este cancer de colon la ce va scriu mai jos?

Secțiunea: Cancerul de colon
199 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 910 INAINTE ›
161 RaulDuke
161 RaulDuke [7763c]
09-01-2012, 19:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este imposibil de estimat, pe baza a doar ceea ce ne-ai spus, ca durerile de spate sa fie corelate cu problema ta de colon. nu este un motiv de alarmare in directia asta. consulta-te cu medicul tau de familie, cu care e la fel de important sa mentii legatura ca si cu oncologul. mai exista si alte boli si probleme pe lume decat cancerul, unele dintre care se pot intensifica si aglomera cu varsta. dispensarizarea la medicul de familie este obligatorie. inafara de asta, inteleg ca o programare la oncolog ai pentru cat de curand, deci ar trebui sa primesti informatii cat mai bune cat de curand.
despre viroza pulmonara, cu toate ca nu are nici o legatura cu tratamentul cu antibiotic, cum spuneam, intra in expresia "exista si alte boli" si aproape toata lumea face asa ceva uneori, inclusiv eu, de exemplu.
dieta nu se recomanda de nici un fel. adica nu restrictii alimentare si nimic care sa se abata de la o dieta echilibrata, care se recomanda sa fie urmata de catre orice om obisnuit. constanta greutatii si a apetitului sunt semne favorabile.
stadiul bolii tale a fost unul intermediar, cu grad mare de vindecabilitate, odata ce operatia s-a realizat cu succes si ai urmat si tratament chimioterapic "adjuvant". tot ce trebuie sa faci este sa urmezi controalele periodice la oncolog si medicul de familie, pe termen lung, si sa iti duci o viata cat mai normala.
162 any57
162 any57 [5c]
09-01-2012, 22:06

Membru din 28-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Multumesc mult pentru raspunsul prompt.Incurajarile mi-au prins bine.Am insa, daca se poate, intrbari in legatura cu dieta.Nu stiu ce sa mai cred.Am citit atatea lucruri..., , Zaharul hraneste celula canceroasa"...de aceea toti ai casei imi interzic sa consum chiar si prajiturile de casa.care imi plac foarte mult.Abuzuri nu am facut...dar ei spun sa nu gust nici de sarbatori cand mesele sunt pline.De curand am citit ca nici laptele si produsele din lapte nu se recomanda.Lactoza se zice ca hraneste celulele canceroase, le apara.Atunci noi cancerosii ce sa mancam?Am inteles..cat mai multe legume, fructe dar fara lapte si produse din lapte mi se pare prea mult.Pana acum am mancat si analizele au fost bune.Cum sa procedez in continuare?Am puterea sa ma abtin daca trebuie...dar TREBUIE???Asta este dilema mea.
Multumesc pentru rabdarea cu care ne ascultati si va doresc tot binele din lume.
163 RaulDuke
163 RaulDuke [7763c]
09-01-2012, 22:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

raspunsul meu si al oricarui oncolog rezonabil este urmatorul, fara negociere si tagada: NU TREBUIE SA TE ABTII DE LA NIMIC !!! toate informatiile pe care le citezi sunt privite dpdv medical, general vorbind, ca niste afirmatii nefondate si nedemonstrate, desi s-a incercat demonstrarea lor; din punctul meu de vedere sunt niste aberatii scornite de niste oameni care pe de o parte nu au treaba, pe de alta au interese materiale si incearca sa convinga oamenii sa dea bani aiurea pe "metodele" lor, deci incearca sa-si faca publicitate cumva. idiotenii care nu merita un scuipat in directia lor !
desigur ca dieta este importanta din alte puncte de vedere, respectiv cardiovascular, al riscului obezitatii, etc etc etc. dar o dieta ECHILIBRATA este recomandata oricand si oricui, iar pacientul care a fost odata diagnosticat cu cancer nu are restrictii, cum am zis si mai sus, suplimentare alimentare fata de un om absolut obisnuit.
concluzie: cu ponderatie, orice ! poti sa le spui asta membrilor tortionari (desi nu ma indoiesc ca bine intentionati :D) ai familiei tale, si daca au de comentat, cere-le DOVEZI, nu speculatii triste. mult succes !
164 any57
164 any57 [5c]
10-01-2012, 15:36

Membru din 28-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Multumesc mult pentru sfaturi! Asa am fost sfatuita si de oncologul care m-a tratat, sa ma comport ca un om normal, sa mananc normal, sa am un echilibru in tot ce fac, sa nu fac abuzuri, dar.e greu.Cei din jur, care de fapt iti vor binele, ajung la tot felul de informatii si de aici retinerile.., ,.ca asa a facut si...X..si a mai trait 7, 8, ani...vrei sa mori?"
Stiu ca toti vor sa traiesc cat mai mult si de aceea as vrea sa fac numai ce este bine.Nu as vrea ca atunci cand nu voi mai fi sa spuna..., , daca asculta...mai traia".Dar...eu sunt o fire optimista si sper ca m-am vindecat si nu se va ajunge acolo.De fapt, poate gresesc, dar...cred ca tocmai optimismul, detasarea cu care am tratat boala m-au ajutat sa trec cu usurinta peste toate greutatile.caci nu a fost usor...dar am luat lucrurile, s-au am invatat sa le iau, asa cum au fost si DUMNEZEU mi-a ajutat.
SANATATE MULTA SI INCREDERE TUTUROR!
165 RaulDuke
165 RaulDuke [7763c]
10-01-2012, 19:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
166 stelicuta
166 stelicuta [2c]
11-01-2012, 21:38

Membru din 11-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Tatal meu la 65 ani dupa analize facute la un spital a fost diagnosticat cu "tumora sigmoidiana"(aprox 8cm).Ce inseamna mai detaliat acest lucru?Este operabil?Se poate tine sub control cu tratament?
167 any57
167 any57 [5c]
11-01-2012, 21:58

Membru din 28-08-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

In 2010 am fost operata pentru o tumoare tumoare sigmoidiana de 7 cm. Eu zic ca am facut bine.De tratament nu poate sa fie vorba deoarece in timp tumoarea se dezvolta si tinde sa cuprinda intraga circumferinta a colonului.Faceti ecografie si tomograf pentru a vedea daca sunt metastaze pe alte organe.Nu lucrez in domeniu asa ca mi-am spus numai parerea ca cineva care a suferit.
Multa sanatate si sa aveti incredere in medici.Eu m-am operat la FLOREASCA si am facut chimioterapie la INSTITUTUL ONCOLOGIC.Nu este simplu...dar...cu ajutorul lui DUMNEZEU se pot lungi zilele.
Sa auzim de bine! Doamne ajuta celor in suferinta!
168 RaulDuke
168 RaulDuke [7763c]
11-01-2012, 23:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate ne dai prea putine informatii ca sa-ti putem explica ceva. trebuie sa ne dai niste date oficiale din niste acte medicolegale pe care le-ati primit la externare, care sa clarifice si date de istoric si diagnosticul si cum s-a pus acesta, ce alte investigatii s-au facut si ce ati vorbit cu medicii, in special vis-a-vis de ce ramane de facut, adica trebuie operat sau nu. va asteptam cu mai multe informatii, pana atunci nu putem sa va ajutam prea mult. cum putem sa stim daca e operabil sau nu, de exemplu ?
169 stelicuta
169 stelicuta [2c]
12-01-2012, 21:41

Membru din 11-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

revin, pe biletul de externare scrie:`neoplasm de sigmoid;CICD` se externeaza stationar cu indicatia de a reveni pentru interventie chirurgicala...
170 RaulDuke
170 RaulDuke [7763c]
12-01-2012, 22:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

deci a primit diagnosticul de cancer de colon. din pacate nu se poate spune daca e operabil sau nu pana nu are niste analize mai amanuntite, cum ar fi o colonoscopie si un examen computer tomograf de abdomen si macar o radiografie de plamani + niste markeri tumorali (CEA, CA19-9). daca e planificat pentru interventie chirurgicala, e bine, inseamna ca medicii fie au considerat ca e operabil, fie stiu ca exista riscul imediat al unei ocluzii, si tot trebuie operat. se vor stii mai multe dupa operatie, inclusiv tipul de tumora (dupa analiza anatomopatologica a piesei de biopsie), diagnostic complet cu STADIU TNM si va trebui programat la o sectie de oncologie, pentru a face si tratament care standard se recomanda in completarea operatiei, cel putin. tumora poate fi tinuta pe loc doar cu tratament oncologic, dar sansele sunt mici si rezultatele doar temporare, de aceea principalul lucru care trebuie incercat in cazul cancerului este INTERVENTIA CHIRURGICALA. numai ea ofera sansa vindecarii.
va asteptam cu mai multe detalii, dupa ce le aveti. mult noroc !
171 dragoi.a.
171 dragoi.a. [6c]
14-01-2012, 00:31

Membru din 01-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna seara, revin din nou cu urmatoarele intrebari:

Pe biletul de externare al tatalui meu scria adenocarcinom colonic T3N2M0 stadiul IIIC iar rezulatul histopatologic este T3N1M0 (asta inseamna din ce am vazut eu stadiul IIIB...?), moderat diferentiat (medicul mi-a explicat si faptul ca tumoarea era mica avea doar 3 cm, ca era plata, dar era destul de profunda si ca a gasit doar un nodul metastazat).
E posibil sa fie si altii si sa-i fi omis?
Sa duc lamele si la un alt la laborator?
Pe care dintre cele 2 le va lua in consideratie medicul oncolog - exista vreo diferenta de tratament?

Privitor la chimioterapie ne-am decis sa mergem la Dr. Bacanu la Spitalul Sf. Maria. Aveti si alte recomandari?

Va multumesc in avans,
Andreea
172 RaulDuke
172 RaulDuke [7763c]
14-01-2012, 13:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pe care din cele 2 ce ? cel mai bine fa asa:
1 - identifica in biletul de externare de la chirurgie PROTOCOLUL OPERATOR si scrie-l aici litera cu litera, sa-l vad si eu;
2 - fa la fel si cu buletinul anatomopatologic; rezultatul definitiv este cel de pe buletinul anatomopatologic, dar mai sunt si alti factori dincolo de TNM care pot sa intre in calcul.

nu am recomandari despre medici. cum v-ati decis sa mergeti acolo, totusi ?
173 floriba
173 floriba [3c]
15-01-2012, 18:20

Membru din 15-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna seara! Tatal meu, 56 ani, a facut niste analize, o ecografie la ficat si o colonoscopie, medicul descoperind o infiltratie tumorala recto-sigmoidiana cu determinari secundare hepatice si osoase la 15 cm de OAE, prelevand 6 gragmente de biopsie. Medicul ne-a spus ca trebuie sa il operam. As vrea sa stiu si parerea dumneavoastra si daca exista sanse de vindecare? Va multumesc.
174 RaulDuke
174 RaulDuke [7763c]
15-01-2012, 21:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie facut un examen CT de torace si abdomen si pelvis, sau eventual RMN de pelvis, scintigrafie osoasa si niste markeri tumorali, pentru a se putea detalia stadiul bolii (extensia completa), ce metastaze sunt si pe unde, etc. daca intr-adevar vorbim de un cancer metastatic cu metastaze multiple si in ficat si in oase, din pacate nu exista sanse de vindecare. de asta acest lucru trebuie verificat cu maxima atentie. de asemenea, daca NU este vindecabil, atunci nu are rost operatia decat pentru a preveni ocluzia intestinala. este riscul sa se intample asta ? care e motivul operatiei, conform chirurgului ?
175 dragoi.a.
175 dragoi.a. [6c]
16-01-2012, 10:29

Membru din 01-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna ziua,
Textul exact de pe buletinul HP este: adenomcarcinom colonic, moderat diferentiat, ulcerat, infiltrativ in toata grosimea stratului muscular, cu invazia superficiala a tesutului lax subseros. Margini de rezectie fara infiltrate neoplazice. Un limfogaglion pericolic cu mestataza de adedenomocarcinom.
Diagnostic anatomopatologic T3N1.
Imi puteti spune gravitatea situatiei?
Multumesc,
Andreea
176 floriba
176 floriba [3c]
16-01-2012, 16:47

Membru din 15-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc pt raspuns. Medicul ne-a spus doar atat: ca trebuie sa il operam pt ca are o tumora de 10 mm pe colon la 15 cm de OAE cu metastaze la ficat. Operatia fiind necesara pt a preveni o ocluzie intestinala. Dupa operatie ne-a spus ca va face chimioterapie.
177 RaulDuke
177 RaulDuke [7763c]
16-01-2012, 17:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

atunci are dreptate. chimioterapia se incepe de obicei in jur de 6-8 saptamani dupa o interventie chirurgicala majora. va sugerez sa-l luati in evidenta/sa faceti o programare intr-un serviciu de oncologie dupa aproximativ o luna. desigur ca veti avea nevoie de un examen CT de abdomen si pelvis, cel putin.
178 floriba
178 floriba [3c]
17-01-2012, 17:26

Membru din 15-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc.
179 RaulDuke
179 RaulDuke [7763c]
17-01-2012, 20:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

np !
180 dragoi.a.
180 dragoi.a. [6c]
24-01-2012, 13:18

Membru din 01-01-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre domnul doctor Aldea Ciprian de la spitalul Coltea sau daca aveti vreo alta recomandare? Tatal meu trebuie sa faca chimioterapie pentru cancer colon stadiul IIIC.
Va multumesc anticipat,
Andreea Dragoi
Răspunde la topic
199 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 910 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp