sperante pt metastazele hepatice ale cancerului de colon

Secțiunea: Cancerul de colon
149 comentarii 12 3 4 5 6 7 8 INAINTE ›
1 mokocici
1 mokocici [18c]
14-03-2013, 20:59

Membru din 16-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Vreau sa mentionez ca m-am hotarat sa postez cazul mamei mele deoarece eu personal n-am vazut prea multe cazuri de genul ei,pe forum,care sa ne ajute. Asadar,mama mea(51 de ani) a fost diagnosticata cu neoplasm de colon in iulie 2007,fara metastaze,operata,chimio 6 luni. In mai 2009 am descoperit o metastaza hepatica de 14 mm in seg 7. In aug 2009 desi noi am solicitat extirparea chirurgicala,doctorii de la Floreasca(nu le dau nume) au hotarat ca e mai indicata chemoembolizarea. A efectuat o sesiune dupa care s-a tot plimbat prin doctori pt ca la CT aparusera cativa mici noduli pe plamani. Din 5 medici fiecare credea altceva,fie pneumonie netratata,fie o simpla pata... cert e ca la un moment dat a inceput sa se simta rau. In urma consultatiei la unul din conferentiarii de la spit Fundeni,in februarie 2010,a facut din nou CT. Rezultatul a fost socant,tumora de la ficat crescuse in doar cateva luni,de la 5 cm la 10,plus ca au aparut si cativa noduli pe langa,iar un nodul de la plamani a ajuns la 2 cm. Verdictul medicului a fost crunt: nu se mai poate interveni chirurgical deoarece este prea mare,prost pozitionata,plus aparitia altor metastaze pe plaman si suprarenala...mai mult de atat i s-a dat maxim un an de viata,cu ajutorul chimio. Am plans,am disperat,n-am lasat-o sa afle exact ce si cum,,,ne-am calmat si am inceput sa cautam solutii. Vestile proaste insa s-au tinut lant,alt consult,alt medic,alt verdict, 6 luni maxim de viata. Dar nu ne-am lasat batute,ne-am intors la medicul care i-a facut chimio in 2007,dl dr Aldea,de la Spit Coltea,care ne-a redat speranta,va fi greu dar avem sanse. In martie a avut prima sedinda de chimio:PCT cu Campto 450 mg si Xeloda 3500 mg/zi. Am administrat in paralel Liv 52 si Silimarina pentru protectie,am eliminat carnea,chimicalele,branzeturile,ne-am axat pe legume,fructe,totul cat mai natural. Dupa primele 3 sapt de tratament caderea masiva a parului a demoralizat-o un pic,am ras-o in cap si acum s-a obisnuit cu ideea...am incercat sa o scoatem cat mai des din casa,sa nu cada prada depresiei si neputintei. Nu e din cale afara de bine,dar nici cazuta nu e,iar dupa atatea vesti proaste a inceput sa rasara si soarele pe strada noastra,markerii tumorali au scazut la 3 sferturi din valorile anterioare,dupa doar o sedinta. Si am mai aflat ceva,noul medicament Avastin face minuni pt pacientii cu cancer colo-rectal metastazat,astfel ca am depus dosar la casa de asigurari (deoarece este f scump-undeva peste 10.000 de RON lunar) si in 20 de zile s-a aprobat,acum in mai va face prima sedinta. Nu credem ca a scapat sau ca am castigat razboiul cu boala necrutatoare,dar fiecare batalie castigata ne da sperante ca putem trai cu asta mai mult decat am crezut la inceput. Sper totusi ca prin povestea noastra sa ii ajutam si pe altii sa nu dispere asa cum am patit noi la aflarea vestilor...sa le dam un punct de plecare in lupta...O sa revin cu noutati pe masura ce continuam tratamentul. Multa sanatate tuturor...si pastrati-va speranta,conteaza enorm,atat pt cei bolnavi cat si pentru apropiati!
2 Teodora M.
2 Teodora M. [48c]
06-05-2010, 14:52

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Multumim din suflet pentru cele impartasite! E minunat ca in necaz va ganditi si la altii, si din pacate, sunt mereu destui...Eu nu am probleme de genul acesta, dar m-a miscat gestul....
Va urez credinta nestramutata in vindecare, multa putere mamei si tot Binele din lume!
DA, NU EXISTA BOLI NEVINDECABILE!
3 Teodora M.
3 Teodora M. [48c]
06-05-2010, 17:29

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Daca aveti posibilitatea, incercati in paralel ozonoterapia si acupunctura. Desi la noi inca nu este inca populara ozonoterapia si pare doar un tratament simplist, ozonoterapia (dr. Stefan Tiron) are rezultate absolut remarcabile in oncologie!
4 mokocici
4 mokocici [18c]
06-05-2010, 17:31

Membru din 16-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Multumesc de sfat! Incercam toate variantele,unde l-as putea gasi pe domnul dr?
5 Teodora M.
5 Teodora M. [48c]
06-05-2010, 21:29

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Eu am dat cautare pe net dupa numele lui si asa m-am programat.Daca iti scriu aici site-ul oricum il vor sterge, dar sper ca nr. de tel nu. La tel asta m-am programat:021/313.50.93 ; 0722.509.810 -Centrul Medical Tiron. Intrebati acolo , cine stie. Eu una am vazut cazuri care m-au convins, ramane sa vad ca propii-mi ochi. De obicei, nu recomand ceva ce eu n-am incercat, dar m-am gandit ca poate chiar ar prinde bine.
6 ggsuvi
6 ggsuvi [4c]
19-05-2010, 19:23

Membru din 20-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Si tatal meu a fost internat la fundeni pt operatie de cancer de colon.
In timpul operatiei doctorul a observat metastaze in ficat iar operatia nu a fost finalizata.
I-a inchis colonul iar acum ne-a recomandat tratamente cu citostatice .
Orice informatie a dumneavoastra imi poate fi de mare ajutor... am ne voie de sfaturi
Va multumesc mult ! Sanatate
7 mokocici
7 mokocici [18c]
20-05-2010, 10:05

Membru din 16-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Nu stiu ce anume v-ar interesa exact,insa va stau la dispozitie pt orice intrebare.Mama face citostaticele la spit.Coltea,pt ca acoloa facut si prima data dupa operatia de colon.Medicii sunt excelenti si conditiile la fel,e putin mai greu doar cu asteptarea,dar merita.Mama tocmai a terminat a treia sedinta si rezultatele markerilor sunt spectaculoase.Eu personal va recomand sa faceti dosarul pt Avastin,in privinta metastazelor la ficat.Nu va fie teama de citostatice(asa cum ne-a fost noua),depinde de organism cum le suporta.In cazul mamei nu sunt din cale afara de "rele".Daca mai aveti intrebari,va raspund cu cea mai mare placere.Va doresc multa sanatate si putere sa luptati!
8 ggsuvi
8 ggsuvi [4c]
20-05-2010, 15:43

Membru din 20-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

da-mi te rog id tau de mess sa putem vb mai multe . ----------* vreau sa vb cu u in legatura cu asta . multumesc din suflet




(*modificat de administrator)
9 alllya
9 alllya [3c]
20-05-2010, 18:29

Membru din 20-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Am citit randurile dumneavoastra si m-au bucurat foarte mult.Si eu am trecut prin aceste necazuri alaturi de o persoana draga si am gasit mult ajutor la d-nul dr.Aldea.Dupa chimioterapie am aflat de clinica Hifu unde dupa depunerea unui dosar,o interventie cu Acu ,tatal meu a scapat de metastaza hepatica.Merita sa incercati si aceasta varianta,daca,cazul dumneavoastra se preteaza unei astfel de interventii.Putere sa luptati cu aceasta boala si multa sanatate va doresc!
10 ggsuvi
10 ggsuvi [4c]
20-05-2010, 22:45

Membru din 20-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va multumesc mult
Vreau mai multe detalii despre aceasta clinica daca ma puteti ajuta , va rog !
As dori daca se poate sa imi prezentati mai detaliat situatia tatalui dumneavoastra sa vedem daca coincide cu cea a tatalui meu.
-----------* Va rog mult sa ma cotactati cat mai curand posibil
Va multumesc mult ! Sanatate



(*modificat de administrator)
11 Gabita D
11 Gabita D [26c]
22-05-2010, 16:57

Membru din 22-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Astaxantinul şi cancerul
Tanaka a constatat că astaxantinul protejează şoarecii de cancerul la vezică indus pe cale chimică şi scade riscul unor apariţiei unor tumori induse chimic în cavitatea bucală la şobolani, fiind în această privinţă mai eficient decât beta-carotenul. În plus, astaxantinul a blocat în mod semnificativ evoluţia cancerului la colon indus de carcinogen la şobolani, încetinind totodată evoluţia cancerului mamar la şoareci, având un efect mai puternic decât beta-carotenul şi cantaxantinul.

Tanaka,T, et al:
(1)Chemoprevention of mouse urinary bladder carcinogenesis by the naturally occurring carotenoid astaxanthin. Carcinogenesis 1994;15:15-19.
(2)Chemoprevention of rat oral carcinogenesis by naturally occurring xanthophylls, astaxanthin and canthaxanthin. Cancer Res. 1995;55:4059-4064.
(3)Suppression of azomethane-induced rat colon carcinogenesis by dietary administration of naturally occurring xanthophylls astaxanthin and canthaxanthin during the postinitiation phase. Carcinogenesis 1995;16:2957-2963.

Potrivit lui Kurihara, experimentele pe animale au dovedit că astaxantinul minimizează reprimarea celulelor NK (celule killer naturale), ceea ce duce la înlăturarea mai eficace a celulelor tumorale.

Kurihara H, et al: Contribution of the antioxidative property of astaxanthin to its protective effect on the promotion of cancer metastasis in mice treated with restraint stress. Life Sci. 2002;70:2509-2520.

Rezultatele pozitive privind efectul astaxantinului sunt confirmate şi de alţi oameni de ştiinţă. Bertram, Jewell şi Jyonouchi au efectuat o serie de studii independent unul de celălalt. Ei au ajuns la concluzia că succesul astaxantinului în lupta împotriva cancerului se explică prin (1) efectul său antioxidant şi antiinflamator, (2) optimizarea comunicării între celule prin aşa-numitele "gap-junctions" (legături între membranele celulare ale celulelor la animale, care fac posibil transportul anumitor molecule între celule învecinate), (3) activarea enzimelor de faza I din ficat, plămâni şi rinichi care contribuie la combaterea nocivităţii substanţelor carcinogene, (4) activarea unei gene tumor surpresoare şi (5) modularea reacţiei imunitare împotriva celulelor tumorale.

Bertram JS: Carotenoids and gene regulation. Nutr Rev. 1999;57:182-191.

Jewell C, et al: Effect of dietary supplementation with carotenoids on xenobiotic metabolizing enzymes in the liver, lung, kidney and small intestine of the rat. Br J Nutr. 1999;81:235-242.

Jyonouchi H, et al: Antitumor activity of astaxanthin and its mode of action. Nutr Cancer 2000;36:59-65.
12 donnabella
12 donnabella [1c]
25-05-2010, 14:49

Membru din 25-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna!!am 35 de ani si de 3 saptamani am fost operata la san de un nodul....rezultatul a fost groaznic!!carcinom trabecular-T1N0MO-nu e rezultatul de la parafina e extemporaneul!!socul e ff puternic si pe zi ce trece e tot mai greu...mamei nu i-am spus mi-e frica de reactia ei!!de fiecare data cand merg la medicul care m-a operat mi-e frica..vine cu cate o noutate...sa-mi scoata sanul.sa-mi scoata ganglionii...sa-mi scoata ovarele...nu stiu ce sa fac!!!mi-as dori sa vb cu un medic oncolog sau cu cineva care a trecut prin asa ceva!!va multumsc..
13 Gabita D
13 Gabita D [26c]
25-05-2010, 15:40

Membru din 22-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Donnabella ,

In primul rand trebuie sa-ti spun ca s-a lansat de curand , de nici doua luni , un produs natural pe baza de microalge care activeaza capacitatea de autovindecare si autoregenarare a organismului , produs care a si fost prezentat la B1 TV de catre un medic oncolog , care a explicat mecanismul de functionare al substantei active , Astaxanthina .
De asemenea trebuie sa stii ca in SUA se trateaza cancerul cu aceasta substanta si se injecteaza o alta microalga in tumori si anume Chlorella . In SUA NU SE FACE CHIMIO SI RADIOTERAPIE si , de asemenea , NU SE MOARE DE CANCER LA SAN SI NICI NU SE MAI FAC MASTECTOMII .

Este o sansa extraordinara pentru romani sa aiba in tara lor un asemenea remediu natural , studiat ani de zile si folosit deja de doua luni si cu rezultate vizibile .
Daca vrei mai multe informatii , astept e-mail si-ti voi trimite materiale . ----------*



(*modificat de administrator)
14 miralivar
14 miralivar [4c]
03-06-2010, 15:10

Membru din 03-06-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna. Ma regasesc foarte mult in povestea ta ... Si mama a fost diagnosticata cu cancer colo-rectal cu determinari secundare la ficat. Medicii au decis ca o opereze doar la colon, urmand ca, dupa cateva sedinte de chimioterapie, sa efectueze si la a doua operatie (rezectie de lob hepatic). Nu am ajuns insa pana acolo, deoarece, intre timp, mama a facut un infarct cerebral, din care si-a revenit destul de bine. Interpretarea CT-ului si RMN-ului facut dupa accident, ridica problema unei metastraze cerebrale. Si, desi ne pregatisem "moral" pentru o operatie la ficat, mama a fost operata pe creier. Rezultatul biopsiei ne-a linistit: fusese vorba de un simplu chist. Dar o operatie, ramane o operatie... Ei bine, dupa acesta situatie, ne-am dat seama ca situatia noastra nu sunt este chiar asa de grava, in comparatie cu ce ar fi putut sa fie. Asta ne-a facut sa realizam ca suntem chiar norocosi. Acum, dupa sapte luni de la prima operatie, mama se simte bine (multumim lui Dumnezeu!). Pe langa chimioterapie, ia si diferite ceaiuri, dieta Budwig, etc. Am invatat ca trebuie sa luam lucrurile pe rand, sa traim fiecare zi in parte si sa avem credinta ca totul va fi bine. Sper ca ti-au fost de folos aceste randuri. Multa sanatate mamei tale!
15 mokocici
15 mokocici [18c]
03-06-2010, 18:01

Membru din 16-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Buna.Mersi de sfaturi si incurajari,,,si la noi mama e spre bine,speram noi(markerii tumorali au scazut de 10 ori dupa doar 3 sesiuni de citostatice),dar asteptam peste o luna sa faca iar CT sa vedem dk s-au retras formatiunile...dk poti trimite-mi te rog dieta si tipurile de ceai pe care le ia.Ms frumos si multa sanatate :*
16 miralivar
16 miralivar [4c]
04-06-2010, 22:01

Membru din 03-06-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna. Imi pare bine ca lucrurile merg inspre bine. Dieta despre care iti vorbeam este destul de cunoscuta; pentru ea, dr. Budwig a fost nominalizata pt. premiul Nobel. Cu siguranta, vei gasi foarte multe informatii despre ea pe internet, asa ca nu voi mai intra in detalii. Grosso modo, ingredientul de baza este uleiul de in (+ semintele de in) si branza de vaca din care se face un amestec care se ia de trei ori pe zi. Totusi, avand in vedere ca dieta contine destul de mult ulei si ca mama are determinari secundare la ficat, noi am ales ca consumam uleiul de in +branza doar la micul dejun. In ceea ce priveste ceaiurile, mama bea in fiecare zi un amestec de: coada calului, coada soricelului, urzica vie, galbenele, catina, napraznic si lista poate continua. Pe langa acestea, mama ia mai multe stimulente naturale pentru imunitate, precum: orz verde (f. bun), spirulina, silimarina, comprimate din samburi de strugure, pastura, propolis, miere, omega3 si napraznic. In plus, in fiecare zi, bea 1-2 litrii de suc de morcov + mar. Oricum, voi incerca sa revin zilele acestea cu o schema completa.
Pana atunci, multa sanatate mamei tale si sa iasa totul bine la CT! O seara frumoasa!
17 mokocici
17 mokocici [18c]
29-06-2010, 17:46

Membru din 16-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Revin cu noutati... Mama a facut CT din nou,ale carui rezultate au fost imbucuratoare: metastaza de la ficat s-a micsorat,ajungand de la 10 la 7,6 cm;cea de la plamani s-a micsorat si ea de la 2cm la 1,4 iar formatiunea de pe suprarenala s-a dovedit a nu fi metastaza. Ne-am bucurat ca tratamentul chimio a dat rezultate,chiar daca una dintre doctorite ne-a tras un pic in jos,pt ca dupa parerea ei nu se poate amana decesul cu mai mult de un an.Totusi tot dansa ne-a marturisit ca au in evidenta si persoane la tratament de 3 ani in urma...In afara de acest aspect am mai aflat si ca nu se poate interveni chirurgical nici acum nici mai tarziu,in opinia dansei fiind prea multi noduli...Totusi nu ne pierdem speranta,,,si ne da curaj starea mamei,nu e nemaipomenita,dar nici rea,e f activa si cred ca rezultatele au incurajat-o si pe ea o idee,iese mai mult,,,face piata se plimba,,,iese,,,cel putin moral e bine....Sper ca am mai dat un pic de curaj celor aflati in aceeasi situatie ca si noi...Multa sanatate la toata lumea!
18 Teodora M.
18 Teodora M. [48c]
29-06-2010, 18:00

Membru din 10-02-2009

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Minunat! Dea Domnu sa fie cum este mai bine si cu siguranta orice are o rezolvare! Chiar ma bucur! Multa multa sanatate si optimism!
19 elennna
19 elennna [3c]
23-08-2010, 14:46

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna, mokocici!

Vreau sa iti spun ca, din toate forumurile pe care le citesc zi de zi de aproape un an, la tine am gasit singura postare care indeamna la optimism si speranta, vis a vis de aceasta lupta grea cu cancerul....Ma bucur din suflet ca exista chiar si un singur astfel de caz fericit si, deci, ma bucur ca mamei tale i-au iesit analizele bine....

Cum se mai simte acum mama ta? Ce mai faceti?

Noi luptam cu boala tatalui meu din 2009....In sept 2009 a fost operat de cancer colorectal, stadiul III. Singura veste buna de care ne-am agatat atunci a fost ca toate celelate organe, inclusiv ficatul, nu erau afectate. Din pacate, in pofida tratamentului urmat la IOB (radioterapie si citostatice), in febr 2010 i s-a gasit un nodul de 4 cm la ficat. Nu a fost operat atunci pt ca tumora era "imprecis delimitata", i s-a schimbat tratamentul la IOB, insa in luna iulie am fost socati sa aflam ca nu a raspuns la tratament, ca boala a avansat foarte repede, astfel ca acum are 4 noduli la ficat, cel mai mare fiind de pana la 10 cm.

I s-a schimbat iar tratamentul la IOB, in prezent face FOLFIRI, pe 30 august suntem programati pt a treia serie. Suporta foarte greu acest tratament, este foarte slabit (abia se ridica din pat), dar luptam si suntem alaturi de el si ne rugam la Dumnezeu sa avem si noi o veste buna! Dupa cateva zile de perfuzii pe care i le-am facut acasa, a inceput sa manance si sper sa prinda putina putere, pt a putea suporta cea de-a treia serie.

O sa revin cu informatii si sper sa pot sa-i incurajez si eu (asa cum ai facut tu, mokocici) pe toti cei care lupta cu cancerul!
Multa sanatate tuturor!

Elena
20 mokocici
20 mokocici [18c]
23-08-2010, 15:39

Membru din 16-03-2010

Subiecte: 2

Comentarii: 18

Draga Elena,in primul rand multumesc de aprecieri.In al doilea rand,noi facem bine,multumim de intrebare.Mama continua trat chimio ca si inainte cu xeloda(xeliri),campto si avastinsi se simte bine.M-ar fi ajutat sa stiu mai multe despre cazul vostru pt a te anunta atunci cand mai gasesc noutati.E posibil ca Folfiri sa-i dea starile de rau despre care vorbesti.Daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa-mi spui,am acelasi id de yahoo mess ca aici.Multa sanatate si putere de lupta!

Ana-Maria
Răspunde la topic
149 comentarii 12 3 4 5 6 7 8 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp