melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 27282930313233 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
581 lorena83
581 lorena83 [120c]
22-03-2013, 19:09

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

pt mama Cristinei:sotul meu a avut melanom pe obrazul stang...dupa scoaterea lui si adeverirea acestei tumori, s-a facut o excizie mai mare in locul unde a fost operat initial, cu margini de siguranta, mult mai mari(si la inceput au fost facute)insa dupa indicele breslow, care in cazul sotului meu a fost de circa 2 mm s-a executat o largire a operatiei...si scos de asemenea si linfonodul santinela, deoarece la ct nu se vede acest ganglion daca este sau nu invadat...doar daca este ingrosat...cat despre interferon, va spun f in serios ca aici, in Italia este scos ca si tratament, vorbim de un Institut National de tumori, sectia Melanom.deci daca aici, este scos ca si tratament, inseamna ca stiu ei de ce.Este vaccinul care se face, vemurafenib sau alte medicamente, atata timp cat in tumoarea primitiva exista o mutatie numita Braf.pe sotul meu nu il mai doare locul operatie pe fata...are cateodata o mica durere in locul operatiei facute recent(acum o luna) cum i-au fost scosi tot lantul de linfonozi latero-cervicali...dvs ar fi trebuit sa scoateti linfonodul santinela pt a vedea daca are metastaze, cat sunt de mari si daca sunt evidente "scapari" extracapsulare...imi cer scuze, dar suntem de multi ani aici si ma exprim mai greu cu unele cuvinte.parerea mea ar fi sa consultati un alt medic bun, nu cel la care ati fost prima oara, pr ca din ce mi-ati povestit, nu mi se pare prea bun in acest domeniu...eu va spun tehnica care se face aici in Italia...daca se dovedeste ca cineva are melanom malign, in caz ca breslow este mai mare de 1 mm automat se scoate linfonodul santinela.cand deja linfonozii sunt palpabili sau ingrosati, adica se evidentiaza la ct ingrosati, atunci mai mult ca sigur au metastaza..nodulii de pe plamani ce se evidentiaza la ct nu sunt deloc linfonozii de care vorbim, in cazul dvs ascelari.sunt probabil urme de bronsita, sau alte infectii ale plamanilor, netratate la timp.care cu trecerea vremii se cicatrizeaza.eu va sfatuiesc sa faceti analiza linfonodului santinela din moment ce la primul ct a iesit ingrosat...cu toate ca nu prea inteleg unele lucruri...multa sanatate va doresc!
582 Alinacristina314
582 Alinacristina314 [102c]
22-03-2013, 21:47

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

dpentru domnu doctor si lorene deci dupa operatie am facut limfoscintografiala care mia aparut ganglionu santinela atunci sa mers pe mai multe variante ba sa ma operez ba sa fac tratament local si mai multe optiuni eu nu mam operat si timp de 2 saptamani am tinut comprese cu biter suedez sub brat cand mam dus sa fac pctct inainte de examinare am fost preluata de alt dotor de la iob fundeni mia vazut limfoscintografia si am vb si de operatie pentru ganglion dar cand am facut pct ct nu sa mai vazut nimic si atunci am hotarat sal tinem sub observatie prin radiografie in zonele moi si sa vedem mai departe ce se intampla daca mai apare sau nu asa mia zis doctoru pentru ca eu nu am zis de prima data ca fac si tratament naturit ca aici nu prea sant deacord cu asa cceva si nici de biteru suedez nu leam zis deloc eu nu am fost la un singur doctor am fost la vreo 3 cu toate analizele care leam avut iar parerile sant impartie unii ca trebuia sa fac interferonu iar altu ca nu era nevoie asa ca mam lasa pagubasa acuma leam tradus sa le trimit si la turci dar mai astept cateva saptamani sa fac iarasi marcherii tumorali sa vedem cum iese si pe urma sa le trimit
583 Alinacristina314
583 Alinacristina314 [102c]
22-03-2013, 21:55

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

iar ganglionu meu a a fost doar unu singur nu a fost nici ingrosat nici palpabil doar a fost singuru care a luat substanta aia care tio injecteaza cand faci limfoscintografia
MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI FOARTE MULT SI MULTA SANATATE TUTUROR
584 lorena83
584 lorena83 [120c]
23-03-2013, 09:28

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna ziua...eu chiar nu inteleg sistemul cu care au lucrat medicii la care ati fost...limfoscintiografia nu arata daca ganglionul are sau nu metastaza...este o substanta radio activa care se injecteaza in locul unde ati avut melanomul, iar substanta aceea o ia pe calea limfatica si ajunge la primul linfonod, adica linfonodul santinela pt a le arata medicilor unde trebuie operat...nicidecum nu arata daca linfonodul are metastaze...parerea mea nici unul din medicii pe care i-ati consultat nu au fost prea profesionisti...la ct ma repet nu se vede linfonodul santinela daca este sau nu atacat si nici la limfoscintiografie.CT-ul se face pt a vedea daca nu cumva sunt metastaze la organe, atunci fiind inutila scoaterea linfonodului santinela, sau a lantului intreg.cand sunt metastaze la organe deja, se da tratamentul cu chemioterapie.parerea mea si va o spun din suflet nu ati ajuns la un medic care stie ce face!.v-am dat exemplul sotului meu clark 4, breslow circa 2 mm, fara ulceratie, 4 celule mitotice.CT-ul negativ din punct de vedere oncologic.dar aici, cum v-am mai spus se face in cazul celor care au breslow mai mare de 1 mm automat linfonodul santinela.care in cazul sotului meu a rezultat cu macrometastaze de 2 mm, fara invazie extracapsulara!.limfoscintigrafia i s-a fost facuta in spital, cand ne-am internat, a2-a zi urmand sa fie operat.substanta radio activa fiind activa pt 24 de ore..ceea ce spuneti ca doar un linfonod ati avut colorat
inseamna ca aveti doar un linfonod santinela, adica primul la care tumoarea ar fi putut ajunge.de aceea trebuie scos acela si analizat...in cazul in care iese pozitiv se procede la scoaterea lantului de ganglioni..am intalnit oameni in spitali care aveau 3 limfonozi santinela, sa zicem, ,...adica substanta a colorat 3.insa cand a fost operat i-a fost scos cel care "stralucea" mai tare..si analizat--...si inca ceva.din cunostinta de cauza vorbesc...adica dupa parerea unui medic prof Nicola Mozilla din Napoli, sectia melanom.metastazele pe calea limfatica apar intre 6 si 18 luni!in corp nu se stie cand.dar pe calea limfatica, acela este intervalul..adica de la aparitia melanomului!multa sanatate va doresc!
585 lorena83
585 lorena83 [120c]
23-03-2013, 18:08

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

domnule Vali parerea mea la ce scrie pe rezultat este ca la fel ca si in cazul sotului meu sunt vorba despre mici "cicatrici" ale plamanului, din cauza unor raceli netratate...si sotul meu s-a lasat de fumat de 2 ani de zile, insa eliminarea toxicitatii din plamani dureaza ani de zile...sotul meu acum face terapia pulmonara...o gimnastica pentru plamani...si o fizioterapie pt operatia suferita...pt a redobandi elasticitatea pielii, a musculaturii...multa sanatate va doresc in continuare si mentinem contactul!
586 vale1967
586 vale1967 [31c]
23-03-2013, 19:16

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

lorena.melanomul e atat de imprevizibil ca de multe ori nici doctorii nu au raspuns...oncologul a spus ca nu e grav deocamdata ca pe rezultatul C.T.sunt 10 noduli cu diametrul maxim, de 5mm deoarece sunt prea mici...probabil peste 2-3luni va fi un nou C.T.care va clarifica acest aspect, , , dar de pe net am vazut ca melanomul poate metataza in plaman prin acesti noduli mici sub denumirea de metastaze pulmonare miliare, , , e drept ca de multe ori ce citesti pe net sau pe unele forumuri nu numai ca te duce la o confuzie totala dar parca sunt menite sa te descurajeze si sa abandonezi lupta.
587 onyx20
587 onyx20 [67c]
24-03-2013, 09:07

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Asta cu cititul de pe net aveti dreptate. Cand citeam eu despre melanom simteam ca mai am cateva luni de trait dar nu este chiar asa.
588 vale1967
588 vale1967 [31c]
26-03-2013, 13:38

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

dupa 5luni de la depistarea melanomului nici un tratament...absolut nimic, , Eu sunt depasit de situatie dar sa redam concluziile si deciziile clinice, , , prezentand micrometastaze la nivelul pulmonar, pacientul pt. moment nu este inclus in protocolul VEMURAFENIB versus PLACEBO.dupa discutiile cu referentul in patologie dr.Mandala, se decide un nou C.T.total peste 45zile, , , in urma rezultatului poate fi valutat pt.tratamentul cu BRAF inhibitor plus sau minus MEK inhibitor.deci pana in 8MAI astept sa vedem daca cresc sau nu nodulii pulmonari.. ce sa zic ?...e decizia medicilor .daca a trecut cineva prin situatii si tratamente asemanatoare?
589 onyx20
589 onyx20 [67c]
26-03-2013, 20:00

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Toate CT-urile ulterioare se vor raporta la primul CT. Asa a fost si la mine, numai ca eu n-am mai facut niciun CT in afara de primul care n-a aratat nimic suspect. Era prea costisitor pentru mine, ne fiind decontat de cjas.
590 Dana MJ
590 Dana MJ [1c]
27-03-2013, 22:40

Membru din 27-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara! As vrea sa va impartasesc si eu povestea mea.In luna ianuarie a acestui an mi s-a excizat un semn de culoare neagra care crescuse destul de mult si care uneori imi dadea senzatia de mancarime.La doua saptamani am primit si rezultatul anatomopatologic: s-a dovedit a fi melanom malign nodular, 3, 7mm Breslow scale iar medicii nu puteau sa-mi furnizeze prea multe detalii privind stadiul acestuia.Dupa o luna de zile am avut a doua operatie, care a constat intr-o alta excizie(unde fusese melanomul) + excizia nodulilor santinela de sub amblele brate (2 stanga, unul dreapta).Recuperea a fost destul de grea, dar acum la trei saptamani de la operatie ma simt foarte bine.
Ieri am primit si rezultatul de la biopsie si doctorii au ramas oarecum uimiti de rezultat care s-a dovedit a fi NEGATIV.
Dragii mei, vreau sa va spun ca in tot acest timp, adica in acetse doua luni de zile, am citit foarte mult despre aceasta boala, iar peste tot vedeam doar...verdicte sumbre, ceea ce nu este deloc adevarat.Daca am crede tot ce citim ar insemna sa murim ieri.In cazul in care mealnomul depaseste un mm este de importanta majora scoaterea nodulilior limfatici ptr biopsie + excizia pe o suprafata mai mare a locului cu pricina, dar cel mai important pentru mine in acest timp a fost postul si rugaciunea si sunt convinsa ca acestea m-au vindecat. Cancerul are un nume urat, doar la simpla rostire toti ne imaginam moartea iminenta, dar cu o atitudine pozitiva, cu speranta si credinta in puterea vindecatoare a Lui Dumnezeu ne putem vindeca. Gandurile si comentariile negative alimenteaza orice boala, putem muri din orice boala daca nu e tratata, la fel de bine cum se poate trai si cu aceasata boala(cancerul).Dragii mei nu va pierdeti credinta, rugati-va Bunului Dumnezeu, aveti incredere in El, cereti si vi se va da!!!! Va doresc multa sanatate tuturor si Dumnezeu sa va binecuvinteze!!!
591 lorena83
591 lorena83 [120c]
28-03-2013, 20:35

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna domnule Vali...sotului meu i-a fost din start propus acest tratament..dabrafenib(un inhibitor braf) si trametinib(un inhibitor de mek)...bieninteles asta daca are prezenta mutatia respectiva (braf)...cam in 2 saptamani vom sti acest lucru...este un fel de chemio dar cu medicamete.neavand efectele colaterale ale acesteia(caderea parului, varsaturi).va urez din suflet multa sanatate si nu va pierdeti speranta!mergem inainte si nu e voie sa abandonam lupta!capul sus si inainte ca partidul(vorba mamei mele).ca inapoi nu putem merge!
592 lorena83
592 lorena83 [120c]
28-03-2013, 20:40

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

draga Dana ma bucur sa aud ca a iesit negativ rezultatul...nu esti primul caz...cand sotul meu a fost internat in spital cu el in salon a fost un domn cu melanom clark 4, breslow 3, 8...activvitate mitotica 6 si la excizia linfonodului santinela, acesta a iesit negativ.alt domn a avut breslow 7, linfonodul santinela pozitiv exact cu aceeasi metastaza a sotului meu, 2mm.iar cand i-a fost extirpat lantul intreg de linfonozi, acestia au iesit negativi, exact ca in cazul sotului meu cu un breslow de aproximativ 2 mm.nu este intocmai o regula fixa.depinde de organismul fiecaruia si de imunitatea pe care o are...oricum sunt de facut controalele necesare.Ct, analize si asa mai departe la un interval decis de medici!multa sanatate in continuare si Dumnezeu sa ajute pe toata lumea!
593 lorena83
593 lorena83 [120c]
28-03-2013, 20:40

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

Alina Cristina cum se mai simte mama ta?
594 lorena83
594 lorena83 [120c]
28-03-2013, 20:43

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

am uitat sa scriu pt domnul Vali:acest tratament s-a dovedit a fi foarte eficace atat pt cei cu o metastaza, cat si pt cei cu mai multe metastaze!
595 Alinacristina314
595 Alinacristina314 [102c]
29-03-2013, 11:52

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

Buna lorena, mama mea se simte bine, asteptam analizele din mai. Multa sanatate
596 Alinacristina314
596 Alinacristina314 [102c]
30-03-2013, 20:48

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara pot sa va spun ca la 6 luni dupa operatia de melanom malign ma simt excelent si asta datotita tratamentului naturistpe care il urmez abia astept sa fac iarasi analizele la sfarsitu lui mai multa sanatate tuturor si doamne ajuta incercati si naturiste
597 mhgabi
597 mhgabi [8c]
31-03-2013, 21:52

Membru din 31-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

buna seara ma numesc mihai. Sotia mea a fost diagnosticata cu melanom malign soldul stang.Tumora a fost excizata rezultat histopatologic:fragmente tumorale de melanom malign extensiv in suprafata cu zone de regresie si nodul de crestere pe verticala, nivel clark 4 indice breslow 4mm. rezultat imunohistochimic: S100 pozitiv difuz, VIM pozitiv difuz, HMB45 pozitiv in rare, Melan A pozitiv difuz, Ki67pozitiv20%, rezultat C.T 3ganglioni inghinali stanga suspecti.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Mentionez ca toti ganglionii inghinali stanga au fost extirpati.Asteptam rezultatul
598 RaulDuke
598 RaulDuke [7763c]
01-04-2013, 21:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care este intrebarea ?
599 mhgabi
599 mhgabi [8c]
02-04-2013, 13:51

Membru din 31-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

As vrea sa-mi dati un raspuns legat de rezultatul analizei si in cazul in care biopsia de la ganglioni este negativa ce este de facut. Va multumesc
.
600 RaulDuke
600 RaulDuke [7763c]
02-04-2013, 14:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica sa dau raspuns la analiza ? raspunsul il aveti deja si este: boala este MELANOM MALIGN, adica o forma de cancer de piele. din pacate chiar daca ganglionii sunt negativi, pare un stadiu relativ avansat, cu o sansa mare de recidiva, si in romania s-ar indica tratamentul cu interferon. daca ganglionii scosi sunt pozitivi, atunci cu atat mai mult, dar atunci trebuie completat examenul de bilant cu un examen CT de torace, abdomen si pelvis, sau chiar un PET/CT, iar daca nu exista metastaze, ar trebui sa se si iradieze zona din care au fost scosi ganglionii.
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 27282930313233 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp