Nodul in partea superioara a sanului drept

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
175 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 89 INAINTE ›
141 angela82
141 angela82 [3c]
09-05-2013, 15:34

Membru din 09-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Hristos a Inviat!
Mama mea in varsta de 51 de ani a fost diagnosticata, in urma unei biopsii cu cancer de col stadiul 1.
Buletin anatomo-patologic: macroscopic- fragmente tisulare brun verzui/ microscopic- trama fibrino-leucocitara ce include insule de celule cu aspect carcinomatos (fara keratinizare). Va rog sa ma ajutati cu informatii. care sunt pasii de urmat si tot ce trebuie facut. Eu vreau sa mergem la un spital in Bucuresti insa nu stiu ce urmeaza sa se intample...eu si sora mea suntem foarte speriate. Mama este mai sensibila din fire si inca nu i-am spus! Multumesc anticipat ! Sanatate multa tuturor!
142 RaulDuke
142 RaulDuke [7763c]
11-05-2013, 10:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie operata si cel mai probabil scos tot uterul si anexele + scosi niste ganglioni de prin zona (totusi asta depinde daca e stadiul Ia sau Ib); lucrul acesta este cel mai bine facut intr-un spital clinic, cu experienta pe chirurgia ginecologica oncologica. piesa operatorie se va da la parafina iar examenul histopatologic va spune stadiul final si necesitatea unui alt tratament, de completare. luati o trimitere de la medicul de familie catre un serviciu de chirurgie!
143 angela82
143 angela82 [3c]
13-05-2013, 16:58

Membru din 09-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc mult pt raspuns! Vom merge la Bucuresti la un oncolog! Sincer nu cunosc pe nimeni, asa ca cine ma poate ajuta cu niste recomandari ele sunt binevenite! Multumesc!
144 RaulDuke
144 RaulDuke [7763c]
13-05-2013, 21:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere! medicul care iti da trimiterea ar trebui sa te indrume, macar putin.
145 angela82
145 angela82 [3c]
16-05-2013, 11:13

Membru din 09-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua!
Am fost la oncolog in Bucuresti cu toate testele efectuate de mama si dupa controlul de rutina ne-a recomandat un set de analize si ne-a trimis la un chirurg ginecolog. Acesta a programat-o saptamana viitoare la analize si pe 27 mai la operatie! In ceea ce priveste analizele, are de facut CT/RMN, cele legate de inima ( mama avand probleme cu tensiunea -hipertensiva) precum si cele uzuale sange, urina, etc! Suntem putin mai linistite...pentru moment! Avem speranta de partea noastra! Acum, daca ma puteti ajuta cu informatii/ recomandari legate de procedurile care ne asteapta, de intrebari care trebuie puse doctorului, alimentatie sau orice altceva ce trebuie facut / stiut va rog sa o faceti!
Doresc sa justific cererea mea: in primul rand informatia iti da puterea sa gandesti si sa actionezi, sa pui intrebari pertinente si sa primesti raspunsuri obiective!
Din pacate in Romania, in spitalele noastre sunt mai multi pacienti si mai putini doctori, din aceasta cauza relatia doctor-pacient are de suferit, totul pe repede inainte, fara prea multe informatii!
De asemenea factorul de stres care actioneaza asupra pacientului si familiei acestuia, la aflarea acestui diagnostic, indiferent de stadiu ( in cazul meu, mama nu stie sa foloseasca un calculator pentru a se documenta) iti limiteaza judecata.Apoi sistemul, birocratia si superioritatea afisata in spitale, precum si imaginea spitalelor in sine nu te ajuta absolut deloc..dimpotriva te fac sa te simti mai bolnav decat esti, mai inferior decat esti! Nu vreau sa blamez pe cineva, nu imi permit ! Insa doresc sa detin informatii, caci nu-i asa...informatia inseamna putere! Putere sa o ajut cat pot pe mama mea sa lupte cu aceasta boala si sa o am cat mai mult timp cu putinta langa mine! Multumesc mult! Daca am suparat pe cineva imi cer scuze! Sanatate multa tuturor! Revin cu vesti!
146 RaulDuke
146 RaulDuke [7763c]
16-05-2013, 20:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tot ce va trebui sa stiti este in normal furnizat de catre medicii care se vor ocupa de operatie. la operatie va fi scoasa tumora impreuna cu restul uterului si altor organe de prin jur, totul se va da la anatomie patologica unde se va studia la microscop si se va stabili diagnosticul cu stadiul final, care va indica eventual si daca va fi nevoie de un tratament complementar. o dieta speciala nu este recomandata. trebuie sa manance echilibrat.
147 maria2011
147 maria2011 [61c]
17-05-2013, 12:24

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

DLE DR la cat timp dupa terminararea sedintelor de chimioterapie incepe parul sa creasca? multumesc anticipat.
148 RaulDuke
148 RaulDuke [7763c]
17-05-2013, 18:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ordinul saptamanilor, putine.
149 yo
149 yo [3c]
19-05-2013, 10:06

Membru din 19-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

buna dimineata, acum 1 luna si ceva am fumat timp de vreo 1 saptamana tigari, ideea e ca nu mereu trageam in piept si de multe ori fumul imi ramanea in gat, am continuat sa fumez mai rarut nu chiar in fiecare zi pana am simtit o usturime in gat si mie se inrosie gatul, m`a usturat ceva timp dupa care m`am racit si a continuat sa ma usture, acum sunt racita si ma ustura, pe parte stanga am un ganglion submandibular care cred ca este produs de pe urma unei infectii dentare, pe partea stanga imi tot iesea puroi la o masea, tot pe partea stanga cand intorc gatul intr`o parte dedesupt de ceafa intr`o parte am ceva lunguiet si tare, dur, eu credeam ca mi`a iesit ala la spate din cauza ca nu dormeam bine, pentru k mereu cand ma trezeam aveam gatul amortit si ma durea umarul stang, mama imi zisese ca sa`r putea sa am spondiloza pentru k am osu de la coloana iesit un pic in afara se poate vedea cu ochiu liber, asta imi zisese inainte sa`mi apara ganglioni si acel nodul dur sau nu stiu cum sa`l numesc la spate prin zona muschiului gatului, in parte din fata cand masez gatul de sus in jos, in parti, la muchi, se simte asa ca o umflatura imi ambele parti, ca si acum muschii ar fi inflamati, nu stiu cum sa zic.. ce ar putea fi.. ? nu pot merge la doctor pentru ca nu sunt in tara, o sa merg cam in 2 luni, , daca imi poate raspunde un DOMN DOCTOR. multumescc
150 RaulDuke
150 RaulDuke [7763c]
19-05-2013, 23:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu cred ca este foarte utila copierea postarii tale in mai multe locuri. de asemenea am vazut si postarea ta initiala, dar nu stiu ce sa-ti raspund la o intrebare asupra unei situatii care nu poate fi lamurita decat de un consult medical.
151 yo
151 yo [3c]
20-05-2013, 08:49

Membru din 19-05-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Am copiat postarea in mai multe locuri pentru ca postasem de 2 zile si nu-mi raspunsese nimeni, si pentru mine era important sa aflu un raspuns. Multumesc
152 RaulDuke
152 RaulDuke [7763c]
20-05-2013, 13:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nici nu iti va raspunde nimeni prea la obiect pentru ca nu se poate, in situatia pe care o prezinti. sectiunea acestui forum este in principal destinata persoanelor care au primit (ei sau apropiati ai lor) diagnosticul de cancer, o situatie in care, din fericire, nu te afli, pana la proba contrarie cel putin. problemele tale preteaza la un consult medical iar discutiile pe internet, speculatiile, etc., nu au nicio utilitate. trebuie sa mergi la medic, la generalist !
153 maria2011
153 maria2011 [61c]
06-06-2013, 11:52

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

dle DR, revin cu o intrebare, am nevoie de parerea dvs.un scurt istoric mai intai:44 ani, cancer mamar, st3, gr3, nodul 3cm la prima consultatie, dupa biopsie 6|6, 5cm, schema de tratament:chimioterapie+operatie(e deja programata pt1iulie)+radioterapie+tratament hormonal, tratamentul a functionat f.bine dupa cea dea 3a chimioterapie nodulul era nedetectabil la control manual(nu stiu daca m-am exprimat corect)avea la mamograf, ecograf(mi-au facut si una si alta)1, 4cm.intrebarea mea este:ce operatie sa aleg, mastectomie sau sa-mi opereze doar nodulul?chirurga care ma va opera mi-a spus ca e alegerea mea, 90% eu sant pt scoaterea nodulului, dupa toata discutia pe care am avut-o cu dumneaei, mi-a explicat ca in situatia in care eu ma tem de o recidiva, nimeni nu poate sa garanteze daca acest lucru se va intampla sau nu si in situatia in care fac o mastectomie daca va exista o recidiva mai am un san si boala se poate intoarce la celalalt.asa ca va intreb si pe dvs cum vedeti situatia:sa scot doar nodulul si o zona importanta in jurul lui sau sa fac o mastectomie?
154 RaulDuke
154 RaulDuke [7763c]
06-06-2013, 23:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

riscul de aparitie a cancerului in sanul celalalt nu tine prea mult de daca se va face mastectomie totala sau "partiala"/chirurgie conservatoare.

daca raspunsul este suficient de bun si tehnic se poate opera conservator, as recomanda asta, cu evidare ganglionara ca lumea, urmat de iradiere (dupa stadializarea postoperatorie), si eventual hormonoterapie sau ce se indica in functie de imunohistochimie.

ma tem insa ca nu pot sa te ajut sa decizi asta, eu nefiind la curent cu toate detaliile cazului tau si, mai important, cu nivelul de experienta al clinicii si medicului care te va opera pe chirurgia de san, mai ales pe chirurgiile acestea conservatoare. cred ca trebuie sa discuti asta, asa cum faci cu mine, si cu un oncolog, cu toate documentele in fata.

sunt foarte multe de spus aici, dar o decizie aproape de perfectiune nu se poate lua decat de o comisie alcatuita din oncologul tau si chirurgul care te va opera discutand impreuna, intr-un centru cu experienta mare pe aceste probleme. oncologul ce ti-a spus ?

altfel... a fost o tumora mare; stadiul III este mare; sigur nu exista metastaze ? ai facut macar o scintigrafie osoasa, eventual si un CT inainte de chimioterapie ? ai facut biopsie cu examen histopatologic si imunohistochimic ?
155 maria2011
155 maria2011 [61c]
06-06-2013, 23:52

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

traiesc in Anglia, mi-au facut absolut toate analizele la care faceti referire, nu exista metastaze iar despre rezultatul imunohistochimic nu pot sa va spun mai nimic, am cerut toate rezultatele dar mi-au spus ca trebuie sa merg la medicul de familie, ca e putin complicat, acum nu stiu ce sa zic nu am mai fost la medicul de familie sa le cer, poate dupa ce trec de toate(azi am terminat chimio-cea de a6a), am sa merg. discutia aceea intre oncolog si chirurg a avut loc si chiar de la diagnosticare au stabilit impreuna absolut tot ce e de facut, de la prima discutie pe care am avut-o cu chirurga care de altfel m-a diagnosticat mi s-a spus ca va taia doar nodulul, ca oncologul va stabili programul sau de terapie, ca ei lucreaza in echipa, si sa stiti ca asa este.la ultima discutie pe care am avut-o cu oncologul, acum o saptamana mi-a facut programare inca de acum pt a ne intalni dupa operatie sa vedem cum au decurs lucrurile si sa continuam cu radioterapie si apoi tratament hormonal. despre ganglioni am uitat sa va spun :o sa-i taie pe toti.
156 RaulDuke
156 RaulDuke [7763c]
07-06-2013, 00:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ca atare, daca raspunsul este bun si tehnica este posibila, desigur ca varianta de dorit este a unei chirurgii conservatoare, de exemul o sectorectomie.
157 maria2011
157 maria2011 [61c]
07-06-2013, 00:33

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

Multumesc din suflet pt sfat, pt raspunsul dvs prompt ca de obicei, va doresc numai bine si o noapte placuta.
158 maria2011
158 maria2011 [61c]
05-07-2013, 13:41

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

DLE DR ce inseamna - rezultatul operatiei - in cazul unei sectorectomii si scoaterea tuturor ganglionilor limfatici ?
159 RaulDuke
159 RaulDuke [7763c]
05-07-2013, 19:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu inteleg intrebarea.
160 maria2011
160 maria2011 [61c]
05-07-2013, 22:05

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

luni am fost operata(cancer mamar st3, gr3 6 sedinte chimioterapie) mi-a scos toti nodulii limfatici dr si mi-a facut sectorectomie. a doua zi cand dna dr a venit sa ma vada mi-a spus ca ne intalnim pe 16 cand o sa avem rezultatul operatiei.ce vrea sa spuna cu rezultatul operatiei?
Răspunde la topic
175 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 89 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp