tratament cancer colon...tratament,posibilitati,opinii

Secțiunea: Cancerul de colon
240 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 10 11 12 INAINTE ›
121 Lillys
121 Lillys [4c]
08-04-2012, 19:48

Membru din 07-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Un raspuns prompt si detaliat.
Multumesc, multumesc !
E mare lucru sa imi acorde un medic atata atentie.
Am inteles tot ce mi-ati explicat mai sus. In lupta cu cancerul sunt multe incertitudini. Inteleg ca la mine s-a mai adaugat si faptul ca nu au fost analizati decat 2 ganglioni.Nu inteleg totusi de ce s-a intamplat asta.Nu i-a recoltat chirurgul sau nu i-a analizat medicul anatomopatolog.Nu este o regula, e optional ?
Despre mine pot sa spun ca am implinit recent 50 ani, am fost pana acum o persoana sanatoasa, cu constitutie sportiva 1, 74/ 73.(in prezent am 63 kg)
Cancerul l-am descoperit intamplator.La analizele din decembrie 2011, am constatat ca a scazut hemoglobina 10, 5 fata de 14 cat aveam in februarie 2011.In familie au mai fost doua cazuri( tatal- diagnosticat la 49 ani -decedat dupa recidiva la 5 ani si sora, diagnosticata la 39 ani -in prezent declarata vindecata).
Stiam ca e pericol, am crezut ca sunt destul de atenta cu dieta si tranzitul intestinal.
Markerii din dec.2011:CA 19-9 = 2.77
Am repetat markerii in data de 30.03.2012
antigen carcinoembrionar=1.5 CA19-9= 0.2
CT si RMN am efectuat tot la 29-30 martie 2012 - nu au aparut aspecte negative-
In legatura cu AKH- nu am ajuns acolo, ci medici de la aceasta clinica (Zielinski si Brodowicz) vin lunar in RO si acorda consultatii la o clinica din Bucuresti. Consultatia a fost foarte scurta(Brodowicz), au fost analizate numai hartiile (buletinele histopatologice, RMN, CT) fara alte intrebari. Intr-adevar, s-a mentionat faptul ca uzual este sa se analizeze peste 10 ganglioni.Raspunsul a fost scurt, fara alte explicatii(decat ca o chimioterapie nu-mi poate aduce nici un avantaj in prevenirea recidivei, ci dimpotriva, imi poate dauna serios datorita fistulei inca prezente)
Sunt total de acord ca este esential sa am incredere in conduita terapeutica si de aceea sunt foarte tulburata de faptul ca nu am gasit "raspunsul final"
Am fost destul de ghinionista prin aparitia acelei FISTULE (care mi-a pus viata in pericol si a necesitat o spitalizare de 1 luna), acum si problema cu ganglionii...Sunt total derutata.
Deja sunt 3 luni de la operatie.
Nu sunt bogata, dar pot spune ca am cheltuit destul de mult cu cele 3 interventii chirurgicale...
Rezultatul nu este satisfacator, fistula nu este inchisa total si nu se stie cat va mai dura.Se pare ca in aceste cazuri organismul rezolva problema intr-un timp neprecizat.
Prietenii ma sfatuiesc sa merg la Anadolu- sa ma examineze o echipa interdisciplinara.
Oricum, determinarea stadiului inteleg ca nu se mai poate face. Chiar daca primesc un raspuns, nu as putea sa mentin legatura cu ei pe termen lung.
Ce fel de analiza este TEST DE INTSTABILITATE MICROSATELITICA- si cum/unde se poate face?
Multumesc pentru rabdare si bunavointa!
122 RaulDuke
122 RaulDuke [7763c]
08-04-2012, 20:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa revenim putin: treaba cu fistula... pe baza CAREI INVESTIGATII spui ca "nu este rezolvata" nici acum ? mi-e absolut imposibil sa cred asta ! de unde stii lucrul asta ?

stadializarea, da, nu se mai poate face complet in momentul de fata, pentru ca in primul rand nu are rost. in mod normal CHIRURGUL, intraoperator, trebuie sa scoata minim 10 ganglioni. e drept ca UNEORI el poate decide ca, fara echivoc, pe baza a ceea ce a vazut el in abdomen in timpul operatiei, sansele sunt minime ca orice ganglion sa fi fost afectat, deci boala sa fie foarte localizata, si atunci nu are rost gestul asta. ca atare, chiar daca nu se stie cu certitudine, nu exista varianta decat ca boala sa fie tratata ca T3 N0.

testul de instabilitate microsatelitica consta in analiza blocurilor de parafina; anumite laboratoare (cel putin din bucuresti) efectueaza aceasta testare; se verifica mutatii in, cel mai des, genele MLH 1, MSH 2 si MSH 6; rezultatul acestor teste, in cazul unui stadiu MIC al cancerului, zic americanii, prezice destul de bine daca exista vreun beneficiu in tratamentul cu fluoropirimidine, care sunt citostaticele care se fac in acest stadiu (5 fluorouracil sau Xeloda).

Anadolu chiar NU RECOMAND !!! poate numai pentru confortul tau si daca esti multimilionara in euro. altfel nu vei primi nimic decat niste investigatii SUPERCOSTISITOARE inutile, niste tratament acolo, tot din banii tai, cu o indicatie cel putin indoielnica, si in final nimic in plus. desigur ca daca lucrurile nu evolueaza inspre bine, spre rezolvare finala, ei te cheama acolo fix atata timp cat ai bani sa le dai. dupa aceea, chiar daca lucrurile merg inspre rau, evident ca te expediaza de unde ai venit, pentru ca ei nu fac altceva decat o afacere, la limita cu moralitatea.

in Romania, ce oncolog te vede ? trebuie sa te vada regulat cineva.
123 Lillys
123 Lillys [4c]
08-04-2012, 21:28

Membru din 07-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

FISTULA : in abdomen in locul unde am avut sonda este in continuare un orificiu prin care se scurge (in cantitate mica ) lichid care provine din intestin.Ma prezint din doua in doua zile la control la chirurg si la pansament;

Blocul de parafina este in continuare la Institutul Victor Babes unde am obtinut buletinul imunohistochimic (EGFR negativ) si PCR-RFLP K-RAS : s-a detectat mutatie activatoare la niivelul genei K-RAS, exon 2 codon 12;nu s-a detectat mutatie activatoare la niivelul genei K-RAS, exon 2 codon 13 (nu mi-a spus nimeni ce relevanta are aceasta determinare)
Credeti ca se poate /este oportun sa incerc obtinerea testului MSI ?

Am doi copii : fata si baiat, 26 si 24 ani.Putem face ceva pentru a determina vulnerabilitatea in fata acestei boli, sau doar colonoscopii periodice?

Sunt din Suceava si sunt in evidenta ocologului de aici.Nu contest competenta, dar am vrut "second opinion" si mai este si coplesita de nr.mare de pacienti (disponibilitate redusa).Discrepanta mare intre opinii m-a derutat.
Inteleg ca pe net e imposibil de solicitat o opinie medicala. Dvs.mi-ati intrecut asteptarile, totusi plusez si va intreb: daca as fi sora dvs., ce sfat mi-ati da?
124 RaulDuke
124 RaulDuke [7763c]
08-04-2012, 21:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca ai fii sora mea ti-as zice sa gasesti o metoda sa faci testul de care am vorbit, care e util si pentru detectia unui eventual sindrom familial ce presupune predispozitie crescuta la cancer, numit HNPCC sau sindrom Lynch. dincolo de asta, ce se face in momentul de fata este suficient; singura varianta ar fi inceperea unei chimioterapii adjuvante, cu riscurile pe care le stii si cu beneficiu indoielnic.

lasa-ma cateva zile sa vad cam unde/cum se poate face si cam cat costa testul respectiv si, din moment ce tot vii prin bucuresti din cand in cand, iti voi spune. la Babes nu se face testul respectiv, din cate stiu eu nici contra cost, asa cum ai facut K-RAS-ul; se poate face doar contra cost la niste laboratoare private, din cate stiu.

testul pentru mutatia K-RAS pe care l-ai facut se afla si el in bateria de teste recomandate in cazul cancerului de colon. singura lui utilitate este pentru a prezice beneficiul tratamentului cu un medicament numit ERBITUX (sau o ruda de-a lui VECTIBIX), dar asta numai in cazul bolii avansate, metastatice, incurabile. increderea mea este ca nu va fi nevoie de asta!

P.S.: mai vorbeste-mi putin despre alte cazuri de cancer din familia ta. la ce descrii, este posibil sa ne aflam in cazul unui sindrom de `agregare genetica` la tine in familie, ceea ce predispune membrii la un risc crescut de a dezvolta cancere. nu este nimic sigur, e doar o speculatie de a mea, dar vreau sa fii constienta de lucrul asta si sa vedem ce este de facut pe viitor, eventual. ti s-a vorbit de asa ceva pana acum ? suspiciunea mea este ca medicul de la AKH a luat in considerare aceasta situatie. nu stiu daca ti-a si expus-o tie.
125 Carmentoh
125 Carmentoh [8c]
18-04-2012, 15:55

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua,
Expun si eu un caz spre dezbatere: e vorba de sotul meu, varsta 52 ani
- in 19 martie, in urma unei colonoscopii, sotul meu a fost trimis spre chirurgie, pentru extirparea unui polip de 7 cm.
- in 23 martie a fost operat. In timpul operatie, analiza anatomo-patologica spune ca nu este o tumora maligna, drept pentru care nu se taie din colon, ci se scoate polipul pana la mucoasa si se inchide operatia.
- dupa 4 zile PO se constata in urma unui CT ca nu este montata bine o drena, se acumuleaza sange si se itervine la paroscopic pentru a se fixa corespunzator drena( cel putin asa ni se comunica de catre medic).
- pe 7 aprilie am obtinut rezultatul biopsiei la parafina, care spune `tumora viloasa cu zone cu leziuni displazice de grad inalt si de transformare maligna de tip adenocarcinom bine diferentiar in suprafata`, Cu cateva zile inainte am primit si analiza prelevata in timpul colonoscopiei care spune asa:`material amorf a...ist ingloband mici fragmente dilacerate de tumora viloasa continand leziuni displazice glandulare de grad inalt
`.
Mentionez ca operatie s-a efectuat inainte de orice rezultat de la biopsie.
Intrebarea mea este ce trebuie facut in continuare?
Am dus lamele la Victor Babes pentru o reanalizare a tumorii, dar nu stiu ce trebuie sa fac in continuare. Mi se spune ca este posibila o noua operatie pentru a se taia zona respectiva...dar sa asteptam rezultatele de la vIctor Babes.
Nu este cumva prea mare perioada de la prima interventie si pana la un eventual tratament de chimioterapie?
Am uitat sa precizez ca exista si o fistula(sper ca spun termenul corect), in locul in care s-a intervenit la paroscopic, si pentru care mergem zilnic la pansat.Ce nu inteleg, este de ce trebuie sa stea deschisa si mai ales...cat? Am senzitia ca ni se ascunde ceva...dar nu ma prind ce..
Sunt confuza si usor disperata
Daca se poate un raspuns, multumesc anticipat.
126 RaulDuke
126 RaulDuke [7763c]
18-04-2012, 21:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Furnizeaza-ne, te rog, tot rezultatul examenului histopatologic (de la parafina), asa cum scrie acolo! daca nu exista alti factori de risc, o interventie chirurgicala este singurul lucru care se preteaza la a fi facut, ba chiar este posibil ca si rezectia facuta deja, a polipuiui, sa fie suficienta, situatie in care eu consider ca ne aflam. asta transeaza un examen histopatologic facut corect si chiar repetat, dupa cum spui si tu, ca a fost trimis la victor babes. ulterior e important sa ramana sub observatie pe termen lung, cu colonoscopii repetate la cateva luni si macar un examen CT de abdomen si pelvis la 6 luni, in primul sau primii doi ani.

chimioterapie, daca este un singur polip afectat care a fost indepartat in totalitate si fara alte semne de graitate pe blocul de parafina, nu se recomanda, ci numai urmarire.

despre fistula si alte probleme, acestea nu sunt de ordin oncologic si nu te pot lamuri mai mult, e o chestiune intraoperatorie si, din pacate, fistula (desi nu stiu ce fistula, intre cine si cine, nu mentionezi) este o complicatie relativ frecventa in chirurgia generala. oricu, cuvantul pe care vrei sa-l folosesti este "LAPAROSCOPIE/LAPAROSCOPIC" nu "paroscopic" cu "la" inainte.

numai bine, te astept cu datele pe care ti le-am cerut!
127 Carmentoh
127 Carmentoh [8c]
18-04-2012, 21:44

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Revin cu rezultatul biopsiei la parafina :`tumora viloasa cu zone cu leziuni displazice de grad inalt si de transformare maligna de tip adenocarcinom bine diferentiar in suprafata"
Scuze pentru folosirea incorecta a termenilor...
128 RaulDuke
128 RaulDuke [7763c]
18-04-2012, 21:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu sunt mentiuni de profunzimea invaziei adenocarcinomului, despre invazie vasculara, limfatica sau nervoasa ? asta e TOT ce scrie pe buletin ?
129 Carmentoh
129 Carmentoh [8c]
18-04-2012, 21:58

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Exact. Ceea ce mi se pare ffff ciudat sau superficial. Sunteti de aceeasi parere?
Am vazut pe acest forum tot felul de detalii. Pe buletinul de analiza al sotului meu doar atat scrie...
De aceea am si mers la Victor Babes pe cont propriu...
130 Carmentoh
130 Carmentoh [8c]
25-04-2012, 16:43

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua
Revin cu rezultatul biopsiei de la Victor Babes, cu rugamintea de a detalia un cunoscator ceea ce este consemnat:
-polip adenomatos tubulo-vilos colonic cu displazie epiteliala moderata pe cca 90% din suprafata si displazie inalta superficial focal fara aspecte infiltrative evidente.Pediculul examinat este indemn, iar polipectomia este aparent completa.
Ideea este daca se mai impune chiimioterapie si/sau o noua operatie, asa cum se conluzionase initial.
Oricum astept orice omentariu pertinent referitor la noul rezultat...
Multumesc si pentru postarile anterioare, care m-au linistit partial.
131 RaulDuke
131 RaulDuke [7763c]
25-04-2012, 22:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

descrierea pe care tocmai ai scris-o pare net favorabila. semnele de malignitate/invazivitate sunt absente, nu cred ca e necesara o reinterventie chirurgicala si cu atat mai putin chimioterapie, cel putin in acest moment.
mentineti legatura cu medicii vostri totusi, pentru ca trebuie totusi urmat un plan de urmarire la distanta, pentru ca nu cumva sa apara probleme, inclusiv legate de acest polip rezecat. ca atare trebuiesc planificate colonoscopii la un oarecare interval, acum la inceput macar la 2-3 luni. dupa aceea, poate si mai rar.
132 Carmentoh
132 Carmentoh [8c]
26-04-2012, 09:41

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Multumesc mult pentru raspuns. Recunosc ca am avut, posibilitatea, cu aceasta ocazie nefericita, sa cunosc cativa medici din sistemul nostru de sanatate (probabil categorie din care faceti si dvs.parte ) si pot spune cu mana de inima ca iam intalnit oameni deosebiti ( inclusiv dvs.), fara a fi interesati material. Nu pot decat sa le multumesc (inclusiv dvs.) si sa ma plec cu respevt in fata lor (inclusiv in fata dvs.)
Va doresc numai bine, din tot sufletul.
133 Carmentoh
133 Carmentoh [8c]
05-07-2012, 14:43

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Revin pe acest forum, cu speranta ca voi primi, ca si in urma cu 3 luni, raspunsuri la cateva intrebari.
Daca lecturati postarile mele anterioare, am vorbit despre o interventie pe colon si am specificat acolo si cateva detalii..
Ce vreau sa intreb, de aceasta data ar fi urmatoarele:
Dupa cele 3 luni de la operatie, sotul meu a fost la control, a facut pregatirea cu Fortrans dar cand a ajuns in fata medicului, a aflat ca nu trebuia sa ia Aspenter cel putin 5 zile, pentru a se putea efectua colonoscopia.
Am revenit dupa 5 zile, cu pregatirea de rigoare cu Fortrans( si aici vreau sa stiu daca exista ceva riscuri medicale, repetand aceasta operatiune la doar 5 zile.
Se efecueaza colonoscopia in mai putin de 5 minute, in timpul procedurii medicul spunand ca a gasit 2 polipi de 4mm, unul vis-a-vis de celalalt, iar un al treilea in vecinatate., fara a interveni la eliminarea lor...Inteleg ca a fost efectuata biopsia acelor polipi.
Intrebarile mele se nasc din aceasta evaluare fulger (cel putin din punctul meu de vedere), fara a discuta direct cu pacientul si fara a explica situatia.
Deci intreb ce inseamna, ca si evolutir, cei 3 polipi care au aparut la doar 3 luni de la operatie? Sunt semne de ingrijorare?
Aceasta este practica curenta? Nu era normal eliminarea lor si apoi analizarea structurii acestora (biopsia)?
Va rog, daca se poate, sa-mi raspundeti la aceste intrebari, in masura in care se poate,
De asemeni, as dori si cateva sfaturi in ceea ce priveste atitudinea mea vis-a-vis de ceea ce ar trebui sa intreb atunci cand vom merge, peste o luna, la medic.
Va multumesc anticipat cu speranta ca domnul RaulDuke sau altcineva ma poate lamuri.
O zi buna!
134 RaulDuke
134 RaulDuke [7763c]
05-07-2012, 21:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

probabil ca respectivii polipi, foare mici, nu au avut aspect suspect. din ce relatezi, ei nu au fost biopiati. atutidinea cea mai buna vis-a-vis de o consultatie medicala este ca la sfarsitul ei sa stii FOARTE BINE si DE FIECARE DATA ce ai de facut in continuare, ca pas ulterior.
135 Carmentoh
135 Carmentoh [8c]
05-07-2012, 22:00

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Deacord, trebuie sa stiu ce trebuie sa fac in continuare, dar daca medicul nu-ti da detalii, tu trebuie sa sti ce sa intrebi...deci asta ar cam fi problema, comunicarea.
In fine, sa spunem ca asta ar fi mai putin important...important este ceea ce am scris anterior despre faptul ca nu au fost rezecati acei polipi la colonoscopie si analizati ulterior. Intrebam daca este procedura normala sau... nu stiu..nu vreau sa cred ca este posibil si altceva mai complicat?
136 RaulDuke
136 RaulDuke [7763c]
05-07-2012, 22:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

endoscopistul este singurul care poate decide, in momentul investigatiei. 3 polipi mai mici de jumatate de centimetru, fara aspecte sugestive pentru ceva serios, pot fi tratati si prin urmarire si nimic mai mult. din pacate despre ce urmeaza sa faci in continuare... nu pot sa iti dau nicio informatie. ar trebui sa fi inteles asta de la medic sau sa ai ceva scris care sa te lamureasca.
137 Carmentoh
137 Carmentoh [8c]
05-07-2012, 22:18

Membru din 18-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Da..aveti perfecta dreptate, cu privire la ce ar fi trebuit sa aflu de la medic. Inteleg ca nu trebuie neaparat sa ma ingrijoreze deocamdata cei trei polipi..deci rezultatul biopsiei este edificator.
Va multumesc mult pentru faptul ati raspuns intrebarilor mele, asa cum s-a intamplat si acum 3 luni si va doresc numai bine.
O seara buna!
138 RaulDuke
138 RaulDuke [7763c]
05-07-2012, 22:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
139 prof irina
139 prof irina [8c]
25-07-2012, 11:10

Membru din 25-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua. Tatal meu, diagnosticat cu adenocarcinom bine diferentiat G1, pT3N1Mx, Mx ce in urma tomografului a devenit M0, face un tratament lunar cu xeloda si o perfuzie, dar au inceput sa i se umfle picioarele de la el. Face acest tratament de 6 luni, luna aceasta fiind ultima perfuzie. Puteti sa imi spuneti de ce? Multumesc mult.
140 RaulDuke
140 RaulDuke [7763c]
25-07-2012, 22:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este putin probabil ca picioarele au inceput sa i se umfle de la tratamentul citostatic. desigur ca NU pot sa-ti spun eu de ce, asta preteaza la un consult medical (nu de oncologie, ci de medicina interna), spre a fi evaluate, pe rand sau simultan, functia CARDIACA, functia RENALA si HEPATICA, acestea fiind primele lucruri care trebuiesc luate in discutie in fata unor edeme generalizate. daca un picior e mai umflat decat celelalt trebuie vazuta si starea venelor profunde, daca nu cumva are o tromboza venoasa sau o compresie mai inalta. ati vorbit cu medicul de familie despre asta ? el este primul cu care trebuie sa vorbiti despre asta.
Răspunde la topic
240 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 10 11 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp