Nodul in partea superioara a sanului drept

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
175 comentarii 1 2 34 5 6 7 8 9 INAINTE ›
41 maria2011
41 maria2011 [61c]
22-01-2013, 16:00

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

DLE DR.RAUL am fost astazi la cursul de engleza pe care il urmez si am povestit despre boala cu profesoara mea care in urma cu 3-4 ani a fost diagnosticata cu cancer ganglionar(limphoma) si mi-a spus ca in perioada de investigatii i-au facut si ei controlul acela la oase cu SPECT, surorii ei(cancer san) de asemenea i l-au facut si de aici ma gandesc ca asta este aici procedura(asta in clipele cand sant pozitiva). in urma cu un an barbatul meu a suferit o operatie de tumora benigna la parotida-5 cm(operatia a decurs f.bine, a durat 5 ore, atunci am fost norocosi-nu a fost o tumora maligna), si inainte de operatie i-au facut fel si fel de controale.ce voiam sa va intreb este insa altceva.dupa biopsie(san+ganglionii axiali)am o durere nu foarte suparatoare, dar permanenta in umar.are legatura cu biopsia sau nu?
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
23-01-2013, 15:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

se prea poate. ma tem ca nu pot sa te ajut prea mult cu asta, trebiue sa discuti fata in fata cu medicul. ai vreun tratament de durere ?
43 maria2011
43 maria2011 [61c]
23-01-2013, 17:14

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

nu am decat paracetamol, interzis aspirina dar alta restrictie nu.imediat dupa biopsie mi s-a spus daca ma doare ceva sa iau paracetamol.este medicamentul ``minune`` aici, bun pt orice afectiune.ce stiti despre tratamentul prin metoda HIFU?este eficient sau nu? se face in bucuresti la o clinica particulara.
44 stevens
44 stevens [301c]
23-01-2013, 18:09

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Daca aveti informatii reale, certe, asa cum am dat si eu va rog sa le postati adresa virtuala ! Insa va spun ca sunt mai mult barfe si zvonuri rautacioase milady ! Intr-adevar s-a incercat compromiterea si chiar acuzarea sa dar nu au existat probe reale, temeinice !

In mod sigur este vorba mai degraba despre faptul ca descoperind aceasta terapie a vrut sa vada care ii sunt limitele si a incercat sa trateze si cazuri terminale, declarate incurabile de colegii sai ! Nu se pune problema ca a omorat pe cineva cu bicarbonat, mai ales ca el aplica aceasta solutie prin infiltratii locale, catetere ( uneori si cate 3-4 simultan) si mai putin ca perfuzie !

Multa sanatate !
45 maria2011
45 maria2011 [61c]
23-01-2013, 18:29

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

STEVENS cred ca ar trebui sa parasim subiectul.eu ti-am scris ce am vazut pe youtube.apropo nu am gasit acele filmulete dupa adresele indicate de tine.tot ce te-as putea ruga ar fi sa lasi oamenii in pace sa-si vada de tratament.nu-i bulversa pt ca omul bolnav din disperarea de a-si prelungi viata e in stare sa se indoape cu diverse...care nu-l ajuta cu nimic sau chiar ii poate cauza.mai rau de atat unii sant capabili sa paraseasca tratamentul stabilit de medici, ceea ce devine fatal pt ei.ai putea trai cu asa ceva pe constiinta?eu cred ca nu ar fi comod...citind comentarii mai vechi aici pe forum te-am regasit cu aceleasi sfaturi, convingeri, contraziceri...vad ca NU TE LASI...te-ai intrebat vreodata de ce noi, oamenii, mergem la DOCTOR, sa ne puna diagnostice si de ce nu mergem la VRACI sa ne spuna ei ce avem?daca nu ne pot diagnostica cum ar putea sa ne vindece?gandestete putin si tu la acest aspect.nu te supara dar asta e parerea mea si nu vreau sa ne mai contrazicem. multa sanatate si intelepciune iti doresc...
46 stevens
46 stevens [301c]
23-01-2013, 19:02

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Intentia mea nu a fost sa tulbur pe nimeni si nici nu am indemnat pe nimeni sa se lase de tratament in lipsa la ceva mai bun ! Am vrut doar SA INFORMEZ pacientii ca exista leac pt diverse tipuri de cancer tocmai pentru a nu mai fi atat de speriati, pentru a le da o speranta in plus !
Iar intre a diagnostica o boala si A VINDECA este o diferenta foarte mare, dupa cum stiti medicina CAUTA, CERCETEAZA pt a gasi cauza si leacul sigur pt cancere ! Deocamdata se trateaza cu un melanj de chirurgie, radioterapie, hormonoterapie, citostatice..si se cauta inca noi si noi solutii si abordari ! Nimic nu este ferm stabilit si definitiv in tratarea cancerului !

Pt a vedea filmuletele postate de mine, intruduceti ` simoncini tumore al seno ` pe youtube si le veti vedea incepand cu acesta ultimul !
Numai bine si multa sanatate va doresc !
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
23-01-2013, 22:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intentia ta posibil ca chiar e buna, dar ce te faci cand informatiile pe care incerci sa le imprastii sunt mincinoase ?
48 stevens
48 stevens [301c]
23-01-2013, 23:43

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Acest lucru sper sa il aprecieze insusi ministrul sanatatii intr-un termen cat mai apropiat ! Cred ca o sa fie deosebit de interesat sa economiseasca cateva zeci de milioane de E la programul pt cancer si cu rezultate mult mai bune !
Este pacat ca o teorie atat geniala si benefica pt altii sa fie terfelita pe un forum si sa nu ajute oameni in realitate !

;)
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
24-01-2013, 10:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, la fel cum e pacat ca oamenii nu au aripi si nu pot sa zboare ca sa ajunga mai repede cand se grabesc la servici... sau chestii din astea.

nu, nu e pacat sa fie terfelita aceasta "teorie" ca orice alta minciuna gogonata care mai exista pe lume, ba chiar prostie.
50 maria2011
50 maria2011 [61c]
25-01-2013, 01:47

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

dle DR sa va mai intreb o data ce parere aveti despre teoria asta(BICARBONAT)?acum cand sant moarta de frica... MI-E FRICA OAMENI BUNI sa nu-mi las copiii orfani.nu mi-e frica neaparat pt.mine...toti de cand ne nastem santem datori cu o moarte, dar un copil de 11ani, de 17 ani si chiar unul de 23 ani(care in luna iulie va fi mireasa) nu poate intelege de ce se intampla asta, pt ca oricat ne ascundem dupa deget MOARTEA este printre noi, rade prin spatele nostru...cred ca fiecare santem constienti de asta...ca nu vrem sa acceptam este altceva...astazi dle dr imi este frica, dupa scan-ul acela cu spect dna de acolo m-a intrebat daca ma doare ceva. ma durea spatele dupa aproape o ora stat nemiscata pe spate cu fata in sus, mainile drepte pe langa corp...cum m-am ridicat de acolo nu m-a mai durut nimic dar intrebarea dansei m-a ingrijorat...am intrebat despre rezultat si mi-a spus ca de obicei dupa 2 saptamani...oricum marti urmator o sa am celalalt scan, si apoi o sa vad...ce o fi sa fie aia este...macar sa stiu cu ce ma lupt... va rog sa-mi scuzati smiorcaiala...nu stiti cat apreciez puterea pe care o aveti;sa vezi, probabil zilnic, atata suferinta trebuie sa ai PUTERE.
51 maria2011
51 maria2011 [61c]
25-01-2013, 01:50

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

STEVENS sa ma ierti pt indrazneala, am sa te intreb ceva:Ai suferit sau suferi de boala asta cumplita?daca nu LASA OAMENII BOLNAVI in plata DOMNULUI. TE ROG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
52 maria2011
52 maria2011 [61c]
25-01-2013, 02:02

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

Dle DR am o cunostinta(nasa varului meu)care inghite dle bicarbonat zi de zi. i-am trimis un mail acum cateva zile prin care am intrebat-o cine a sfatuit-o sa faca asa ceva, inca nu mi-a raspuns ceea ce inseamna ca tot vreun""STEVENS""a sfatuit-o...imi fac griji pt ea dar daca nu-mi raspunde la mail-uri nu pot sa o ajut.este deja cu sanul scos, urmeaza sa scoata si ovarele, se va vindeca pe mana doctorilor si apoi o sa faca reclama BICARBONATULUI...este ceva de neimaginat... dle, pe lumea asta sant oameni care din pricina religiei nu inghit nici macar o aspirina...la oamenii acestia, ACEI STEVENSI se gandesc?sau exact oamenii astia sant victime?
53 maria2011
53 maria2011 [61c]
28-01-2013, 17:22

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

DLE DR in ce consta un consult la oncolog?
54 RaulDuke
54 RaulDuke [7763c]
28-01-2013, 18:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ca un consult la orice medic; se face o programare, se vine cu bilet de trimitere de la medcul de familie (in anumite conditii poate sa lipseasca) + documente personale (copie buletin, adeverinta asigurat) + toate actele care tin de boala oncologica diagnosticata (biopsii, anumite investigatii imagistice de tip CT, RMN, etc, alte consulturi sau protocoale operatorii de pe la eventuale interventii chirurgicale, etc); medicul oncolog se uita pe toate actele apoi face o consultatie medicala generala elementara apoi una tintita pe problema oncologica, eventual da niste recomandari de alte investigatii si apoi face niste recomandari de tratament.
55 maria2011
55 maria2011 [61c]
28-01-2013, 19:15

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

multumesc pt raspuns.maine am PET CT iar joi am programare la oncolog.mai vorbim dupa aceea sa vedem cat de grava este situatia.va multumesc inca o data
56 maria2011
56 maria2011 [61c]
20-02-2013, 14:42

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

buna ziua dle DR, stadiul bolii mele este 3, maine incep chimioterapia.din pacate nu am o copie a rezultatelor analizelor mele, pot sa va spun, dupa a doua discutie cu oncologul meu ca toate rezultatele sant bune(examenul acela cu spect-ok, analize sange-perfect, CT-perfect), lucru pt care am fost f.fericita.tratamentul chimio se numesteTAC(docetaxel-taxotere, doxorubicin-adriamycin, cyclophosphamide).pt efectele adverse-omeprazole-1 pe zi, dexamethasone2mg-4tablete de 2 ori pe zi, 3zile.
dupa operatie voi face si radioterapie si tratament hormonal.ce parere aveti despre schema de tratament?
57 RaulDuke
57 RaulDuke [7763c]
20-02-2013, 21:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

schema de tratament este cat se poate de standard; este o schema complexa care e posibil sa-ti dea ceva bataie de cap vis-a-vis de toleranta (caderea parului, greata, varsaturi, oboseala usoara, etc), dar lucruri manageriabile. radioterapie mai mult ca sigur va trebui sa faci, lucru pentru care iti recomand sa te programezi din timp, inca din timp ce faci chimioterapie (iti recomand cand mai ai vreo 3 cicluri ramase, sa mergi deja pentru programare), pentru ca dureaza. hormonoterapie nu pot sa-ti spun daca vei face decat pe baza examenului IMUNOHISTOCHIMIC al tumorii (fie dupa operatie fie, daca ai deja unul facut, poti sa furnizezi rezultatele aici si iti voi spune).
58 maria2011
58 maria2011 [61c]
21-02-2013, 08:31

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

va multumesc din nou pt raspuns, va multumesc pt atentionarea cu radioterapia, am avut o discutie pe tema aceasta cu oncologul meu, fara sa realizez ca ar fi probleme cu programarile, eu in luna iulie trebuie sa merg acasa in Romania pt ca fata mea cea mare are nunta si eu eram ingindurata pe tema asta sa ajung in ziua nuntii, iar medicul mi-a zis sa ma linistesc, sa nu ma stresez si cand ajungem la momentul respectiv, vedem cum pica tratamentul.nu mi-a spus nici cate sedinte o sa primesc.e numarul lor in functie de cum raspunde boala la tratament?
59 RaulDuke
59 RaulDuke [7763c]
24-02-2013, 14:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu. e destul de standard.
60 Nina-Nina
60 Nina-Nina [4c]
26-02-2013, 15:45

Membru din 26-02-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Buna ziua. Pe 21.01.2013 tatal meu in varsta de 62 a fost operat la colon. Au venit rezultatele biopsiei abia azi - adenocarcinom tubular G2, pT4aN0MXL0V0R1 stadiul IIB, C18.0, M8211/3.
Macroscopie: piesa de hemicolectomie dreapta sosita sectionata de catre operator, cu lungimea post fixare de 17 cm, din care 4 cm reprezentat de intestin subtire, 8.5 cm de catre cec, si 3.5 de colon ascendent. La nivelul valvei ileo-cecale este prezenta o formatiune tumorala ulcero-infiltrativa, circumferentiala, imprecis delimitata de 5/3, 2/2 cm. Formatiunea tumorala pare sa infiltreze marginea de rezectie si seroasa.
Microscopie: sectiunile examinate de la nivelul formatiunii descrise macroscopic evidentiaza microscopic un adenocarcinom tubular, moderat diferentiat. Stroma intra si peritumorala este desmoplazica si contine un moderat infiltrare inflamator mixt. Focal, tumora infiltreaza seroasa si grasimea pericolonica (2mm). Nu s-a evidentiat invazie neurala, angiolimfatica si nici in cei 36 de limfoganglioni examinati. Marginea de rezectie radiala este infiltrata tumoral, restul marginilor de rezectie sunt libere.
Cat de grav este? Nu stiu sa descifrez deloc acest buletin de analize?
Multumesc anticipat.
Răspunde la topic
175 comentarii 1 2 34 5 6 7 8 9 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp