melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 26272829303132 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
561 RaulDuke
561 RaulDuke [7763c]
14-03-2013, 20:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este o unealta utila in diagnosticul precoce, dar nu e ceva prea validat ca standard in diagnostic si in nici un caz nu pune un diagnostic definitiv. asta nu poate face decat o biopsie, pe baza unui grad inalt de suspiciune mai ales clinica. personal eu as apela la aceasta scula NUMAI daca nu ar trebui sa platesc, altfel m-as lipsi fara ezitare; totusi in cazul meu nu e vorba de zeci de alunite pe tot corpul, mai mult sau mai putin suspecte, pe care evident sa nu le pot biopsia simultan. ma tem ca numai cu dermatologul tau poti sa te sfatuiesti cel mai bine in acest aspect.
562 lorena83
562 lorena83 [120c]
15-03-2013, 10:53

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

Buna Alina...linfonodul santinela se vede daca este "atacat" doar printr-o biopsie a acestuia...poate avea metastaze in interiorul lui, iar pe dinafara sa fie complet normal.cum a fost cazul sotului meu...nicidecum printr-un CT...VARIANTA Cea mai sigura este biopsia acestuia...sotul meu nu il avea palpabil...semn ca nu a fost atins...in schimb, prin biopsia acestuia a rezultat cu metastaza.ce tratament naturist face mama ta?important e ca ea sa fie sanatoasa si sa se simta bine...unde a avut mai exact melanomul?
563 marya79
563 marya79 [3c]
15-03-2013, 11:14

Membru din 14-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna onyx20 si multumesc din suflet pt. raspuns.
Te rog sa imi spui ce dimensiune are excizia ta. Este mai mare de 3 cm? Operatia ai facuta la un dermatolog sau la un chirurg oncolog in spital?
Scuze pt. urmatoarea intrebare intrebare. Dupa operatie cu marja mai mare de siguranta ai a avut neplacerea de a se extinda celulele in organist si sa iti scoti ganglionii sau ai facut tratament?
Sunt disperata ptr. ca nu ma inteleg cu dermatologul care spune ca nu trebuie sa faca excizie mare ptr. ca trebuie sa adauge grefa, desi eu insist sa taie adinc cu riscul de a ramine cu cicatrice mare dar in viata.
564 lorena83
564 lorena83 [120c]
15-03-2013, 11:17

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

pentru domnul onyx 20...ma bucur enorm cand vad postarile dvs...si va doresc multa, multa sanatate in continuare...sunt si de acord cu dvs in ceea ce priveste o viata sanatoasa(sport si o alimentatie buna)..un psihic bun, o gandire pozitiva...sunt lucruri care ajuta si contribuie f mult la trecerea obstacolelor din viata.degeaba se contazic unii medici(nu toti)...ca alimentatia, sportul, etc nu conteaza atunci cand descoperi ca ai o tumoare...ca nu prezinta nici o garantie aceste lucruri...dar la fel nici terapiile propuse de ei nu prezinta nici o garantie...sunt in faza experimentala unele, iar altele pt a preulungi viata omului...ei, asa indemn si eu toata lumea care are o tumoare sa experimenteze o viata sanatoasa prin miscare, alimentatie sanatoasa si un psihic bun...bineinteles, mergeti si la controalele medicale, dar pe langa sfaturile medicilor luati in considerare si varianta asta.domnule onyx ce indice breslow ati avut, pt ca din cate tin minte nu ati facut linfonodul santinela...era un indice mic?multa sanatate tuturor!
565 onyx20
565 onyx20 [67c]
15-03-2013, 18:26

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Marya, excizia mea a fost facuta pe lungime pentru a se evita folosirea unei grefe si a rezultat o cusatura cu 32 de copci pe aproximativ 20 cm. Avantajul meu a fost ca a avut de unde taia si pe lungime si in adancime pana la muschi, piesa ablata avand 5/16 cm. Dar nu au fost urme de indoaiala asupra naturii nevului. Fiind destul de mare cu diametrul de 1 cm si cu ulceratie probabil ca asta a determinat-o pe doamna doctor sa taie mai mult. Inca imi spunea dupa ce am avut confirmarea ca este melanom ca ar fi bine sa mai faca o excizie mai mare dar de data asta cu grefa de piele. Oricum eram amarat si nu imi mai ardea de alta intervente chirurgicala ca si-asa mi-am revenit destul de greu dupa operatie.
Operatia a fost facuta la sectia de chirurgie plastica la indrumarea medicului dermatolog care si el a banuit ce am.
Pana in momentul de fata nu si-au facut prezenta eventuale metastaze. La CT nu s-a vazut nimic iar la ecografiile pe care le-am facut in primii ani nici atat.
Marya, totusi nu-i bine nici in extrema cealalta sa cazi pentru ca ar fi pacat pentru un amarat de nev sa ramai cu ditamai cicatricea. Daca nu te doare sau te mananca cel mai important, sau nu sangereaza, as zice totusi sa n-o scoti cu limite prea mari.

Lorena, indicele Breslow a fost un mister pentru mine inca de la inceput si este in continuare in sensul ca am repetat analiza de la anatomie patologica la un alt spital, rezultatul fiind acelasi Clark III cu stadiul 2b dar nicaieri nu se specifica Breslow. Am intrebat si eu in stanga si-n dreapta dar nu m-a lamurit nimeni. Oricum parafina a fost purtata si pe la Cluj dar mai mult degeaba iar acum zace la Iasi la Sfantul Spiridon.
Linfoscintigrafia nu am facut-o pentru ca nu eram de acord cu interferonul si nu avea rost.
Multa sanatate tuturor.
566 Alinacristina314
566 Alinacristina314 [102c]
16-03-2013, 03:37

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

Lorena iti multumesc pt raspunsuri, alunita a fost pe mana stanga aproape de umar.. Nu stiu exact sa iti spun ce tratament, stiu ca interferonul este natural si o sa iti spun exact si ce alte medicamente mai ia. Multumesc
567 lorena83
567 lorena83 [120c]
17-03-2013, 01:40

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna domnule onyx...nivelul 3 Clark in acest moment nu mai este atat de important pt evolutia acestei tumori.stadiul bolii este stabilit in functie de ulceratie, breslow si activitate mitotica...in prima faza...si sotul meu a fost tot in stadiul 1b initial...melanom fara ulceratie, breslow 2 activitate mitotica4 si calrk 4...acum, pt ca linfonodul santinela a rezultat pozitiv este stadiul 3C.stadiul 1 si 2 sunt pt cei care nu au linfonodul santinela "atacat"...aici, in Italia iti scoate linfonodul santinela pt analiza.e si bine, pt ca daca este prezenta vreo celula tumorala, cel putin in acest fel ea este scoasa afara.la linfoscintigrafie nu se vede daca un linfonod are inauntru tumoare.si in nici un caz in urma acestei analize nu se da interferon...cel putin aici...e putin cam dubios cazul dvs...adica din partea medicilor.important este ca va simtiti bine si va doresc acest lucru pt mult timp de acum inainte!
568 onyx20
568 onyx20 [67c]
17-03-2013, 09:25

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Acum 4 ani pentru ca sa-mi deconteze casa de asigurari de sanatate tratamentul cu interferon, principala conditie era ca in urma limfoscintigrafiei si implicit biopsia ganglionului santinela (la postul anterior cand am zis limfoscintigrafie m-am referit la tot procesul adica si biopsie nu doar mapping) cel putin un ganglion sa aiba metastaza de la tumora primara.
Dubios sau nu, singurul mister pentru mine este absenta nivelui Breslow din rezultatele de la anatomie patologica.
569 Alinacristina314
569 Alinacristina314 [102c]
17-03-2013, 20:37

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara melanom malign clarc4 breslov3 am facut toate analizela inclusiv pctct toate sant bune urmez tratament naturist cu interferon imuno sistem micro defens regim alimentar dar nu strict a fost strict doar 3 saptamani adica orez fiert grau fiert varza cruda peste la gratar
acum am inceput sa mai mananc si pui la gratar am avut si limfoscintografie facuta cu iesire de ganglion santinela dar am tinut doua saptamani comprese cu biter suedez sub brat si cand am facut pct nu mia mai aparut deloc caci sa si oncologul ce se intampla unde e asa sa exprimat doctora nui venea sa creada am facut si 2 doze de interferon dar mam simtit foarte rau si am renuntat la el sant ok astept sa repet analizele in mai spre sfarsitsi sa fac ercografie in partile moi sa vad daca mai iese ganglionu santinelapana atunci tratament naturist si doamne ajuta sant mama lui cristina care va tot scris mereu
570 vale1967
570 vale1967 [31c]
19-03-2013, 14:16

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

la examenul de C.T. e ceva neclar cel putin pt.mine...8 micronoduli pulmonari pe dreapta de 5mm si 2 noduli pe stanga de 3mm suspecti de repetare, , , am tot cautat pe net explicatii dar nu gasesc...nu sunt cam multi noduli pulmonari chiar daca sunt mici?e posibil sa fie o metastazarea a melanomului?in rest fara probleme...urmand sa fac maine C, T, la cap.Tratamentul va incepe doar dupa stabilirea cat mai aproape cu putinta a stadiului bolii.Asa e procedura,
571 lorena83
571 lorena83 [120c]
19-03-2013, 22:22

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna domnule Vali...la Ct-ul facut prima oara au iesit ceva evidente de noduli pulmonari?sotul meu la primul Ct facut a avut niste noduli mici pe partea stanga a toracelui, unde, de fapt are si dureri...insa au zis ca sunt niste cicatrici mai vechi, deoarece a avut pleurita, bronsita, si alte probleme cu palmanii.dar nu inteleg de ce continua sa il doara cateodata...sper sa nu fie vreo metastaza a melanomului...dvs aveati ceva dureri?ce explicatie v-au dat pt acei micronoduli?sa speram ca nu va fi nici o problema...multa sanatate va doresc!
domnule onnyx, intr-adevar, e un ceva dubios faptul ca nu v-au dat indicele breslow,..indice dupa care se calculeaza stadiul melanomului...avand in considerare ca au trecut 4 ani, si nu ati avut nici o ingrosare a limfonozilor si nici o alta problema, sunteti un om norocos si va doresc in continuare multa sanatate!
pt mama Alinei:ma bucur ca va simtiti bine...eu sunt de acord cu regimul alimentar facut si cu tratamentele naturiste...bineinteles nu sunt de evitat nici sfaturile unui medic bun, care stie ce face!o viata cat mai lunga si senina tuturor va doresc!
572 Alinacristina314
572 Alinacristina314 [102c]
19-03-2013, 22:49

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara nodul pulmonar mia iesit si mie la pctct dar inofensiv metabolic asta inseamna o raceala mai veche si netratata la timp ceia ce ma surprins ca inainte de operatie am facut radiografie la plamani si miau spus ca totul e ok la sfaritul lui noiembrie mam simtit iar foarte rau am faut iarasi radiografie si mia iesit tot bine SI SANT LUATA IN EVIDENTA LA ONCOLOGIE SI LA TREI LUNI REPET ANALIZELE TOATE SI MARCHERII TUMORALI DAR MA BAZEZ PE NATURIST SI MA SIMT BINE
DAR DACA CINEVA POATE SAMI SPUNA LA CAT TIMP APAR METASTAZELE
PENTRU CA ATUNCI CAND AM INTRERUPT INTERFERONU MI SA SPUS O SA VII LA MINE PESTE 2 ANI DAR ATUNCI NU TE MAI POT AJUTA MAI BINE CHINUITE SI FA INTERFERONU
DAR TOTUSUI LUASEM O HOTARARE SI NU AM VRUT SAL MAI FAC MAM SIMTIT FOARTE RAU LA CELE DOUA DOZE
573 Alinacristina314
573 Alinacristina314 [102c]
20-03-2013, 12:15

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

Buna lorena, mama mea ti a scris mai sus rezultatul analizelor iti poti da cu parerea te rog si domnul Raul. Multumesc
574 corina76
574 corina76 [42c]
20-03-2013, 13:12

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multa sanatate va doresc tuturor si putere sa mergeti mai departe cu speranta si optimism !
Astazi mi-a spus cineva despre un medicament BIO BRAN 1000. A auzit cineva de el ?
575 onyx20
575 onyx20 [67c]
20-03-2013, 20:22

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Mamei Cristinei sa nu-i para rau ca nu mai face interferon. Atata timp cat nici dupa 15 ani nu s-a stabilit daca are sau nu vreo influenta in rata de supravietuire, nu merita urmat ca tratament.
576 RaulDuke
576 RaulDuke [7763c]
20-03-2013, 20:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr-adevar exista tari unde acest tratament nu se face. o metaanaliza dupa care se judeca valoarea tratamentului in ziua de azi (respectiv cea mai recenta) cuantifica beneficiul interferonului in aceasta situatie la... ameliorarea supravietuirii la 5 ani cu aproximativ 11% si pe cea a riscului de recidiva cu aproximativ 18%, deci intr-adevar foarte mici, mai ales tinand cont de cum se simt cei mai multi oameni timp de UN AN DE ZILE, cat dureaza de obicei tratamentul. chiar si in romania, personal recomand acest tratament, il incep, il incerc, dar daca toleranta lui nu e foarte buna, nu ezit sa-l opresc, evident discutand aceste lucruri cu pacientul, caci lui ii apartine decizia finala.
577 vale1967
577 vale1967 [31c]
20-03-2013, 20:50

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Lorena e primul C.T.facut...inainte de interventie am facut un examen toracic normal nmde nu se vad nodulii mici...oncologul va discuta cu radiologul...deocamdata cum scrie in rezultat, , noduli sospetti di ripetitività..problema este ca sunt 10 noduli pulmonari chiar daca sunt mici...durere nu am avut deloc..nici nu tusesc iar de 4 ani nu mai fumez, dar acesti noduli pot fi si din alta cauza nu doar o metastazare a melanomului.
578 Alinacristina314
578 Alinacristina314 [102c]
21-03-2013, 21:36

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

domnule raulduke la cat timp apar metastazele la melanomul malign si de ce la atatea radiografii facute la plamani nu miau iesitmie mi sa spus ca a fost un tbc dus pe picioare si netratat dar eu in ultima perioada adica si inainte de operatie am avut mai multe radiografii facute pentru ca eu am avut mari dureri de cap si cam la doua saptamani ajungeam la urgenta dupa operatie au incetat si durerile de cap puteti sami explicatii
579 Alinacristina314
579 Alinacristina314 [102c]
21-03-2013, 21:39

Membru din 25-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 102

buna seara lorena spunemi si mie pe sotul tau il mai doare locul unde sa operat ca eu am monente cand ma doare mana cu tot cu umar si cu gat cu tot sant rare dar totusi sant
580 RaulDuke
580 RaulDuke [7763c]
22-03-2013, 18:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu poate sa spuna nimeni "la cat timp apar metastazele". la unii oameni nu apar niciodata, la altii sunt prezente chiar de la depistarea bolii, iar la altii apar in luni sau chiar ani. radiografia, din pacate, nu este un examen prea sensibil pentru depistarea metastazelor pulmonare.
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 26272829303132 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp