este cancer de colon la ce va scriu mai jos?

Secțiunea: Cancerul de colon
199 comentarii 1 23 4 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
21 emilia_07
21 emilia_07 [16c]

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Mama are 60 de ani, a fost tratata de hemoroizi pana acum si in final a fost trimisa sa faca colonoscopie, asa i-au descoperit tumora,care e f mare. Dr chirurg a trimis-o sa faca chmioterapie si cobaltoterapie pentru a-i micsora tumora si pentru a evita un anus contra naturii, la momentul respectiv, nu aveam rezultatul biopsiei. Acum dr oncolog spune ca trebuie sa faca 5 saptamani radioterapia (au trecut deja 2 de cand face), dar i-a spus sa faca 5 saptamani, dupa care sa mai stea o luna sa vada daca tumora da inapoi, caci citostaticele nu-si fac efectul imediat; insa medicul chirurg vine din concediu abia pe 5 august, sper sa cada la o intelegere amandoi. Cum putem afla daca au fost afectate si celelalte organe, inainte de operatie? Am inteles ca, daca au fost afectate si alte organe, nu mai e nevoie de operatie. E adevarat? Am uitat sa precizez ca tumora este la rect. Oare poate supravietui si cu un cancer malign , chiar daca se opereaza? in general, din ce am citit, li se mai dau cateva luni de viata,celor cu cancer malign. Va multumesc din suflet ca mi-ati raspuns!
22 Dr. Ana-Maria Slanina

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Cel mai frecvent metastazele apar in ficat si se pot evidentia prin ecografie. Insa chiar daca sunt prezente metastazele poate fi utila operatia, intrucat metastazele pot raspunde la chimioterapie sau pot evolua lent, pe cand tumora neoperata poate duce la ocluzie cu deces rapid. Daca tumora este localizata la rect, prognosticul este mai bun decat la colon, dar depinde si de starea generala. In absenta metastazelor, in functie de marimea tumorii, 30% pana la 70% dintre pacienti supravietuiesc mai mult de 5 ani dupa operatie. Multa sanatate!
23 emilia_07
23 emilia_07 [16c]

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 16

ecografia la ficat se face inainte sau dupa operatie? pot cere medicului chirurg sa o faca inainte ? din pacate tumora e f mare, sper sa fie bine intr-un final, insa , am inteles ca neaparat trebuie operata, restul depinde de ce se intampla la operatie, de ce descopera medicul cand ii face operatia. Va multumesc mult de tot pt raspuns si sa va dea Dumnezeu sanatate, ca m-ati luminat!
24 emilia_07
24 emilia_07 [16c]

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Mama a fsot operata, medicul ne-a spus ca tumora avea 3-4 cm, nu i s-a facut anus contra naturii, nu i-au fost afectate alte organe, a stat vreo 12 zile in spital, a fost externata, insa, cu o zi inainte de externare a luat ulei de ricin la recomandarea medicului si a luat cam mult si avut diaree toata ziua. A doua zi, ajunsa acasa, a inceput sa sangereze, f putin intr-adevar, insa de 3 zile se duce la toaleta si pe langa scaun are si o mica sangerare., insa f des, chiar si nopatea. Medicul care a operat-o ne-a spus ca a reusit sa extirpe tot si medicul rezident ne-a spus ca e posibil se se curete colonul, insa , imi fac griji, de 3 zile se tot curata colonul? ce poate insemna asta? va rog frumos sa ma lamuriti. Va multumesc mult!
25 Dr. Ana-Maria Slanina

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Imi pare rau ca va raspund atat de tarziu, oricum cred ca ati mers la control deja. Daca sangerarea s-a oprit, are tranzit pentru gaze si fecale si nu afacut febra, probabil totul e in regula. Tineti legatura cu medicul chirurg si mergeti si la consult oncologic daca e cazul de terapie adjuvanta. O data pe an trebuie facuta si o analiza numita antigen carcino-embrionar, pentru a depista la timp recidivele si, de asemenea, ecografie hepatica si colonoscopie de control! Multa sanatate!
26 emilia_07
26 emilia_07 [16c]
07-11-2008, 13:32

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 16

Va multumesc ca mi-ati raspuns! intr-adevar, am fost la medic, intre timp sangearea s-a oprit si medicul mi-a spus doar mie ca, daca nu se oprea sangerea, era nevoit sa intervian din nou pt a face anus contra naturii. Acum se plange ca are scaune f f dese, nu diaree, nu cu sange, dar ii este teama sa plece undeva , de teama ca nu va gasi toaleta. In legatura cu recidivele: care sunt sansele sa nu aiba? acum am luat legatura cu medicul oncolog,care ne-a spus ca, in functie de rezultatul analizelor , ii va recomanda tratament. Dr care a operat-o a spus ca de acum trebuie sa tina legatura doar cu medicul oncolog, caci la dansul nu mai trebuie sa ajunga, din punctul dansului de vedere, totul e bine, e multumit cum a decurs operatia si cum se prezinta dupa operatie . Dl dr i-a recomandat sa manance orice, eu i-am luat si pastile Shiitake si maitake, am auzit un medic oncolog recomandandu-le si i-am luat, i-as lua orice, numai sa stiu ca nu recidiveaza. Rezultataul la biopsie a fost ceva de genul: P T3N1MX(G2)C18 M8140/3 , e mai mult dar nu am acum rezultatul in fata, oricum , eu inteleg ca e gradul 2 si ca e tot adenocarcinom moderat diferentiat, restul nu stiu ce inseamna. Va multumesc mult ca imi raspundeti!
27 Dr. Ana-Maria Slanina
08-11-2008, 07:00

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Stadiul II asa cum pare sa fie in cazul dvs. are un prognostic destul de bun dupa operatie - 78-80% din pacienti supravietuiesc fara recidive mai bine de 5 ani, ceea ce inseamna vindecare. Chimioterapia se poate face daca medicul oncolog considera ca e cazul - daca tolereaza chimioterapia, sansele de vindecare cresc cu inca 5% deci cam 85% sanse de vindecare la 5 ani. Multa sanatate!
28 emilia_07
28 emilia_07 [16c]
08-11-2008, 09:08

Membru din 23-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 16

va multumesc mult pt raspuns si sper sa ne ajute Dumnezeu sa supravietuiasca macar inca 5 ani. Daca voi mai vea nelamuriri, sper sa ma ajutati in continuare. Va mulumesc din suflet pt rabdarea pe care o aveti, recunosc ca asteptam cu sufletul la gura raspunsuri de la dv, de fiecare data.
29 marianadiaconu
29 marianadiaconu [1c]
13-11-2008, 17:27

Membru din 13-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua d-na doctor.Avem si noi o problema cu cancerul la colon.Cumnatul meu s-a operat acum 9 luni si a fost pe partea dreapta sub ficat.In timpul operatiei a fost depistat si ficatul fiind bolnav asa ca s-a extirpat o parte.Dupa operatie a facut fistula si intestinele i s-au lipit de stom.Acum a fost depistat si cu ciroza hepatica si am dori sa stim ce se mai poate face.Poate lua ceva naturist sau tot chirurgical se poate rez pb. va multumesc si ast rasp. dvs.
30 Dr. Ana-Maria Slanina
14-11-2008, 05:02

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Fistula de obicei se rezolva tot chirurgical, depinde de gravitate. daca la momentul operatiei aveadeja o metastaza la ficat lucrurile nu stau foarte bine, insa daca s-a scos aceasta metastaza in cadrul operatiei, daca se rezolva problema aderentelor peritoneale si a fistului ar trebui sa mearga bine. Daca oncologul va recomanda chimioterapie si daca organismul sau face fata, e bine sa-i urmati sfaturile. Depre tratamente naturiste nu mapot pronunta, situatia fiind complicata, iar eficienta acestora putin probata...
31 misty
31 misty [1c]
18-11-2008, 23:22

Membru din 18-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara d-na doctor. Am aproape 35 de ani si trec printr-o spaima teribila. Bunicul meu a murit la 54 de ani de cancer de colon iar eu am de vreo 3 luni niste dureri ciudate in zona colonului (in zone diferite) si drept urmare mi-am facut niste analize care n-au iesit deloc bune: CA 19-9=44.11U/mL, limita la laboratorul respectiv fiind 27!!!!!, hemoglobina 11.4g/dL; volum eritrocitar mediu 80.2fL; hemoglobina eritrocitara medie24.8pg/cell; concentratia medie a Hb/eritrocit 31g/dL. Testul hemocult nu l-am efectuat din cauza unei masele care imi sangereaza dar am inteles ca anemia si markerul CA19-9 pot indica un cancer de colon si sunt ingrozita..am trecut prin prea multe incercari in ultimul timp si un astfel de diagnostic m-ar demola pur si simplu..pot spera totusi ca valoarea crescuta a CA19-9 sa aiba o cauza benigna? Metionez ca sunt constipata, diaree am avut dar destul de rar, sange in scaun nu am observat cu ochiul liber, insa sunt foarte balonata in special seara si toate durerile se intensifica inainte de a elimina gaze sau inainte de scaun. Una din dureri e chiar sub coasta stanga si o simt in general ca pe o arsura, alteori ca o intepatura ascutita, inclusiv noaptea. De asemenea simt o durere ascutita in spate mai jos de rinichi (care nu poate fi de la ovar, intrucat anexa stanga e extirpata) si care de multe ori se muta in aceeasi zona dar in fata. Si de asemenea am o durere foarte puternica si ascutita pe care o resimt undeva in zona uterului chiar inainte de a avea scaun. Am slabit 5 kg in aproape de 4 luni.

V-as fi recunoscatoare daca mi-ati spune parerea Dvs si imi cer scuze tuturor pentru postarea atat de lunga!
32 deea20
32 deea20 [3c]
21-11-2008, 18:08

Membru din 23-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua doamna doctor.Tatal meu s-a operat acum 3 saptamani de cancer la colon.Tumoara a fost de 27.5 cm(s-a descoperit in timpul operatiei)i-a fost extirpata si acum se simte f bine,adica a avut scauna frecvente, are pofta de mancare si energie.A iesit rezultatul biopsiei si nu stim exact despre ce fel de cancer este vorba.Doctorul a spus ca diagnosticul este: tumoara sigmoidiana ulcerovegetanta.Concluziile au fost: adenocarcinom colonic alveolar-cribiform trabecular si cu dispozitie in arii solide,ulcerat,moderat spre slab diferentiat(grad de anaplazie mijlociu spre inalt G2-G3),invaziv in toata grosimea peretelui colonic si in tesutul gras pericolonic,cu perforatia peretelui;invaziv in tesutul adipos perirenal stang(pT4);invazie perineurala si perivasculara;numeroase enbolii carcinomatoase.Limitele de rezectie fara invazie carcinomatoasa.In tesutul gras pericolonic se identifica un nodul tumoral liber si 4 linfoganglioni in care unul cu masiva metastaza carcinomatoasa.Stabilizare finala:pT4pN1pMx
Codul:OMS8140/3
Astept raspunsul dvs in legatura cu natura cancerului.
33 Dr. Ana-Maria Slanina
21-11-2008, 21:08

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Pentru Misty - valoarea crescuta a antigenului carcino-embrionar nu trebuie sa va induca temeri atat de mari - creste si la fumatori, in boli pancreatice, hepatice, inflamatii ale sanului sau in unele boli inflamatorii ale intestinului. Chiar daca aveti in antecedentele familiale cancer de colon, deobicei boala debuteaza la varste mai inaintate.
Simptomele descrise de dvs. sugereaza mai degraba un intestin iritabil, afectiune benigna, sau poate, o Boala Crohn (afectiune inflamatorie a intestinului), insa pentru siguranta, puteti face o colonoscopie. De asemenea, o ecografie pelvina.
34 Dr. Ana-Maria Slanina
21-11-2008, 21:14

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Pentru deea 20 - partea buna e ca la tatal dvs. s-a rezecat intreaga masa tumorala si ca nu exista semne de metastaza in prezent. Din pacate,tumora a depasit peretele intestinului si e slab diferentiat (ceea ce poate insemna necesitatea chimioterapiei). Insa, cancerul decolon e unul dintre cele cu prognostic "bun" daca vre-un cancer poate fi considerat astfel, intrucat progreseaza lent cu cat varsta e mai inaintata, iar chiar si metastazele hepatice daca sunt izolate se pot trata. E importanta starea generala - cu cat se recupereaza mai rapid, mananca si are starea de spirit pozitiva cu atat evolutia e mai buna. Fiind un cancer care are o componenta familiala, de la 40-50 de ani incolo e obligatoriu ca dvs. sa efectuati colonoscopii de control regulat.
35 bacaucristi
35 bacaucristi [3c]
12-12-2008, 17:35

Membru din 12-12-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna seara. Tatal meu, in varsta de 80 ani, a fost diagnosticat cu:
- formatiune vegetativa semicircumferentiala rect inferior;
- polip voluminos, 50 mm, la 10 cm de OAE;
- polip, 20 cm, de OAE.
In rest analizele sunt bune. Nu are anemie si ficatule este in regula.
Inteleg ca trebuie operat. Analizele le-am obtiunut pe data de 12.XII.2008. Rezultatul la biopsie va fi gata in jur de 30 zile. Ce sanse are si ce-i de fcut?
36 Dr. Ana-Maria Slanina
15-12-2008, 09:28

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

trebuie operat, cu toate riscurile aferente varstei. Daca trece de momentul operatiei cu bine, evolutia ar trebui sa fie buna, pt. ca tumora nu a determinat ocluzie, anemie sau metastaze. Cu cat varsta e mai inaintata, cu atat recidiva sau metastazele apar mai lent si evolutia bolii este intarziata.
37 bacaucristi
37 bacaucristi [3c]
15-12-2008, 11:56

Membru din 12-12-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc ca a-ti raspuns. Mi s-a spus, de aici de la Focsani, sa faca, tata, operatia dupa sarbatori ca nu e tarziu. Am de gand sa ma duc la Bucuresti cu el. Dumneavostra ce ziceti, e tarziu?
Cu respect,
Cristi Bacau

Sarbatori fericite!
Tot ce va propuneti sa se indeplineasca!
38 Dr. Ana-Maria Slanina
16-12-2008, 06:37

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 31

Dupa cum spuneam, e bine safie operat, pentru ca se poate rezolva problema daca d-lui e in putere. cat priveste momentul operatiei, e greu de zis, poate mai cereti, intr-adevar o opinie.
39 annaking
39 annaking [1c]
19-01-2009, 22:28

Membru din 19-01-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara,
Am si eu nevoie de ajutorul dvoastra.mama are cancer la colon, nu imi dau seama ce stadiu este.Diagnosticul dupa operatie suna astfel:
tumora jonctiune rectosigmoidiana;piesa de rezectie recto-sigmoidiana
Nr lame histopatologie :11
Macro-fragment intestine cu L=15cm, prezinta tumora cu diametrul 6/5 cm, ulcerate, vegetanta
Micro-1-4 Tumora:Adenicarcinom infiltreaza peretele in totalitate inclusive seroasa
5-8-oerete la 2-5 cm de tumora in amonte-aval:Indemn
9-11.Ggl:2ggl-metastaza carcinomatoasa > 0.2cm, invazia tesutului gras periggl

Concluzii:adenocarcinom recto-sigmoidian .G2
total ggl:examinati 2; invadati 2
pT3
pN1
M=8140/3

Ce inseamna toate astea?A inceput si chimioterapia , prima sedinta a trecuto- cu bine.Pe fisa ei scria ceva de genul calciu folic si fluoracil.Momentan se simte bine, are pofta de mancare si sper sa treaca cu bibe de celelalte 11 sedinte de chimio ramase.
care sunt sansele ei?Ce alte suplimente ii pot sa sa treaca cu bine de chimio?

Va multumesc din suflet pentru ajutor
40 bacaucristi
40 bacaucristi [3c]
24-03-2009, 13:21

Membru din 12-12-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 3

V-am cerut sfatul in luna decembrie 2008:

"Buna seara. Tatal meu, in varsta de 80 ani, a fost diagnosticat cu:
- formatiune vegetativa semicircumferentiala rect inferior;
- polip voluminos, 50 mm, la 10 cm de OAE;
- polip, 20 cm, de OAE.
In rest analizele sunt bune. Nu are anemie si ficatule este in regula.
Inteleg ca trebuie operat. Analizele le-am obtiunut pe data de 12.XII.2008. Rezultatul la biopsie va fi gata in jur de 30 zile. Ce sanse are si ce-i de fcut? "


A facut radioterapie, 5 saptamani, a fost operat. Din pacate la operatie au fost descoperite 2 matastaze la ficat, ce nu aparusera la CT.
Ce-i de facut? Ce sanse mai are? Va mai trai? Cat?
Răspunde la topic
199 comentarii 1 23 4 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp