Cateva mentiuni referitoare la liposarcom

Secțiunea: Sarcoame
255 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1011 12 13 INAINTE ›
181 LambruMihai
181 LambruMihai [7c]
12-06-2013, 15:24

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna ziua.

Va scriu in numele tatalui meu, in varsta de 65 de ani, diabetic, supraponderal, dar intr-o stare generala buna. Acum 3 saptamani a fost diagnosticat cu o tumoare mediastinopulmonara ce a evoluat in 2 ani de zile pana la dimensiuni ingrijoratoare: 100/115 in plan axial si 90/164 in plan sagital. Mai jos aveti rezultatele ultimului CT:

CT CEREBRAL, TORACIC, ABDOMINAL SUPERIOR, PELVIN NATIV SI CU SUBSTANTA DE CONTRAST
CDTI (mGy) = 666.00
DLP (mGycm) = 1844.20
Structurile supra si subtentoriale apar fara leziuni heterodense si fara procese ocupatoare de spatiu.
Sistemul ventricular si spatiile lichidiene pericerebrale sunt largite.
La nivelul mediastinului anterior, paramedian de partea dreapta se remarca o voluminoasa formatiune
ocupatoare de spatiu ce masoara 100/115 mm in plan axial si 90/164 mm in plan sagital. Formatiunea
descrisa se extinde superior la nivelul peretelui toracic si comprima intens trunchiul brahio-cefalic venos
drept, cu prezenta unui tromb intraluminal la nivelul venei jugulare comune drepte. Paratraheal formatiunea
descrisa comprima intens si vena cava superioara. Parenchimul pulmonar perilezional apare colabat. Inferior,
formatiunea descrisa apare placata la pericard care este la acest nivel ingrosat.
De remarcat la nivelul hilului pulmonar drept reducerea discreta a lumenului bronsiei lobare superioare drepte, cu minime modificari de atelectazie la nivelul segmentelor LSD.
Ficatul, splina, pancreasul, colecistul, caile biliare, glandele suprarenale si rinichi stang au aspect CT normal.
Pe valva posterioara a rinichiului drept se remarca un chist cu diametrul de 20 mm.
Prostata masoara 36/48 mm si prezinta calcificari centrale.
Veziculele seminale sunt atrofice.
Vezica urinara este normala.
Fara adenopatii subdiafragmatice.
Fara lichid in cavitatea peritoneala.
Fara modificari structurale osoase de tip osteolitic sau osteocondensant.

CONCLUZII :
Moderata atrofie cerebrala.
Voluminoasa formatiune tumorala mediastino-pulmonara ce ocupa mediastinul anterior, cu dezvoltare paramediana dreapta ce determina compresie pe trunchiul brahio-cefalic venos drept si pe vena cava superioara, cu tromboza venei jugulare comune drepte.
182 LambruMihai
182 LambruMihai [7c]
12-06-2013, 15:32

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

De asemenea, astazi am obtinut rezultatele buletinului histologic/citologic

Descriere microscopica:

52142 - Fragmant tumora mediastinala (multiple fragmente tumorale cu dimensiuni intre 8/5/4 mm si 1, 5/1/1 cm, de culoare alba, usor friabila - incluzionat in totalitate):
Fragmente tisulare tumorale in mare parte necrozate, constituite dintr-o celularitate carcinomatoasa slab diferentiata, poligonala si vag fusiforma, cu citoatipii.
52143 - Tumora mediastinala (multiple fragmente tumorale de 3/2/2 mm si de 10/10/8 mm, de culoare alba, friabile - incluzionat in totalitate):
Cu caractere histopatologice superpozabile ce cele descrise mai sus.

Concluzia:
Infiltrate carcinomatoase slab diferentiate, G3, in favoarea unui carcinom cu celule scuamoase, necheratinizant.
183 LambruMihai
183 LambruMihai [7c]
12-06-2013, 15:35

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Stiu ca este un caz grav si de aceea in momentul asta suntem confuzi in ceea ce priveste alegerea unui medic/spital si, implicit, al unui tratament. As vrea stiu ce ne recomandati (de principiu, bineinteles) si as dori un sfat in ceea ce priveste tratamentul in tara si chiar si in afara tarii, pe care nu-l excludem dintre optiuni.
Va multumesc.
184 RaulDuke
184 RaulDuke [7763c]
12-06-2013, 21:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este momentul sa va adresati unui oncolog, de preferabil intr-un serviciu mare, poate chiar clinic, caci foarte probabil ca va fi nevoie si de radioterapie, mai ales daca exista simptome. in orice caz, va trebui sa se incerce si chimioterapie, dar mai devreme sau mai tarziu, cel mai probabil va avea nevoie de iradiere pe mediastin. tratamentele care se indica sunt disponibile si la noi in tara, din pacate lucrurile arata destul de rau relativ la sansele de vindecare; totusi trebuie inceput un tratament, in primul rand tinand cont si de simptomele lui. daca are dificultati de respiratie, are o compresie manifesta venoasa, numita "sindrom de vena cava superioara", atunci mai mult ca sigur se indica radioterapia, si inca repede, inaintea chimioterapiei. ce se mai indica este un examen imunohistochimic, zic eu, din proba de biopsie, si un tratament anticoagulant.

aveti programare la oncologie ? din ce oras sunteti si unde aveti de gand sa va duceti ?
185 LambruMihai
185 LambruMihai [7c]
13-06-2013, 09:51

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Multumesc pentru raspuns.

Noi suntem din Bucuresti, inca nu ne-am facut programare la un oncolog, cel mai probabil o vom face azi sau maine pentru ca de-abia ieri am obtinut rezultatele biopsiei. In acelasi timp, am tradus toate rezultatele analizelor de pana acum si le-am expediat la clinici din afara tarii (AKH Viena, Premier Healthcare Germany, o clinica de oncologie din Szeged, Anadolu Medical Center) asteptand un raspuns. In cazul in care ne hotaram la o clinica din afara tarii, sper sa reusim sa-l transportam in siguranta. E greu sa ne hotaram si asupra unui oncolog din tara. Avem multe recomandari din partea mai multor doctori si suntem confuzi in ceea ce priveste alegerea unuia.
186 RaulDuke
186 RaulDuke [7763c]
13-06-2013, 10:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pe dinafara, daca aveti de gand sa platiti din bani proprii, veti fi invitati cu bratele deschise, ca sa cheltuiti zeci de mii de euro pentru lucruri pe care le puteti primi aproape gratis in tara. deci cu exceptia situatiei in care aveti o asigurare medicala pe acolo, care acopera costurile a TOT ce se va indica, si cu exceptia situatiei in care familia ta detine averi de milioane de euro de care se dispensa usor, nu cred ca ai ce sa castigi fata de ce este si prin romania, mai ales ca stai in bucuresti, unde e plin de clinici private, inclusiv de radioterapie de top, unde exista toate medicamentele care exista in toata europa sau statele unite. practic, daca platesti in bucuresti din bani proprii TOT, de la consulturi, investigatii gen PET/CT, imunohistochimie, la iradiere, chimiotearpie, medicatie suportiva, tot vei da de cateva ori mai putin decat la anadolu sau AKH sau etc. si in mod evident ca nu va trebui sa platesti pentru cele mai multe din aceste lucruri. gandeste-te la asta si gandeste-te apoi la ce neajunsuri vezi la a urma un tratament in romania.

cred ca este normal sa incepeti cu o consultatie la un oncolog; desigur ca ar fi fost util daca aveati deja una facuta, si nu asteptati pana cand luati rezultatul la imunohistochimie, pentru a mai castiga niste timp.

ce asteptari aveti vis-a-vis de boala lui, si relativ la ce ati vorbit si cu alti medici, pana in momentul de fata ?
187 LambruMihai
187 LambruMihai [7c]
13-06-2013, 11:43

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Am gresit mai devreme, cand am spus ca nu am fost la un oncolog. Am fost acum doua saptamani la dr. Jinga care ne-a dat anumite informatii la acel moment (in lipsa biopsiei). Ne-a spus ca e un caz foarte grav, cu o evolutie foarte rapida si sa ne asteptam la ce e mai rau. Insa asa cum am mai spus, in momentul asta fiecare din doctorii la care mama a fost cu analizele ne-au recomandat cate un doctor - doi. Pe care sa-l alegem? E vorba de o situatie grava si decizia asta e decisiva.

Starea lui generala e buna. In afara de amorteli ale gatului nu s-a plans pana acum de dureri. Foloseste un concentrator de oxigen (cred ca asa ii spune), dar ne-a spus ca nu simte neaparat nevoia de a-l folosi.
188 LambruMihai
188 LambruMihai [7c]
13-06-2013, 12:26

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Imi puteti recomanda o spital/clinica buna din Bucuresti unde am putea face tratamentul? De stat, particulara, nu conteaza.
189 RaulDuke
189 RaulDuke [7763c]
14-06-2013, 00:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum am zis, trebuie una cu radioterapie. Fundeni- IOB, Coltea, Elias, Militar si... cred ca astea sunt toate "de stat". in rest, in ce priveste oncologia/chimioterapia, dr. jinga este un oncolog mai mult decat competent, care poate gira cazul cum trebuie, daca decideti sa ramaneti in evidenta/tratament la el.
190 LambruMihai
190 LambruMihai [7c]
14-06-2013, 09:50

Membru din 12-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Multumesc foarte mult. Aveti vreo recomandare in ceea ce priveste clinicile particulare?
191 RaulDuke
191 RaulDuke [7763c]
14-06-2013, 20:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu.
192 camidrg
192 camidrg [29c]
07-07-2013, 20:55

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna seara, cred ca va amintiti cazul tatalui meu, cancer de colon cu metastaze la ficat, diagnosticat in 2011, tratament xelox 12 sedinte, pana in sept 2012, dupa care doar xeloda metronomic, si din 2 iulie, marti, a inceput tratamentul cu avastin in paralel cu xeloda. De vineri a inceput sa aibe o voce foarte slabita si stare generala slabita, credeti ca este un efect secundar al noului tratament cu Avastin ? Mentionez ca tensiunea e in limite normale, pulsul este 59 -60, tensiunea este controlata medicamentos si ia si medicamente pt angina pectorala. Credeti ca e cazul sa consultam un cardiolog sau sunt doar efecte secundare ale tratamentului cu Avastin ?
Multumesc
193 RaulDuke
193 RaulDuke [7763c]
08-07-2013, 20:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cred ca primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa adresezi aceste probleme oncologului la urmatoarea vizita. oboseala poate fi un efect secundar al avastinului, dar cu vocea e cu siguranta mai complicat de zis.
194 camidrg
194 camidrg [29c]
08-07-2013, 21:24

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Am vorbit astazi si cu oncologul curant, intr-adevar zicea ca nu a mai intalnit pacienti tratati cu avastin care sa dezvolte genul asta de efect secundar, ca si tulburarile de voce. Am gasit informatii de genul asta pe site-uri internationale, mentionate ca si efecte secundare rare, dar nu foarte severe. Nu stiu daca imi este permis sa dau aici adresa site-ului respectiv, dar este mentionat ca si Rare side effect Avastin IV,
Voice Disorder Less Severe
Wheezing Less Severe
si fara a avea formare medicala, cred ca tatal meu se incadreaza aici, prin eliminarea altor cauze posibile legate de insuficienta cardiaca sau respiratorie sau probleme ORL ( nu pare a fi nici una din aceste cauze ).
Oricum il tinem sub observatie si daca problema se va agrava, vom veni la Oradea sa fie vazut de medic sau medici.
Multumesc pt raspunsul dvs.
195 camidrg
195 camidrg [29c]
13-07-2013, 10:05

Membru din 14-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna ziua, revin cu detalii despre aspectul mentionat anterior, vocea tatalui meu a revenit la normal, dupa 7 zile de la debutul acestui efect care a aparut la 4 zile dupa administrarea primei perfuzii de Avastin. Pe 25 iulie este programat la cea de-a doua perfuzie, o sa vedem cum va fi starea lui pana atunci si mai ales dupa.
O zi cat mai buna!
196 yoana27
196 yoana27 [12c]
21-07-2013, 23:19

Membru din 05-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna seara d-le Raul..revin la dvs, pentru o parerea, dupa ceva timp de investigatii, in legatura cu cazul soacrei mele. Va atasez rezultatul biopsiei de la maduva spinarii: Concluzii: Determinare medulara (30~35%) discordanta (predominant cu celula mica B) de limfom malign nonHodgkin, granulocitopenie moderata; hiperplazie eritro-megakariocitara secundara cu dismielopoieza.
Iar in continuare am postat diagnosticul d-nei doctor care se ocupa de tratament:
Diagnostic: Limfom nonHodgkin fenotip B stadiul lV A (MO).Hipertensiune arteriala esentiala stadiul lll, risc cardio-vascular
foarte inalt. Adenom de glanda suprarenala stanga. Formatiune parenchimatoasa pol inferior rinichi stang, cu
hidronefroza secundara. Uter fibromatos.
Tratament: Acronim: CHOP
Ciclofosfamida - doza/mp: 750 mg; doza totala: 1300 mg; calea de administrare: pev; vehicul: 500 ml SF; ziua de adm: 1;
Adriblastina - doza/mp: 50 mg; doza totala: 88 mg; calea de administrare:pev; vehicul: 250 ml SF; ziua de adm:1;
Vincristin - doza/mp: 1, 4 mg; doza totala: 2 mg; calea de administrare: iv; ziua de adm: 1;
Hemisuccinat de hidrocortizon - doza totala: 400 mg; calea de administrare: iv; ziua de adm: 1-2;
Suportiv: Antiemetic; gastroprotector.
Recomandari: Regim igieno-dietetic desodat pe perioada administrarii Prednisonului.
Tratament cu Prednison 16cp/zi(8-8-0); Controloc cp. 40 mg (0-0-l); Maalox 4cp/zi(2-2-0), 3 zile.
Continua tratamentul cardiologie recomandat.
Acestea sunt informatiile si rezultate pe care le am si vroiam sa aflu si parea dvs referitor la stadiul bolii, la tratamentul pe care il urmeaza..de asemenea i s-a zis sa evite sarea, dar nu stiu doar cat i-a pastilele de prednison in acele 3 zile sau tot timpul (ea a inteles ca tot timpul, probabil din cauza ca subst medicam prednison nu se eleimina asa rpd din organism).
Va multumesc anticipat.
197 RaulDuke
197 RaulDuke [7763c]
22-07-2013, 11:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sarea este nerecomandata datorita diagnosticului de hipertensiune arteriala. desigur ca riscul mai mare e in perioada in care ia prednison, dar la hipertensiune, sarea nu e recomandata de fond. despre stadiul limfomului, este scris chiar in buletinul pe care l-ai furnizat tu, este stadiu IV din pacate, nu este o boala vindecabila, chiar daca este tratabila.
198 yoana27
198 yoana27 [12c]
22-07-2013, 11:45

Membru din 05-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 12

am inteles in legatura cu sarea..vroiam sa va mai intreb, in acest stadiu IV o sa apara si simptome de la aceasta boala(ex: dureri sau altele)? sau nu sunt deloc simptome ale acestei boli, nici in faza incipienta nici in faza avansata...nu este o boala vindecabila, dar se poate trai cu ea sub tratament tot timpul?va multumesc
199 RaulDuke
199 RaulDuke [7763c]
22-07-2013, 12:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este posibil sa apara simptome si cel mai probabil speranta de viata este scurtata din cauza acestei boli cronice, dar cu tratament si asta si simptomele pot fi imbunatatite.
200 yoana27
200 yoana27 [12c]
27-07-2013, 15:39

Membru din 05-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Ma scuzati ca va deranjez din nou, dar as mai avea o intrebare sau de fapt care credeti dvs ca este speranta de viata in cazul unui limfom non-Hodgkin in stadiul IVA, adica a cazului soacrei mele? noi personal cu doamna doctor care se ocupa de ea nu am vb deoarece nu am putut ajunge cu ea la tm, si cum zice si prietenul meu poate ca nici nu vrea sa mai stie prea multe detalii (cand i-am spus sa o contactam si noi telefonic pe d-na dr ca sa ne spuna de fapt despre ce este vorba, ca na soacrei mele ca pacienta nu stiu cat de multe chestii i s-au spus), dar totusi am zis sa va intreb pe dvs ce arata statisticile in asemenea cazuri pentru a stii totusi la ce sa ne asteptam. va multumesc anticipat. o zi buna.
Răspunde la topic
255 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1011 12 13 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp