melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 29303132333435 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
621 lorena83
621 lorena83 [120c]
11-04-2013, 18:25

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

stie toata lumea ca o buna imunitate ajuta mult organismul in lupta cu aceasta boala...Ct, pet, rizonanta magnetica si toate medicamentele sunt toxice, deci intoxicam corpul, asa ca un tratament pe langa el naturist ne ajuta cel putin sa stam in picioare si o alimentatie saraca in fermenti lactici!pt a putea face tratamentele enumerate mai sus, care sunt aici in italia, trebuie sa ai prezenta o mutatie numita BRAF, care o descopera prin reanalizarea tesutului tumorii primitive!sigur este si in romania un centru unde s-a adus din america aceste tratamente experimentale, doar ca din care am inteles nu se deconteaza mai nimik acolo...deci daca nu ai bani.., iti da interferon degeaba, ca altceva nu deconteaza casa de sanatate...e de ras, nu altceva.ca sa nu pleci bou si sa sa vii vaca, iti dau si ei ceva...chiar daca stiu si ei ca oricum exista 10 la suta sanse sa iti faca ceva!cautati pe internet pe site-urile din america, italia, spania sau germania sa vedeti ce este interferonul si ce scriu forumurile de acolo si medicii ce dirijeaza acele forumuri!in italia domnule vali daca doriti un forum incercati sa ii scrieti medicului Nicola Mozzilo, FORUM MELANOMA CORRIERE DELLA SERA!pe mine ma ia rasul ca sa nu ma ia plansul cand vad pe aici ce scriu, interferon domne la greu, ca altceva nu deconteaza casa de sanatate! sau ca daca nu esti intr-un stadiu avansat de boala nu poti face Ct, decat cu plata, adica controalele periodice!e de rasul lumii!pai omul cand e in ultima faza de melanom il mai tot fugari sa ii faci CT, ca dupa aceea sa faca cateva chemio si sa moara!f buna strategie!ma intreb daca ar avea un caz in familie vreun medica, adica sa iubeasca mult persoana respectiva ce strategie ar adopta!sigur nu interferonul!inca nu am auzit pe cineva care sa il ia si sa se simta bine pe forumurile din romania in care am intrat!multa sanatate va doresc tuturor si nu va speriati!fiecare are destinul lui, doar ca oamenii ne mai si ajuta sa ni-l facem, deci implicit si medicii...problema e sa ajungi la un medic UMAN! nu unul care vede in tine o alta sursa de venit!rusine medicilor care iau bani pacientilor bolnavi de CANCER!vai de cei care nu au bani in Romania
622 lorena83
622 lorena83 [120c]
11-04-2013, 18:43

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

http://www.ok-salute.it/Oncologia/melanoma-maligno-nodulare-IV-b-e-interferone/j54964.sfatul unui medic de aici catre un pacient caruia i-a fost recomandata tratamentul cu interferon.adica de a nu-l face pt ca e foarte toxic si nu a demonstrat vreo schimbare importanta pentru vindecarea melanomuli!
623 Alinacristina314
623 Alinacristina314 [102c]
11-04-2013, 21:08

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna rodi65 eu am renuntat de la a doua doza si la fel ca si sotul tau pana sa fac interferonu nu am avut nimic eram un om perfect sanatos mergeam la serviciu nu aveam nici o treaba am renuntat la intron a si merg pe naturiste ma simt foarte bine dar sotul tau a facut pctct cum a iesit si cum il face cate unitati
624 Alinacristina314
624 Alinacristina314 [102c]
11-04-2013, 21:12

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna lorena in romania intron a e acelasi lucru cu interferonu ce tratament naturist ea sotul tau
625 lorena83
625 lorena83 [120c]
12-04-2013, 10:00

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna dimineata...pt mama Alinei (nu stiu cum va cheama;))sotul meu face tratament cu aloe vera, arginina, omega 3...pt a-l ajuta sa elimine toxinele din corp...precizez ca, cu 2 ani in urma a mai facut tratament cu aloe vera pt o veche problema de a lui si l_a ajutat f mult!pe langa astea miere, propolis, laptisor de matca, polen si ser fiziologic.iti da multa energie, rau oricum nu iti fac.cat de bine iar nu stiu, dar cum doctorii experimenteaza medicamente, si noi experimentam naturiste!luni mergem in Mliano la interviu cu medicul oncolog pt a ne explica mai bine in ce consta tratamentul cu medicamentele pt un an propus de dansii...si vom analiza argumentele pro si contra!multa sanatate va doresc!
626 lorena83
626 lorena83 [120c]
12-04-2013, 10:03

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

in plus alimentatia ii este mai echilibrata, am eliminat carnea de porc pt un timp, carne alba(nu exagerat) si peste pe gratar, verduri, legume, fructe, sucuri de legume si fructe proaspete si multa apa;))(Nu exagerat nici asta, ca nimic nu trebuie exagerat);))mergem cu Dumnezeu inainte si speram sa mergem bine!|
627 Alinacristina314
627 Alinacristina314 [102c]
13-04-2013, 17:13

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

Buna LORENA multumesc pentru raspuns MA cheama adina eram foarte curioasa daca cel putin la naturiste este macar un singur medicament e la fel ca al meu dar nu e nici unu multa sanatate
628 luana-1
628 luana-1 [1c]
16-04-2013, 22:00

Membru din 16-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara. Am si eu o intrebare care ma macina. Diagnostic dupa ex anatomopatologic Clark V, Breslow 5, 9. Excizarea s-a facut oncologic, dar fara abordare nodul santinela. Dupa 2 ani de la prima operatie, s-a efectuat a doua de excizare noduli axiali (intre timp, un an de interferon). Acum la 7 luni de a operatie, cicatricea axiala s-a inegrit pe o portiune si la palpare par a fi din nou noduli. Plus o alta inflamare a nodulilor din zona claviculara. As vrea sa va intreb daca si in alte cazuri au aparut recidive din acestea ganglionare. E ceva "obisnuit"? Sau e o greseala a chirurgului care desi a zis ca a curatat complet zona, n-a facut-o? Multumesc mult de raspuns.
629 rodi65
629 rodi65 [2c]
17-04-2013, 11:57

Membru din 11-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

va multumesc pentru sfat, o sa incerc sa ajung la medic prof la cluj unde am inteles ca se incearca si alte tratamente
pt adina sotul meu a luat in prima luna 36 unitati zilnic 5 zile 2 zile fara, acum de 2 luni luam 18 ui luni miercuri si vineri
630 onyx20
630 onyx20 [67c]
17-04-2013, 17:44

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Luana, de ce s-a facut excizarea nodulilor? S-a facut pentru control sau pentru ca erau inflamati? Erau palpabili? In foarte multe cazuri s-au intalnit metastaze ganglionare. De fapt in ganglioni ajung pentru prima data celulele canceroase, pe cale limfatica.
Da-ne mai multe detalii, dimensiunea melanomului, ce simptome ai avut, daca avea ulceratie, care au fost limitele de siguranta.
Multa sanatate iti doresc.
631 RaulDuke
631 RaulDuke [7763c]
17-04-2013, 22:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

luana-1: deducem ca peste tot in loc de "axial" este defapt "axilar", asa este ? da, este o situatie frecvent intalnita, aceea in care un melanom malign cu mare risc de recidiva (adica breslow atat de mare) sa dea recidive loco-regionale, lucru care preteaza atat la tratament adjuvant, cu interferon, dar si la o urmarire mai atenta, spre a se vedea daca nu cumva exista metastaze si in alte organ, situatie in care s-ar impune, daca nu pot fi operate, chimioterapia. imposibil de spus ca este vreo "greseala" la mijloc, dar in tot cazul, ganglionii axilari trebuiau verificati, cel putin palpator, inca de la operatie. cred ca in momentul actual se impune un consult oncologic cat mai rapid, caci este posibil sa fim in fata unei noi recidive cel putin locale/locoregionale.
632 Alinacristina314
632 Alinacristina314 [102c]
18-04-2013, 19:48

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara luana incearca si cu biter suedez comprese in zona axiala unge locul cu crema de galbenele si pune timp de 2 SAPTAMANI COMPRESE CU BITER SUEDEZ eu una asa am facut si am avut noroc am avut clark 4 breslov 3 multa sanatate LORENA SOTUL TAU CUM SE MAI SIMTE
633 Rodica Cojocea
633 Rodica Cojocea [32c]
18-04-2013, 21:58

Membru din 26-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 32

Buna seara, a trecut un an de cand fratelui meu i s-a pus diagnosticul melanom malign Clark IV breslow 8 mm, si 9 luni de cand i s-a facut ganglionul santinela, i-au fost scosi 9 ganglioni la axila dreapta, ggl santinela pozitiv.I s-a recomandat interferon, dar nu i l-au administrat din cauza ca are sindrom mielodisplazic.A fost azi la control, chirurgul a spus ca evolutia e foarte buna, nu sunt probleme, trombocitele le mentine peste 70 000, el se simte foarte bine.
RaulDuke la momentul acela spuneati ca, ``tratamentul cu interferon il consider optional; la fel de buna o consider doar urmarirea periodica (in alte tari cum ar fi marea britanie sau franta nici nu se face, in aceasta situatie) ``.
Eu sper sa fie bine in continuare.si sper sa mai posteze si altii lucruri bune, pentru a-i incuraja pe cei care acum sunt in situatii mai dificile...Multa sanatate tuturor!!!
634 lorena83
634 lorena83 [120c]
18-04-2013, 23:26

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna doamna Adina...sotul meu se simte foarte bine, asteptam controlul...la tratamentul optional, adica un clinical trial(o terapie experimentala cu dabrafenib si trametinib) deocamdata am renuntat, adica nu are rost sa o faca, ne-a sfatuit si medicul ce il urmareste.deoarece este doar ceva experimental, bineinteles toxic(ca si toate chemio), el neavand deocamdata nici o alta metastaza in corp.in caz ca pe viitor se va gasi ceva, deja tumoarea initiala i-a fost analizata si stiu ca are mutatia BRAF prezenta, deci vor sti ce tratament sa aplice!..continua o alimentatie echilibrata, aloe vera, omega 3, astea pt a-i mari sistemul imunitar.si mergem cu Dumnezeu inainte!multa sanatate tuturor si multa putere!
635 myana11
635 myana11 [2c]
26-04-2013, 10:25

Membru din 26-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua tuturor! Ma alatur voua, celor care va confruntati cu melanomul malign si care faceti tot posibilul pentru a lupta. Tatal meu s-a operat la sfarsitul lunii februarie pentru a isi scoate o alunita ce incepuse sa supureze. Analiza histopatologica a avut urmatorul diagnostic: melanom malign tumorigenic ulcerat, infiltrativ pana in dermul profund. Clark 4, indice Breslow 5 mm. Au urmat analiza RMN si tomografia, in urma carora nu s-au constatat imagini evocatoare de determinari tumorale secundare la nivelul regiunii examinate. In pararel, pentru a fi siguri, pe data de 10 aprilie s-a mai intervenit inca o data chirurgical in zona afectata, pentru a se lua marginile de siguranta oncologica. Pe data de 18 aprilie am mers la spitalul Florence Nightingale in Istanbul pentru o analiza PET - CT. La fel, rezultatul a fost bun, fara niciun fel de indicatie de metastaze la distante. Am repetat si histopatologicul in Turcia si a confirmat analiza din Romania. In momentul de fata, am primit urmatoarele variante din partea doctorilor: doctor Constanta (de unde suntem), sa repete analizele o data la 3 luni si eventual, sa inceapa tratamentul cu interferon; doctor Turcia - sa faca operatia cu ganglionul santinela si eventual sa i se scoata tot blocul ganglionar, plus interferon; doctor Cluj - realizarea unei ecografii ganglionare, iar daca se depisteaza afectare ganglionara, sa se faca limfadenectomie, recomandand sa nu urmam tratamentul cu interferon. Evident, in prezent, tatal meu urmeaza si o cura de detoxifiere, fara carne, fara zahar si cu tratament homeopat. E destul de greu de decis care ar fi urmatorul pas de urmat, avand in vedere ca diagnosticul histopatologic este unul cu implicatii serioase. Daca ma puteti sfatui in vreo directie, astept cu drag parerile voastre.
636 vale1967
636 vale1967 [31c]
26-04-2013, 16:35

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

myana11... parerea mea este recomandarea doctorului din Turcia adica excizarea ganglionului santinela si in cazul in care este pozitiv sa se faca limfadenectomia...daca vrei sa ne spui unde anume a fost alunita excizata, varsta tatalui, despre tratamentul homeopat si la ce ajuta la melanom?...lorena83 ce va determinat sa renuntati la tratament fie el si experimental?cum a rezolvat sotul cu bratul..mai are dureri, , , eu se pare ca m-am ales cu limfedem, dar nu asta ma preocupa ci faptul ca in decurs de o luna sub bratul drept mia crescut un nodul de marimea unui ou, am fost la spital si doctorul a zis ca vom vedea la C.T, care-l am programat in 8mai...in rest pauza...ei nu speculeaza nimic..daca stie cineva...e un gangliom inflamat sau ceva mai grav?
637 lorena83
637 lorena83 [120c]
26-04-2013, 22:42

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna doamna miana si eu sunt tot de parerea domnului vALI..domnule Vali ma bucur sa aud vesti de dvs, e ceva timp de cand nu ati mai postat nimic pe forum...noi am renuntat la tratament din moment ce e o terapie experimentala si atata timp cat inca nu e dovedit ca are un beneficiu sigur pt a impiedica o recidiva a bolii...important este ca sotul meu are mutatia BRAF, deci in cazul unei recidive se va sti pt ce terapie se va opta.sotul meu are o interventie latero-cervicala...nu sub brat...doar ca il doare inca si e normal, dureaza pana ce corpul se adapteaza acestei "lipse de linfonozi" ce sufera organismul.limfonozii de pe ce parte au fost scosi ai dvs`stanga sau dreapta?nodulul respectiv este pe partea interesata, sau pe cealalta?multa sanatate va doresc!
638 RaulDuke
638 RaulDuke [7763c]
27-04-2013, 23:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

myana11, unde a fost alunita si operatia si: are ganglioni palpabili prin regiunile vecine ? daca da (sau daca sunt suspecti la o ecografie atenta), atunci trebuie scosi chirurgical, fara a mai fi indicata neaparat treaba cu ganglionul santinela; apoi as recomanda iradiere pe zona respectiva si eventual tratament cu interferon; daca NU sunt ganglioni afectati, atunci se indica tehnica ganglionului santinela, dupa parerea mea, cu reevaluare ulterioara.
639 vale1967
639 vale1967 [31c]
28-04-2013, 12:57

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

ganglionii au fost scosi pe partea stanga si nodulul e sub bratul drept...probabil ca C.T.va clarifica acest aspect...deci in 8 Mai vom cunoaste mai multe, , , am inca senzatia de disconfort si cred ca e limfedem la 3 luni de la ultima interventie... mancarime de piele pe tot corpul folosind ZIRTEC care are efect 24ore si asa mergem mai departe...si eu am mutatia BRAF si normal ca sunt preocupat ca timp de 6 luni de la diagnosticarea cu melanom ulcerat cu breslow mai mare de 3mm.. 2 ganglioni santinela pozitivi, , , cu 8 micronoduli de 5mm pe plamanul drept si 2noduli pe partea stanga NU MI S-A ADMINISTRAT NICI UN TRATAMENT...ABSOLUT NIMIC..
640 lorena83
640 lorena83 [120c]
28-04-2013, 17:03

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna domnul Vali...ce sa facem?rabdare..astea sunt din pacate "protocoalele"...dar trebuia initiat deja un tratament intr-adevar dupa ce au vazut prezenta a 2 ganglioni pozitivi, aia insemnand metastaza la distanta.probabil asteapta rezultatul TAC-ului pt a fi siguri ce tratament corect trebuie adoptat!eu stiu de prezenta acestor pastile dabrafenib si trametinib care spun ca au dat rezultate f bune pt cei care au prezentat metastaze!...ati spus ca sunteti inclus in acest proiect.dar de ce nu ati inceput?si sotul meu a avut probleme cu limfa., dar atunci cand avea drenajul...in loc sa iasa "sierul", iesea lichidul limfatic...si pt asta i s-a facut o dieta fara grasimi(a slabit 15 kg in 10 zile).acum si-a revenit.insa dupa ce am plecat acasa de la spital si dupa ce i-au scos drenajul(dupa 3 saptamani).am mers tot la 3 zile in Milano pt a verifica locul operatiei si pt a-i scoate "sierul" ce se aduna inca!
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 29303132333435 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp