Nodul in partea superioara a sanului drept

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
175 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 INAINTE ›
121 marius_mmm
121 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 16:09

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

"sa nu mananci carne cand ai cancer"... daca te-ai ocupa direct de niste persoane cu aceasta boala, mai ales una intr-o forma ceva mai avansata, ti-ai da singur peste gura si ai regreta si ca te-ai gandit vreodata la asta. de cele mai multe ori acesti bolnavi sufera de denutritie si pierd kilograme pe fiecare saptamana, in ciuda eforturilor de a se alimenta; deproteinizarea severa devine o problema grava atunci cand devin extrem de obositi datorita scaderii masei musculare, incep sa devina imunodeprimati caci organismul nu mai are din ce sa sintetizeze noi celule imunitare, incep sa piarda albumina, lucru corelat cu o seama de probleme ca edeme, lichid in burta si nu numai, imposibilitatea dozarii oricarui medicament, sensibilitatea crescuta la orice trauma, orice taietura, zgarietura, etc etc etc; ei bine, in coditiile acestea sa impui unui om sa nu se alimenteze cum trebuie, deci sa piarda orice urma de a se mai alimenta corespunzator... e o crima!


hei...hei.soia contine mai multa proteina decat carnea..proteina, repara, nu creste masa musculara. mai studiaza...
122 marius_mmm
122 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 16:13

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

pentru cultura ta generala, radioterapia distruge celulele de aparae. de aceea se pierde pacientul. si asta a fost ultima postare ca vad ca esti varza.
123 RaulDuke
123 RaulDuke [7763c]
21-03-2013, 18:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

apreciez faptul ca iti recunosti imbecilitatea si alegi sa nu ne mai plictisesti cu postarile tale. felicitari, e primul lucru bun pe care il faci pe aici pe forum! cel care trebuie sa studieze despre proteine in alimentatie esti tu. daca ai impresia ca proteinele din soia te pot ajuta in alimentatie ca cele din carne sau oua, inseamna ca n-ai auzit de clasificarea proteinelor in functie de proportia de aminoacizi esentiali; ca atare soia nu va avea niciodoata aceeasi proportie de proteine de gr. I care sunt rapid si bine folosite de organism pentru orice sinteza, reparare, constructie, etc. despre treaba cu antioxidantii, nu fi papagal si nu mai vorbi inainte sa cauti articolul cu studiul lui watson, caci cu el te contrazici (care a luat NOBEL, prietene), nu cu mine! iar subiectul cu tensiunea arteriala nu numai ca e off topic, dar cine e de vina ca esti un gras care nu stie sa-si ridice fundul din canapea si se da doctor docent pe internet in loc sa faca si el un tur de bloc in alergare usoara, ca atatia altii defapt ?

nu-mi vorbi tu mie de radioterapie caci asta vine mult dupa ce ai o diploma de medic in mana, lucru care si el vine dupa multi ani de invatat biologie si multe alte lucruri, fapt de care tu nici nu te apropii sa faci dovada. daca ai impresia ca vei putea sa o tratezi pe bunica-ta cu salata de cucuruz atunci cand, doamne fereste, va face vreo boala neoplazica, iti urez succes si asteptam sa ne postezi aici protocolul si cum a mers treaba! dar pana nu scoti si tu capul din pamant si nu faci o scoala cat de cat acolo, pastreaza aceste cretinatati sfruntate pentru tine si familia ta!

pa si multumim ca ai ales sa nu mai postezi !
124 marius_mmm
124 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 18:29

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

nu pot sa nu ma abtin.... proteinele vegetale iti furnizeaza toti aminoacizii..singura controversa este cea cu vitamina b12. daca ai contact cu bolnavi de cancer, posteaza cati ai ingropat cu radioterapia ta. nu iti trebuie nici o diploma si nici 5 facultati ca sa inveti sa mananci sanatos.spune adevarul!!!!! cati ai vindecat cu radioterapia ta?!!! cati oameni au cheltuit bani grei apeland la aceste mizerii si s-au dus in pamant? probabil ai si statisticile !!
125 marius_mmm
125 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 18:31

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

de ce s-a injumatatit numarul de fumatori in amreica din 1960 pana astazi, dar cancerul de plamani nu a scazut??? si astept raspuns la intrebarea: de ce calugarii shaolini traiesc peste 100 de ani fiind vegetarieni total?
126 marius_mmm
126 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 18:33

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

si de ce pe tatal meu l-a ingropat radioterapia?
127 marius_mmm
127 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 18:39

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

si nu conteaza de ce am avut eu tensiunea arteriala mare. conteaza cum m-am vindecat. si mai obez decat tine nu sunt.de ce copilul meu nu raceste niciodata mancand cam 70% cruditati? stiu. pentru ca a luat premiul nobel cutare:)). habar nu ai ca se urmareste injumatatirea planetei.si tu esti unul dintre pionii lor. ca incep sa le zic pe toate. poate imi spui ca si nitratii, nitritii din carnea din marketuri sunt sanatosi.
128 RaulDuke
128 RaulDuke [7763c]
21-03-2013, 19:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu a ingropat radioterapia pe nimeni, cu exceptia cazurilor accidentale unde au loc explozii sau iradieri accidentale sau mai stiu eu ce. folosita corect insa, personal vad zeci de cazuri LUNAR vindecate cu radioterapie. iar incidenta cancerului pulmonar defapt chiar a scazut, odata cu scaderea proportiei de fumatori. iar pentru binele copilului tau... daca te-as cunoaste, as chema protectia sociala sa ti-l cam ia, caci daca tu intelegi prin a te ingriji de el sa-i dai de mancare ce ii dai si unei vaci, mi-e clar nu numai ca nu ai mari asteptari de la el, dar cu siguranta ii tai si din sansele ca el sa fie sanatos cu adevarat, sa poata sa invete, sa munceasca, sa se concentreze la scoala, etc. numai faptul ca zici, ca un ignorant, ca "nu se imbolnaveste niciodata" este un semn ca saracul nu se poate nici macar apara cum trebuie in fata unor eventuale infectii, rezultatul fiind ca nici nu are nicio reactie niciodata, pentru ca dupa cum stie toata lumea, copii se imbolnavesc cu o frecventa oarecare absolut normala. nu exista nimeni care "nu se imbolnaveste niciodata", ci doar oameni care par asa. iar mai obez ca mine cu siguranta ca esti, incadrandu-te in profilul hipertensivului roman obisnuit. nu ai cum sa te masori cu mine nici aici, caci am un indice de masa corporala de 22 desi mananc ce vreau si cat vreau si am o forma fizica totusi cum nu se poate mai buna, deci baga-ti unghia in gat ca ai fantezii cu ceafa de porc si gratar si nu poti sa ti le indeplinesti :))

concluzie: imi pare rau pentru tatal tau, dar pe el l-a omorat o boala numita cancer, nu o incercare de tratament! ai insa grija cum te porti cu copii tai, caci altfel la 18 ani s-ar putea sa te lege de calorifer si sa-ti dea de ales: ori "servesti" o friptana in sange cu cartofi prajiti, urmata de un pahar mare de cola, ori te dau afara din casa :))

am zis PA ! da si tu dovada de caracter si nu mai posta! cu mine altfel nu-ti merge cu luatul peste picior, caci sunt si mai inteligent decat tine, iar ultimul cuvant, pe aici pe forum cel putin, nu o sa-l ai !
129 maria2011
129 maria2011 [61c]
21-03-2013, 19:24

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

nu inteleg de ce s-a bagat in viata mea...oricum, va multumesc ca l-ati adus cu picioarele pe pamant(sper)
130 marius_mmm
130 marius_mmm [26c]
21-03-2013, 19:38

Membru din 19-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 26

nu contest ca esti sau nu mai inteligent...pentru ca nu stiu ce coeficient de inteligenta ai. posteaza macar niste analize ale unu i bolnav de cancer dupa radioterapie si mai vorbim. presupun ca ai daca zici ca zeci de bolnavi s-au vindecat.
ma-am exprimat gresit cand am zis ca a ingropat radioterapia multi oameni. de fapt trebuia sa zic ca nu a vindecat multi oameni.dar datorita celor ca tine, omul de rand, alege asemenea metoda dand ultimii bani in speranta ca or sa isi vada nepotii.o sa platiti cu varf si indesat sarlatanilor.
131 RaulDuke
131 RaulDuke [7763c]
21-03-2013, 20:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ba nu, nu o sa plateasca nimeni cu nici un varf si indesat, doar pentru ca tu ai trecut printr-o experienta negativa, pentru care imi pare rau pentru tine, dar pe care nu ai putut sa o accepti si peste care nu ai putut sa treci. poate ca in loc sa dai curs unor frustrari oarbe si sa improsti cu noroi lucruri despre care cunosti foarte putine, ai putea sa vezi folosesti acest forum pentru ceea ce e: o comunitate de oameni care au fost afectati, ca si tine, direct sau indirect, de ceea ce inseamna cancer. ai putea deci sa vezi ca acest subiect este o problema mult mai mare ca sa o poti tu sau altcineva doar "citind pe net chestii interesante" si preocupandu-te cu teoria conspiratiei. de asemenea ai putea sa ceri marturii si detalii atator oameni care s-au vindecat de cancer si care inca mai posteaza aici pe forum, fara sa trebuiasca sa ma freci pe mine la ridiche cu lucruri si inutile, dar si ilegale, intrucat evident nu ai gandit foarte mult cand ai cerut sa-ti arat "analizele" altor persoane.

de asemenea nimeni nu va plati nimic, pentru ca nu are ce, atata timp cat practica sub normele legii. ca atare eu, de exemplu, nu voi plati nimic niciodata pentru ca nu am obiceiul sa mint oamenii, ci intotdeauna ii fac sa inteleaga cat mai bine care e starea lor si ce asteptari pot sa aiba, adica daca se pot vindeca sau nu, daca pot sa-si prelungeasca viata sau nu, daca pot macar sa-si controleze simptomele sau nu. imi pare rau pentru experienta ta si pentru faptul ca, poate din vina altora, ai avut niste asteptari nerealiste de la cum putea evolua boala tatalui tau, dar asta nu schimba nimic faptul ca medicina standard si tratamentul multimodal sunt singurele metode de tratament al cancerului in ziua de azi.

calmeaza-te putin, respira adanc, si inainte de a mai posta pe aici, realizeaza ca vorbesti cu un om care si-a dedicat viata pe de-a intregul acestui subiect. asta invat, asta fac, asta sunt si am fost deja de ceva vreme. chiar daca lucrurile pe care le pot face sunt in marjele medicinei de azi, si deci de extrem de multe ori foarte marginite, nu inseamna ca ceea ce stiu nu e valabil si in nota tuturor cunostintelor stiintifice de astazi. tine minte ce ti-am mai zis deja: insulina nu vindeca nici ea pe nimeni de diabet; totusi, nu cred ca poti sustine sa se renunte la ea pentru ca "nu vindeca". nu ?
132 mariba
132 mariba [5c]
26-03-2013, 22:42

Membru din 26-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Dle dr. RaulDuke
Mama mea are un nodul la san, am facut mamografie, eco. mamara si biopsie _plus o vizita la dr. chirurg oncolog, pentru programare operatie. Tocmai am primit rezultatul biopsiei si sunt f nedumerita si ingrijorata:
Rezultatul este:
Biopunctat mamar cu aspect de carcinom ductal invaziv gr III Nottingham, cu grad histologic
3, grad nuclear 3 si grad mitotic 2; componenta de carcinom ductal in situ absenta; stroma
prezinta marcata desmoplazie si elastoza, redus infiltrat limfocitar, infiltrarea tesutului
adipos;fara infiltrare perineurala sau emboli tumorali venosi sau limfatici. Calcificari
absente.
RH: E +++ 90%
P +++ 80%
HER2-1+
Ki-67-35%
E cad +
Ce sa inteleg? Va rog sa ma ajutati, pentru ca sunt foarte dezorientata...
133 RaulDuke
133 RaulDuke [7763c]
27-03-2013, 09:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este important STADIUL acestei boli, codificat TNM; este printre cele mai importante lucruri. Scrie pe undeva pe biletele pe care le aveti ? are o mamografie care arata dimensiunea tumorii ? ganglionii sunt aparent afectati ? exista posibilitatea de a avea metastaze ?
134 mariba
134 mariba [5c]
27-03-2013, 10:10

Membru din 26-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Diagnostic: cT2N1Mx
Asta am primit de la dr. chirurg oncolog
Nu stiu care este pasul urmator.
avem programare pt. operatie la Cluj, pe data de 17 aprilie.
135 mariba
135 mariba [5c]
27-03-2013, 11:31

Membru din 26-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Dimensiunea pe mamografie este 2/2.5 cm, la sonoelastografie este "2.3 cm superoextern stang, la 12 cm de mamelon si o asimetrie de densitate focala infero-intern drept non-suspecta", iar la constatarile examenului clinic "nodul infiltrativ de 3/2 cm, dur, rau delimitat. Axilar mai multe adenopatii de 2-3 cm. Fara adenopatii infra sau supraclavicular."
136 RaulDuke
136 RaulDuke [7763c]
27-03-2013, 20:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

poate nu ar strica sa vedeti un oncolog inainte; cine stie, poate de indica chimioterapie INAINTE de operatie... s-a pus problema de asa ceva ?
137 mariba
137 mariba [5c]
28-03-2013, 10:52

Membru din 26-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Tocmai am facut o programare pentru luni dimineata la institutul oncologic din Cluj.
D-voastra ce ati recomanda in aceasta situatie?
138 RaulDuke
138 RaulDuke [7763c]
28-03-2013, 21:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

fie chimioterapie inainte de operatie, fie operatie din prima, dar atunci va trebui scos sanul complet, si apoi chimioterapie, urmata de radioterapie si tratament hormonal.
139 maria2011
139 maria2011 [61c]
07-05-2013, 16:25

Membru din 30-10-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 61

HRISTOS A INVIAT!Multa sanatate, bucurii si tot ce va doriti D-le Doctor.Scuzati-mi intarzierea dar nu m-am simtit prea bine si nu am mai intrat de mult.mai am 2 sedinte de chimio, sper sa le trec cu bine.
140 RaulDuke
140 RaulDuke [7763c]
07-05-2013, 20:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Adevarat a inviat! mult succes in continuare !
Răspunde la topic
175 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp