Timom de tip AB tumoare mediastinala - chimioterapie

Secțiunea: Chimioterapie
102 comentarii 1 2 3 45 6 INAINTE ›
61 RaulDuke
61 RaulDuke [7763c]
20-09-2012, 20:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca tumora determina SIMPTOME prin compresie/invazie in mediastin, desigur ca trebuie iradiata. dar daca NU, NU ! mai important e aflarea unei histopatologii (prin biopsie).
62 RALUCA-ANA
62 RALUCA-ANA [34c]
22-09-2012, 12:01

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

buna ziua.a mai trecut o saptamana fara diagnostic...durerile sunt mari.ni s-a dat piafen o data la sase ore.a avut ameteli mari.am facut perfuzii...si au mai trecut.a inceput sughitul...un singur sughit la cateva ore.durerile sunt mari.suntem disperati. vrem sa prindem tratamentul.si nu stim cum sa ii mentinem starea sa nu se degradeze si mai mult de atat..
63 RALUCA-ANA
63 RALUCA-ANA [34c]
22-09-2012, 14:38

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Am discutat putin cu doctorul de la laboratorul de analize...s`a exclus limfomul, sarcomul, carcinomul si inca cateva tipuri de tumori...urmeaza sa se mai faca cativa markeri... spunea ca e posibil sa fie o metastaza... sa fie de altul punctul de plecare al cancerului... de la un alt organ... sa fie o alta tumora mica neobservabila... miercuri se va trage concluzia finala... dupa ultimele rezultate... si se va lua decizia de a incepe radio sau chimeoterapie... cred ca ar fi pueril sa intreb daca ar mai putea sa raspunda pozitiv la un tratament in acest caz..
64 RaulDuke
64 RaulDuke [7763c]
22-09-2012, 14:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta ca NU A EXCLUS CARCINOMUL. sarcomul si limfomul erau de exclus, pentru ca asta se poate face, si ramane ipoteza unui cancer (carcinom) din alt organ care a dat metastaza aici.

trebuie deci cautat sistematic, daca se considera ca gasirea punctului de plecare aduce un avantaj. daca e o tumora enorma, nu cred ca poate fi iradiat. exista scheme de chimioterapie care se pot face fara ca punctul de cunoastere sa fie cunoscut, si la care se poate spera la un raspuns bun.

trebuiesc facuti deci o serie de markeri tumorali, bronhoscopie, endoscopie digestiva superioara si inferioara, examen urologic, PSA, ecografie testiculara si eventual PET/CT.
65 RALUCA-ANA
65 RALUCA-ANA [34c]
22-09-2012, 16:04

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

endoscopie digestiva i s`a facut cred, acea camera introdusa prin care se poate vedea tot stomacul
raze la plamani a facut... totul a fost ok
inainte de operatie - biopsie - mi s`a zis ca in cazul in care totul se trage de la testicule se va elimina cel bolnav...insa mi s`a spus ca nu a fost cazul, intradevar nu au facut o ecografie
tomografii a facut 2, una la resita si una la timisoara...si nu am inteles de ce nu s`a facut un RMN... poate ar fi fost mai eficient
de ganglioni a fost verificat si au gasit unul singur micut in jurul gatului insa tata are si ceva probleme cu dintii, avand oroare de stomatolog. In rest nici un alt ganglion.
Cand l`au dechis pentru biopsie au zis ca taietura e mai mare ca sa se poata verifica si celelalte organe... au spus ca sunt curate, nu sunt afectate
asa cum spune`ti si dvs. trebuie inceputa o chimioterapie indiferent daca se cunoaste sau nu punctul de plecare...pentru ca nu prea mai e timp de pierdut...
e posibil ca algocalminul sa fie mai bun decat piafenul? luam piafen la 6 ore...insa algocalminul era mult mai eficient. sa revenim la algocalmin?...si acesta poate fi luat din 6 in 6 ore fara sa dauneze starii de sanatate? la spate durerea incepe sa se manifeste sub forma de arsuri...
putem folosi piroxicam la picior? sunt contraindicatii la cele mentionate mi sus?
66 RALUCA-ANA
66 RALUCA-ANA [34c]
22-09-2012, 16:07

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

am facut perfuzii cu glucoza, vitamina C, B1, B6...se pot repeta? sau vitaminele pot stimula tumora sa creasca?
67 RaulDuke
67 RaulDuke [7763c]
22-09-2012, 17:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

algocalminul e un medicament excelent si poate fi luat si unul la 4 ore; poate fi combinat cu paracetamol, 1 g la 6 ore. vitaminele nu ajuta tumora sa creasca.
68 stevens
68 stevens [301c]
23-09-2012, 18:00

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Raluca, in paralel cu toate analizele si tratamentul simptomatic recomandat trebuie sa incepeti cat mai repede o terapie adevarata care sa duca la reducerea masei tumorale scapata de sub control ! Faptul ca tumora este bine vascularizata il puteti folosi in avantajul vostru prin inceperea unei serii de perfuzii cu bicarbonat de sodiu dupa modelul dr Simoncini care a vindecat o sumedenie de oameni prin aceasta terapie simpla si necostisitoare !

Si mai eficienta ar fi terapia cu ph ridicat efectuata in america numai, deocamdata, dar aceasta costa ceva si dureaza pana se importa materialele, se face instructajul etc
Impreuna cu medicul de familie sau altul pe care il puteti cointeresa, cautati despre terap[ia cu bicarbonat pe internet si vedeti apoi mai departe ce este de facut ! E o munca si o terapie de pionierat in Romania asa ca trebuie sa va asteptati la opozitie si piedici la tot pasul !

Succes !
69 RaulDuke
69 RaulDuke [7763c]
23-09-2012, 18:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

defapt nu e nicio munca, e doar o sarlatanie sau... speranta desarta, in cel mai bun caz. nu are niciun efect. pH-ul nu poate fi ridicat.
70 stevens
70 stevens [301c]
23-09-2012, 19:19

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Incepi sa te incurci in propriile mincini Paulica ! Aici spui ca ph-ul nu poate fi ridicat si pe celalalt topic spui ca l-ai administrat de sute de ori ! Voi il administrati " DE RUTINA " cum singur ai spus pe undeva tocmai pt acidoza metabolica, adica pt a ridica ph-ul cazut in urma unor infectii ! Si oricum bicarbonatul actioneaza pe doua cai : prin alcalinizare generala a organismului strica mediul (acid) propice inmultirii bacteriilor, virusilor si prin contact direct nemijlocit omoara fungii, bacteriile, virusii deoarece are proprietati antifungice certe ( intreaba femeile) si antibiotice !
Compris ?!
71 RaulDuke
71 RaulDuke [7763c]
23-09-2012, 20:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

esti prost. normal ca folosim bicarbonat, dar nu poti sa cresti DIRECT pH-ul cu el, mai ales daca acesta este NORMAL, adica fiziologic; pH-ul il folosesti cand omul intra in ACIDOZA, situatie in care rezervele naturale de bicarbonat se consuma, tocmai pentru ca organismul incearca sa compenseze aceasta acidoza. ca atare tu faci o analiza simpla a sangelui, vezi ca omul (care probabil e comatos sau pre-comatos) are un pH mai mic, vezi ca are si bicarbonatul din sange scazut, si ai o indicatie sa administrezi BICARBONAT, si daca rezolvi si cauza de fond pentru care ai aceasta acidoza (insuficienta renala, infectie, diabet dezechilibrat, soc, etc etc etc), ai o sansa sa aduci pH-ul la normal, adica pe la 7.35. sa nu crezi insa ca daca tu continui din acel punct sa il administrezi, poti sa cresti pH-ul si mai mult. daca plamanii si rinichii functioneaza normal, acestia si chiar sangele insusi vor ELIMINA rapid bicarbonatul si nu vor permite cresterea pH-ului peste 7.45. daca insisti prea mult, ca un bou, si exagerezi, omul intra in ALCALOZA si intra iar in coma si in scurt timp moare. deci, concluzie pentru tine: pH-ul organismului NU poate fi modificat prea rau, inafara unui interval intre 7.2 si 7.5, si omul sa mai si ramana in viata. daca nu iti mai pasa de ramanerea lui in viata, normal, poti sa-i dai lejer cu ce vrei tu pana ajungi la 10, 12 sau chiar 14 :D ca intr-un butoi.

iata deci ce va propune acest imbecil ! :D moarte prin alcaloza la doze MARI sau... nimic la doze mici :D nu va impresionati deci de ideile "nastrusnice" ale unor totali necunoscatori.
72 stevens
72 stevens [301c]
23-09-2012, 23:27

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

`daca nu iti mai pasa de ramanerea lui in viata, normal, poti sa-i dai lejer cu ce vrei tu pana ajungi la 10, 12 sau chiar 14 :D ca intr-un butoi. `

Cu ph-ul asta de 10 -12-14 se face o mare greseala de catre mai multi, inclusiv de Cenusareasa, maestrul reiki si altii preocupati de terapia ph ! Ca sa ajungi la ph de 9, 10 sau mai mult ar trebui facut perfuzie cu solutie saturata de soda caustica, abia asta atinge ph -ul maxim al scalei si anume 13, 9 !!

Nu se poate face ph nici macar 9 in organism cu solutie de 5 % bicarbonat, pt ca in stare pura bicarbonatul are ph de 8, 5 !!! Faptul ca dai 400-500 de ml de solutie perfuzabila 5% in 3-4 litri de sange circulant, nu poate duce prea mult spre alcaloza, deci nu mai elucubra cu moartea prin alcaloza !
Trebuie inceput treptat cu jumatate din doza, apoi mentinut inca 3-4 zile, apoi se face pauza, se reia daca mai trebuie si la sfarsit se poate constata minunea scaderii in dimensiuni a tumorilor ! Asta-i toata filosofia !
73 bibiutza1979
73 bibiutza1979 [7c]
24-09-2012, 08:24

Membru din 19-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna ziua, numai stiu ce sa fac: mama se simte rau, probleme la respirat (ptr asta ia teotard) lipsa aerului episoade care trec, senzatoie de frig de cald, lipsa de putere oboseste foarte repede, dureri de maini(ptr asta ia tador si i-au dta si niste plasturi pe care inca nu i-a folosit)si cel mai rau nu poate dormi, are cateva zile de cand doarme 1 h si ceva pe noapte si o stare excesiva de nervozitate si plans din orice...ptr somn a luat xanax dar fara re
zultate...dureri de piept in zona mediastinului ia tramadol...mai e ceva ce am putea face? am zapacit si dct. ducandu-ma peste ea aproape la saptamana, pe 1.oct.ar fi trebuit sa faca radioterapie dar in starea ei de slabiciune si rau banuiesc ca iese din discutie momentan.
multumesc.
74 RaulDuke
74 RaulDuke [7763c]
25-09-2012, 22:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

bibiutza1979: are oxigen ? ce ti-au recomanda medicii ultima data ? are febra ? vreun semn de pneumonie sau alta infectie ?


stevens, intelege 2 lucruri si apoi taci: 1. NU POTI MODIFICA pH-ul niciunui compartiment din mediul intern (invata repede ce e ala mediu intern, nu o lua cu interiorul vezicii sau colonul, ca alea NU sunt "mediu intern"). 2. daca insisti, esti prost !
75 bibiutza1979
75 bibiutza1979 [7c]
26-09-2012, 08:10

Membru din 19-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna ziua,
oxigen nu are, dct. mi-a zis ca nu este cazul deocamdata, si ultima oara mi-a dat acei plasturi (din categ. opioide din pacate nu stiu cum se numesc) i-am aplicat ieri in speranta ca o s-o linisteasca cu durerile de maini, xanax 1dim, 1 seara asta mi-a dat la ultima vizita si mi-a mai zis ca sa o duc la dansa sa-i faca o perfuzie cu vitamine(in spital afost acum 2 sapt.dupa tratamentul cu pamired si paclitaxel a facut febra 39 si i-a fost foarte rau, era prima data cand facea chimioterapia cu subst. astea, am afacut cavteva zile perfuzii cu vitamine si hemostatic?ca scuipa cu sange )si s-a simtit binisor.
acum am monitorizat-o si are 36...plus ca tensiunea ai urcase la 18 apoi i-a scazut la 10, dct. zice ca este tumora care secreta anumite substante si deregleaza tot in organism si ca sunt simptome de la ea si nu de la chimio cum credeam eu.
imi pun sperante ca vom ajunge la radioterapie ( dct i-a recomandat 5-6 sedinte ptr sindromul de compresie mediastinala).
multumesc
va multumesc din suftet pentru raspunsuri.
gabriela
76 RaulDuke
76 RaulDuke [7763c]
26-09-2012, 13:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mult noroc!
77 RALUCA-ANA
77 RALUCA-ANA [34c]
26-09-2012, 19:59

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Raul Duke: In cazul tatalui meu s-a discutat si s-a ajuns la concluzia ca ar fi metastaza linfonodulara ( desi nu are noduli). vor abia miercuri sa inceapa un tratament de 3 sedinte chimio si apoi radio. intre timp noi sa facem cei 6 markeri tumorali... deja de 2 zile...seara chemam salvarea sa ii faca calmant si somnifer...ne e teama sa nu isi franga degetele de la durere...ca si le tot da peste spate.. nu stim ce sa mai facem... nu imi vine sa cred ce se intampla ( parca nu avem nici o sansa de viata) tot asteptam de la o zi la alta sa incepem ceva. mie teama ca nu o sa mai apucam...
organismul lui slabeste de pe o zi pe alta din cauza durerilor... tumora creste... situatia se agraveaza.si cu toate astea nimic..va rog frumosssssss sfatuiti-ma:( simt ca o iau razna. ceva nu e in regula!
78 RALUCA-ANA
78 RALUCA-ANA [34c]
26-09-2012, 20:01

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

in 2012 totusi sa se lase o persoana cu cancer in conditiile acestea. fara tratament... fara supraveghere medicala. in voia domnului.:(
79 bibiutza1979
79 bibiutza1979 [7c]
26-09-2012, 20:21

Membru din 19-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna raluca, eu nu pot sa te sfatuiesc medical, sunt doar o persoana care trece ca si tine prin aceiasi drama, iti inteleg foarte bine, sentimentele de furie, frustrare, deznadejde si speranta ca poate se va intampla o minune..e foarte greu eu de 6 luni trec prin asta si noi paream sa fim din start condamnati dar sunt deja 6 luni de chimio, noi nici macar o biopsie si un diagnostic clar nu avem ptr ca biopsia mai bn zis anestezia ai ameninta viata atat de grava si fragila era starea mamei atunci; avem un diagnostig prezumtiv si un tratament bajbait si ma rog sa fie cel bun corect care s-o ajute sa mai fie langa mine...cuvintele mele stiu ca nu te ajuta si tu astepti sfaturi medicale...eu doar am indraznit sa-ti vorbesc din suflet pentru ca stiu ce te incearca si stiu cat e de mare durerea din suflet...eu nu stiam ca doare si sufletul credeam ca-s vorbe goale dar doareee rauu...tarie.trebuie sa fii pentru tatal tau care are nevoie de tine.te rog sa ma scuzi daca ceva din randurile astea te deranjeaza , dc am facut-o te asigur ca nu a fost cu intentie.
80 RaulDuke
80 RaulDuke [7763c]
26-09-2012, 21:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

raluca ana: ce tratament contra durerii are ? nu trebuie sa chemati salvarea zilnic pentru dureri, trebuie doar sa aiba un tratament adaptat pentru dureri. durerea este un simptom simplu de controlat cu medicamentele disponibile in ziua de azi. chimioterapia cu siguranta NU este o prioritate in aceste conditii, pentru ca DACA isi face efectul, acesta nu va fi vizibil inainte de cateva saptamani bune. prioritar deci ramane controlul simptomelor, in special al durerii.
Răspunde la topic
102 comentarii 1 2 3 45 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp