cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
111 comentarii 1 23 4 5 6 INAINTE ›
21 lilianacecilia
21 lilianacecilia [19c]
17-07-2011, 21:30

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

multumesc pt raspuns miine plecam la iob e f greu pt ca nu poate merge sper sa accepte medicii sa stau cu el
22 lilianacecilia
22 lilianacecilia [19c]
20-07-2011, 19:00

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

dezamagireAm fost la iob si nu ne a primit a spus ca nu are un diagnostic clar de acolo am mers la foisorul de foc/Medicul deacolo dupa o radiografie a spus ca are osteoliza si ne a trimis la un ortoped traumatolog din Pitesti.Azi am fost acolo si medicul vrea sa l vada pe tata si sa i faca iar o radiografie.I am cerut un TRATAMENT deci nu numai calmante ma refer la miacalcic am citit despre el si e bun si ca anlgezicsi petru osteoliza.acum nu stiu daca imi va prescrie acest medicament sau altul Vreau sa stiu daca il prescrie ortopedul sau oncologul sunt derutata. Ortopedul mi a sugerat nefrectomie.CRED CA AM SA CEDEZ PSIHIC NU MAI POT. Suntem plimbati din spital in spital fara nici un tratament timpul trece in defavoarea tatalui meu.oare chiar nu exista nici un tratament ?de ce toti prescriu numai droguri chiar nu le pasa de suferinta oamenilor?sunt sigura ca nu au interes.Acum sunt dispusa sa incerc orice tratament dar nu pot procura de exemplu miacalcic fara reteta ce trebuie sa mai fac?Nu mi sta in caracter sa fac circ dar cred ca nu mai dureaza mult si bufnesc.AJUTATI MA VA ROG MULT. MACAR CU VOI POT DISCUTA DESCHIS CU MEDICII NU AM VOIE CA EU NU AM STUDII.MULTUMESC TUTUROR CARE IMIDA UN SFAT
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
20-07-2011, 19:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa mergi la un chirurg eventual un urolog pentru o operatie, macar cu scop diagnostic, eventual o punctie din posibila tumora renala, macar in felul asta vei avea un diagnostic. despre tratament, intr-adevar nu exista nici un tratament altfel decat simptomatic, cel putin pana nu ai un diagnostic cat de cat clar.
pentru dureri osoase de spate, daca sunt date de metastaze, cel mai mult il ajuta, intr-adevar, iradierea. doar ca durerea poate fi data de extensia directa a tumorii de la rinichi catre spate.
24 lilianacecilia
24 lilianacecilia [19c]
20-07-2011, 21:16

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

nu il doare spatele il doare piciorul.tumora este pe rinichiul stang si pe el il doare piciorul drept la sold si se lasa pe femur.azi imi spunea ca daca nu l ar durea piciorul nu ar fii nimic ar pleca prin curte si chiar ar muncii simte o forta puternica in corp dar nu l ajuta piciorul.mi a rupt sufletul azi cind plingea ca nu poate sa se dea jos din pat macar sa se plimbe.Cum sa mai suport sa l vad asa si medicii nu fac nimic.Inca nu pot crede ca nu se mai poate face nimic medicina a avansat mult.oare in Romania nu ? imi face f bine ca vb pe acest forum.Nu am frati sau surori unicul frate a murit la revolutia din 89.era ofiter in armata.OARE UNDE VOM AJUNGE DIN CAUZA NEPASARII SI A SISTEMULUI SAU TATA NU MAI ARE DREPT LA VIATA ?
25 valentina-valentin
20-07-2011, 22:51

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna seara, revin acum cu completari la diagnosticul tatalui meu: a fost azi sa faca scintografia osoasa si rezultatele nu au fost deloc bune, are metastaze in partea drepta la osul bazinului si e afectata si o vertabra a coloanei.a primit si rezultatele psa facut dupa tratamentul cu terapia hormonala si a scazut de la 34 la 17.Au descoperit si o infectie urinara si acum i-a antibiotic.maine merge din nou la cluj pentru a vedea si medicul de acolo ultimele diagnostice.Suntem foarte suparati si as vrea sa stiu daca se mai poate face ceva si in acesta faza.Nu pot scrie exact diagnosticul pentru ca eu momentan nu ma aflu in tara si ftatele meu a fost cu el si mi-a spus despre metastaza la sold.pentru moment tata suporta greu acest diagnostic si per din inima ca maine sa ii dea si o veste mai buna.Multumesc anticipat pentru raspuns
26 valentina-valentin
20-07-2011, 22:57

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

pentru lilianacecilia: multumesc pentru sprijin in primul rand.Tatal meu nu are prescris inca nici un calmant pentru dureri, maine are programare la medicul oncolog din cluj cu ultimele analize, speram sa ii prescrie un tratament.In rest, sa nea d-zeu putere sa luptam impreuna cu ei si pentru ei
27 valentina-valentin
21-07-2011, 21:16

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna seara, revin din nou cu o intrebare si alte detalii:tata s-a intors de la clinica din cluj unde medicul i-a recomandat in continuare tratamentul hormonal inca 3 luni si apoi trebuie sa repete din nou psa.Dar ce ma ingrijoreaza acum este o afirmatie a medicului de acolo si asta e si intrebarea mea, daca a facut deja acesta metastaza la oase, doctorul a spus ca s-ar putea sa existe si in alta parte avand in vedere ca cancerul trece prin sistemul venos.Nu exista nici o analiza sa putem verifica sau trebuie sa asteptam?Trebuie sa recunosc ca vestea asta m-a socat.In legatura cu durerile de picior nu i-a prescris nici un tratament, tatal meu a spus ca se simte bine dupa paracetamol si asta va lua si in continuare.A mai intrebat daca ii face si radioterapie la picior si medicul nu a recomandat inca.Sunt total debusolata si nu stiu cum sa intrepretez cele spuse de medic, va rog ajutati-ma.
28 lilianacecilia
28 lilianacecilia [19c]
21-07-2011, 21:35

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

ca si la tatal meu totul ambiguu nimic concret.Miine mergem la ortoped pentru radiografie sold si picior oare ce va mai urma ?dupa cum spuneam pentru dureri acum ia sevredol si calmant forte care in mare parte contine paracetamol codeina si fenobarbital, el spune ca se simte mai bine de cind il ia adica de o saptaminaadica mai bine.durerile s au mai ameliorat dar cum se misca cum ii vine sa urle e groaznic.maninca f bine dar sta rezemat in cot pt ca nu poate sta in sezut.Oare se poate face o internventie la sold?Am citit pe forumuri ca in cazuri de genul asta se practica si operatia.Ma rog la dumnezeu sa l ajute si pe el si pe toti cei bolnavi pentru ca medicii nu i pot ajuta sau mai bine zis nu vor sa faca nimic stiid ca sunt si tratamente pentru metastaze.Cel mai tare ma supara faptul ca nu explica nimeni nimic decit ca nu mai avem ce face decit sa asteptam sfirsitul.E cumplit
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
21-07-2011, 21:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care e intrebarea, din nou ?
30 lilianacecilia
30 lilianacecilia [19c]
21-07-2011, 21:40

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

pt valentin-valentina din cite am inteles de la ortoped pentru metastaza osoasa se face scintigrafie si fosfatza alcalina multa sanatate tie si tatalui tau
31 valentina-valentin
23-07-2011, 20:11

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Pentru lilianacecilia: multumesc frumos pentru raspuns, tatal meu a facut scintigrafia osoasa dar nu a primit nimic de la medicul sau oncolog.A spus doar ca tratamentul hormonal este si pentru mesastaze.Oricum sunt cam confuza si derutata in acest moment pentru ca nimeni nu iti spune ce urmeaza si daca se mai poate face ceva: Am vazut un reportoaj la nemti despre cancerul de prostata si acolo arata ca se opereaza chiar si metastazele.Asta nu inteleg la noi de ce nu e posibil un tratament mai dur pentru asta, nu lasat asa doar cu tratament hormonal si paracetamol pentru dureri.
Iti doresc si tie la fel, adica multa, multa sanatate tie si mai ales tatalui tau.sa ne dea d-zeu sa avem parte de ei cat mai mult timp.
32 lilianacecilia
32 lilianacecilia [19c]
23-07-2011, 22:14

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

pt valentin -valentina.Ieri am fost la ortoped si si el a confirmat in urma radiografiei metastaza osoasa.I a prescris miacalcic de ieri am inceput cu acest medicament nu stiu ce se mai poate face dar ieri a avut dureri cumplite.Acum e mai bine dar calmetele nu i lipsesc.Ce ma sperie acum este sughitul am mai citit ca asta e din cauza calmantelor si a bolii avansate.Nu mai am nici o speranta.Ma rog la dumnezeu sa i aline durerile ieri mi a multumit pt tot ce am facut pt el ca nu are rost sa mai merg nicaieri e constient ca nu mai are mult.Mi a sfisiat sufletul dar trebuie sa ne tinem tari in fata lor.Tatalui tau nu i a prescris citostatice sau nu spun nimic de operatie?Stiu ca exista si tratamente si calmante.Problema medicilor romani este lipsa de interes si de comunicare cu pacientul sau familia acestuia.Imi pare rau ca nu l pot duce in Franta acolo pacientul este mai presus de orice.Am prieteni francezi care s au oferit sa ne ajute dar tata refuza se teme ca moare intre straini si il inteleg.A ramas doar Dumnezeu cu medicii am terminat.mult curaj si multa sanatate.Acorda i multa afectiune si atentie conteaza mult si nu ti arata ingrijorarea fata de el.Multa sanatate
33 valentina-valentin
27-07-2011, 23:43

Membru din 09-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Pentru lilianacecilia: te inteleg foarte bine prin ce treci si crede-ma ca stiu cum e, dar nu vreau sa ne pierdem speranta si credinta ca d-zeu ne va da puterea sa luptam mai departe pentru tati nostri.Uneori ne este foarte greu, dar vreau sa ma bucur de tata cat mai multi ani si as vreau ca si tu sa faci aceelasi lucru.Tatalui meu nu i-au prescris nici un calmant, doar paracetamol pentru dureri si acuma face un tratament hormonal care sper sa dea roade: tatal tau a primit terapie hormonala? in legatura cu operatia la prostata, am inteles de la medici ca a fost inoperabila si acum oricum nu au motive sa ii faca operatia: si eu sunt dezamagita de doctorii de la noi pentru ca astepta uneori prea mult si nu se iau masuri mai repede.Dar am o raza de speranta, am sunat la o clinica din germania sa ma interezez ce putem sa facem pe viitor sau daca are tratamentul corect si ei au fost foarte promti si m-au rugat sa trimit pe mail toate diagnosticele si intreaga istorie a bolii si au promis ca se vor uita peste ele si apoi vor lua legatura cu noi.Sper din inima sa fie asa si sa gasesc acolo un raspuns mai concret.In ceea ce te priveste, iti doresc ce imi doresc si mie in acesta situatie si cuvintele sunt de prisos acum.Sper sa ne auzim cu vesti un pic mai bune despre iubitii nosti tati.
34 RaulDuke
34 RaulDuke [7763c]
28-07-2011, 23:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

lilianacecilia, nu te mai lamenta atat si vorbeste mai la obiect despre diagnosticul, starea si tratamentul pe care l-a urmat si pe care il urmeaza tatal tau, si, mai important, cine i l-a prescris, de unde, si cu ce tipuri de doctori ati vorbit.
pentru DURERI OSOASE se face iradiere externa. pentru metastaze osoase se folosesc bifosfonati, nu miacalcic. pentru dureri in general se folosesc tot felul de preparate morfinice inclusiv, dar nu numai.
exista solutii pentru tot si pentru toate, care chiar daca nu rezolva definitiv lucrurile, ajuta mult si pot controla toate supararile in asemenea masura incat bolnavul sa se simta bine. doar ca trebuie dus unde trebuie si la cine trebuie. nu se pot rezolva probleme prin discutii vagi doar pe internet.
35 Tungi72
35 Tungi72 [5c]
29-07-2011, 14:07

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua! Din nefericire, am intrat si eu de cateva zile, in grupul persoanelor disperate... Tatal meu, are varsta de 72 de ani, si a fost diagnosticat la controlul tomografic cu diagnosticul:
-masa tumorala prostatica invaziva la nivelul vezicii urinare, veziculelor seminale si probabil rectului
-mase adenopatice retroperitoneale
-formatiuni interhepatice sugestive pentru determinari secundare
-leziuni osteolitice pentru determinari secundare.
Din pacate medicii din Constanta nu mi-au mai dat nici o speranta... urolgul mi-a spus ca ar putea sa-i faca operatie sa-i extirpe tumoarea, dar asta inseamna pur simplu o mutilare, deoarece ar trebui sa scoata tot din el, inclusiv testiculele... instalare de sonde, etc... mi se pare pur si simplu traumatizanta o astfel de perspectiva, atat ptr el, cat si ptr mama, care ar trebui sa-l ingrijeasca ulterior...
As dori sa primesc niste sfaturi cum sa procedez astfel incat sa aiba parte de o suferinta cat mica, in perioada care va urma.
Multumesc!
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
29-07-2011, 21:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

urologul trebuie sa te ajute cu o punctie desteapta din tumoarea prostatica respectiva. apoi biopsia o sa fie pusa la microscop si se va pune un diagnostic ANATOMOPATOLOGIC care ghideaza si da multe informatii despre cum trebuie procedat. la fel de important este si cat are PSA-ul.
din punctul asta de vedere vreau sa-ti spun ca situatia este foarte serioasa iar boala este in ultimul stadiu, dar nu iti pierde speranta, pentru ca este cel mai probabil ca tatal tau va mai trai chiar ani buni de zile, chiar si cu aceasta boala si in acest stadiu, daca face tratament corespunzator. tratamentul NU CONSTA in operatie! eventual poate sa constea in indepartarea testiculelor, asta mai intarzie cresterea tumorilor o vreme, dar nu este cu nimic mai buna ca solutie decat o injectie de, de exemplu, ZOLADEX odata la 3 luni sau odata pe luna. pentru oase poate sa ia ceva de genul zometa sau bonefos, estc. daca durerile devin insuportabile, exista medicamente pentru dureri, iar pentru dureri serioase se poate face iradiere pe zona dureroasa.
solutii exista dar ele sunt coordonate de oncolog, care este critic pentru consultatie si luare in evidenta in acest moment, mult mai util decat urologul, care nu stie multe... luati-va in evidenta la un oncolog de teritoriu/policlinica, ceva, eventual sub indrumarea medicului de familie.
mult succes ! asteptam sa ne spuneti mai multe !
P.S.: speranta medie de supravietuire in cancerul de prostata CU METASTAZE este undeva intre 4 si 6 ani. subliniez MEDIE, deci cu siguranta, cu tratament, poate fi mai mult.
37 Tungi72
37 Tungi72 [5c]
30-07-2011, 14:55

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Testul PSA l-a facut ieri (vineri).asteptam rezultatul ne va fi dat insa abia marti. Luni, vom merge la un medic oncolog, . sa-l preia in evidente pentru tratament...din nefericire, acum e si perioada concediilor de odihna, multi din doctori recomandati fiind plecati.. Sper ca Cel de Sus sa ne ajute sa intalnim un medic oncolog bun, ptr ca mi-e greu sa inteleg de ce ptr o persoana care de aproape 1 an de zile a facut tot felul de investigatii (sange, urina, eco-uri, colonoscopie) i s-a pus diagnosticul abia in faza terminala... nu vreau sa caut vinovatii, ptr ca oricum nu ajuta cu nimic, tot ce imi doresc e ca macar de acum incolo lucrurile sa evolueze astfel incat sa aiba dureri cat mai mici... se plange de dureri in zona mijlocului, se ridica f.f. greu in pozitie verticala, atunci cand sta intins in pat...deocamdata nu a luat decat algocalmin si scobutil, dar aseara a suferit f.tare, cred ca deja agocalminul nu mai are efect ca si calmant. in plus, datorita faptului ca prostata este marita, ii acopera o parte din rect, si acest lucru face ca eliminarea pe calea rectala sa fie grea si dureroasa, moti ptr care nici nu are curaj sa manance prea mult. l-ar ajuta sa faca din cand in cand clisme? ptr ca fara alimentatie, lucrurile cred ca se vor agrava si mai mult.
multumesc inca o data, ptr toate sfaturile pe care ni le oferiti.
38 RaulDuke
38 RaulDuke [7763c]
30-07-2011, 19:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu recomand atat clisme cat niste laxative care actioneaza prin lubrifierea si inmuierea scaunului, astfel incat efortul de defecatie sa fie cat mai mic. diverse substante active osmotic, care atrag apa in intestin (gen duphalac sau manitol), sau supozitoare cu glicerina pot fi foarte utile in aceasta situatie.
39 lilianacecilia
39 lilianacecilia [19c]
30-07-2011, 22:07

Membru din 11-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 19

pt RaulDuke nu ma lamentez dar crede ma ca nu stiu ce sa mai cred.Nimeni nu i prescrie bifosfonati nimeni nu face nimic pt el toti imi spun ca sa astept sa vina clipa sa plece dintre noi.Cum te ai simti in locul meu sa ti vezi tatal urlind de dureri. Am fost si alalteieri la oncolog si binenteles ca mi a spus sa i dau cite 2 pastile de sevredol de 10 mg calmant forte tramadol si cam atiat.C e sa fac sa i prescriu eu retete si tratamente ?unde sa ma mai duc?am fost la iob la foisorul de foc la panduri la oncologie pitesti unde sa mai merg ?ai vreo solutie unde sa merg si sa pot fii tratata omeneste ?au dat gres cu prostata acum banuiesc ca ar fii rinichii nu biopsie nu radioterapie nu bifosfonati NIMIC.SAU POATE NU AM DAT CIT TREBUIA CA SA FIU LUATA IN SEAMA.CRED CA O SA L IAU SI O SA L ASEZ IN FATA SPITALULUI DE ONCOLOGIE POATE SE INDURA VREUN MEDIC SA L VADA SI SA FACA CE TREBUIE Asta e singura solutie altceva ce sa mai fac/
40 RaulDuke
40 RaulDuke [7763c]
30-07-2011, 22:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

retete si tratamente cu ce si pentru ce anume ? pana una alta din pacate nu a putut fi elucidat diagnosticul, deci nu se poate face alt tratament decat simptomatic...
ai un buletin de externare de pe undeva care sa spuna un diagnostic, ce si cum s-a facut, la ce concluzie s-a ajuns, dar ceva SCRIS si OFICIAL si FINAL, nu doar relatari ale discutiilor cu diversi medici ?
dincolo de asta, atata timp cat NU se poate afla un diagnostic precis, este mult mai important tratamentul simptomatic decat orice. Sevredol e un medicament foarte bun pentru dureri, desi eu cred ca poate fi gandita o schema mai buna...
nu e vorba de "a da cat trebuie" ci ma tem ca foarte mult tine si de rabdarea si determinarea ta si, din pacate in mare masura, de sansa/noroc.
la ce sectii de oncologie din bucuresti ai fost si cu ce oncologi ai vorbit ?
Răspunde la topic
111 comentarii 1 23 4 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp