sperante pt metastazele hepatice ale cancerului de colon

Secțiunea: Cancerul de colon
149 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 INAINTE ›
121 RaulDuke
121 RaulDuke [7763c]
21-10-2011, 21:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
122 gepop
122 gepop [33c]
23-10-2011, 12:49

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

buna ziua,
dupa ce sotul meu a facut 3 sedinte cu fufol, i s-a schimbat tratamentul cu oxaliplatin 240mg si xeloda 500mg tb 7/zi, tratament cu care mi-as fi dorit sa inceapa, ( functie de ce am citit ) dar mi s-a spus ca are probele hepatice marite. acum, probele hepatice sunt mai mari decat acum 4 luni, si mai mult decat aceasta, la ecograf au aparut niste formatiuni pe ficat(metastaze). am citit ca daca sunt metastaze la ficat mai indicat ar fi tratamentul cu campto (irinotecam). probele hepatice inainte de trat cu xeloda : bilirubina directa=0, 54mg/dl , bilirubina totala=0, 73, TGO=50U/L, TGP=50U/L, iar markeri CA in limite, iar CEA a crescut de la 28, 3 la 53, 3. ce sa fac, sa insist pt schimbarea tratamentului sau sa las lucrurile sa curga ( dr oncolog o avea indoieli cu acele metastaze). ar trebui sa mai facem ceva investigatii? ea a spus sa asteptam sa mai faca 3 sedinte cu xeloda. pana acum norocul ns este ca nu s-a simtit rau dupa tratament. sanatate multa tuturor si o sa va tin la curent cu ceea ce o sa mai facem
123 RaulDuke
123 RaulDuke [7763c]
23-10-2011, 14:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sfatul meu este sa nu insisti cu idei personale despre tratamentul cu citostatice pe langa oncologul vostru, pentru ca ai sanse mari sa strici relatia cu el si, cel mai important, sa faci asta absolut degeaba, pentru ca nimeni nu stie ce e mai bine de facut decat EL. nici macar ALT ONCOLOG, in momentul de fata. in cel mai bun caz poti sa faci o programare in alt serviciu de oncologie si sa il prezinti acolo, cu toate actele lui referitoare la boala de baza si sa vezi ce parere are altcineva. daca tu ajungi la concluzia ca oncologul curent ar trebui sa faca altceva, singura sansa este sa iti gasesti altul, pentru ca tu insati nu stii ce e bine de facut dpdv medical, dar chiar daca ai stii, fiind vorba de cineva atat de apropiat, nu ai putea sa gandesti obiectiv.
intr-adevar lucrurile sunt incerte, la cum vad eu problema. este posibil ca boala sa fi fost in faza metastatica de la inceput iar metastazele sa fi progresat chiar sub tratament citostatic. nu este SIGUR ca asta s-a intamplat, dar in virtutea acestei posibilitati, oncologul a actionat la schimbarea schemei de tratament, cumva pentru siguranta. pentru a se vedea ce se intampla insa, trebuie continuat tratamentul si, dupa cum zice si el, reevaluat dupa inca 3 serii. nu e o abordare gresita, dupa parerea mea, pentru ca daca intr-adevar SUNT metastaze, ele oricum nu mai pot fi vindecate, iar oxaliplatinul nu se poate spune ca e net inferior Campto in aceasta situatie. tot ce ramane de facut ulterior ar ramane continuarea tratamentului pe o durata nedeterminata, eventual inaintandu-se un dosar de Avastin (repet, in cazul in care exista metastaze).
totusi e drept ca aparitia metastazelor schimba radical prognosticul. nu e obligatoriu ca acesta sa fie cazul, dar exista o suspiciune foarte mare pentru asa ceva si ar fi bine sa va pregatiti pentru orice! din pacate este o situatie foarte frecvent intalnita si nimeni nu poate face nimic in privinta asta, cel putin momentan.
va urez totusi succes si mult curaj, sper ca lucrurile sa decurga inspre bine pentru voi! asteptam vesti.
124 gepop
124 gepop [33c]
23-10-2011, 18:37

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

multumesc f mult. o sa va tin la curent, dar nu pot fi operabile?
125 RaulDuke
125 RaulDuke [7763c]
24-10-2011, 01:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

se poate, dar nu din prima, ci doar ca urmare a unui raspuns foarte bun in urma tratamentului cu citostatice si cu conditia ca ele sa fie suficent de putine, mici si abordabile chirurgical + sa nu mai existe alte metastaze in alte organe.
126 geromaslan
126 geromaslan [5c]
24-10-2011, 14:09

Membru din 24-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Din experienta noastra in cazuri similare si din studile facute va recomand Ozonoterapie.Este o procedura medicala alternativa ce ajuta foarte mult in cazuri ca cel al mamei dumneavoastra. Daca doriti mai multe amanunte nu ezitati sa ne scrieti.
127 RaulDuke
127 RaulDuke [7763c]
24-10-2011, 18:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care e beneficiul, in cazuri ca acesta, pentru ozonoterapie ?
128 geromaslan
128 geromaslan [5c]
28-10-2011, 08:25

Membru din 24-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua,
Modul in care ozonul omoara celulele bolnave, si nu pe cele sanatoase, este prin intermediul enzimelor. Toate celulele sanatoase au trei enzime care le protejeaza impotriva oxidarii. Toate celulele sanatoase au nevoie de oxigen pentru a functiona corespunzator. Fiecare celula e in fapt o masina de ars oxigenul. Celulele nesanatoase nu au aceste enzime care sa le protejeze de a fi oxidate. Asta face ca toate celulele nesanatoase, inclusiv cele canceroase, sa fie lipsite de aparare in fata ozonului. Cancerul e destul de usor de distrus daca poti duce suficient ozon la nivelul tumorii. Prin urmare lipsa oxigenului, toxinele, si lipsa unei nutritii adecvate, sunt de fapt cauza TUTUROR cancerelor.
Aceasta este un dintre teoriile care stau la baza ozonoterapiei in lupta cu cancerul. Beneficile ozonului sunt, de la caz la caz, de terapie adjuvanta alaturi de tratamentele clasice (chimioterapie, radioterapie, etc) pana la chiar stoparea sau regresul tumorii.Exista nenumarate studii facute pe aceasta tema, dar din pacate in tara noastra medicii nu recomanda si ozonoterapia alaturi de tratamentele inpotriva cancerului.(Germania, Italia, Rusia si India sunt tari in care ozonoterapia este practicata si recunoscuta de peste 60 de ani)
Daca doriti mai multe amanunte puteti sa ne scrieti sau ca prim contact cu ozonoterapia intrati pe site-ul Societatii de Ozonoterapie din Romania.
129 RaulDuke
129 RaulDuke [7763c]
28-10-2011, 10:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

De ce tii sa postezi de 2 ori acelasi lucru, in locuri diferite ?
130 geromaslan
130 geromaslan [5c]
28-10-2011, 10:35

Membru din 24-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Pentru ca este important ca sa fie cunoscute.Ozonoterapia este foarte benefica dar din pacate nu este promovata in Romania.De ce medicii din Viena recomanda ozonoterapie iar in tara nimeni nu vorbeste de ea?Este obligatoriu sa intelegem ca exista terapii adjuvante viabile in lupta bolnavilor cu cancerul, iar acest lucru vine din propria experienta.
131 RaulDuke
131 RaulDuke [7763c]
28-10-2011, 11:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, dar ozonoterapia ramane o porcarie inutila pana la proba contrarie. iar daca tu vrei sa faci postari informative, iti recomand sa-ti iei timpul sa editezi fiecare post in parte, nu sa dai copy/paste in comportamente de tip SPAM.
132 gepop
132 gepop [33c]
21-11-2011, 00:46

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

va rog spuneti-mi la rmn se poate examina si colonul? ca determinare este superioara tomografului? multumesc f mult
133 RaulDuke
133 RaulDuke [7763c]
21-11-2011, 08:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ambele sunt echivalente si in orice caz MULT INFERIOARE colonoscopiei pentru investigarea lumenului colonic. de aceea se combina, in cadrul reevaluarilor, de exemplu CT de abdomen cu colonoscopie si eventual cu RM de pelvis (care este superior CT-ului de pelvis).
134 gepop
134 gepop [33c]
23-11-2011, 20:23

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

buna seara,
asa cum am mai scris, sotul meu a fost operat de tumora la colon. a trebuit sa faca trat oncologic. inainte de inceperea tratamentului, valorile markerilor a fost: CA=1, 5 si CEA=28, 3. a facut 3 luni trat cu FUFOL. dupa aceste 3 luni, valorile markerilor a fost CA=2, 2 si CEA=53, 5, iar ecograful a aratat si niste formatiuni nodulare pe ficat ( 2 pe un lob si 1 pe celalalt), (medicul de la ecograf a afirmat ca sunt metastaze). i s-a schimbat tratamentul cu oxaliplatin 240mg si xeloda500mg, 7 tablete/zi. dupa 3 luni cu acest trat., val markerilor este CA=3, 9 si CEA= 60, 1. maine vom face si ecograf, la acelasi medic si pe acelasi aparat sa vedem ce mai este. cat de grava este cresterea acestor valori ale markerilor? ( sotul nu este fumator)
135 RaulDuke
135 RaulDuke [7763c]
24-11-2011, 00:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este foarte grava si din pacate schimba complet prognosticul. sansele de vindecare se reduc astfel foarte foarte tare. din pacate conteaza foarte mult daca mai exista metastaze si prin alte parti, sau cat de multe, cat de mari si unde sunt localizate metastazele din ficat. cresterea markerului CEA este consecventa cu acestea. se pare totusi ca oncologul tau (posibil, sper sa nu ma insel) trage sperante ca si problema din ficat s-ar putea, dupa un eventual raspuns foarte bun la chimioterapie, la o operatie cu scop de vindecare. schema cu xeloda si oxaliplatin are niste rezultate mai bune in acest scop, de micsorare a metastazelor hepatice, spre a le face operabile.
in tot cazul se recomanda o investigare mai amanuntita, poate cu un CT de torace si abdomen si poate si o colonoscopie sau/si un RMN de pelvis, pentru a putea evalua complet boala. poate fi pus in discutie, daca oncologul spera inca la vindecare, si un examen PET/CT, care sa elucideze lucrurile.
din pacate, cum am zis, chiar daca teoretic inca exista (cu mentiunea ca eu NU stiu cazul in detaliu) sperante de vindecare, ele au scazut foarte foarte mult fata de situatia in care pareau ca nu exista metastaze si s-a putut face FuFol. imi pare rau!
ce va spune medicul oncolog ?
136 gepop
136 gepop [33c]
09-12-2011, 18:55

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

buna seara, cred ca schema cu xeloda si oxaliplatin da rezultate mai bune. ecograful (acelasi aparat si acelasi medic) nu a mai vazut ceea ce vazuse in urma cu trei luni. daca nu as fi avut buletinul facut anterior, nu ar fi crezut ca a fost asa ceva. azi a terminat a 4 a serie, iar rezultatele la analizele de sange au iesit mai bune (probele hepatice). saptamana viitoare (15 dec) suntem programati la rmn, dar oncologul a cerut rmn abdominal ( nu stiu daca pot cere sa faca si pelvis). a fost operat in 5 mai si cred ca ar fi trebuit sa faca colonoscopie acum o luna(daca medicul nu a cerut, el nu a vrut sa insist, sau poate ca medicul socoteste sedintele de la inceput cu xeloda, acum urmand a 5 a serie. o sa scriu si despre rez. rmn( si medicul de la ecograf e curios ce o sa iasa)
137 RaulDuke
137 RaulDuke [7763c]
10-12-2011, 00:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, asteptam.
138 gepop
138 gepop [33c]
23-12-2011, 15:50

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

buna ziua, am intarziat cu rezultatele pt ca nu stiu ce sa mai fac. acum 3 luni ecograful a aratat 3 formatiuni(33/25mm LDH si 29/28/25mm si 15/13/12mm LSH). dupa 3 luni s-a vazut numai o formatiune de 18, 6/18, 3LDH. *rez rmn: in segmentul Vlll LDH subcapsular se evidentiaza o imagine cu aspect chistic, cu dim de 15mm, gadolinofilie periferica inelara neregulata si fenomene de wash out. perilezionalse pot identifica multiple imagini cu diametre de cca 3mm cu aceleasi caractere. alte imagini de acelasi tip se observa in segmentele Vll, VllLDH, ll si lll LSH. imagine ganglionara cu diametrul de 7mm situat in hilul hepatic. restul este bine, concluzia fiind: aspect sugestiv pt det. secundare hepatice.
*a urmat ecografie cu substanta de contrast:la nivel hepatic: ecostructuradifuz neomogena, f. greu vizualizabil in segm. Vlll o formatiune hipo-izoecogena, rotund-ovalata, fara semnal Doppler, avind diam max de 1, 8 cm.
cu subst de contrast(sono Vue 2, 4ml) dupa injectare : formatiunea descrisa prezinta slaba captare periferica a subst. de contrast specifice in timpularterial al injectarii, cu zona central hipocaptanta, pt ca ulterior sa se "spele" complet, ramanand hipoecogena comparativ cu tesutul hepatic inconjurator.
*rez CEA=1, 5(inainte de trat) 2, 2( dupa 3luni) 3, 9( dupa 6 luni)
*rez CA19-9=28, 3 (inainte de trat) 53, 5(dupa 3 luni) 60, 1 (dupa 6 luni)
*acum i s-a mai facut si test alfa-fetoproteina =9, 5nl/ml fata de 8, 5nl/ml
* dupa 3 luni i s-a schimbat tratamentul, iar analizele efectuate in luna decembrie sunt: bilir. directa=0, 30; bilirub. totala= 0, 75; GGT=65; TGO=60; TGP=32
*trat. a inceput cu fluorouracil3750+ca folinat 300mg; a fost schimbat dupa 3 luni cu oxaliplatin240mg+xeloda 500mg(7tablete/zi iar dupa 2 luni cu 6 tablete/zi)
+sunt inconstienta daca trag sperante avand in vedere ca din cele 3 formatiuni vazute acum 3 luni, 2 au disparut iar cea mai mare si-a redus dimensiunile?
** va rog daca puteti spuneti-mi care este punctul dv de parere, sau daca ar fi pacientul d-voastra ce-ati face? multumesc f mult, urandu-va din tot sufletul multa sanatate si la multi ani
139 RaulDuke
139 RaulDuke [7763c]
24-12-2011, 00:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sunt mai multe posibilitati. una din ele ar fi sa tentez o interventie chirurgicala de indepartare a resturilor tumorale, inclusiv cele hepatice, daca as gasi un chirurg care sa spuna ca leziunile (sau leziunea) sunt operabile. pentru asta, inainte de operatie si dupa o luna si jumatate de la orice chimioterapie, as incerca sa obtin un examen PET/CT.
altfel as incerca sa continui tratamentul chimioterapic cu scop paliativ, eventual as incerca sa intocmesc un dosar de Avastin ca suplimentare a chimioterapiei, de lunga durata.
140 gepop
140 gepop [33c]
02-01-2012, 18:16

Membru din 20-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 33

la multi ani! ce inseamna HTAE std 2 JNC 7?
Răspunde la topic
149 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp