Timom de tip AB tumoare mediastinala - chimioterapie

Secțiunea: Chimioterapie
102 comentarii 1 2 34 5 6 INAINTE ›
41 RALUCA-ANA
41 RALUCA-ANA [34c]
12-09-2012, 19:23

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Buna ziua,

Am primit buletinul de analiza:
CK - slab pozitiv (neconcludent)
Cd20 - negativ in celulele tumorale

In momentul in care am intrebat ce ar trebui sa facem in continuare, medicul anatomo patologic mi-a zis ca dupa parerea lui este limfom ( insa limfomul este de mai multe tipuri iar ei nu au celelalte substante pentru identificarea felului acestuia). Mi s-a zis sa ridic proba si sa merg cu ea in alta parte. Unde? nu a stiut sa imi spuna... nu e normal sa o transmita ei mai departe? Proba nu trebuie pastrata in anumite conditii? temperatura?... o iau si o tin acasa pana aflu unde, cum sa merg? am refuzat sa o ridic. momentan.. mi-e frica sa nu se strice calitatea ei. Maine de dimineata voi merge sa vb cu medicul oncolog. Dar si daca merg in alta parte... nu trebuie cei de la laborator sa spuna care ar fi urmatorul pas? care sa fie investigatiile urmatoare?
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

PS: compresa si ceaiul sunt clar pe plan secund... dar cel putin psihologic ajuta... mai ales ca tata e nelinistit ca nu obtinem nici un raspuns...ca sa incepem tratamentul medical... :((...
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
14-09-2012, 21:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu am cum sa va ajut, este evident ca trebuie efectuate examene imunohistocihmice SUPLIMENTARE, altfel nu se poate stabili diagnosticul. despre "unde, cum, etc"... nu pot sa spun. in ultima instanta trebuie sa cereti informatii despre CARE ALTI markeri imunohistocihmici trebuie efectuati si, in ultima instanta, sa duceti probele la un laborator particular (daca gasiti asa ceva).

cu oncologul ati vorbit ?
43 RALUCA-ANA
43 RALUCA-ANA [34c]
14-09-2012, 23:16

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Da, am vb atat cu oncologul cat si cu chirurgul care l-a operat pt biopsie...au zis de urgenta sa iau proba si sa merg cu ea la Cluj sau Bucuresti...ca nu mai pot sta aici...i-a zis unui alt doctor fe fata cu mine "omul asta moare si nu mai incepe tratamentul...nu cunosc pe nimeni in aceste orase...nu mi s-a dat un nr de tel...o pers de contacy...o trimitere.nimic...pur si simplu am ramas abandonata...am ridicat proba...am dus-o la un cabinet particular...dureaza in mod normal 5 sapt.au spus ca ma suna dc obtin rrzultatul msi repede...ce ma doare cel mai tare e ca.am discutat cu doctorul...ll-am rugat din suflet sa imi recomande unde e mai bine sa ducem proba...si mi s-a zis ca la ei, ca voi primi rezultatul repede.ca trebuie da oncepem urgent chimio...ma intreb unde a disparut urgenta aceea de care vorbeau...
44 RaulDuke
44 RaulDuke [7763c]
14-09-2012, 23:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e o urgenta de diagnostic, nu una de tratament momentan, intrucat acesta nu poate fi adaptat. urgenta este relativa la cat de repede se poate face, in romania...
45 RALUCA-ANA
45 RALUCA-ANA [34c]
14-09-2012, 23:25

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

corect e ca doctorii sa iti spuna toate alternativele...avantajele
..dezavantajele.sa nu aiba orgolii si sa incerce sa isi mentina reputatia spitalului...eu nu aveam de unde sa stiu...nu am mao trecut prin asa ceva.asteptam rezultatul de la cabinetul particular... nu mai pot spune decat Dumnezeu cu noi!
46 RALUCA-ANA
46 RALUCA-ANA [34c]
14-09-2012, 23:30

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

ce mai pot sa zic e ca am ramas tot la o pastila de algocaîmin...onsa in ultimele zile a zis tata ca oboseste foarte repede.si ca respira mai greu canf sta drept in picioare.si respira mai usor cand sta in fund.simte ca aerul nu mai intra in plamani asa cum intra cu cateva zile in urma. si il doare piciorul stang in partea de sus...la baza...astea ar fi simtome suplimentare
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
14-09-2012, 23:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, probabil ca e corect, dar daca respectivele alternative se afla cu mult dincolo de ei... ce mai pot face, in conditiile in care din spate, pentru lucrurile de care se pot ocupa, vin cascade si cascade de pacienti ?
48 RALUCA-ANA
48 RALUCA-ANA [34c]
15-09-2012, 00:48

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

eu am 25 de ani si ma ocup pot sa zic singura, si recomant tuturor sa duca analizele la laboratoare particulare...imi pare rau ca nu am facut lucrul acesta de la incrput... in razboiul cu cancerul... biopsia ar trebui sa fie cea mai usoara lupta...inteleg ca sunt foaete multi pacienti...si majoritatea cu probleme grave...voi reveni sper... cu rezultate... pentru a tine putin tumora in frau sa nu mai creasca credeti ca as putea face ceva in acest timp? noaptea pulseaza stomacul ca o inima.
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
15-09-2012, 12:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu poti face nimic in acest timp inafara de a te adresa medicului pentru tratment simptomatic, daca are simptome suparatoare, ca dureri etc.

despre stomac... cu siguranta NU e un organ care pulseaza, deci nu asta se intampla. poti sa descrii putin mai bine lucrul acesta ? cum adica "pulseaza stomacul" ?
50 RALUCA-ANA
50 RALUCA-ANA [34c]
16-09-2012, 10:21

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

tumora probabil.apasa pe intestine...fiindca in fata e putin umflat...si acolo la umflatura uneori pulseaza ca o inima.zvacneste.iar mai nou durerea care era numai in spate, jos, acum s-a intins si
e piciorul stang in jos.cand se ridica si merge un pic incepe sa il doara.
51 RALUCA-ANA
51 RALUCA-ANA [34c]
16-09-2012, 10:37

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

e un singur punct in picior care il doare...ca un cutit infipt.cam in zona soldului...durere care dispare in 5 min fara sa ia pastila... pein masare usoara a piciorului deasupra de genunchi si gasirea unei anumite pozitii
52 RaulDuke
52 RaulDuke [7763c]
16-09-2012, 11:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce descrii tu, si tinand cont de istoricul relatat, suna a o problema de ordin vascular, respectiv arterial.

fie are o DISECTIE DE AORTA (artera cea mai mare din corp, care pleaca de la inima) fie aceasta artera mare este impinsa foarte mult inspre anterior de catre tumora giganta care se dezvolta in spatele ei. v-ati prezentat la medic mai recent, cu problema asta ? tre sa faceti un nou CT daca nu cel putin o ecografie. abdomenul este foarte umflat ? daca da, cred ca trebuie inceput cat mai repede un regim chimioterapic pentru a putea controla putin aceasta situatie, altceva nemaiputand fii facut in momentul de fata. desigur ca trebuie sa se excluda acea DISECTIE AORTICA de care am zis mai adineaori, caci aceea l-ar putea omori in scurt timp. cat are tensiunea arteriala, masurata la fiecare brat ?
53 RALUCA-ANA
53 RALUCA-ANA [34c]
16-09-2012, 16:41

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

Am sunat doctorul oncolog... si a zis ca eu pot sa il duc la un control dar sa asteptam sa vedem daca miercuri primim rezultatul...sa inecpem tratamentul.
54 RALUCA-ANA
54 RALUCA-ANA [34c]
16-09-2012, 16:57

Membru din 21-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 34

acasa nu avem un aparat care masoara tensiunea... deci trebuie sa asteptam rezultatul. si sper sa vina la timp ca sa se poata stabili o schema pentru chimioterapie
55 RaulDuke
55 RaulDuke [7763c]
16-09-2012, 18:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles.
56 bibiutza1979
56 bibiutza1979 [7c]
19-09-2012, 09:11

Membru din 19-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna dimineata,
nu stiu exact ce voi obtine pe acest forum eu sper ca raspunsuri desi mi se invart atatea intrebari in cap: in luna martie in urma unor raceli care numai treceau, mama a fost diagnosticata (avem de fapt un diagnostic prezumtiv)cu tumora pulmonara mediastinala.(starea ei ;a momentul acela nu i-a permis o biopsie, avand anemie severa si lipsa severa de sodiu).A ramas cu acest diagnostic prezumtiv de cancer tip3b.
am facut Ct in martie, apoi in august dupa 6 sedinte de chimio, daca cineva va avea rabdarea si bunavointa sa citeasca interpretarile de la ct le voi descrie mai jos:
PRIMUL CT :
-Masa tisulara cu iodofilie moderata, difuz conturata, localizata mediastinal, suprabilar stang cu cu dim.craviocondal?(nu inteleg scrisul daramite semnificatia)6cm, si transvers 5, 3 cm cu pierderea planului de clivaj fata de aorta ascendenta, crosa si aorta descendenta, cu invazia bronhiei principale stangi cu obstructie incompleta.Masa nodulara 20/12mmdiafragmatic stanga.Mase adenopatice mediastinale cundim.max 3, 7 cm in spatiul prevascular, paratraheal, subcavinar.
Dupa acest CT a urmat tratament citostatic 6 luni inceput dupa o schema lasata la latitudinea dct-ui oncolog care in lipsa unui diagnostic exact a facut ce a crezut ca ar merge la un cancer pulmonar:
1 cura a fost cu epirubicina, apoi sindoval, carboplatin, acum paclitaxel si pamired(ultimele care aproape au pus-o pe butuci, a necesitat internare de urgenta cu febra de 39 grade, unde dct. de garda ne-a sfatuit frumos:"draga lupta o dai acasa", si ea era in prag de lesin a fost nevoie de perfuzii si sticle de apa fiarta sa isi revina.
CT-UL DIN AUGUST:
-ct craniu(avea dureri groaznice de cap):
nu se observa imagini de procese patologice focale cerebrale, moderata atrofie cerebrala frontala cu accentuarea santurilor corticale la acest nivel, bilateral.
ct torace:-la niv. mediastinului superior, lateral stanga de crosa aortica se observa o formatiune tisulara de 44/35 mm max axial, 68mm cranio-condal cu structura neomogena, aspect polilobal, poliseptat cu iodofilie mai accentuala la nivelul capsului si septurilor.
formatiunea se afla on contact cu crosa aortica, portiunea initiala a arterei carotide stang. si a. subclaviculare stang, cu trunchiul venos branhio-cefalic stang.Posibila efractie capsulara cu invadarea bronhiei lobare sup.stg, mansonata in portiunea initiala.Opacitati reticulare stg.si discreta ingrosare a pleurei apico-lateral stg, fara lichid pleural
apoi urmeaza partea ce ma ingrijoreaza: modificari de structura osoasa /osteoliza/OSTEOCONDENSARE EXTINSE LA NIVELUL CORPURILOR VERTEBRALE TORACALE, POSIBIL DETERMINARI SECUNDARE:-ce inseamna asta? mi s-a spus ca este fie din cauza varstei 55 ani sa aiba osteoporoza, fie suspiciune de metastaza osoasa: eu am intrebat dct. daca exista vreo analiza, ceva care sa ne spuna cu exactitate daca este metastaza la oase ori ba sa scapam de termenul asta de suspiciune dar mi-a zis ca nu, CT-UL este cea mai buna cale.
ori unde ma vede panicata...nu stiu..nu imi explica prea multe,...probabil pe premisa ce nu stii nu te raneste nu-ti face rau:(
acum incerc sa ai fac programare la Radioterapie la craiova, unde dct...a citit s-a strambat, iar a maai citit iar a mai scos niste interjectii exclamatii ca sa culmineze: si io cu ce sa o ajut draga??:(((((ufffff...atatea suturi mi-am luat in periplurile noastre prin spitale...pai sa respire mai bn. am zis, si sa dea inapoi tumoarea.chiar numai exista nici o speranta si ma imbat cu apaq rece?...starea ei fizica nu e excelenta si mi-e teama ca o sa refuze sa-i faca radioterapie:(dc de asta depinde timpul pe care il mai are cu noi?
am vazut ca se raspund la posturi.va rog frumos..raulduke...cineva sa-mi raspunda fara menajamente...lacrimi de plans numai am oricum.vreau sa stiu adevarul.
multumesc.
57 RaulDuke
57 RaulDuke [7763c]
19-09-2012, 09:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

adevarul, pana la a putea spune mai multe, este ca trebuie sa ai o biopsie prelevata de undeva! incearca sa o recuperezi si sa scrii rezultatul aici !
58 bibiutza1979
58 bibiutza1979 [7c]
19-09-2012, 20:28

Membru din 19-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna seara
aceasta biopsie nu a fost niciodata facuta, starea de sanatate nu i-a permis, a facut o bronhoscopie cu aspirat bronsic care nu a relevat nimic.
Dct.oncolog care a preluat-o apoi chiar dc starea ei n-a mai fost critica a spus ca nu are rost sa o mai chinuie cu o biopsie, asa ca...bajbaim, in afara de ct-urile acestea 2 nu am nimic:(
multumesc frumos pentru raspuns.
59 RaulDuke
59 RaulDuke [7763c]
19-09-2012, 22:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr-adevar, radioterapia se face doar cu scopul controlarii unui simptom foarte suparator sau care ameninta viata. conform CT-ului, formatiunea respectiva NU determina o compresie pe un trunchi principal al cailor respiratorii, astfel incat sa cauzeze probleme respiratorii majore. radioterapia trebuie pastrata deci pentru acest moment. la fel, o iradiere pe zone osoase trebuie pastrata pentru momentul in care apar simptome neurologice, date de o eventuala compresie a maduvei spinarii. altfel inteleg foarte bine ca traseul terapeutic este foarte greu de continuat, intrucat toleranta chimioterapiei zici ca nu mai e prea buna plus ca deja s-au cam incercat multe variante de chimioterapie, iar o biopsie nu s-a putut preleva.

ei bine, asta as recomanda acum: radioterapie NUMAI in conditiile in care am zis, apoi continuarea tratamentului simptomatic + bifosfonati (pamired sau mai degraba zometa sau ceva...); as fi curios sa stiu si unde stati cu chimioterapia momentan, si ce v-a zis oncologul ultima data, ce indrumari v-a dat.

apoi ESENTIAL ar fi prelevarea unei biopsii cu examen HISTOPATOLOGIC, pentru inceput.

pentru asta vorbiti si cu medicul de familie si explicati-i ca fara aceasta practic nu exista speranta pentru un tratament care sa-i mai preungeasca supravietuirea. ca atare trebuie sa ajungeti intr-un serviciu fie de PNEUMOLOGIE, spre a se repeta biopsia, care in contextul in care boala a progresat, sa poata preleva o BIOPSIE (nu un lavaj sau brosaj) sau, daca nu, un serviciu de CHIRURGIE TORACICA, care sa foloseasca alta metoda pentru prelevarea unei biopsii, cum ar fi o punctie trans-toracica sau o mediastinoscopie. exista variante si trebuie insistat.
60 bibiutza1979
60 bibiutza1979 [7c]
20-09-2012, 20:03

Membru din 19-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 7

buna seara
va multumesc din suflet pentru interes si raspunsuri, conteaza foarte mult pentru mine:paclitaxel si pamired sunt citostaticele curei nr.6 si dct.oncoloaga mi-a spus ca o sa-i faca 9 serii, dar ca important este sa faca radioterapie cateva sedinte (5-6)pentru sindromul de compresie mediastinala, mami si eu ne pusesem sperante mari, credeam ca o va ajuta sa scada mult si poate s-ar putea interveni chirurgical.
pentru oase pamiredul spunea dct. ca il face preventiv dar ca sa stau linistita ca nu e cert ca are metastaze la oase, desi acum are niste dureri de maini groaznice.
O sa redeschid catre dct. mamei si subiectul biopsiei
va multumesc inca odata pentru promptitudinea si bunavoianta de a-mi da aceste amanunte.
Va urez sanatate si poate pe viitor o sa indraznesc sa va mai deranjez pe forum.
o seara linistita.
gabriela
Răspunde la topic
102 comentarii 1 2 34 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp