Cateva mentiuni referitoare la liposarcom

Secțiunea: Sarcoame
255 comentarii 1 2 3 4 56 7 8 9 10 11 12 13 INAINTE ›
81 georgeta1959
81 georgeta1959 [48c]
29-04-2012, 15:32

Membru din 23-10-2010

Subiecte: 3

Comentarii: 48

O informatie de la Dl.RaulDuKe

Domnule Doctor,
Am primit aprobare de la CNAS pentru efectuarea unui PET/CT de catre sotul meu(acum 2 luni v-am cerut mai multe informatii, sotul a avut un liposarcom operat 2004 cu recidiva in 2009 si reoperat).si doresc sa va intreb daca investigatia se face pentru tot corpul sau numai pentru o anumita zona a corpului respectiv cea unde exista suspiciuni.
82 RaulDuke
82 RaulDuke [7763c]
29-04-2012, 16:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

se face pentru tot ce se afla mai jos de baza creierului, deci practic tot corpul. ca atare se si numeste "whole body PET/CT". nu se face si pentru creier pentru ca nu poate sa vizualizeze bine aceasta zona, dpdv tehnic.
83 georgeta1959
83 georgeta1959 [48c]
29-04-2012, 16:35

Membru din 23-10-2010

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Va multumesc mult pentru raspuns; CT si RMN-ul facute acum doua luni mai au ceva relevanta pentru medicul care face investigatia de PET/CT?
Cand am facut programarea, persoana cu care am vorbit la telefon si care ne-a facut aceasta programare ne-a spus ca nu trebuie vechile investigatii.
84 RaulDuke
84 RaulDuke [7763c]
30-04-2012, 00:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intr-adevar, toate aceste investigatii se analizeaza, mai ales in dinamica, si se integreaza clinic de catre medicul vostru oncolog. nu trebuie sa va prezentati la PET/CT cu nici o investigatie mai veche.
85 camidrg
85 camidrg [29c]
28-05-2012, 19:44

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna seara,
nu v-am mai deranjat demult, am avut si avem o perioada linistita si pot spune, optimista. As dori opinia dvs. si pt asta va reamintesc cazul tatalui meu, diagnosticat in august 2011 cu adenocarcinom sigmoidian st IV, metastaze hepatice ( 4 formatiuni, din care cea mai mare de 13, 8/8, 5 cm ), operat laparoscopic pt o derivatie a colonului, fara a se extirpa tumora. Din septembrie face chimioterapie, tratamentul xelox, a parcurs pana acum 9 serii de oxaliplatin si xeloda, in iunie urmeaza sa i se faca a 10-a perfuzie. Medicul lui oncolog a decis sa faca mai multe decat 8 serii, avand in vedere starea buna a tatalui meu si mai ales faptul ca, din cele 4 tumori cate erau in septembrie, la tomograful de la inceputul lunii mai se evidentiaza doar una, de 4, 7 cm, celelalte 3 au disparut. In afara de faptul ca avem probleme cu trombocitele care sunt mai scazute decat normal, hipertensiunea arteriala care e tinuta sub control cu medicatia specifica, vena porta dilatata in hil ( probabil din cauza metastazelor hepatice ), starea tatalui meu e destul de buna, se mentine la aceeasi greutate si are o viata normala si activa. Avand in vedere toate astea, oncologul lui a sugerat ca acuma putem vorbi de o a doua operatie - extirparea tumorii de la colon si curatarea completa a ficatului daca pot sa ma exprima asa, dupa care o alta serie de citostatice, mai scurta si acum putem vorbi si de sanse de vindecare, e adevarat mici, dar ele exista. Oncologul a sugerat de asemenea, ca aceasta interventie chirurgicala sa se faca doar la Bucuresti sau Cluj.
Va rog sa-mi spuneti si opinia dvs. si daca e nevoie de mai multe detalii medicale, pot sa vi le transmit.
Multumesc mult
86 RaulDuke
86 RaulDuke [7763c]
28-05-2012, 20:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca poti prezenta descrierile imaginilor CT-urilor pentru a le putea analiza comparativ, mai ales asupra ficatului, cel de dinaintea chimioterapiei si cel de acum, recent. intr-adevar, exista situatii in care metastazele hepatice pot fi operate, mai ales dupa un raspuns bun la chimioterapie. totusi este foarte greu de zis, este o decizie greu de luat. de asemenea as vrea sa stiu ce varsta si ce alte boli mai are tatal si care e starea lui generala.
87 camidrg
87 camidrg [29c]
28-05-2012, 22:02

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Multumesc mult de raspunsul dvs. prompt, ca de obicei.
Tata are 72 de ani, a avut un organism sanatos pana catre 60 de ani cand a inceput sa ia tratament pt hiperstensiune, in septembrie 2011 pe biletul de externare e trecut HTA st. II C si angina de efort stabila CCS I, de anul trecut face tratament si pentru adenom de prostata si tot la CT -ul din septembrie s-a evidentiat colecist cu calcul radioopac de 9 mm, de asemenea in septembrie avea si dislipidemie.
CT - septembrie 2011
Ficat cu marcata hepatomegalie prezinta 4 formatiuni diseminate in intreg parenchimul hepatic, hipodense nativ si postcontrast, cu captare neomogena postcontrast, unele cu zona de necroza la interior, cea mai mare cu dimensiunea in plan axial de 13, 8/8, 5 cm, localizata in segmentele VI-VII ale LD, cu aspect de determinari secundare.

Anatomie patologica septembrie 2011 - adenocarcinom, mediu diferentiat, G2, ulcerat

Incepe tratamentul xelox pe 27 septembrie 2011, exaliplatin 250 + xeloda 4+3, din cauza starii generale proaste, dureri toracice foarte puternice care cedau doar dupa piafen si tramadol injectabil, senzatie de voma, scaderea in greutate de 19 kg, oncologul decide reducerea dozei de xeloda metronomic 2x2 cpr/zi, continuu, osetron 2x4 mg/zi.
Acest tratament a functionat si il face de atunci, inclusiv acum.
Durerile toracice au incetat in decembrie 2011, de atunci nu am mai avut episoade de durere.

CT - decembrie 2011
Ficat dimensiuni moderat crescute, prezinta periferic in segmentele 5 si 6 o formatiune hipodensa polilobata de 11/5 cm. Formatiune similara de 60 mm situata in lobul stang hepatic. Al treilea nodul de 15 mm situat in segmentul 8.
Apare VP dilata in hil. Splina omogena, dimensiuni normale.
88 camidrg
88 camidrg [29c]
28-05-2012, 22:21

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

CT februarie 2012
Ficat cu hepatomegalie, contur usor boselat, prezinta in segmentul III o formatiune nodulara de 47/38 mm, hipodensa nativ si postcontrast, moderat iodofila, in segmentul VII o alta formatiune cu aceleasi caractere de 88/46 mm, iar in segmentul V o alta formatiune nodulara de cca 8 mm.
VP in hil 18 mm
Splina 15/14/6, 5 cm, omogena nativ si postcontrast, VS in hil cca 8 mm.
Apare trombocitopenia, face pauze de tratament de 1- 2 saptamani, dupa care reia tratamentul.

In februarie face punctie sternala - maduva OK, investigatii suplimentare pt a determina cauzele VP marite.
Fara un diagnostic sau un rezultat clar, posibil din cauza metastazelor hepatice.

CT mai 2012
Ficat dimensiuni normale, la nivelul LD, segment VI prezinta o imagine hipodensa nativ si postcontrast, cu iodofilie moderata, de 4, 7/2, 7 cm.
Splina de 15, 8/6, 6 cm, omogena
Nu se face referire la VP, nici la VS.

La fiecare vizita pt analize si chimioterapie, il vede si cardiologul, face EKG care e normal, in schimb tensiunea arteriala din pacate oscileaza, am inteles ca e posibil sa scada din cauza citostaticelor, atunci reduce tratamentul dupa schema prescrisa de cardiolog. In pauzele de citostatice, tensiunea creste si reia tratamentul. Mentionez ca pe linie paterna avem parte de hipertensivi si cardiaci.
La externarea din 16 mai, cand a facut a 9-a perfuzie cu oxaliplatin doza redusa (DT=200 mg ), la epicriza analizele de laborator arata trombocitopenie gr. 2, in rest valori normale.

In mare cam asta e evolutia, am inteles de la oncolog ca dupa a 10-a perfuzie cu oxaliplatin care va fi in junie, ne oprim aici si eventual continua doar tratamentul cu xeloda.
Starea tatalui e foarte buna, are o viata activa si normala, munceste in curte ( locuieste la tara ), sofeaza pe distante scurte, are apetit normal, fara toxicitate digestiva. Ca si regim alimentar a renuntat la condimente, prajeli, grasimi animale. Nu bea alcool si nu fumeaza ( nici inainte de boala nu a baut si nici nu a fumat ). Incercam sa-l stimulam sa manance fructe, legume, cereale, dar n-a renuntat la carne.
Dupa oxaliplatin, cateva zile are acele furnicaturi la degete, dar spune ca sunt suportabile. Psihic si emotional e de asemenea foarte bine, a fost invatator de profesie si acuma se bucura enorma de nepotelele care il adora ( fetitele mele, una de 5 ani si cealalta de aproape 2, si a fratelui meu de 3 anisori).
Multumesc inca o data
89 RaulDuke
89 RaulDuke [7763c]
28-05-2012, 23:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ai pentru ce. ma tem insa ca beneficiul unei interventii chirurgicale in acest moment este absolut discutabil, daca nu chiar indoielnic. in orice caz, se poate lua in discutie. medicul onocolog trebuie neaparat sa depuna dosar pentru un examen PET/CT fara de care eu nici nu as lua in discutie aceasta varianta de tratament...

v-a pomenit de asa ceva ?
90 camidrg
90 camidrg [29c]
28-05-2012, 23:59

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Nu, n-a pomenit nimic de PET / CT, eu m-am gandit la asta, chiar avem in Oradea un centru diagnostic PET / CT, dar stiu ca o asemenea investigatie este foarte costisitoare, iar cu dosar si restul, nu stiu ce presupune si nici ce timpi de asteptare sunt. Oncologul a stabilit pt luna iulie un alt CT - avand in vedere ca in iunie face ultima perfuzie de oxaliplatin, si apoi eventual sa continue tratamentul cu xeloda. Oncologul a spus ca din pacate, nu poate spune cand sau daca este momentul optim pt o interventie chirurgicala, sau poate a fost deja ( s-a referit la maximul remisiei daca bine am inteles eu ). Care ar fi in opinia dvs. pasii de urmat in stadiul asta ?
91 RaulDuke
91 RaulDuke [7763c]
29-05-2012, 00:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

PET/CT la mai mult de 4 saptamani de la ultima doza de citostatic; se poate astepta pana la 8 saptamani. pe baza rezultatului, discutii despre eventuala operatie, alte serii de chimioterapie sau o pauza cu urmarire, etc.
92 camidrg
92 camidrg [29c]
29-05-2012, 00:18

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Multumesc mult, o sa discut cu oncologul de aici si ma gandesc ca dupa oxaliplatinul din iunie sa faca pauza necesara acestei investigatii, cel putin 4 saptamani si apoi sa facem aceasta investigatie.
Nu am idee ce s-a intamplat in tot acest timp cu tumora primara de la colon, oncologul ne-a spus ca teoretic si aceea ar fi trebuit sa-si reduca dimensiunile, desi cred ca nu atat marimea e periculoasa cat activitatea ei.
Credeti ca o pauza de citostatice at putea fi fatala ? Sau din contra, o doza prea mare sa nu-i afecteze alte organe ? Ma refer la inima in principal
93 RaulDuke
93 RaulDuke [7763c]
29-05-2012, 00:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

o pauza de citostatice sigur nu va fi "fatala". orice cancer, mai ales cel de colon, chiar care are o perioada un raspuns foarte bun la chimioterapie, nu raspunde la infinit. la un moment dat o ia iar din loc si chimioterapia folosita nu mai are eficienta. trebuie pus asta in balanta cu starea generala curenta castigata cu tratamentul de pana acum si potentialul beneficiu unei eventuale operatii (teoretic vorbind).
94 camidrg
94 camidrg [29c]
29-05-2012, 07:07

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna dimineata si multumesc, dialogul cu dvs. m-a ajutat sa-mi clarific gandurile si cu siguranta sa discut si cu oncologul de aici mai mult si mai ales despre PET/CT.
95 RaulDuke
95 RaulDuke [7763c]
31-05-2012, 00:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma bucur sa aud!
96 camidrg
96 camidrg [29c]
20-06-2012, 10:32

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna ziua,
tata a facut si a 10-a perfuzie de oxaliplatin, pe 14 iunie, am demarat pregatirea dosarului pt PET/CT, a facut analizele uzuale, in afara de trombocite care sunt tot scazute, restul analizelor sunt ok. Oncologul de aici a decis sa-i faca oxaliplatin chiar daca trombocitele au fost sub 100, cu concentratie mai mica. Argumentele au fost ca celelalte analize sunt bune si starea generala a tatalui e una destul de buna.
Am facut si markerii tumorali, azi am primit rezultatele, din pacate fata de aprilie cand au fost 3, 9 acuma au mai crescut un pic, la 6, 8. Oncologul a zis ca nu e motiv de panica, dar ramane de vazut pana in 16 iulie cand avem urmatoarea programare cum vor evolua lucrurile cu dosarul de PET si in functie de asta vedem cum mergem mai departe, daca se sustine operatia sau va trebui schimbat tratamentul avand in vedere ca deja are 10 luni de tratament xelox si posibil ca organismul sa aibe deja rezistenta la acest tratament.
Presupun ca si dvs. impartasiti opinia oncologului de aici si acuma ramane sa vedem ce ne arata investigatia PET.
Multumesc pt timpul dvs. si o zi buna si racoroasa!
97 RaulDuke
97 RaulDuke [7763c]
21-06-2012, 19:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Da. Asteptam rezultatele. Intre timp, numai bine !
98 camidrg
98 camidrg [29c]
25-07-2012, 08:58

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna dimineata,
pe data de 31 iulie avem programarea la PET/CT si pe 1 august, medicul oncolog curant din Oradea a decis sa mai facem o perfuzie cu oxaliplatin ( ar fi a 11-a ) de cand tata a inceput tratamentul. Starea lui in continuare este buna, ramane sa vedem rezultatele de la PET/CT. Va doresc o zi buna si multumiri pentru suportul acordat aici pe forum.
99 RaulDuke
99 RaulDuke [7763c]
25-07-2012, 22:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
100 ioana_anca33
100 ioana_anca33 [3c]
26-08-2012, 18:00

Membru din 26-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua. Tatal meu a fost diagnosticat cu sarcom de parti moi in 2000, dupa ce i-a crescut o galma langa coloana intre omoplati. A fost operat o data dupa care la interval de cateva luni galma a crescut din nou, fiind operata. A facut citaostatice, si a dus o viata normala pana in momentul de fata. Acuma are o mica galma la nivelul nasului langa ochi. Eu cred ca este un fel de cos mai mare sub piele sau un lipom de grasime. Intrebarea mea este daca acest fel de cancer poate recidiva intr-un loc atat de indepartat fata se cel initial. Este posibil? Dupa 12 ani. Medicul oncolog a spus ca ne poate da un raspuns numai in cazul efectuarii unei biopsii. Problema este ca tatal meu nu vrea sa faca biopsia deoarece se teme de reluarea citostaticelor in cazul unui raspuns afirmativ. Va multumesc
Răspunde la topic
255 comentarii 1 2 3 4 56 7 8 9 10 11 12 13 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp