melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 45464748495051 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
941 mari-cluj
941 mari-cluj [21c]
27-03-2014, 11:00

Membru din 20-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Multumesc pt. raspunsuri. Asa este, stiu ca interferonul ajuta si nu prea (conform studiilor), la noi a fost totul rapid, diagnosticul, operatia, acum dosarul pt interferon, de aceea eu tot ma intreb ce sa facem. Oncologul(conf. Ciuleanu )a spus asa: scoala franceza nu ar recomanda interferon, scoala germana da, a lasat cumva la latitudinea noastra sa alegem, tata a zis ca ar face ce se poate la ora actuala si atunci a decis sa ia interferonul. O sa vedem si cum il suporta. O sa mai facem si altceva, m-a sfatuit ft bine d-na Natalia sa trimitem in strainatate lama pt o confirmare a diagnosticului si dupa aceea eventual un consult la Viena.
Pana una-alta vreau sa stiti pt. cei interesati ca exista si interferon homeopat, se produce in Italia, firma Guna si noi il vom lua oricum, medicul homeopat a spus ca ajuta chiar daca se administreaza interferon doza alpoata, ajuta inclusiv la diminuarea efectelor adverse.
Marton, eu ma gandisem sa fac tot ce pot acum, nu sa astept sa apara recidive/metastaze si sa vad atunci ce si cum. Si da, optimismul, canalizarea energiei pe vindecare, pe schimbar, ai dreptate, e o abordare foarte potrivita!
Eu cred ca orice boala e un semnal de alarma ca trebuie schimbat ceva, incepand cu alimentatia, continuand cu modul de gandire, de a reactiona (de ex sa fii mai bun, sa ierti mai mult, etc) si chiar sa devii mai credincios, mai spiritual. Cred ca fiecare gaseste ceva in viata lui care poate fi imbunatatit si apoi lucrurile se pot schimba!
Lorena, imi pare rau de perioada grea prin care ati trecut si treceti! Sincer, m-a impresionat tare pierderea sarcinii dar sa stii ca sunteti tineri si ma bucur ca sunteti optimisti! Sa va ajute si pe voi Dumnezeu sa realizati tot ce doriti!
Mai am o intrebare pt Lorena, de ce iti era teama sa nu faca bronsita? Imi spunea ieri d-na Natalia ca dansei i-au spus sa aiba mare grija la pneumonie!
942 lorena83
942 lorena83 [120c]
27-03-2014, 11:55

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

mie imi era frica de o bronsita pentru ca sotul meu a avut mai multe episoade de bronsita si raceli netratate la plamani de cand a fost mic, care i-au lasat niste cicatrici pe plamani(in urma mai multor studii s-au dovedit a fi "cicatrici")...la inceput ne era frica sa nu fie noduli metastazici
943 onyx20
943 onyx20 [67c]
27-03-2014, 17:23

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Metastazele prefera creierul si plamanii iar eu am facut imediat dupa operatie bronhoscopie. Nu au vazut nimic dar am urmarit si aspectul asta. Poate de asta i-au spus sa aiba grija la pneumonie.
944 lorena83
944 lorena83 [120c]
29-03-2014, 23:45

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

Buna seara la toata lumea.Anca ai facut TAC-ul?ai rezultatul?
945 Annca89
945 Annca89 [21c]
01-04-2014, 12:47

Membru din 19-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Buna tututor...da am facut si Tc.ul si Pet.ul cu si fara mdc(de toate), rezultatul unul foarte bun :) nu s.au depistat metastaze sau alti limfonozi afectati.Cu toate acestea doctorii de aici mi.au recomandat (preventiv) sa fac o alta operatie pentru scoaterea tuturor limfonozilor de la subratul drept, deoarece riscul de recidiva este de 50%.mi.au explicat ca la examenele tc, pet, etc, se verifica grupul de celule, dar la biopsie se vede fiecare celula in parte si exista posibilitatea ca una sa fie afectata.
Astept sa ma sune pentru next surgery.


Multa sanatate si sa auzim numai de bine!!
946 mari-cluj
946 mari-cluj [21c]
01-04-2014, 13:13

Membru din 20-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Anca, e o veste foarte buna! Ma bucur ca esti in regula si iti dorim sa treci cu bine peste operatie!
947 MARTON
947 MARTON [617c]
01-04-2014, 19:20

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FELICITARI ANCA pt victorie si tineo tot asa si in continuare.
SA AUZIM NUMAI DE BINE INSANATOSIRE GRABNICA DUPA OPERATIE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
948 lorena83
948 lorena83 [120c]
03-04-2014, 13:20

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna Anca, TAC-ul arata daca vreun organ e afectat iar PET-ul este la nivel celular, arata daca vreo celula din corp e modificata...limfonozii nu se vad nici la Tac, nici la PET...adica si sotul meu inaintea limfonodului santinela a facut TAC, dar pt a fi siguri ca nu s-a extins boala la vreun organ, atunci fiind inutila scoaterea limfonodului santinela.evidarea ganglionara trebuie facuta atunci cand limfonodul santinela e cu metastaza si TAC-UL e negativ...ce tip de metastaza s-a gasit in limfonodul santinela?micro sau macro, de cati mm?cum era invazia?sotul meu a fost acelasi caz ca si tine, limfonodul santinela pozitiv, macrometastaza de 3 mm, fara invazie extracapsulara, iar la evidarea ganglionara, 46 de limfonozi negativi...suntem la 1 an si jumatate de la descoperirea melanomului si 1 an de cand a facut evidarea ganglionara...el face doar follow-up.la 6 luni TAC, iar la urmatoarele 6 luni PET!SI CONTROLUL DErmatologic, bineinteles, pentru mapa alunitelor...multa sanatate in continuare tuturor si Doamne ajuta!
949 Annca89
949 Annca89 [21c]
03-04-2014, 17:05

Membru din 19-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Buna, rezultatul mi l.a confirmat doctorita cand am fost sa.mi scoata firele, dar nu stiu ce tip de metastaza s.a gasit...mi.a zis doar k e pozitiv, probabil cunoscandu.ma cat sunt de fricoasa si cum ma panichez din orice nu mi l.a mai dat.Nici eu nu le.am cerut pt ca dupa stau toata ziua si ma preocup numai de lucrul asta, sincer cu cat stau si citesc mai mult despre cazuri cu melanom cu atat sunt mai stresata...asa mai bine stau linistita macar un pic, merg acusi la operatie (sper s nu fie inainte de Paste :D) si dupa, in urma rezultatului de la biopsie voi vedea ce si cum...

O seara buna tuturor si Doamne ajuta!!
950 lorena83
950 lorena83 [120c]
03-04-2014, 21:11

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

nu trebuie sa te iei dupa ce citesti pe net, fiecare caz e aparte, trebuie sa ai un psihic tare si un foarte bun chirurg...in rest, nu e totul asa negru cum pare...si eu la inceput cand m-am inscris pe acest forum am primit un mesaj in privat de la o doamna asistenta din Bucuresti, parca, care imi spunea ca sotul ei a trait 2 ani doar datorita citostaticelor, dar nu m-am speriat, stiam ca fiecare caz e aparte si conteaza foarte mult de toata procedura facuta...asa ca, nu te lua dupa nimeni, elimina daca poti salamurile, crenvustii, si dulciurile...si hidrateaza-te bine.iar pentru toti cei care se contraziceau ca nu exista o legatura intre alimentatie si prevenirea tumorii, cand am fost marti in Milano cu sotul meu pentru control, este pus acum mare pe perete un tablou cu alimentele care trebuiesc evitate sau limitate pentru prevenirea tumorilor!si este vorba despre un INSTITUT DE CERCETARE A CANCERULUI, unde mergem noi, asa ca deschide-ti o data urechile si ochii bine!
951 mari-cluj
951 mari-cluj [21c]
04-04-2014, 11:34

Membru din 20-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Lorena, mergeti la Institutul de Tumori din Milano? Am citit pe net ca este foarte renumit. Vreau sa te intreb ceva, ati avut vreo recomandare de administrare de vit D? Pentru melanom, ma refer. Am inteles ca unii medici recomanda asta.
Am mai citit pe site-ul Institutului American de Cercetare a Cancerului ca se indica vaccinul BCG pentru cresterea imunitatii in general. Stie cineva ceva legat de asta?
952 lorena83
952 lorena83 [120c]
05-04-2014, 00:39

Membru din 21-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 120

buna seara doamna Mari...da, noi mergem la Institutul National de Tumori din Milano si sunt foarte multumita de chirurgul-oncolog al sotului meu...noi stam la 200 de km de Milano, insa, cum am aflat ca sotul meu are melanom(doctorul de aici, de unde stam noi, spunandu-ne ca ar fi mai bine sa ne intoarcem in Romania, dat fiind faptul ca, dupa cum vede el rezultatul, ii da sotului meu 6 luni de viata).am si plecat in Milano la acest Institut...in fine, este o alta poveste.despre acest vaccin va pot spune ca si aici a fost folosit pentru recidivele cutanee care nu au putut fi operate, prin injectii intratumorale, insa in timp a fost abandonat acest experiment, deoarece a aparut electrochemioterapia, adica, in cazul unei recidive, localizate, doar intr-o parte a corpului(ori abdomen, ori picioare)se face aceasta "chemio", introducand niste "furtunase" in arterele interesate, adica o chemio localizata...acest vaccin BCG nu creste imunitatea, ceea ce face el este sa "demascheze" celulele tumorale, iar astfel, sistemul imunitar le poate recunoaste si poate lupta cu ele ca si cu orice alta infectie.pentru ca se stie ca celulele tumorale stagneaza pentru un timp(in unele cazuri), iar apoi ceva le declanseaza...
953 Geaninaalexia
953 Geaninaalexia [21c]
05-04-2014, 17:42

Membru din 06-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Buna..mari-cluj si eu merg la medic tot la Milano la Institutul European Oncologic(IEO) eu sunt in stadiul 2b daca nu ma insel acelasi cu al tatalui tau..Eu la milano am vb cu medicul meu sa particip la studiu si pentru stadiul meu este doar interferon (pe care nu il pot face deoarece am probleme cu tiroida) si care medicul mi-a spus k ma ajuta 3% deci prea putin cred k nici nu se merita sa se faca si ar mai fi vitamina D care cred ei k ajuta dar nu este nimik concret pratic iti da o fiola de vitamina D la 50 de zile sau ramai si faci doar follow-up.Si cam asta e pentru stadiu 1 si 2 alte terapii nu sunt..
954 Geaninaalexia
954 Geaninaalexia [21c]
05-04-2014, 17:47

Membru din 06-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Eu am tot citit pe net despre veninul de scorpion..care se gaseste in cuba voi stiti ceva despre asta?Peste o saptamana o sa merg la doctorul meu si o sa intreb..sa vedem ce spune despre asta
955 mari-cluj
955 mari-cluj [21c]
05-04-2014, 22:04

Membru din 20-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Multumesc de răspunsuri.Va rog sa-mi spuneti simplu Mari(ana), fără alte formalisme. Bun, deci altceva nu mai avem acum de făcut (stadiul 2C). Tata a început vineri interferonul. Vom vedea cum îl suporta. Vom lua si interferon homeopat, de care scriam mai sus (firma Guna). Plus regim cat mai sănătos.
Da, mă bucur ca tata are stadiul 2 si nu mai mult. Totusi, ciudat cum medicina zice: stăm si asteptam, sa vedem urmează 3 si 4? Daca da, atunci tratam. Nu acuz pe nimeni, , doar mă întreb, chiar e ok asa? Chiar asa de greu e de tratat cancerul? Chiar stăm si doar asteptam ?
Sănătate tuturor si cu Dumnezeu înainte!
956 Geaninaalexia
956 Geaninaalexia [21c]
06-04-2014, 01:53

Membru din 06-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Da Mari este ciudat sa stai asa sa astepti sa vezi ce se intampla din pacate nu este alta solutie..si eu de aia am fost de accord sa particip la studiu ca ma gandesc eu ca mai bine sa iau un tratament ceva decat sa stau cu mainile in san si poate boala isi face de cap intre timp..
957 stevens
957 stevens [301c]
06-04-2014, 18:34

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Cam asa procedeaza aceasta pseudo-specialitate, daca mergeti din timp fac un tratament oarecare si apoi "tin sub observatie" cazul luni sau ani intregi, iar cand apar meta-stazele spun : " A, pai acum veniti ? "

Tratamente exista, insa problema este ca pacientii si apartinatorii nu sunt in stare sa le inteleaga si sa le accepte ! Si bineinteles sa le suporte costurile, pt ca acestea nu sunt suportate de asigurari ! In schimb suferinta si moartea sunt total gratuite !
958 MARTON
958 MARTON [617c]
06-04-2014, 20:03

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

Fetelor intelegeti un lucru foarte important: CANCERUL ESTE UNICAT LA FEL CA OAMENII, si de multe ori sa nu faci nimic este mai bine decat sa faci tratament, pt ca acetse tratamente de vindecare ale cancerului distrug celule sanatoase, sistemul imunitar, functionarea normala a organismului si uite cum AJUNGI CA IN LOC SA TRATEZI O BOALA VEI TRATA 5.
Daca ati citit postarile mele o sa observati acest aspect: intre prima si a doua tumora este o diferenta de 4ani jumate de viata normala, dupa a 6-a tumora odata cu chinio nu MAI ESTE O VIATA ATAT DE NORMALA trebuie sa iau o gramada de medicamente, sa am grija la tensiune, sa am grija la arsuri, sa am grija atunci cand sangerez, sa suport durerile uscarii pielii, sa accept umflarea fetei, sa accept albirea parului, sa accept anumite zile cand sunt constipat sau cand am diaree 2-3 zile consecutiv, sa am grija ca se apropie ora de medicament, sa am grija sa nu mai mananc dupa anumite ore, sa am grija ce mananc sa nu interactioneze, sa accept durerile din zonele intime, durerile de burta, de plamani, de genunchi, EU LE ACCEPT SI CATEODATA NICI NU LE BAG IN SEAMA EU VAD REZULTATUL dar nu toti pacientii sunt ca mine altii simt mai puternic durerea.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
959 stevens
959 stevens [301c]
06-04-2014, 21:26

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Marton astea sunt `binefacerile` chimioterapiei ! Te-ai bucurat ca ti-au scazut 5 mm tumorile insa te bucuri degeaba fiindca a scazut fix partea buna, adica reactia imuna din acele tumori iar tu te lupti acum cu imunitatea scazuta impotriva substantelor pe care le-ai luat 3 luni sau cat ai luat ! Sper ca nu mai iei citostatice sa te poti reface putin altfel nu te vad prea bine !
960 mari-cluj
960 mari-cluj [21c]
07-04-2014, 10:39

Membru din 20-02-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 21

Stevens, da-mi un link(daca ai mai scris) sau fa te rog o sinteza la ce tratament recomanzi tu. Daca se poate concret pt. melanom. Multumesc!
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 45464748495051 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp