sa stiu ce mai se poate face sa ii fie mai bine si sa ii aline durerea de picior.va rog sa ma ajutati sa stiu ce se mai poate face si ce sanse mai sunt pentru el.
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
16-07-2011, 10:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

furnizeaza-ne un diagnostic COMPLET de pe vreun bilet de externare, te rog. apoi spune-ne toate medicamentele recomandate de medic pe care le ia!
ca tratament al bolii de baza, casodex nu este suficient.
sansele lui medii sunt sa traiasca chiar si ani buni de zile, chiar cu metastaze, daca e tratat corect.
16 lilianacecilia
16 lilianacecilia [19c]
16-07-2011, 12:35

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

cancerul la prostata nu exista problemele sunt de la rinichi luni mergem la IOB.am emotii puternice nu stiu ce va mai urma.important e ca tata se simte bine adica nu mai are durerile insuportabile maninca si chiar e bucuros de vizitele rudelor si prietenilor ceea ce nu suporta.la ce sa ma astept daca incepe radioterapia?Stiti cumva am voie sa stau cu el acolo nu as vrea sa l las singur.IOB este singura mea speranta si credinta in Dumnezeu.
17 lilianacecilia
17 lilianacecilia [19c]
16-07-2011, 12:40

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

nu am spus ca a sosit rezultatul de la biopsie Piesa trimisa: I. biopsie prostata lob drept, 2. biopsie prostata lob stang
1 examen microscopic
: 1. Fragmente de tesut prostatic lob drept, discontinue, cu dimensiuni de 2x8/1mm 1x5/1mm si 2x7/1mm
. cu aspect de hiperplazie nodulara benigna. cu glande prezentand hiperplazie de celule bazale. Glande cu modilicari epiteliale displazice usoare (PIN de grad scazut). predominenta proliferarii Ieiomiofibromatoase si discret infiltrat inflamator cronic stromal.
2. Fragmentc de tesut prostatic lob stang, discontinue, cu dimensiuni de 1x4/1 mm, 3x 6/1 mm si lx 8/1 mm, cu aspect dc hiperplazic nodulara benigna. cu glande de celule bazale, glande cu modificari epiteliale displazice usoare (PIN de grad scazut), glande atrofice, adenosis, edem si infiltrat inflamator cronic interstitial.
Pe un fragment se constata cateva glande mici cu membrane bazale dificil de evaluat. suspect
de malignitate..Oncologul a spus ca acum trebuiesc rezolvate durerile prin radioterapie apoi sa vadem.astept raspuns multumesc
18 lilianacecilia
18 lilianacecilia [19c]
16-07-2011, 12:42

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

in legatura cu medicamentele am scos casodexul merge acum pe calmant forte sevredol si dexametazona.Nu i a mai prescris nimic deoarece mergem la Bucuresti.ASTA A FOST ULTIMUL RASPUNS AL DOCTOREI
19 lilianacecilia
19 lilianacecilia [19c]
16-07-2011, 15:31

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

pt valentina-valentin.si tatal meu se confrunta cu acelesi dureri dar acum e mai bine.Dupa cum am spus are o schema de calmante si vad ca merge bine.Ia sevredol de 10 mg din 4in 4 ore calmantforte 1 la 8 ore si dexametazona 1/zi.tatal tau ce calmante ia?
calmantforte se da fara reteta l a prescris medicul oncolog.dumnezeu sa ne dea putere si lor alinare.
20 RaulDuke
20 RaulDuke [7763c]
16-07-2011, 23:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, am inteles, deci in momentul de fata nu exista un diagnostic cert. ce e clar e ca nu e cancer de prostata. ma tem ca in acest caz, de oriunde altundeva ar fi metastazele, mai ales de la un eventual cancer de rinichi, prognosticul este mult mai prost si speranta lui medie de supravietuire este mult mai mica, mai degraba de ordinul lunilor, fie ele si mai multe.
radioterapia il va ajuta cu durerile, la fel si medicamentele antialgice. de asemenea ar putea fi foarte utila aflarea SURSEI PRIMARE a metastazelor, lucru care poate ar permite un tratament specific, care sa-i mai prelungeasca supravietuirea...
Răspunde la topic
111 comentarii 12 3 4 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp