Metastaze osoase

Secțiunea: Metastaze osoase
420 comentarii 1 2 3 4 ..... 1415161718 19 20 21 INAINTE ›
321 MariaBM
321 MariaBM [3c]
16-06-2013, 18:08

Membru din 16-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua,
as dori o parere, o sugestie, va rog frumos, pentru urmatoarea situatie a mamei mele (pe scurt):
Ian.2007- operata la san; rezultat: cancer stadiu IIIA. (mama 69 ani).
Febr.2007 - 4 sedinte de chimioterapie protocol FAC + 25 sedinte de radioterapie; reevaluari la 3 luni, CT anual+ scintigrafie in nov.2009, cae a fost OK;
Tratament medicamentos 5 ani : 2 ani Tamoxifen, 3 ani Arimidex.
Ian 2012 - operata la colon descendent; rezultat histopatologic: adenocarcinom cu grad scazut de malignitate fara metastaze limfoganglionare (0/21) pT3N0MxL0V0; Comisia oncologica a hotarat ca nu este necesara chimioterapia, radioterapie, tratament medicamentos, doar control/ reevaluare tot la 3 luni.
Intre timp au aparut dureri la genunchiul stang iar glezna si laba piciorului putin umflata; ne-au trimis sa facem un Doppler care a fost OK, la ortoped pentru genunchi, rezultatul fiind gonatroza.
Dec 2013 - a facut in timp ce dormea o criza comitiala grandmall; rezultat CT: fara semne de patologie AC IC, iar electroencefalograma a iesit tot bine.
Martie 2013 cand a facut analizele la sange, nu a iesit bine colesterolul 263, glicemia 120, conc, eritrocitara in Hemoglobina 31, 2 (interval de referinta 32-36), variatia distributiei eritrocitare 14, 7 (interval de referinta 11, 5-14, 5), VSH 76 (interval de ref. 4-15). Hemoglobina a iesit ok, 12, 4, care de obicei era 10, 5 sau 11. Si daca tot am facut analizele pe bani, ca in spital nu avea cine sa-i ia sange, am facut si CA 19.9 cu rezultat 6, 46 si CEA cu rezultat 2, 76. Restul analizelor se incadrau in valorile de referinta.
Luna aceasta trebuia sa faca din nou analizele de sange, am cerut oncologului trmitere sa faca scintigrafia osoasa.
Rezultat scintigrafie:
Zone rotund ovalare de dim de cca 1-1, 5 cm hipercaptante patologic, metabolic active, localizate la nivelul mandibulei (paramedian dr), col.cervicale inf.colonei toracale - T1-T3, T8 si col.lombare L2-L3 (posibil det.sec). Modificari degenerative artic.schelet apendicular.
Am aratat acest rezultat oncologului, care pe de o parte se intreba: este sau nu este metastaza osoasa ( datorita acelui POSIBIL?), pe de alta parte a spus ca ar trebui facuta biopsia, dar ca nu i-ar mai face asa ceva (nu mi-am dat seama de ce, poate din cauza varstei, ca acum are 75 de ani, sau?)
A zis sa faca un RMN la coloana, pentru mai multe detalii, RMN pe care sper sa-l faca maine.
Spun "sper" deoarece mai tuseste putin dupa o raceala.
Scuze daca nu am fost coerenta, dar sunt convinsa ca intelegeti in ce stare sunt si ce simt in aceste momente.

Intrebarea mea este urmatoarea: exista posibilitatea de a nu fi metastaze osoase in situatia in care, la ultimul CT torace-abdomen-pelvis, scria "fara imagini suspecte la nivelul segmentelor osoase examinate, in situatia in care analizele de sange au fost bune, inclusiv fosfataza alcalina a fost intotdeauna buna, ca doar acum 3 luni a iesit VSH-ul mare.? ca spatele o doare de cand ma stiu, ca..., ca...
Poate exagerez, poate ca astept un anumit raspuns (bun), ca de fapt mi-e frica de adevar?
Va multumesc.
322 RaulDuke
322 RaulDuke [7763c]
16-06-2013, 19:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca exista. acest lucru insa nu poate fi certificat decat, intr-adevar, de o biopsie, imediat, sau de trecerea timpului si urmarirea evolutiei lor (o varianta de mai mica incredere si cu dezavantaj evident). ar mai putea fi cerut un examen CT tintit exact pe oasele cu probleme, chiar in completarea RMN-ului. mi-e greu sa cred ca este atat de greu de prelevat o biopsie, chiar si la 74 de ani, daca starea ei generala este buna. tratamentul hormonal a fost incheiat ? si daca da, de cat timp ?
323 MariaBM
323 MariaBM [3c]
16-06-2013, 19:30

Membru din 16-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc pentru raspuns.
Starea ei generala este buna (dupa cum spune ea, cum e acum nu e rau). Spatele o doare cand sta mai mult in picioare.
Tratamentul hormonal a fost incheiat la inceputul acestui an (a fost mai mult de 5 ani, mai aveam acasa din perioada in care din nu stiu ce motive nu le luam gratuit si trebuiau cumparate).
In functie de rezultatul de la RMN, daca trebuie facuta biosie, la ce medic ma adresez ? ortoped, neurochirurg? habar nu am.
CT-ul sa-l facem in functie de rezultatul RMN-ului?
324 RaulDuke
324 RaulDuke [7763c]
16-06-2013, 23:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa asteptati rezultatele, iar cu ele intotdeauna sa va prezentati si sa cereti lamuriri medicului care le-a recomandat.
325 MariaBM
325 MariaBM [3c]
17-06-2013, 06:47

Membru din 16-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc.
326 iulia_mirela
326 iulia_mirela [3c]
05-07-2013, 15:38

Membru din 05-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat, o indrumare... tatal meu a fost diagnosticat cu metasatze osoase si pulmonare cu punct de plecare neprecizat. totul a inceput in decembrie anul trecut cand dupa operatia din aprilie de hernie lombara de la bagdasari arseni a simtit dureri insuportabile in piciorul stang. mergand la un ortoped acesta l-a indrumat sa faca un CT spunanadu-i ca ar fi cancer de oase. fiind destul de scumpa analiza, a mers din nou la bagdasar unde l-au vazut 2 ortopezi care l-au indrumat catre doctorul ce il operase la coloana spunanadu-i ca accea e cauza. dupa niste investigatii, neurochirurgul a hot sa il opereze din nou pe coloana. la cateva zile de la operatie durerea din picior nu ceda, si bineinteles dupa alte investigatii(superficiale zic eu) un alt chirurg (deoarece neurochirurgul isi facuse treaba lui) a zis ca durerea de picior se datoreaza unei hernii inghinale si trebuie operat din nou. si asa a suferit 2 operatii in 2 sapt.
Durerea nu a cedat nici dupa aceasta a doua operatie, insa doctorii l*au trimis acasa spunand ca e normal si in cateva luni se va diminua.(asta se intampla in februarie)
Durerea in a devenit tot mai intensa, piciorul se umflase si dupa consultarea altor 3-4 medici in cele din urma I s-a dat un RMN unde s-a vaz ca e o tumora(asta abia in luna mai). ortopedul l-a trimis la Foisor spunandu-i ca I se va amputa piciorul. la Foisor dl. professor de acolo nu si-a spus parerea pana nu a facut biopsia. in urma biopsiei a reiesit ca e vb de metastaza ososa si astfel l-a indrumat catre un oncolog.
Oncologul i-a dat de facut scintigrafie si CT ce cuprindea portiunea de la gat pana la pelvis si I-a spus ca trebuie sa se apuce cat mai repede de chimioterapie.
In urma scintigrafiei s-a constat ca avea metastaza doar pe piciorul stang(sus la sold si mai jos un pic de genunghi) iar cei de acolo l-au intrebat daca nu cumva are vreo alunita in zona( el are o alunita cu diametrul de 2 cm cred exact in zona inghinala pe acel picior). mergand cu acest rezultat la oncolog, acesta a privit alunita si i-a spus ca nu crede ca acea alunita e de vina.(mentionez ca acea alunita are variatii de culoare)
in urma CT s-au descoperit 2 metastaze pulmonare de dim 3-4 mm. A facut si analizl pt prostata iar analiza e buna.
Momentan face chimioterapie cu GEMCITABINA (cred ca e la a 4 sedinta) si ZOMETA.
Insa oncologul nu I-a mai dat alte investigatii. I-a dat doar radioterapie la Coltea, dar medicul de acolo a refuzat spunand ca trebuie ca ortopedul sa il opereze la picior, sa ii puna tija mai intai )
Din cauza durerilor mai ia cate juma de pastila de oxycontin pe zi.
Ce e de facut? sa mergem si la un dermatolog sa vada alunita ? sa eliminam posibilitatea ca ar fi cancer de piele si sa cautam alta cauza?
multumesc pt raspuns.
327 RaulDuke
327 RaulDuke [7763c]
05-07-2013, 19:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce e de facut este sa revii in primul rand, daca ai putea, cu rezultatele buletinelor, sau macar cu concluziile examenelor CT, scintigrafie si mai ales examenul HISTOPATOLOGIC al biopsiei din tumora din coapsa (sau unde zici ca a fost). apoi... s-a cerut IMUNOHISTOCHIMIE din proba de la biopsia respectiva ? este just ca in anumite cauze sa se impuna ca intai ortopedul sa puna o tija, pentru ca daca osul e "mancat", iradierea nu-l va reface, chiar daca va opri progresia metastazei. deci e posibil ca radioterapeutul sa aiba dreptate.

revino cu rezultatele solicitate, te rog, in ordine cronologica!
328 iulia_mirela
328 iulia_mirela [3c]
06-07-2013, 09:06

Membru din 05-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Scintigrafie: aspect scintigrafic este sigestiv pt leziuni ososase maligne ce infiltreaza si deformeaza femurul stang in treimea superioara si tibia stanga in treimea sup. Se recomanda corelarea cu investig imaginistice complemenare.
Biopsie tumora tibia stanga: metastaza osoasa de carcinom cu celule scuamoase necherarinizat.
CT: in lobul sup drept seg apico dorsal formatiune rotund ovala cu diam de 18mm, bine delimitata, contur neregulat, omogena.
Micronodulul subpleural oval omogen, cu diametrul de 12mm, hipodedus, bine delimitat, localizat in seg anterior al lobului inf drept.
Fara adenopatii mediastinale si traho bronho pulmonare. Fara lichid pleuropericardic.
Fara modificari de struct si contur pe oasele scanate.
Celelalte organe de dimensiuni normale, fara modificari.
Concluzii: determinari secundare pulmonare.
Acestea sunt rezultatele investigatiilor, sper ca am scris bine intrucat nu locuiesc cu tatal meu( el locuieste la 50km de bucuresti) si am cerut prin telefon aceste rezultate( mi le-a dictat matusa mea)
Multumesc.
329 RaulDuke
329 RaulDuke [7763c]
06-07-2013, 10:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dupa toate aparentele are un cancer metastatic, care poate fi unul cu punct de plecare la nivel pulmonar. pentru asta ar fi fost necesar un consult pneumologic si o bronhoscopie care sa incerce sa biopsieze si tumora mica vazuta in plaman. totusi in momentul de fata nu mai este atat de important pe cat aplicarea unui tratament, iar ce se indica este chimioterapia pentru boala metastatica, care din pacate nu e vindecabila + tratametul simptomatic. daca radioterapeutul apreciaza ca exista risc de fractura, aceasta trebuie tratata ortopedic si apoi iradiata.
330 iulia_mirela
330 iulia_mirela [3c]
06-07-2013, 12:28

Membru din 05-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc pt raspuns.
Totusi nu este important sa descopere tumora primara?
Si totusi sa excludem total ipoteza ca ar fi de la acea alunita situata in zona pelvisului stang? Mentionez ca vom merge sapt viitoare la un dermatolog( desi oncologul nu ne-a sugerat asta, eu am insistat pt acest consult)
El se deplaseaza doar cu carje deci exista riscul unei fracturi, dar oncologul a spus ca montarea tijei se poate amana, importanta este chimioterapia.
Avand in vedere dimensiune tumorilor de la plamani, cat de grav considerati ca este ? Am mai citit cum ca se poate trai mult timp cu metastaze osoase, insa cu alte organe afectate nu...
Tratamentul este cel adecvat?- carboplatina, gengitabina, zometa? Ar trebui sa ia in pararel cv pt intarirea sist imunitar?
Singurele simptome sunt durerile osoase care s- au mai diminuat de cand face citostatice, in rest nu are alte simptome. Si doar resimte efectele adverse ale cistostaticelor.
Si as mai avea o intrebare: poate consuma carne de pui si peste? Am eliminat lactatele.
331 RaulDuke
331 RaulDuke [7763c]
06-07-2013, 13:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

poate consuma orice, inclusiv lactate si carne de orice fel. tratamentul chimioterapic mi se pare unul adecvat, la fel si Zometa. consultul dermatologic nu cred ca poate sa dauneze, insa cancerul lui metastatic nu pare sa aiba nicio legatura cu nicio alunita de pe nicaieri (notiunea de "celule scuamoase" sugereaza asta foarte clar). din pacate prognosticul lui nu este atat de lung, ca in cazul unui cancer de prostata cu metastaze osoase, de exemplu, dar cu chimioterapie si restul tratamentului adecvat poate castiga timp de viata si control al simptomelor. nu exista "ceva pentru intarirea sistemului imunitar", trebuie doar supravegheata hemograma si atentie daca face febra, cat timp face citostaticele.
332 af1961
332 af1961 [9c]
08-07-2013, 21:48

Membru din 09-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara,
NU am reusit sa mai intru pe forum in ultima vreme din lipsa de timp. Revin cu informatii noi despre mama. De aproape 3 saptamani este foarte slabita. Acum o luna si ceva s-a simtit la fel de slabita, fara echilibru, fara pofta de mancare, fara energie. A primit o saptamana doua pastile de Dexametazona si o saptamana doar o pastila, timp in care i-a revenit pofta de mancare, dar nu atinut decat cateva zile. A inceput din nou sa vomite, sa aiba greturi, fara energie, foarte slabita.
Pe 1 iulie am dus-o la oncologie pentru analize si ZOmeta. In cele 20 minute cat am mers cu masina a vomitat de doua ori iar pana a ajuns la spital nu a mai avut putere sa stea pe picioarele ei.La sfarsitul lunii iunie, dormit cu fereastra noaptea deschisa si a reusit sa raceasca. A inceput sa tuseasca urat. Cand am ajuns la oncologie, medicul a decis s-o interneze ca sa-i faca perfuzie. I-am cumparat B1, B6, vit. C, AIS si i-au facut perfuzie.
A doua zi era deja in forma. Pentru tuse i-a facut o radiografie pentru ca dnei doctor nu i-a placut ce a auzit la plamani.

RX CP: opacitate cu intensitate medie neomogena stelata intercleidohilar drept, pe un fond de interstitiu micronodular. Hil drept marit in suprafata cu aspect adenopatic. Cord marit pe stanga. Sinusuri libere.
In urma acestui rezultat a trecut-o de joi pe Augumentin, 2 comprimate /zi.
Vineri a externat-o, era bine insa sambata dimineata deja nu mai avea putere, stare de somnolenta, si gandeste incet. SIngura a recunoscut ca nu stie nici cum o chema. Nu-mi explic de ce este atat de slabita dupa ce facut patru zile perfuzii cu B1. B6. vit.C..Mai are doua zile de augumentin, in rest ia tratamentul normal de inima.
Credeti cumva ca este vreo problema la plamani?. Nu mai inteleg nimic. Credeti ca ar fi necesar sa mai facem alte investigatii la plamani? De asemenea, faptul ca gandeste mult pana spune ceva credeti ca ar trebui sa-i facem un CT la cap. Astept raspunsul dumneavoastra, nu stiu ce sa-i mai fac sa se simta bine.
MUltumesc anticipat! Sanatate tuturor!
333 RaulDuke
333 RaulDuke [7763c]
08-07-2013, 22:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

lucrurile nu arata bine si cu siguranta are ceva si in plamani, care nu e exclus sa fie progresia bolii. trebuie investigata! la fel si pentru cap, si nu ar fi rau sa incepeti cu un consult neurologic. oncologul ce v-a zis ? numai el poate lua aceste decizii...
334 Phloryn
334 Phloryn [1c]
09-07-2013, 05:11

Membru din 09-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua domnule doctor,

Ma numesc Florin si sunt foarte nelinistit de evolutia starii mamei mele.
Mai jos este un istoric al situatiei :
Buletin analiza Victor Babes 05.07.2011
Hispotatologic: Limfoganglion cu metastaza de carcinom nediferentiat.
Imunohistochimic: Ck34beta E 12 pozitiv zonal ; EMA pozitiv zonal;MNF 116 pozitiv difuz, Ck7 slab pozitiv in rare celule tumorale, TTF1 negativ;CEA negative;P53 pozitiv ~ 60-65%;vim pozotiv in stroma;Ki 67 pozitiv ~ 40-45%
Concluzii:
1.Testele imunohistochimice nu pot stabili cu certutudine originea tumorii.
2. Se recomanda investigarea tractului aero-digestiv superior
N.L:
Testele imunohistochimice se vor interpreta in context anatomo-clinic.

Au fost administrate 6 serii de Taxol si Carbo.(prima pe 02.08.2011 iar ultima pe 24.11.2011)
Au fost facute 15 sedinte de radioterapie la Elias.(prima pe 05.09.2011 iar ultima pe 05.10.2011)
Am facut 6 CT-uri (27.05.2011, 09.12.2011, 18.04.2012, 07.09.2012, 01.03.2013, 10.06.2013)
Incepand cu luna mai a anului 2013 au inceput sa avem dureri ale oaselor.
Am facut in luna iunie CT si examinare scintigrafica osoasa corp intreg.

Scintigrafie 03.06.2013:

Evaluare pentru adenopatii laterocervicale drepte radiotratate
Examinare scintigrafica osoasa corp intreg.

Multiple arii hipercaptante, sugestive pentru leziuni secundare, localizate la nivelul:
sternului, oaselor humerale in 1/2 superioara, coloanei vertebrale in segmentul lombar
(L1-L4)grilajului costal (C VI posterior drept, CVII lateral stang) si osele bazinului
(spranceana superioara) acetabulara dreapta, versante iliace inferioare ale articulatiilor
sacro-iliace, predominant dreapta) si posibil femului bilateral(masiv trohanterian)
RD:99mTc-HDP;
Activ.adm.:703MBq D.ef. 4 mSv

Concluzii

Determinari secundare osoase multisegmentare.


CT 12.06.2013

Examinarea CT a regiunii cervicale evidentiaza:
-rino-, oro- si hipofaringe de aspect CT in limite normale;
-glande parotide si sunmandibulare cu forma, dimensiuni si pozitie pastate, structuranormala CT;
-adeonopatii retromandibulare drepte cu diametrul maxim de 2, 4/1, 7 cm, precum si in grupurile jugulare
superioare, mijlocii si inferioare drepte cu diametrul maxim de 1, 5/1 cm;
-adenopatii retromandibulare stangi maxim 0, 8 cm, jugulare superioare si mijlocii stangi cu diametrul
maxim de 0, 8 cm;
-lobi tiroidieni fara particularitati notabile CT
Concluzie:
Adenopatii supracentimetrice latero-cervicale drepte

Examinarea CT toraco-abdominala-pelvina evidentiaza:

-artefacte de respiratie;
-benzi de fibroza pulmonara si aderente plero-diafragmatice drepte;
-fara micronoduli pulmonari cu caracter decelabili CT la momentul examinarii;
-minim revarsat lichidian intrapleural bilateral;
-ficat cu dimensiuni moderat marite global, cu structura neomogena prin prezenta catorva leziuni spontan hipodense, hipocaptante, situate una la mivelul segmentului II cu dimensiuni de 1, 9/1, 5 cm, una la nivelul segmentului VII cu diametrul de 1, 7 cm, si mai multe la nivelul VI, cea mai mare de 4/3, 6 cm;
-adenopatii intra- si retroperitonale situate in hilul hepatic de 1, 5 cm, in mica curbura gastrica 1, 5 cm,
pericefalice pancreatice-maxim 2, 7/1, 7 cm, parcave 3, 4/1, 7 cm, interaorto-cave 1, 1 cm, iliace comune bilateral si iliace interne, cu diametrul maxim de 1 cm;
- colecist fara imagini de calculi hiperdensi;
-splina, pancreas de aspect CT in limite normale;
-glande suprarenale, ambii rinichi de aspect CT in limite normale;
-uter in latero-flexie stanga, cu col uterin moderat dilatat, cu structura difuz neomogena, precum si o minima colectie lichidiana in fundul de sac Douglas cu diametrul axial maxim de 1, 2 cm.
-ovas stang de aspect CT in limite normale, cel de partea dreapta nu se vizualizeaza;
-vezica urinara cu pereti supli, continut omogen;
-examinarea in fereastra osoasa evidentiaza leziuni osteolitice la nivelul corpurilor vertebrale toracale.lombare, sternului, aripilor iliace.
Concluzie:
Determinari secundare hepatice hipodense, hipocaptante.
Adenopatii intra- si retroperitoneale infra- si supracentimetrice.
Col uterin cu dimensiuni moderat marite-necesita consult gynecologic.
Minima pleurezie bilaterala si ascita.
Determinari secundare osoase.
Examinarea CT a bratului stang evidentiaza
-leziune osteolitica situata la nivelul coticalei laterale a 1/2 diafizei humerale stangi, detrminand aspectul balonizat al acesteia, masurand axial 1, 1/0, 5 cm, respectiv 6 cm cranio-caudal;
-leziunea descrisa determina ingustarea si intreruperea focala a corticalei osoase, cu reactie periostala asociata, apparent fara invazia de parti moi.
Concluzie:
Leziune osteolitica secundara medio-diafizara corticala humerala stanga.


Pe data de 17.06.2013 am reinceput I serie de chimoterapie cu Oxali, Zometa si Xeloda.

Biochimie 17.06.2013
LDH 2578 (81-234)
Imunologie 17.06.2013
AFP 9.8
CA 19-9 42.5
CEA 2.6

In ultima perioada am inceput sa avem o alimentatie vegetariana.
Consumam sucuri de telina, morcovi, sfecla rosie, pudra de orz verde si am luat mai multe produse naturiste (semintele de Chia, astragalus, acidul lipoic, curcumin, silimarina, gheara matei).

Avand in vedere ca punctul de plecare este neprecizat, ar mai fi alte investigatii ce am putea sa le facem?

Dumneavoastra ce parere aveti de planul de tratament (administrarea cu Oxali / xeloda )?

Multumesc.

Multa sanatate, Doamne-ajuta !
335 RaulDuke
335 RaulDuke [7763c]
11-07-2013, 00:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in momentul de fata este foarte greu de spus ce anume va mai aduce un beneficiu, fiind un cancer metastatic, cu punct de plecare neprecizat, care se afla deja la a doua linie de tratahemt citostatic. poate ca la inceput, erau mai multe de facut, in speta si conform indicatiilor si de pe buletinul IHC, respectiv o bronhoscopie, o endoscopie digestiva atat superioara cat si inferioara, foarte posibil chiar un examen PET/CT si o biopsie tintita in cazul in care se gasea un focar supsect ca fiind canceros. de asemenea nu ai spus unde a fost ganglionul scos initial: daca de exemplu a fost la gat, cu siguranta ca un examen ORL complet, cu endoscopie orl ar fi fost foarte util.

momentan schema cu xeloda si oxaliplatin sugereaza ca oncologul momentan crede intr-o posibila sursa digestiva a cancerului (de exemplu colorectal sau, mai probabil, gastric).
336 MaraTom
336 MaraTom [84c]
14-09-2013, 15:16

Membru din 24-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 84

Buna ziua!
Revin aici cu o nelamurire care ma tot framanta si care sper sa o pot clarifica.
As vrea sa stiu, domnule doctor RaulDuke, care sunt investigatiile minimale, dar utile pe care trebuie sa le faca un om pentru a elimina orice suspiciune legata de aceasta boala.
Mama a murit la 58 de ani de cancer cu punct de plecare neprecizat; trei din cei patru bunici au murit tot de cancer inainte de 65 de ani si doua verisoare de-ale mamei au murit la 32 respectiv 33 de ani tot din cauza acestei boli. Avand aceste antecedente deloc imbucuratoare, imi doresc sa ma verific, chiar daca am doar 26 de ani si nicio suspiciune in aceasta directie.
Inafara de Papanicolau facut anual, ecografii si alte controale de acest fel, ar trebui sa mai fac si altceva? De exemplu, eu pot merge la medicul oncolog cu trimitere de la medicul de familie si sa rog sa imi indice analize specifice (markeri tumorali sau altceva?)
Va multumesc pentru orice fel de raspuns!
337 RaulDuke
337 RaulDuke [7763c]
15-09-2013, 11:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu. din pacate nu exista metode din acestea numite "de screening", adica de diagnostic foarte precoce al acestei boli, decat pentru 3 asemenea cancere, respectiv cancerul de san (prin mamografie, dar dupa varsta de 50 de ani, sau 40 in anumite conditii), cancerul de col uterin (prin testul babes-papanicolau) si cancerul de colon/rect (prin "testul sangerarilor oculte in scaun" sau colonoscopie odata cu varsta de 50 de ani). inafara de aceste lucruri, markerii tumorali facuti atunci cand nu ai simptome de niciun fel, nu au nicio valoare dovedita, singurul lucru pe care poti sa il faci este sa ai o relatie buna cu un medic de familie in care sa ai incredere si cu care sa poti discuta liber despre orice, dar care, mai important decat toate, sa te consulte cand vii la cabinet anual, sau cu vreo problema, nu doar sa scrie hartii. de asemenea, fara o suspiciune importanta cel putin, nu are rost sa iei un bilet la oncologie.

ce tip de cancere au avut verisoarele acelea tinere ale mamei ?
338 stevens
338 stevens [301c]
15-09-2013, 21:48

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Prevenirea cancerului este infinit mai importanta decat depistarea sa care de cele mai multe ori se face tardiv !
339 MaraTom
339 MaraTom [84c]
16-09-2013, 14:41

Membru din 24-04-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 84

Va multumesc de raspuns!
Una dintre ele a avut cancer de col uterin descoperit la 29 de ani si cu care a luptat pana la 32. Cealalta, din cele spuse de mama mea, a avut asa-numitul "cancer jos", insa nu stiu daca asta se traduce prin cancer de col sau de ovare sau de endometru etc.
Si in cazul unui cancer de san de tip hormonal care, din cate stiu, nu se manifesta prin aparitia de noduli sau alte semnale, nu exista niciun examen profilactic? Intreb pentru ca acesta a fost tipul de cancer de care a fost banuita mama, desi niciodata confirmat, iar duminica am participat la inmormantarea unei colege de serviciu de 41 de ani cu cancer de san de tip hormonal pe care l-a descoperit la 38. Deci sunt tipuri de cancere care apar foarte devreme fara nicio umbra de semnal.
340 stevens
340 stevens [301c]
16-09-2013, 20:50

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Exact legat de profilaxia acestui tip de cancer de san hormonodependent, Parintele Arsenie Boca fiind un stravazator dar si fost student la medicina a spus : " Cine nu hraneste la san un copil, hraneste la san un cancer." In plus as adauga eu, anticonceptionalele folosite pe scara larga in zilele noastre cred ca nu sunt straine de incidenta mare a acestui tip de cancer !
Răspunde la topic
420 comentarii 1 2 3 4 ..... 1415161718 19 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp