melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 30313233343536 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
641 myana11
641 myana11 [2c]
29-04-2013, 12:43

Membru din 26-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua, va multumesc mult pentru raspunsuri. Alunita problema este un nev din nastere, pe partea de sus a piciorului drept, pe coapsa, asa cum este trecuta in analize. Are 59 de ani tatal meu. Tratamentul homeopat pe care il urmeaza in prezent consta in Zeolit (pentru eliminarea metalelor grele), orz verde si regim alimentar (fara carne, prajeli, mancare procesata in general).
Ganglioni palpabili nu are momentan. Eu una nu sunt convinsa de utilitatea inceperii tratatementului cu interferon, mai ales ca ar trebui urmat de 3 ori/saptamana, timp de 1 an si efectele secundare de care am auzit sunt ingrozitoare (evident, stiu ca depinde de organism). In ceea ce priveste operarea ganglionilor sunt confunza pentru ca exista 2 variante: ca ar fi tarziu pentru ganglionul santinela si ar trebui facuta direct limfadenectomie (scoaterea blocului ganglionar inghinal), ca nu ar fi tarziu si ca ar trebui scos ganglionul santinela. Multumesc mult de tot si sanatate tuturor
642 vale1967
642 vale1967 [31c]
29-04-2013, 16:44

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

myana11...desi indicele breslow e foarte mare si sansele de a fi pozitiv ganglionul santinela sunt extrem de mari...ramane acel procent mic ca si speranta in aceasta boala...de a incerca prima interventia la ganglionul santinela, , , limfadenectomia e totusi o interventie mult mai complexa si cu urmari mai grave...lorena...tocmai acei micronoduli gasiti la plaman la primul C.T. facut dupa limfadenectomie a anulat inceperea tratamentului...cum stii doctorii de aici sunt buni profesionisti care isi fac bine meseria fara a pretinde absolut nimic dar o fac dupa un anumit protocol...si de multe ori acest protocol poate duce la complicatii grave.
643 lorena83
643 lorena83 [120c]
29-04-2013, 18:53

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna domnule Vali.da, stiu ca la inceput erati inclus pt vemurafenib, dar dupa descoperirea micronodulilor spuneati de dabrafenib, de aia va intreb de ce nu s-a inceput tratamentul...myana am scris de atatea ori:interferonul nu isi are rostul...dupa cum a spus si medicul nostru de familie(care nu este un oncolog)in anii 80 si ceva a venit moda cu intarferonul, dar care nu a facut nimik pt cei bolnavi cu melanom, asa ca nici in Africa nu se mai administreaza(asta in forma de gluma)...si cand i-am spus ca in romania in schimb se da interferon la greu a zis pai normal, casa farmaceutica trebuia sa scape de tot interferonul produs si unde mai bine decat la noi, unde partea cu sanatatea lasa de dorit, putea sa il vanda.este vai de bolnavii din Romania ca habar nu au de unele lucruri si medicii continua sa ii bombardeze cu interferon la greu!mare pacat!
644 vale1967
644 vale1967 [31c]
29-04-2013, 20:00

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

nu s-a inceput nici un tratament pentru ca nu se stie daca acesti micronoduli au aparut recent adica din cauza melanomului sau este o problema mai veche de alta natura... de aceea s.a luat hotararea de a astepta 45zile si de a se face un nou C.T.urmarind daca acesti micronoduli au crescut sau nu...normal ca e mult mai bine ca acesti micronoduli sa nu creasca...desi simptomele sunt contrare,
645 mhgabi
645 mhgabi [8c]
01-05-2013, 20:43

Membru din 31-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

buna seara. revin cu buletinul de analize de la ganglionii inghinali:liomfonoduli de 2 -7 mm (7 ganglioni)reactivi cu metastaze focale de melanom malign cu pigment melanic si extracelular fara efractie capilara intr-un singur ganglion. s-a facut un examen p.e.t.ct in data de 18 04 2013. rezultat: stare postevidare ganglionara inghinala stanga pentru melanom malign la nivelul regiunii posterolaterala a coapsei stangi fara ganglioni inghinali restanti, adenopatie patologica iliaca externa stanga adenopatii submandibulare si jugulocarotidiene superioare bilateral cu captare patologica 18f-fdg-posibil ganglioni reactivi(de corelat cu examen o.r.l. si probe inflamatorii) fara a putea exclude cu certitudine existenta determinarilor secundare ganglionare.cap torace abdomen pelvis membre inferioare sistem osos o.k . tratament medic oncolog interferonum alfa 2 b :mai-15 mui/m2-5zile/ sapt.;iunie iulie 10mui/m2*3/sapt. va rog frumos sa- mi spuneti parerea dvs. va multumesc.
646 RaulDuke
646 RaulDuke [7763c]
02-05-2013, 12:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

parerea mea este ca trebuie sa faci un consult ORL, asa cum scrie si in recomandarile de pe urma PET/CT-ului, pentru ganglionii suspecti de la nivelul gatului/mandibulei; as lua in considerare chiar si o biopsie a unuia dintre acest ganglioni, dupa cum arata imaginile de pe PET/CT. de asemenea, nu mi-e foarte clar ce e cu acea "adenopatie patologica iliaca externa stanga", ai scris fara punctuatie si nu ai scris nici ce nivel de fixare FDG are (SUV cat ?). cred ca daca chiar e vorba de o adenopatie iliaca externa, aceasta trebuie operata. ce ti-a spus medicul cu privire la aceste lucruri ?
647 mhgabi
647 mhgabi [8c]
02-05-2013, 13:59

Membru din 31-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

rezultatul PET/CT cu18F-FDG CAP SI GAT ;fara captare patologica de 18F-FDG la nivelulu cutiei craniene.ingrosare de mucoasa la nivelul sinusurilor maxilare bilateral si a celulelor etmoidale drepte fara captare patologica de 18f-fdg [sinuzita cronica].Doi ganglioni submandibulari dreapta cu dimensiuni de 18`, 8 mm si 11 mm cu captare patologica intensa de 18f-fdg [suavmax=11, 6 respectiv suvmax=10, 8].Ganglioni jugulocarotidieni superiori dreapta cu dimensiuni de pana la 11, 9mm si captare patologica intensa de 18f-fdg[suvmax=9, 7].Ganglion submandibular stang cu dimensiune de 9, 3mm si captare patologica de 18f-fdg [suvmax=4, 5].Ganglioni jugulocarotidieni superiori stangi cu dimensiuni de pana la 14mm si captare patologica de 18f-fdg [suvmax =7, 6].Adenopatii jugulocarotidienr mijlocii si inferioare bilateral, fara captare patologica de 18f fdg. Ganglioni supraclaviculari infracentimetrici bilateral fara captare patologica de 18f-fdg. Ganglion iliac extern cu dimensiuni de 17, 6 mm si captare patologica de 18f-fdg [suvmax =4, 6]. Ganglion infracentimetrici lomboaortici si intercavoaortici fara captare patologica de 18f-fdg.In urma unui control ORL am fost diagnosticata cu rinita alergica -polipoza nazala micropoliadenopatie latero -cervicala fara semnificatie patologica.urmand sa fac endoscopie nazala.Nu mi s-a spus nimic de operatie numai tratanent cu interferon timp de 3 luni de zile.va multumesc.
648 RaulDuke
648 RaulDuke [7763c]
02-05-2013, 20:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
649 vale1967
649 vale1967 [31c]
08-05-2013, 16:27

Membru din 29-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 31

buna ziua...din pacate rezultatele C.T.sunt foarte proaste...adenopatie ascelara dreapta 30mm.peste 100 formatiuni de noduli pulmonari..cel putin 20 de leziuni la ficat cu diametrul intre 5 si 17mm, ,.va reamintesc ca am fost diagnosticat acum 6 luni cu melanom si in acest timp ce rapid a avansat la stadiul4 cand nu se ia nici un tratament...doar asta-i protocolul...chiar si acum se urmeaza protocolul de asteptare de 15 zile minim pt. aprobarea tratamentului cu DABRAFENIB in uz compasional..va doresc multa sanatate si sa nu treceti prin ceea ce trec eu niciodata.
650 onyx20
650 onyx20 [67c]
08-05-2013, 19:00

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Imi pare foarte rau pentru dumneavoastra, stiu prin ce treceti, si eu am trecut prin asa ceva. De obicei sa stie dinainte traiectoria acestei boli dupa acest stadiu. Se pare ca avanseaza foarte repede boala in cazul dumneavoastra, la fel ca si in alte cazuri pe care le-am urmarit in acesti 4 ani.
Important e sa nu disperati indiferent de ceea ce se va intampla.
Hristos a Inviat
651 RaulDuke
651 RaulDuke [7763c]
08-05-2013, 19:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ne pare rau pentru situatia descrisa. totusi DABRAFENIB este departe de a avea o intentie "compasionala" de uz. defapt, cel putin din cate stiu in cazul situatiilor cu mutatie BRAF, el are sanse foarte mari sa induca remisii, chiar complete, mai ales cand e folosit ca prima linie in metastatic. asa ca nu pierde speranta, pentru ca se pot intampla lucruri foarte bune !
652 lorena83
652 lorena83 [120c]
09-05-2013, 21:56

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

domnule Vali imi pare rau de rezultat, insa cum spune si dr Raul Duke, dabrafenib a dovedit efecte icurajatoare pt pacienti aflati in stadil 4 cu metastaze la creier, ficat, etc.insistati pt a urma acest tratament...va doresc din tot sufletul multa sanatate!
653 viokyss
653 viokyss [17c]
10-05-2013, 08:48

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Buna ziua tuturor! Ma alatur voua, celor care va confruntati cu melanomul malign si care faceti tot posibilul pentru a lupta.M-am operat anul trecut de melanom malign cel putin asa scria in buletinul anatomo patologic iar de atunci nu mi-a zis nimeni ce analize sa mai fac in continuare decat acum o luna.Am fost la un oncolog care m-a trimis sa-mi fac melanurie si s100, prima mi-a iesit bine dar a doua mi-a iesit 500.am fost trimisa din nou sa repet s100 sa-mi fac linfoscintigrafia si tomograf.linfoscintigrafia nu mi-a facut-o pentru ca a zis ca la s100 500 si dupa atatea luni de la operatie nu-mi poate face ca nu mai are rost.in schimb mi-am facut tomografia fara substanta de contrast care mi-a iesit bine decat un uter fibromatos si chisturi ovariene.mi-am repetat s100 care a iesit de data asta negativ.in cazul acesta doctorita mi-a zis ca nu mai trebuie sa fac nimic ca sant bine sa-mi repet analiza s100 si melanuria dupa 3 luni.va rog sa-mi spuneti si mie daca a procedat bine ca stau numai cu gandul acolo.sa va spun cum mi-a iesit analiza anatomo-patologic-piesa de axcizie tegumentara de pe fata posterioara a bratului stang cu leziune de melanom malign extensiv in suprafata;bogat infiltrat limfocitar perilezional.margine perilezionala libera, ulceratie absenta, nivel de invazie Clark II, grosimea tumorii Breslow0, 76mm(0, 4mm)rata mitozelor 1/mm2 fibroza regresiva absenta, margini de excizie laterale si profunda libere, invazie vasculara absenta, miscrosateliti absenti, neurotropism absentmultumesc mult.
654 RaulDuke
654 RaulDuke [7763c]
11-05-2013, 10:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu inteleg ce inseamna 0, 76mm si in paranteza 0, 4mm; in rest da, a procedat bine oncoloaga, presupunand ca nu ai si nu ai avut ganglionii din axila suspecti, mariti sau anormali pe vreo ecografie sau ceva. in cazul in care nu ai avut probleme cu ganglionii, s-ar fi indicat teoretic tehnica ganglionului santinela, care trebuia facuta de chirurgul care te-a operat, dar ma tem ca aceasta tehnica nu prea e disponibila peste tot prin romania. in rest, daca nu sunt alte probleme, ce e esential la melanom este cum arata histopatologia si nu melanuria si proteina s100 in sange sau alte lucruri. acestea practic au foarte mica importanta.
655 viokyss
655 viokyss [17c]
13-05-2013, 10:59

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Domnule doctor RaulDuke va multumesc foarte mult pentru raspuns m-ati mai linistit un pic.0, 76 mm si in paranteza 0, 4 mm asa scria pe buletinul de analiza.dumneavoastra spuneti ca degeaba m-a trimis sa-mi fac melanuria si s100?vad atatea cazuri ca nu mai stiu ce sa zic.va multumesc inca o data
656 RaulDuke
656 RaulDuke [7763c]
13-05-2013, 21:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu pot sa zic ca sunt "degeaba", sunt niste markeri care pot ajuta, in urmarirea evolutiei bolii. dar deciziile de tratament per se nu se iau pe baza lor. cu placere !
657 viokyss
657 viokyss [17c]
14-05-2013, 08:19

Membru din 10-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 17

pT1apNxpmx asta a fost concluzia buletinului de analiza patologica ce nu inteleg eu de ce nu a vrut de la Fundeni sa-mi faca limfoscintigrafia ganglionilor santinela.acum daca as face linfoscintigrafia ar fi prea tarziu?am observat ca majoritatea celor care s-au operat de melanom malign au facut-o si nu stiu daca ar trebui s-o fac si eu.am facut doar ecografia ganglionilor axiali si a iesit in regula.va rog sa ma sfatuiti si pe mine cum ar fi mai bine.zilele trecute am fost si la un dermatolog sa-mi verific si toate alunitele(cred ca am devenit o obsedata).va multumesc din nou.
658 onyx20
658 onyx20 [67c]
14-05-2013, 16:25

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Nici eu n-am facut limfoscintigrafia cu toate ca am vrut s-o fac dupa 3-4 luni dar mi-au spus ca e prea tarziu. Eu in 4 ani am facut un CT si mai multe ecografii care au fost in regula. Nu are rost sa te stresezi mai ales ca a trecut un an de la operatie.
659 calintiti
659 calintiti [6c]
14-05-2013, 19:48

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

viokyss, si eu am fost diagnosticat, acum 6 luni, cu melanom stadiul pT1a. (cu toate ca cifrele mele nu sunt atat de bune ca ale tale; clark III, Breslow 0, 8) Si nici mie nu mi-au facut limfoscintigrafia... ba chiar mi s-a spus, de catre unul dintre cei mai buni oncologi din Cluj (daca nu chiar cel mai bun, dupa cate am auzit) ca nu am nimic a face decat ecografii abdominale la fiecare 3 luni. Atat si nimic mai mult. Pe atunci si eu am fost mai mult decat surprins de acest `tratament`... si am cerut sfatul celui in capul caruia se sparg toate cele de pe acest forum, cel care ne ajuta, probabil, mai mult chiar decat medicii care ne-au fost alocati; adica onorabilul Raulduke, care mi-a confirmat ca ceea ce mi s-a indicat a fost corect, ca decizia a fost bine luata. Va doresc multa sanatate la toti... inclusiv mie.
660 RaulDuke
660 RaulDuke [7763c]
14-05-2013, 20:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca prin limfoscintigrafie intelegeti "tehnica ganglionului santinela", intr-adevar, ea are o utilitate atunci, la diagnostic, spre a se vedea daca, contrar aparentelor (adica palpare sau ecografii de ganglioni din zona care sunt perfect normale), nu cumva boala s-a raspandit pe altundeva, si anume in primul loc in care tinde sa faca asta, adica un ganglion de prin zona, in cazul tau prin axila. daca a trecut un an si boala nu da semne de recidiva sau manifestari la distanta, este absolut improbabil ca era vreun ganglion afectat de boala, inca de atunci. cred ca asta e cel mai bun sfat, cel de a sta linistita. boala a fost foarte incipienta si fara semne suplimentare de gravitate (adica de exemplu cu ulceratie sau cu un breslow mai mare). trebuie doar sa ai un medic, oncolog si/sau dermatolog, care sa iti urmeze un plan de evaluare la distanta, pe termen lung, in primul rand cu controale periodice.
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 30313233343536 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp