sperante pt metastazele hepatice ale cancerului de colon

Secțiunea: Cancerul de colon
149 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8
141 RaulDuke
141 RaulDuke [7763c]
02-01-2012, 20:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

hipertensiune arteriala esentiala. faptul ca e std. 2 se refera la valoarea cea mai mare a tensiunii si cam cat e in general.
142 gepop
142 gepop [33c]
26-01-2012, 21:20

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

buna seara si la multi ani! medicul oncolog a ales sa aplice in continuare trat cu xeloda si oxaliplatin. acum a terminat seria a 7 a. a spus ca va face 9 serii si dupa aceea e probabil sa-i dea numai xeloda tablete. am citit despre nexavar si avastin (despre avastin mi-a spus ca nu se prea aproba dosarele). care din cele doua medicamente credeti ca o rezolva problema ns. maine cred ca voi insista pt dosar, pt ca poate reusim cu aprobarile. mi-ar fi de mare folos un raspuns cu parerea d-voastra. multumesc si multa sanatate
143 RaulDuke
143 RaulDuke [7763c]
26-01-2012, 22:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

??? sunt foarte nedumerit. vorbim despre sotul care se afla in tratament pentru CANCER DE COLON, nu ? un cancer de colon care a progresat dupa tratament chimioterapic. in cazul acesta NU VAD CE LOC ARE nexavarul in discutie... nu are ce cauta, nici ca optiune in romania, nici ca varianta ipotetica. probabil ati inteles gresit ceva de la medic, sau undeva este o sincopa in conversatia noastra de durata...
singurele variante din romania pentru acest moment, in cazul de fata, sunt chimioterapia cu AVASTIN sau, daca puteti/aveti bani sa faceti o detectie a mutatiei K-RAS, un medicament tot cu aprobare care se numeste ERBITUX, sau un var de al lui numit VECTIBIX. nu exista alte variante in momentul de fata pentru cancerul de colon, in nici un caz nexavar!

desigur ca, dupa cum decide oncologul, in cazul bolii metastatice/recidivate, care nu mai poate fi vindecata, tratamentul continua pe termen nedefinit, pana la progresia bolii sub orice tip de tratament incercat, sau pana la aparitia toxicitatilor inacceptabile la respectivele tratamente.
144 gepop
144 gepop [33c]
26-01-2012, 22:38

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

da este el, dar pe 23 12 2011 am scris despre rez rmn si ecografia cu subst de contrast care arata ca sunt metastaze la ficat (am mai scris ca la inceput au fost 3 formatiuni, dar dupa 3 luni de trat cu xelada si oxaliplatin 2 au disparut si a mai ramas una de dimens mai mici, cam de 1, 5cm(~ jumatate din cat a fost inainte), dar ma sperie faptul ca la rmn scrie ca exista multiple imagini cu aceleasi caractere (adica metastaze mai mici? ma gandeam ca poate trat cu avastin sau altceva o ajuta mai mult.
145 RaulDuke
145 RaulDuke [7763c]
26-01-2012, 23:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum am spus, avastin este una din optiuni. testarea K-RAS este o alta. ambele impreuna cu chimioterapia. nexavar NU este. ce stiti de nexavar si de unde anume ?
146 Alinamariav
146 Alinamariav [1c]
11-04-2012, 16:16

Membru din 11-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Incercati dieta budwig! E foarte buna, sa stiti! O spun din propria experienta. Iar doamna care a descoperit beneficiile retetei a fost nominalizata de 7 ori la premiul Nobel pt asta. Sunt foarte multe testimoniale pe grupul de yahoo al dietei, daca va descurcati cu engleza. Ajuta foarte mult psihic sa cititi cazurile unor oameni carora medicii nu le-au dat nicio speranta si s-au vindecat urmand dieta. E mai greu putin la inceput pana iti pui la punct meniul, dar rezultatele bune se vad imediat!
147 RaulDuke
147 RaulDuke [7763c]
12-04-2012, 00:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e interesant... de unde stii ca a fost nominalizata la nobel ?
148 cornel1111111
148 cornel1111111 [6c]
13-03-2013, 22:08

Membru din 31-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

buna. incep cu un istoric medical: mama mea, in anul 2006, a fost operata de urgenta, la spitalul judetean mures, cu ocluzie intestinala. dupa operatie, medicul ne-a spus ca a gasit o tumora pe colon, pe sigmoid, fara alte metastaze cunoscute. in urma biopsiei, adenocarcinom. nu am avut recomandari de chimioterapie, ne-a asigurat ca a taiat destul de mult, pt siguranta, si nu crede ca va recidiva. a fost nevoit sa ii scoata intestinul, anus contra naturii. la 4 luni de la operatie, ne-a motivat sa o operam pt refacerea traseului normal a intestinului. in urma operatiei, nu s-au gasit recidive locale, toata lumea a fost ff fericita. in 2009, in urma a o saptamana de constipatii, revenim la mures cu diagnostic de aderenta. a fost operata si nu s-au vazut urme de tumori, dar dupa operatie, i s-a facut trimitere la colonoscopie, in urma careia, la 25 cm de rect, s-a descoperit o formatiune tumorala. la medicul care ne-a facut colonoscopia, am aflat ca trebuia sa facem colonoscopii mai dese, la 6 luni, dar nu am stiut. anuntandu-l pe chirurg, ne-a linistit ca nu e ceva grav, nu are rost sa o operam acum, fiind slabita, iar in privinta colonoscopiilor la 6 luni, ne-a spus ca nu este cazul. din pacate, nu a fost operata in 2009, a facut, saraca mama, tratament naturist babesc, care a tinut-o neoperata pana in 2012, la o noua ocluzie. mentionez, ca in toti acesti ani, a fost la diferiti medici in legatura cu tumoarea ei, fara rezultat. la extirparea ei in 2012, in urma biopsiei, am aflat ca este in stadiul 3 de cancer. abia acum am avut recomandare oncologica. am mers la cluj, aici a facut 8 cicluri de citostatice si pastile xeloda, cu urmarirea markerilor tumorali. la sfarsitul chimio, in dec 2012, i s-a facut un CT, fara urme de tumori, iar in ianuarie un ecograf, rezultat negativ. la colonoscopia recomandata in martie, se gaseste o formatiune vegetala la 15 cm de rect. a fost operata de urgenta, iar la operatie s-a descoperit metastaze in uretra. acum asteptam, din nou, chimio, dar fara mari sperante. acum, intreb, ca simplu muritor, oare de unde nepasarea, sau greselile, atator medici? din pacate, mama, ne-a ascuns, pana in 2012, de ce sufere, poate avea alt destin. e posibil, o femeie care a mers, in mod repetat la medici, sa fie acum in aceasta situatie? scuzati lunga mea povestire, scrisa la repezeala, fara inteles, neredactata. acum nu pot scrie coerent, sunt foarte afectat. mai bine ma nasteam somalez.
149 RaulDuke
149 RaulDuke [7763c]
14-03-2013, 20:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu stiu daca in somalia lumea se considera mai fericita; pot sa-ti spun ca oamenii care traiesc toata viata intr-un anume loc, neavand un sistem de referinta, au un "grad de fericire" pe care nu il coreleaza direct cu societatea in care traiesc; ca atare cinva din somalia poate fi mai fericit intr-adevar ca cineva din romania, care la randul lui poate fi mult mai fericit si mai implinit decat cineva chiar din norvegia sau japonia sau statele unite, sau unde vrei.

din pacate in romania nici la ora actuala nu exista legi care sa oblige medicii care diagnosticheaza un cancer (mai ales chirurgii deci) sa treaca acel caz printr-o comisie pluridisciplinara, condusa de un oncolog, asa cum se intampla in tari mai civilizate, chiar din europa din care facem parte. in 2006 lucrurile erau inca si mai dezastruase, chiar daca nu mult mai rau ca acum. atat medical cat si din punct de vedere al societatii si populatiei in general.

cazul mamei tale este intr-adevar unui trist si unde, la relatarea ta, se poate intrevedea o eroare medicala inca din start, in aceea ca chirurgul care a operat-o, mai ales DE URGENTA, pentru ocluzie, dupa aceea nu a referit-o direct si rapid la un oncolog, chiar daca el insusi nu avea legatura directa cu unul. de asemenea poate ca daca dupa operatie ea se prezenta ca orice om respnsabil cu toate rezultatele operatiei si investigatiile la medicul de familie, aceasta, care are prin definitie o viziune mai larga asupra medicinei generale decat chirurgul, i-ar fi recomandat sa vada si un oncolog, lucru care poate ca ar fi salvat-o de multe dintre ulterioarele neplaceri.

in concluzie: lumea trebuie sa valorizeze mai mult in primul rand medicii de familie, si cand vine vorba de diagnosticul (dovedit prin biopsie) de cancer, sa inteleaga ca NU EXISTA sa nu vada si un oncolog !
Răspunde la topic
149 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp