este cancer de colon la ce va scriu mai jos?

Secțiunea: Cancerul de colon
199 comentarii 12 3 4 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
1 cercelinio
1 cercelinio [1c]
18-04-2013, 08:50

Membru din 18-04-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 1

piesa trimisa: fragmente tumora canal anal

descriere macroscopica: 8 fragmente tisulare de 0.5-1 cm culoare cenusie,unele cu zone hemoragice,consistenta scazuta.

descriere microscopica:s-au examintat 8 fragmente tisulare de 0,5-1 cm, recoltate in acelasi recipient si incluse intr-un singur bloc de tesut ano-rectal cu aspect de adenocarcinom papilar moderat diferentiat cu invazie la nivelul epiteliului scuamos stratificat.
acesta este rezultatul de la analizele pe care i le-au facut bunicului meu.as dori sa stiu parerea dumneavoastra.este cancer de colon??este un incepute de cancer?sau nu este nimik grav?.va multumesc
2 Dr. Ana-Maria Slanina

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Din pacate, rezultatul indica si zone de tesut canceros, dar cu o invazie aparent redusa a mucoasei intestinale. Necesita rezectie chirurgicala.
3 cercelinio
3 cercelinio [1c]

Membru din 18-04-2013

Subiecte: 2

Comentarii: 1

si in cazul acesta nu se poate face nimik in afara de operatie?bunicul meu a aflat de planta marul lupui si acum face bai de sezut cu ea.cine ne-a recomandato o si cultiva si a vindecat multi pacienti de aceasta forma de cancer i-a scapat pe multi de operatie.dumneavoastra ce parere aveti?daca nu v-a face operatie ce se poate intampla?cat timp poate trai fara sa fac operatie.??va rog sa imi raspundeti ink o data dc se poate si sunteti amabila.va multumesc.
4 Dr. Ana-Maria Slanina

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Sfatul meu este sa recurgeti la tratamentul chirurgical, chiar daca operatia e dificila si presupune posibil "anus contra naturii", adica purtarea unei pungi de colostomie.
Cancerul de colon, odata operat, are un prognostic bun, mai ales in stadiul incipient, peste 80% din cazuri traiesc mai mult de 5 ani de la operatie.
Fara tratament...ajunge la ocluzie intestinala, si va necesita oricum operatie pentru deblocarea colonului, dar va fi prea tarziu pentru vindecare.
Nu stiu nimic despre aceasta planta, cel mult poate face baile de sezut pana la operatie (care ar fi bine de facut cat de rapid).
5 brad
5 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

SINT MEDIC SI VA RECOMAND ACELASI LUCRU:FACETI OPERATIA.PLANTA ACEASTA E TOXICA ,ACTIONEAZA CA UN CITOSTATIC DAR AR FI MAI EFICIENT SA SCOATETI TUMORA SI APOI SA FACA TRAT PALIATIV CU MARUL LUPULUI.
6 ve_ro
6 ve_ro [33c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Am citit recent o carte scrisa de ing.Fanica- Voinea Ene privind cazuri de cancer tratate de autor printre care si cancer de colon;este vorba de cartea TERAPIE NATURISTA.CAZUISTICA , d-l Voinea conducand FUNDATIA"TERAPIA NATURISTA"din Valenii de Munte jud.Prahova.Gasiti detalii pe internet cautand F.E.Voinea.Am mai scris ceva aici si despre TAHITIAN NONI JUICE si cred ca tratamentul naturist,efectuat in paralel cu cel alopat sub supravegherea unor persoane pricepute,nu poate decat sa ajute,ceea ce voi face si eu(diagnosticata cu tumoare pulmonara).

-------------
7 brad
7 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Faceti si trat naturist dar dupa interventia chirurgicala!Una e sa scoti tumora si apoi sa incerci sa omori eventualele celule restante si alta e sa incerci sa omori milioane(sau mai mult )de celule canceroase.Nu credeti???
8 ve_ro
8 ve_ro [33c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 33

greu de spus in cazul acesta!doar batranul va decide daca poate trai cu anus contra naturii,deci daca isi asuma operatia, sau mizeaza pe tratamentul naturist
9 brad
9 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Oricum ar fi,e important sa incercati sa-i mentineti un tonus optimist.Si sa-l hraniti cit mai natural posibil.Succes!
10 camitu
10 camitu [2c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 2

as vrea sa ma ajutati,sa ma informati.mama mea a fost operata acum 3 luni de tumoare recto-sigmoidiana.dupa operatie i s-a administra tratament cu chimioteraoie si radioterapie.cum avanseaza boala?va multumesc
11 brad
11 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Daca s-a reusit sterilizarea zonei prin toate cele 3 proceduri(chirurgie,chimioterapie si radioterapie)atunci are sanse mari sa traiasca mult timp.Dar e esential si stadiul in care era tumora in momentul operatiei,si starea generala a ei,si alimentatia,si credinta si multe altele.Am gasit pe net si am tot auzit de clisme si bai de sezut cu marul lupului.Nu cred ca are ce sa-i faca rau asa ca de ce n-ati incerca(caci medicals-a facut tot)!Cautati in google la cancer de rect sau la marul lupului.Are anus contra naturii?Scrieti-mi!
12 Alinusi2007
12 Alinusi2007 [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

as vrea sa va intreb si eu care sunt sansele de vindecare impotrivare cancerului de colon .Bunicul meu sa operat luni si akum dupa operatie sa trezit bine din anestezie A avut la inceput niste arsuri si aseara a zis ka a facut putin temperatura si ia crescut tensiune
13 Alinusi2007
13 Alinusi2007 [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

este normal sa vomite dupa operatie?? au trecut 4 zile decand sa operat si azi a vomitat are ceva?:
14 brad
14 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Nu e prea bine ca a varsat.Dar scaun a avut?Si ce fel de operatie a facut,are anus contra naturii(adica intestinul a fost scos la nivelul abdomenului)?
Daca nu a avut scun ar trebui ca macar sa aibe vinturi.Scrieti-mi!!
15 Alinusi2007
15 Alinusi2007 [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Azi a facut scaun .Aseara i-a fost facut clisma.Nu are anus contra naturi .Operatia a decurs bine nu are alte organe afectate ( a fost facuta radiografie si a zis doctorul ca nu are alte organe afectate) Dar eu nu stiu care sunt efectele dupa operatie adica daca e normal sa vomita sa il doara putin stomacul Va rog sa imi ziceti si cum ar trebuie sa se comporte dupa operatie adica daca e normal sa aiba unele dureri
16 brad
16 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

E logic c-o sa mai aibe dureri!!!Doar te tai la un deget si te doare dar sa fii taiat pe interior,cu rezectii si suturi!Totusi as vrea sa stiu unde era situat cancerul,in ce portiune a colonului si ce s-a scos.Era cancer de colon ascendent(sau drept)?Si nu cred ca a facut radiografie ci-mi place sa cred ca a facut tomografie.Nu?
17 Alinusi2007
17 Alinusi2007 [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Portiunea extrasa a fost in partea dreapta si sa extras circa 30 de cm .Inainte de operatie au fost facut analezi si radiografie si au zis ca a iesit bine si nu are alte organe afectate .Dar nu a suportat endoscopie au hotarata sa ii faca tomografie dupa aceea a venit doctorul ia mai pus mana in locul in care il durea si a zis ca il opereaza si nu a mai fost facuto tomografie .Analizele la tumoara inca nu au venit dar doctorul a zis ca este cancer a zis ca a gasit
18 brad
18 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Unde a fost facuta operatia?Nu ar fi fost rau sa fi facut tomografie ca sa vada ce se intimpla in organele vecine.Asa era normal sa faca!Srer sa-i mearga bine si sa se vindece repede .Dar neaparat sa mergeti si la oncolog si sa faceti ce mai trebuie facut(ce zice el,citostatice si eventual radioterapie).Oricit de bine ar fi operat,TREBUIE sa faca si trat oncologic!!!!
19 emilia_07
19 emilia_07 [16c]

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 16

ce inseamna rezultatul analizelor pe care mama le-a facut? paote cineva sa-mi raspunda, va rog frumos?
4 fragmente tisulare de 2mm, cenusii, consistenta crescuta
descriere microscopica: s-au examinat 4 fragmente tisulare(recoltate in acelasi recipient si incluse intr-un singur bloc) de tesut tumoral: adenocarcinom papilar moderat diferentiat, asociat unui polip adenovilos
Mai are sanse, daca face operatie, sau e cancer malign?
20 Dr. Ana-Maria Slanina

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

La nivelul polipului excizat sunt, din pacate, fragmente cu aspect malign, insa operatia trebuie facuta neaparat, in cancerul de colon rezultatele dupa operatie, in timp sunt foarte bune, chiar si la persoanele cu tumori mari, supravietuirea dupa operatie este indelungata, asa ca in functie de sfatul oncologului si al chirurgului operati-o rapid si nu intrati in panica - evolutia, mai ales la persoanele in varsta este lenta.
Răspunde la topic
199 comentarii 12 3 4 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp