tratament cancer colon...tratament,posibilitati,opinii

Secțiunea: Cancerul de colon
240 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1011 12 INAINTE ›
181 RaulDuke
181 RaulDuke [7763c]
09-09-2013, 01:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ar fi cu siguranta indicata o investigatie prin PET/CT inaintea unei eventuale operatii! nu cred ca se poate trece peste asta, daca se spera la vindecare.
182 dan-caty
182 dan-caty [9c]
09-09-2013, 02:03

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

ce anume este aceasta investigatie pet/ct ma scuzati dar nu stiu, iar la ce ati spus ca nu credeti ca se poate trece? peste operatie?sau sansa de a se vindeca?
183 RaulDuke
183 RaulDuke [7763c]
09-09-2013, 12:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

adica nu mi se pare medical rezonabil sa se planifice o operatie, in momentul in care exista metastaze, fara aceasta investigatie PET/CT facuta inainte. aceasta investigatie arata ca un fel de CT pe mai toate segmentele corpului, care arata localizarea tuturor metastazelor, cu o limita de rezolutie de sub un centimetru. acest lucru este imperios necesar pentru ca daca NU SE SCOT toate metastazele existente prin chirurgie, atunci nu are rost nicio operatie. este o investigatie scumpa (aprox. 5000 RON) care se face gratis pe baza unui dosar intocmit de oncolog. discutati cu el despre asta !
184 dan-caty
184 dan-caty [9c]
09-09-2013, 22:43

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Va multumesc pentru raspuns.Am cerut si parerea altor trei medici, fiecare spunand-mi alceva.Tocmai de aceea am apelat si la parerea dvs.Unul dintre medici a spus ca va ramane cu anus contra naturi intervenind chirugical doar la colon.Metastazele ramanand in grija citostaticilor, al doilea doar operatie fara sanse, al treilea a vrut sa vada daca tumora este necrozata urmand ca dupa aceea sa- si faca un plan de tratament.Medicul la care am ramas a fost si cel ce s-a ocupat de caz de la descoperirea lui. Modalitatea de tratare pe care el a abordato a fost cea cu doua cure de citostatice urmata de operatia de colon si de ficat, unde sunt patru metastaze.Dupa operatie va hotara daca va interveni chirugical si la cel din plamani.S-au facut doua ct, , abdominal si toracic mai precis acum 10 zile.Intrebarea mea este daca mai poate face si acest PET/CT si daca da dupa cat timp.Va multumesc inca odata pentru timpul acordat.
PS.Maine va voi trimite si interpretarea CT abdominal.
185 RaulDuke
185 RaulDuke [7763c]
09-09-2013, 23:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

PET/CT poate fi facut oricand (desigur daca nu exista contraindicatii particulare), cu singura mentiune ca trebuie sa treaca cel putin 4 saptamani de la ultima administrare de citostatice pana la efectuarea lui, pentru ca nu aparea asa-numitele rezultate "fals negative", adica citostaticele sa faca "invizibile" unele metastaze care totusi sunt existente. desigur ca cel mai util si poate intr-o tara civilizata s-ar fi facut acest examen inca DE LA INCEPUT si apoi s-ar fi facut inca unul dupa acele 2 sau 3 serii de citostatice intrevazute si de unul din medicii amintiti de tine, spre a se vedea care a fost raspunsul la tratament si daca se poate proceda la operatie. nu mai putin, el poate fi facut si acum, dupa parerea mea, ramanand inca foarte util.
186 dan-caty
186 dan-caty [9c]
11-09-2013, 01:23

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Status postbiopsie recenta pentru formatiune vegetanta rectala.Examinarea CTabdominopelvina efectuata nativ si cu substanta de contrast administrata iv evidentiaza.Ficat cu dimensiuni in limite normale, contururi nete, structura neomogena prin prezenta a patru procese inlocuitoare de spatiu ovalare, hipodense, hipocaptante, situate astfel/doua in seg 4 inalt subdiafragmatic(19, 5si22 mm)unul in seg 2 (20mm) si cel de-al patrulea in seg 7periferic, in contact intim cu VCI, fara dilatatiide cai biliare intra sau extrahepatice.Ax venos portal permeabil, omogen opacifiat. Colecist in repletie, continut omogen lichidian, perti de grosime normala.Pancreas cu dimensiuni normale, fara calcificari si fara procese inlocuitoare de spatiu intraparenchimatoase, fara dilatii de Wirsung, fara colectii fluide peripancreatice.Splina, glande suprarenale fara particularitati CTnativ si post contrast.Mica splina accesorie polara inferioara cu diametrul de 10mm.Rinichi cu pozitie, dimensiuni normale, fara imagini de calculi fara dilatatii pielocaliceale.Secretie, excretie si eliminarein timpifiziologici, simetric bilateral.Uretere cu traiect si calibru in limite normale fara calculi radioopaci.VU in repletie, cu pereti subtiri, continut lichidian.Prostata dimensiuni normale contururi nete, aspect omogen nativ si post contrast.Ingrosare circumferentiala parietala la jonctiunea rectosigmoidiana, la aproximativ 10cm de OAI cu aspect neregulat, mai accentuata pe peretele anterior rectal (grosime maxima27mm la acest nivel), fine densificari liniare in grasimea perirectala si multipli noduli tisulari infracentrimetrici, ovalari, netconturati la nivelul lojei rectale, cu diametre de pana la 9, 5mm.Imagini limfoganglionare ovalare, net conturate, infracentimetrice, nespecifice, celiace, in hilul hepatic, retrocefalic pancreatic, intraortocave, lomboaortice si iliac intern bilateral.Fara lichid liber intra si retroperitoneal.Fara procese circumscrise la nivelul segmentelor osoase scanate.Imagini ce surprind bazele pulmonare evidentiaza nodul tisular subpleural in segmentul lateral LMD, cu diametrul de 8, 5mm si fina banda de fibroza pleorodiafragmatica laterobazala stanga, fara epnsamente lchiene intrapleural bilateral.Aceasta este interpretarea CT facut inaintea inceperi tratamentului cu citostatice acum avem 6 zile de cand am inceput prima cura de tratament, poate face PET/ CTacum? Care este parerea dvs dupa cele relatate. Va multumesc anticipat.
187 RaulDuke
187 RaulDuke [7763c]
11-09-2013, 10:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in continuare cred ca un PET/CT ar fi fost foarte util dinaintea inceperii tratamentului. daca totusi interventia chirurgicala se va lua in considerare, dupa acest tratament citostatic, PET/CT tot va trebui facut! ma tem insa ca sansele ca boala sa ajunga sa fie operata cu succes sunt foarte mici.
188 dan-caty
188 dan-caty [9c]
11-09-2013, 21:03

Membru din 09-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara, cu permisiunea dvs. as mai pune o intrebare, si anume care ar fi riscurile ce pot interveni in timpul operatiei si dupa si daca ar fi pacientul dvs cum ati proceda? V a multumesc, si-mi cer scuze daca in timpul acordat am fost putin insistenta datorita lipsei de experienta(nu am mai trecut cu nimeni prin asa ceva)
Va multumesc inca odata si va doresc sanatate.
189 RaulDuke
189 RaulDuke [7763c]
12-09-2013, 00:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ti-am spus deja cum as proceda. dpdv tehnic chirurgical, nu o sa emit nicio opinie, intrucat nu aceasta e specialitatea mea, ci oncologia medicala.
190 cry_ieee@yahoo.com
190 cry_ieee@yahoo.com [23c]
07-10-2013, 13:16

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Buna,

Ce trece timpul! In urma cu 2 ani si jumatate era o simpla intrebare - insa complicata pentru mine si foarte importanta in acelasi timp. Acum sunt 7 pagini de intrebari/raspunsuri.
O sa adaug si eu rezultatul CT-ului tatalui. Este al 8-lea de cand am descoperit boala.

Daca aveti ceva sfaturi va multumesc anticipat.

CT abdomen nativ si cu substanta de contrast
--
Ficat de dimensiuni crescute, de contururi regulate, structura intens steatozica, fara leziuni focale native sau cu substanta de contrast.
Microlitiaza veziculara fara semne de complicatie.
Fara dilatari de cai biliare intra sau extrahepatice. Trunchi port, vene suprahepatice permeabile.
Pancreas cu morfologie normala, fara leziuni nodulare suspecte. Wirsung de calibru normal.
Splina de dimensiuni normale, omogena.
GSR dreapta fara anomalii particulare. Discreta hipertrofie a bratului extern al GSR stangi este stationara.
Rinichi fara imagini litiazice sau dilatari de cavitati pielocaliceale. Microchist renal cortical stang.
Fara adenomegalii celio-mezenterice, latero-aortice stangi sau inter-aortico cave de talie semnificativa.
Nu se evidentiaza acumulari fluide intraperitoneale la nivel abdominal.

CT pelvis nativ
---
Vezica urinara in repletie, de densitate omogena, fara anomalii parietale sau intracavitare decelabile in TDM.
Prostata cu dimensiuni axiale de 4/5cm, cu structura usor neomogena.
Rect si spatii adipoase perirectale de aspect normal.
Fara acumulari fluide intraperitoneale, mai ales in Douglas.
Absenta adenopatiilor intrapelvine sau inghinale.
Nu se vizualizeaza leziuni osoase suspecte la nivelul coloanei lombare sau oaselor bazinului.

CT torace nativ
---
Fara adenopatii axilare. Adenomegalii mediastinale infracentimetrice in micul ax.
Nu se evidentiaza colectii pericardice sau epansament pleural.
Micronoduli pulmonari de 4mm la nivelul segmentului inferior al lingulei, posterobazal LID si LIS, anterior LSD nemodificati fata de examinarea anterioara.
Fara sindrom interstitial sau condensari parenchimatoase.
Trahee si arbore bronsic principal permeabile.
Tiroida de aspect normal, fara leziuni nodulare decelabile CT.
Modificarile de structura osoasa (demineralizari osoase vs osteoliza) de la nivelul corpilor vertebrali T4-T8 sunt nemodificate.

Concluzie
---
Neoplasm de colon transvers cu anastomoza colo-colica latero-laterala fara semne de recidiva locala decelabile CT.
Fara determinari secundare abdomino-pelvine, mai ales hepatice.
Hepatomegalie cu steatoza hepatica.
Micronoduli pulmonari bilaterali stabili. Fara argumente certe in favoarea unor determinari secundare pleuro-pulmonare.
Aspect imagistic CT stationar in raport cu examinarea din 15.04.2013

Sanatate multa,
Cristian
191 cry_ieee@yahoo.com
191 cry_ieee@yahoo.com [23c]
28-10-2013, 14:25

Membru din 21-02-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 23

Buna,

Credeti ca rezultatul de mai sus este unul favorabil?
Se impune vreun tratament?

Multumesc,
Cristian
192 RaulDuke
192 RaulDuke [7763c]
28-10-2013, 15:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

rezultatul examenului CT este cu siguranta unul favorabil. nu se impune tratament, din acest punct de vedere. felicitari !
193 Cristina_Romedic.ro
28-10-2013, 16:57

Membru din 28-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna seara,

Numele meu este Cristina si am 42 de ani. Am fost diagnosticata (cf biopsiei) cu neoplasm anal. Nu am avut in familie vreun caz si nici nu am suferit vreodata de ceva cronic. Sunt disperata. Am citit toate comentariile. Eu abia maine sunt programata pentru CT pelvo-abdominal. Am intrat deja in posesia cisplatin si xeloda plus antivomitiv specific acestora (cf medic oncolog).. Chimioradioterapia o voi face la Coltea. In acest moment am doar rezultatul biopsiei care spune asa:

-(macroscopic)fragment tisular de 2/1/0.6cm, alb-cenusiu, elastic, cu zone hemoragice;
-(microscopic) : s-au examinat multiple fragmente tisulare (7 fragmente) tapetate de un epiteliu scuamos stratificat cu keratinizare cu exulceratii focale si inflamatie granulomatoasa abcedata; se identifica de asemenea numeroase zone de acantoza si papilomatoza cat si proliferare neoplazica maligna epiteliala cu aspect infiltrativ, celulele epiteliale prezinta nuclei mari cu nucleoli proeminenti cu atipii chitoarhitecturale;

DIAGNOSTIC histopatologic(concluzie): carcinom scuamo-celular cu keratinizare de grad scazut (G2) infiltrativ la nivelul marginii limitei drepte chirurgicale; se asociaza inflamatie granulomatoasa abcedata;

Astfel indraznesc sa il intreb pe OMUL si medicul RaulDuke:

1)este adevarat ca in majoritatea acestor cazuri, tumora nu se vindeca doar cu chimioradioterapie si ca este necesara si interventia chirurgicala, urmata apoi de alta/alte sesiuni de chimioterapie?
2) daca tumora este la mai putin de 3 cm de rect se va executa colostomia?
3) care este rata de vindecare definitiva in astfel de cazuri? sau altfel spus: care este speranta de viata? dpdv statistic, desigur; inteleg faptul ca fiecare pacient reactioneaza diferit dar...

Multumesc!
194 Cristina_Romedic.ro
28-10-2013, 17:14

Membru din 28-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

erata: atipii citoarhitecturale; mii de scuze!
195 RaulDuke
195 RaulDuke [7763c]
28-10-2013, 17:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1 - nu, nu este adevarat! tocmai, majoritatea cazurilor de cancer anal, si marea majoritate in faza localizata, se trateaza CU SUCCES doar prin radioterapie+ chimioterapie concomitenta, asa cum inteleg ca vei face si tu. rezultatele sunt excelente, cu rate de raspuns foarte mari si de vindecare la fel, dar, ce e mai important, in plus fata de tratamentul vechi ce consta in chirurgie, cu prezervarea functiilor sfincteriene normale. fii optimista deci, ai toate motivele!

2 - este posibil, nu neaparat insa, iar eu personal tind sa cred ca nu. pentru o tumora localizata, standardul de tratament ramane chimio + radioterapie concomitenta.

3 - in bolile localizate se apropie de 80-90%, dar din pacate furnizezi prea putine date despre extensia bolii tale. ca atare cred ca un exmen CT de abdomen si pelvis, daca nu chiar si de torace, iar la pelvis chiar si un RMN, ar fi foarte utile.
196 Cristina_Romedic.ro
28-10-2013, 17:25

Membru din 28-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

va multumesc din suflet domnule doctor! nu sunt om de cca o saptamana, de cand am intrat in posesia rezultatului biopsiei; in acest moment am trimitere doar ptr CT pelvo-abdominal; miercuri probabil ca voi avea rezultatul si il voi scrie aici; am sa sugerez daca pot face si RMN ptr pelvis si CT ptr torace; MULTUMESC inca o data! ultima saptamana a fost pentru mine de nedescris.


cu stima,
Cristina
197 RaulDuke
197 RaulDuke [7763c]
28-10-2013, 17:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

aduna-te ca nu e momentul panicii! dimpotriva, ai multa treaba, sunt multe de facut! nu te crampona cu imagistica de torace, pentru inceput e utila o investigare cat mai amanuntita locala si abdominala; initial poate fi facuta si doar o radiografie pulmonara si nimic mai mult, pentru torace.
198 loredana81
198 loredana81 [2c]
29-10-2013, 14:32

Membru din 29-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua dle doctor,
va rog sa ma ajutati cu o parere. Tatal meu (62 ani) tocmai a fost diagnosticat cu tumora colon ascendent, in urma unei colonoscopii efectuate la indicatia medicului hematolog, din cauza unei anemii feriprive. Pe biletul de iesire din spital scrie asa: "colonoscopie pana in colonul ascendent unde se deceleaza o formatiune vegetanta exulcerata friabila la atingerea cu pensa de biopsie, care stenozeaza lumenul impiedicand progresia endoscopului". Biopsia este in lucru. Dna doctor de la Hematologie ne-a spus ca situatia e foarte grava si a pronuntat cuvantul metastaza, cu riscul ca acest cancer sa se fi extins la ficat (diagnosticul include si steatoza hepatica). Dumneavoastra ce parere aveti: sa ne asteptam deja la ce e mai rau sau dna doctor s-a grabit cumva cu verdictul, fara a avea inca rezultatul biopsiei? Va multumesc mult. Cu respect, Loredana
199 RaulDuke
199 RaulDuke [7763c]
29-10-2013, 15:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

o colonoscopie nu poate preciza daca exista sau nu metastaze. este posibil ca ea sa aiba si alte informatii medicale pe baza carora sa emita o asemenea ipoteza, cum ar fi analize biologice, etc, dar pana la efectuarea a cel putin un examen imagistic, de exemplu CT, nu se poate spune ca exista metastaze, nu cu siguranta, cel putin !
200 loredana81
200 loredana81 [2c]
29-10-2013, 15:24

Membru din 29-10-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Va multumesc tare mult pentru raspuns!
Răspunde la topic
240 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1011 12 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp