melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 5354 55 5657 INAINTE ›
1101 ViorelS
1101 ViorelS [5c]
10-11-2015, 19:43

Membru din 18-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Doi ganglioni limfatici unul peste altul cu dimensiunea de 0,9,respectiv 0,8 cm
mkjngf
1102 RaulDuke
1102 RaulDuke [7763c]
11-11-2015, 08:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ViorelS, 10-11-2015, 19:43:09):


cred ca ar trebui monitorizate toate zonele suspecte.
1103 ViorelS
1103 ViorelS [5c]
11-11-2015, 11:47

Membru din 18-06-2015

Subiecte: 1

Comentarii: 5

va dati seama ca asta si fac, daia ma ingrijorez, dar din ce-am studiat pana acuma pe net si din ce mi-a spus doctorul sa monitorizez, cunosc ca recidiveaza de cele mai multe ori in ganglionii regionali, in zona exciziei si mai apoi la distanta in organe, oricum va multumesc pentru raspuns
mkjngf
1104 RaulDuke
1104 RaulDuke [7763c]
11-11-2015, 13:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (ViorelS, Azi, ora 11:47:12):


cu placere, dar nu cred ca tu esti cel care trebuie sa faca monitorizarea, ci mai degraba medicii tai.

numai bine!
1105 Adrian G
1105 Adrian G [1c]
27-02-2017, 14:34

Membru din 16-01-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Ce stiti despre FOLAXAN? A facut cineva tratament cu acest medicament naturist?
Daca da, ce rezultate ati obtinut?
1106 onyx20
1106 onyx20 [67c]
28-02-2017, 09:48

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Anul asta in martie implinesc 8 ani de la excizarea unui melanom ulcerat Clark III stadiul 2b. Nu am facut niciun tratament ci doar am monitorizat ganglionii, am renuntat la carne in primul an si m-am apucat de sport. Incerc sa evit alimentele nesanatoase in special cele supra aditivate si sa duc o viata echilibrata. Poate ajuta pe cineva postul asta asa cum m-a ajutat si pe mine o doamna care posta din cand in cand ca ii este bine dupa 5 ani de la operatie si-mi mai descretea fruntea. Sanatate si Doamne ajuta.
1107 cristina konig
1107 cristina konig [7c]
25-05-2017, 20:19

Membru din 25-05-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna seara tuturor,


In 8 iunie 2015, am excizat un melanom , torace,partea dreapta, clark III , breslow 0.6.
Sunt sub monitorizare din 6 in 6 luni.
Pe 22.05.2017 am depistat la palpare un ganglion occipital ,inflamat si dureros.


Domnule Raul Duke, daca cititi mesajul va rog sa ma ajutati cu un raspuns si un sfat.
Credeti ca poate fi o metastaza la distanta?
Ati putea sa-mi dati un sfat despre ce investigatii as putea sa fac pana ajung la oncolog. Eu m-am programat pe 8 iunie, deoarece domnul doctor este in concediu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Doamne ajuta!
1108 cristina konig
1108 cristina konig [7c]
25-05-2017, 20:22

Membru din 25-05-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (onyx20, 28-02-2017, 09:48:17):

Doamne ajuta si multa sanatate in continuare!
1109 Anca1962
1109 Anca1962 [6c]
25-05-2017, 23:46

Membru din 04-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Răspuns pentru (RaulDuke, 04-08-2012, 17:34:45):


Aș vrea să dau curaj tuturor celor ce primesc acest diagnostic cumplit și să mulțumesc mult domnului doctor ”RaulDuke” pentru sfaturi și, nu în ultimul rând, să-i fac o bucurie, fiindcă, iată, deja de 4 ani sunt BINE!!!

Deci, răspunsul domnului doctor citat aici se referea la mesajul meu disperat în care îi comunicam diagnosticul pe care tocmai îl primisem pe data de 4 august 2012 și care era următorul:
Melanom malign nodular
Breslow 2, 6mm
Ulceratie prezenta
Indice mitotic 1/mm2
Margini libere
Clark IV
Invazie perineurala si perivasculara absenta
Regresie absenta
Prezente microsatile in hipodermul de sub leziune
Stadiu T4b
Infiltrat limfocitar absent
Faza de crestere verticala prezenta

Acel diagnostic a mai fost confirmat la scurt timp de un nou examen histopatologic, în plus, mi s-a mai făcut un test care a constatat mutația genei BRAF.
Am făcut și un PET scan la care mi s-au detectat două ”pete” de vreo 2-3 mm (nu mai țin minte exact dimensiunele) pe plămâni.
Oncologul mi-a spus foarte deschis că am șanse de supraviețuire de cel mult 20% in primul an.

Am făcut tratament cu Dacarbazină din august până la sfârșitul lui decembrie 2012, de cinci ori pe săptămână, cu 3 săptămâni de pauză.

În ianuarie 2013, la prima tomografie de evaluare... PETELE DISPĂRUSERĂ pur și simplu!!! Și nu au mai reapărut până acum.

Doctorul oncolog încă nu înțelege cum s-a putut produce o asemenea minune!

Menționez că nu am riscat să fac nici un tratament naturist în timpul chimioterapiei. În schimb, mi-am scos din dietă toate lactatele și am mâncat foarte puțin: ocazional cantități infime de carne, ceva mai mult pește, dar tot puțin. Practic, fără să-mi impun, organismul meu nu-mi cerea decât supe de legume și sucuri (mai ales de sfeclă cu morcov), salate și fructe.

În privința stării de spirit am evoluat însă splendid și cred că marele meu noroc a fost că am fost singură în casă (la Lisabona).
Nimic din jur nu mă stresa și nu mă solicita, nu eram nevoită să absorb, odată cu grija celor din jur, și îngrijorarea și angoasele lor (chiar mute, oricum mi s-au fi transmis), așa că m-am putut concentra numai pe mine.
Am trecut prin toate fazele de început: disperare, revoltă, furie, depresie, etc. Dar, la un moment dat, după multă introspecție, mi-am dat seama că era cazul să mă hotărăsc ce vreau cu cu adevărat, din straturile cele mai adânci ale minții: să trăiesc sau să mor. Dezbaterea a fost aspră și dificilă până când mi-am făcut curaj să aleg viața, dar nu așa, din vorbe, ci ca pe un proces prin care să fiu decisă și în stare să mă schimb profund și să mă resetez din toate punctele de vedere pentru viață. Nu vreau să vă obosesc cu o povestire lungă, fiindcă foarte lungă a fost lupta și evoluția mea. Cine dorește să-i dau amănunte, sunt gata să dezvălui mai multe, dar pe privat. Cert este că, în ultimele luni de tratament deja mă simțeam ca renăscută, eram veselă, comunicativă, mă bucuram de absolut tot ce era în jurul meu și în viața mea au început să apară destul de des o sumedenie de mici minuni, de revelații care mă făceau să mă simt atât de bine, încât toată lumea din jur, de la spitalul de zi în primul rând, îmi spunea că pur și simplu radiez viață în jurul meu și să nu mai spun nimănui că sufăr de cancer, fiindcă mi s-ar spune că fac glume proaste.
Sigur, nu am nici o garantie pentru viitor, dar nici nu mă frământ în legătură cu asta. O eventuală recidivă și chiar și posibilitatea de a pierde a doua luptă nu mă mai sperie.
Am învățat să trăiesc viața cu sens și folos și, chiar dacă moartea se va anunța la un termen previzibil, nu-mi doresc decât să nu sufăr, să nu am dureri și să mă bucur în fiecare fază de ceea ce încă am și încă pot și nu să mă deprim de ce pierd pe parcurs.
Sunt împăcată și recunoscătoare lui Dumnezeu fiindcă mi-a dat privilegiul să trec printr-o experiență limită din care am învățat (și încă învăț) atât de multe lucruri care mă îmogățesc și mă bucură în fiecare zi.
NU VĂ PIERDEȚI SPERANȚA! Vindecarea ESTE posibilă și propriul dvs creier vă poate cu adevărat ajuta enorm.
Multă sănătate vă doresc tuturor, din toată inima!
1110 Anca1962
1110 Anca1962 [6c]
25-05-2017, 23:54

Membru din 04-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Îmi cer scuze, dar nu a apărut răspunsul pe care mi-l dăduse domnul doctor RaulDuke după ce primisem diagnosticul. Îl voi posta acum, nu înainte de a-i mulțumi încă o dată domnului doctor pentru sfatul de a face PET scan înainte de orice altceva. Așa am făcut, am făcut PET scanul la cererea mea și bine am făcut: asta m-a salvat de operația inutilă de extirpare a ganglionului santinelă!

”a, din pacate lucrurile nu arata deloc favorabil, leziunea este cam avansata. sansele sa existe metastaze sunt mari, totusi nu totale. exista deci, intr-adevar, ca boala sa fie inca localizata, chiar daca aceste sanse sunt mici.

este foarte bine ca esti in portugalia si beneficiezi de acces la standarde vestice de medicina, pentru ca se impune completarea examinarii cu exact lucrurile care sunt planificate pt. tine. exista discutii posibile, dar acolo se lucreaza in echipa si deciziile deci au sanse mari sa fie cele corecte. eu de pilda as fi recurs rapid la un PET/CT si doar daca acesta ar fi negativ as face ganglion santinela, dar este perfect valabil si cum ti s-a propus tie. nu mai conteaza decat ca lucrurile sa se miste rapid si cu propmtitudine.

stadiul acesta avansat presupune sa se vada daca exista sau nu metastaze. in functie de asta se va adapta si tratamentul, cat mai repede cu putinta. daca exista metastaze, prima intentie este ca ele sa fie operate, daca se poate, oriunde ar fi. dupa aceea, sau daca nu sunt operabile din prima, oricum se pune problema de urmarire si tratament sistemic. pentru asta este foarte probabil (sau oricum ar fi ideal) daca ti s-ar propune inrolarea intrun studiu clinic, chestie foarte buna, de multe ori ideala.

desigur nu vom vorbi despre asta acum! nu e momentul sa te panichezi, vei face toate acele investigatii si, daca vrei, le vom discuta in detaliu pe aici. mult noroc si curaj ! te asteptam cu rezultatele !”
1111 cristina konig
1111 cristina konig [7c]
26-05-2017, 06:24

Membru din 25-05-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (Anca1962, 25-05-2017, 23:54:30):

Doamne ajuta si multa sanatate!
1112 Anca1962
1112 Anca1962 [6c]
26-05-2017, 09:57

Membru din 04-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Răspuns pentru (cristina konig, Azi, ora 06:24:15):


Multă sănătate și ție! Doamne ajută!
1113 Alinacristina314
1113 Alinacristina314 [102c]
26-05-2017, 21:02

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

Buna ,

Mama mea împlinește 5 ani in Octombrie de când a fost diagnosticata cu melanom , userul este adinajana , și-A scris povestea aici, am văzut ca cineva a pomenit de ea , da întradevar este bine, analizele au ieșit foarte bine pana acum , ii mulțumim Domnului,

Va doresc multă sănătate și vouă și sa ne auzim cu bine .
1114 mihai81
1114 mihai81 [2c]
09-08-2017, 23:11

Membru din 09-08-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara! Ma numesc Mihai in varsta de 36 ani.
Excizie alunita :
Pe data de 12.06.2017 mi-a fost excizata o alunita de pe omoplatul drept si trimisa ca proba la histopatologie.
Mentionez faptul ca eu am foarte multe alunite peste 40.
Pe data de 03-07-2017
Rezultat buletin histopatologic
Rezultat buletin histopatologic 03.07.2017.
Descriere microscopica: epiteliu scuamos keratinizat ce prezinta ce prezinta central o leziune usor asimetrica reprezentata de proliferari de celule melanocitare, unele cu pigment, dispuse in cuiburi dar si discoeziv, cu atipii citonucleare, cu nucleoni eozinofili vizibili, cu mitoze atipice (2 mitoze/mm2), ce invadeaza dermul superficial si o parte din cel reticular cu o profunzime de 1,9mm; la baza leziunii este prezenta o banda limfocitara redusa;ulceratie absenta; invazie limfovasculara absenta.

DIAGNOSTIC histopatologic: MELANOM MALIGN NODULAR CU INVAZIE IN DERMUL RETICULAR SUPERIOR (NIVEL CLARK IV DE INVAZIE), INDICE BRESLOW 1,9MM.

Se recomanda efectuarea de teste imunohistochimice ( HMB45, KI67)
Pe data de 19-07-2017
Rezultat buletin imunohistochimic
Descriere microscopica:
Tesut cutanat prezentand intraepidermic si intradermic o proliferare de celule rotund-ovalare dispuse in cuiburi si plaje, prezentand pleomorfism nuclear si mitoze atipice; infiltrat inflamator intratumoral absent; distanta minima minima dintre tumora si limita de rezectie operatorie 5mm.
Anticorpi: Ki67-Pozitiv cu index nuclear de 8%
Mart-1-Pozitiv
Melanoma Cocktail-Pozitiv
S 100-Pozitiv
Vimentin-Pozitiv
Concluzii: Aspectele histopatologice si testele IHC sustin diacnosticul de MELANOM MALIGN NODULAR; fara ulceratie; fara emboli tumorali vasculari; fara regresie tumorala; index mitotic 2 mitoze/1mm2; infiltrat inflamator intratumoral absent;limite de rezectie operatorie fara invazie tumorala.
Clark IV Breslow 1,9mm.
Se recomanda testarea genetica pentru gena BRAF.
21-07-2017
Consult Medic Chirurg Spital Fundeni
Pe data de 21.07.2017, m-am prezentat la un consult la medic chirurg Spital Fundeni cu urmatoarele recomandari:
- biopsia ganglionului santinela si reexcizia alunitei pe data 05.09.2017.
Pana la acea data mi s-au recomandat urmatoarele analize pentru operatie:
- CT torace-abdomen si pelvis;
- Ag HBs, Anti HVC, Anti HIV;
-EKG+consult cardiolog.

Rezultate Ag HBs, Anti HVC, Anti HIV- negativ.


Rezultat examen CT 04-08-2017

Rezultat examen CT- cu contrast:
Fara formatiuni tumorale mediastino-pleuro-pulmonare. Fara noduli pulmonari cu aspect de diseminari secundare.
Fara adenopatii mediastinale. Fara lichid in cavitatea pleurala.
Ficat cu structura si iodofile omogena, fara procese inlocuitoare de spatiu.
Pancreas,splina, glande suprarenale si rinichi fara modificari atipice.
Vezica urinara cu pereti integri, conturi regulate, umplere omogena.
Fara mase dense cu caracter tumoral la nivelul regiunii pelvine.
Fara adenopatii subdiafragmatice. Fara lichid in cavitatea peritoneala.

Domnule doctor ”RaulDuke” va rog sa ma ajutati cu mai multe sfaturi si daca dumneavoastra sustineti biopsia ganglionului santinela? Si ce recomandari aveti dumneavoastra.
Va multumesc!!!
1115 RaulDuke
1115 RaulDuke [7763c]
10-08-2017, 16:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mihai81, 09-08-2017, 23:11:00):


da, este ce e de facu aici, probabil impreuna cu reexcizia. nu vad rostul testariI BRAF in aceasta etapa.
1116 mihai81
1116 mihai81 [2c]
10-08-2017, 21:37

Membru din 09-08-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Răspuns pentru (RaulDuke, Azi, ora 16:02:51):

Va multumesc pentru sfat si promtitudine.
Cate zile voi sta internat pentru biopsia ganglionului santinela si reexcizie? In mod normal daca nu apar ceva complicatii.
Va multumesc! O seara buna!
1117 RaulDuke
1117 RaulDuke [7763c]
11-08-2017, 14:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (mihai81, 10-08-2017, 21:37:12):


ma tem ca nu stiu. stie doar persoana care va efectua procedura.
1118 cristina konig
1118 cristina konig [7c]
12-08-2017, 08:48

Membru din 25-05-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna dimineata!
Ma numesc Cristina.
La doi ani de la melanom lombar, breslow 0.6mm, fara alte complicatii si doar monitorizare oncologica, CT la 6 luni, dermatologic la 3 luni, mi-a aparut o formatiune, pe scalp , cu o crestere agresiva.
Conform biopsiei (astept testele imunohistochimice care pot diferentia daca este metastaza sau o alta tumora primara) ,am urmatoarele date:

"-melanom cutanat, breslow 1.8.
Leziunea melanocitara este usor asimetrica cu baza inferioara neregulata, la magnificatie mica cu un aspect nevoid,alcatuita dintr-o proliferare de melanocite atipice dispuse in cuiburi mari confluate in mase celulare foarte dense la nivelul dermului papilar, cu subtierea extrema a epidermului si in cuiburi si striuri fara maturatie si fara raspuns stromal la nivelul dermului reticular superior si mijlociu.
Se remarca cuiburi jonctionale doar la nivelul unor unitati foliculare.Melanocitele sunt de talie mica, cu nuclei ovalari, moderat polimorfi, cu nucleoli proeminenti, cu citoplasma moderata, mitoze tipice si atipice, 14/mm2.
Mitoze se gases inclusiv in baza leziunii.
Leziunea este insotita de un modest infiltrat limfoplasmocitar care inconjoara si pe alocuri permeaza tumora.
Nu se remarca invazie limfovasculara, infiltrare perineurala, microsateliti, sau leziune nevica precursoare.
leziunea este excizata in totatlitate.

Concluzii: melanom cutanat indice Breslow 1.8, , 14 mitoze/mm2, fara invazie limfo vascular, fara infiltrare perineurala, fara microsateliti."


Din discutia pe care am avut-o cu medicul dermatolog si anatomopatolog, pana in acest moment si fara a avea testele IHC, am inteles ca in cazul in care este o tumora primara pasii sunt : ganglion santinela si cu evidarea lantului in cazul in care gasim pozitivi ganglioni

Domnule Doctor RAUL DUKE, , va rog sa ma ajutati sfaturi legate de situatia actuala.
Din pacate am intl
Credeti totusi ca ar putea fi o metastaza?
Daca se demonstreaza a fi metastaza ce pasi trebuie sa urmez?


Din pacate fiind pe scalp iar in zona capului sunt multe lanturi ganglionare, am inteles ca la noi in tara nu sunt medici care pot efectua tehnica ganglionului santinela cu precizie.

Va multumesc frumos!
1119 RaulDuke
1119 RaulDuke [7763c]
23-08-2017, 11:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (cristina konig, 12-08-2017, 08:48:00):


cel mai probabil nu este vorba de o metastaza ci, si cum e si favorabil, de un al doilea melanom intr-o alta regiune a corpului. intr-adevar, ce se indica la tine, este aceasta tehnica a ganglionului santinela. sunt convins insa ca se poate face si la noi in tara, cel putin in bucuresti am intalnit cazuri facute bine si corect, chiar la nivelul capului. asta trebuie facut, in momentul de fata.
1120 cristina konig
1120 cristina konig [7c]
24-08-2017, 10:40

Membru din 25-05-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Răspuns pentru (RaulDuke, 23-08-2017, 11:34:51):

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.Din pacate am facut o ecografie la axila droarece am simtit niste ganglioni mariti si concluzia este:bloc ganglionar format di 3 limfonoduli cu diametre 13.2 13 si 11.7mm
Au forma rotunda corticala hipoecogena hipertrofica, medulara dificil de vizualizat si hil vascular nedecelabil.Se recomanda evaluare suplimentara.
Se pare ca nu sunt in regula si par a fi determinari secundare?
Ce mi recomandati da fac?
Va multumesc pentru timpul acordat!
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 5354 55 5657 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp