Carcinom ductal invaziv

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
53 comentarii 12 3 INAINTE ›
1 adi popescu
1 adi popescu [9c]
25-04-2014, 17:52

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Va rog frumos sa ma ajutati cu o recomandare in privinta posibilitatilor de tratament pentru mama mea care a fost diagnosticata cu tumora maligna epiteliala de tip carcinom ductal invaziv.
Mama sufera de diabet grII si HTA si inainte de operatie i s-a recomandat radioterapie timp de o luna - am fost indrumati catre IOB.Ca si aspect, sanul cu problema arata ca si ciupit (coaja de portocala) iar sfarcul este ombilicat. Zona de unde a fost recoltat materialul pt biosie in urma careia s-a stabilit diagnosticul este foarte foarte tare. In rezultat scrie: Fragment de tesut mamar (recoltat prin punctie biopsie) evidentiind focal o zona dens colagena cu infiltrare tumorala cu celule de talie mare, nuclei atipici, tahicromatici, contur neregulat, cromatina grunjoasa. Din cate am citit este cancer de san inflamator care se incadreaza in stadiile IIIB sau C ori IV. Ati auzit de cancer mamar in acest stadiu care a putut fi tratat? Imi puteti spune va rog cum si cu ce rezultate?
2 RaulDuke
2 RaulDuke [7763c]
15-04-2012, 11:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, se trateaza si cu foarte mare succes inca, de cele mai multe ori!
din pacate ai furnizat prea putine date. tratamentul se face pe baza STADIULUI si pe baza unei analize care se numeste IMUNOHISTOCHIMIE, care se face dintr-o proba de tesut care s-a recoltat din tumora.

stadiul nu il poti aprecia tu si in cazul unei tumori care a invadat pielea (deci este mare), trebuie vazuta si eventuala extensie la alte organe, asta printr-un examen CT si eventual o scintigrafie.

primul pas pe care il aveti de facut este sa va luati in evidenta la un oncolog de teritoriu!
ati ajuns la IOB ? ce varsta are mama ? inteleg ca inca nu a facut nici operatie nici iradiere. de unde sunteti ?
3 adi popescu
3 adi popescu [9c]
16-04-2012, 21:43

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Multumesc frumos pt raspuns! Mama are 63 ani, suntem din Oltenita si ni s-a spus sa mergem la radioterapist, nu s-au facut alte investigatii decat acea biopise al carei rezultat l-am scris mai sus. Si eu, din cate citisem, ma asteptam sa ni se spuna mai mult dar nu ni s-a recomandat decat radioterapia. Putem face cumva sa aflam stadiul bolii? Cel mai tare ma tem fiindca mama sufera de diabet si HTA (face des fibrilatii) si nu stiu cum va suporta anestezia, operatia... Biopsia s-a facut la Fundeni, la recomandarea dr Vicentiu Popescu.
4 RaulDuke
4 RaulDuke [7763c]
17-04-2012, 02:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

medicii care se ocupa de ea trebuie sa stie asta, pentru ca in functie de asta ghideaza si tratamentul. trebuie sa aveti cel putin o radiografie pulmonara, o ecografie de abdomen si, daca exista dureri osoase macar, o scintigrafie osoasa, cu trimitere de la oncologul de teritoriu.
5 adi popescu
5 adi popescu [9c]
17-04-2012, 11:26

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Este posibil sa ni se recomande analizele enumerate de dvs dupa radioterapie? Sau medicul de la Oltenita ne va trimite sa efectuam acele analize si apoi va incepe terapia prin radiatii? Cat de periculoase sunt radiatiile pt inima avand in vedere ca sanul cu problema e chiar cel stang?
Am gasit pe net urmatoarea afirmatie: Carcinomul ductal invaziv este un adenocarcinom desmoplazic, cu model de creştere radiar; este compus din glande şi cuiburi de celule solide, uneori în trabecule, incluse într-o stromă fibroasă dispusă în benzi. Prognostic defavorabil.
Ma ingrozeste gandul ca nu prea sunt sanse!!!

Se practica radioretapia neoadjuvanta sau ar trebui sa faca de fapt chimio insa date fiind bolile asociate nu e posibil?
6 RaulDuke
6 RaulDuke [7763c]
17-04-2012, 15:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

despre definitia de pe net cum ca adenocarcinom desmoplazic si nu stiu ce, nu are rost sa intram in polemici despre histopatologie sau variate inconcordante de traduceri din alte surse, etc. este un tip de CANCER, asta e cel mai important. cu cancerul lucrurile pot evolua inspre foarte rau daca nu este depistat si tratat adecvat in timp util.

despre restul intrebarilor, ma tem ca nu pot sa-ti raspund, cum am zis si mai sus (mai citeste postul meu, caci toate detaliile pe care ti le pot da sunt acolo), toate tratamentele tin in primul rand de stadiul BOLII (stadiul de la I la IV, sau TNM, cum se codifica aceasta boala). asta trebuie sa stie medicii tai sa-ti spuna, daca ii intrebi.
7 adi popescu
7 adi popescu [9c]
17-04-2012, 16:14

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Multumesc frumos pentru raspuns! Intr-adevar, sunt tentata sa citesc tot ce gasesc pe net, fara sa mai filtrez sau sa ma gandesc vreo clipa ca poate nu-i chiar asa... O sa facem toate investigatiile si, asa cum ne-ati recomandat, o sa discutam cu medicii ca sa lamurim clar toate aspectele care tin de stadiul bolii, complicatii etc.
Toate cele bune va doresc!
8 adi popescu
8 adi popescu [9c]
20-04-2012, 20:20

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Am aflat ca stadiul este T3bN2Mx si rezultatul la CT este:
Proces proliferativ mamar stang, cu adenopatii patologice regionale multiple sub 3 cm, unele cu sinus pastrat ce inglobeaza pachetul vascular in axila stanga.Nodul cu aspect secundar, glanda suprarenala stanga cu volum crescut prin nodul tisular 25/19mm.Leziune chistica renal stanga de 5 mm, localizata subcapsular, pe valve anterioara.Cateva adenopatii infracentimetrice in loja Barety, fereastra aorto-pulmonara.

Va rog frumos ajutati-ma sa inteleg daca sunt metastaze.
9 RaulDuke
9 RaulDuke [7763c]
20-04-2012, 20:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu se vad metastaze, dar din pacate boala este foarte extinsa, la limita posibilitatii unei interventii chirurgicale... este foarte avansata local iar metastazele, chiar daca nu se vad la examene imagistice, este foarte posibil sa existe. ca atare in cazul in care se poate recurge tehnic la o interventie chirurgicala, sansele de recidiva sunt foarte mari. medicul oncolog va stabili daca e cazul de operatie sau iradiere sau chimioterapie, hormonoterapie, in functie de multiple particularitati ale cazului, sau diverse combinatii intre acestea.
10 adi popescu
10 adi popescu [9c]
20-04-2012, 21:12

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Multumesc mult! Luni o sa aflam ce decide medicul. Mi s-a sugerat sa iau lamelele pt a face Imunohistochimia la V. Babes, credeti ca e necesar sau e totul suficient de clar in privinta stadiului bolii si a posibilitatilor de tratare (atat cat se mai poate face)?
11 RaulDuke
11 RaulDuke [7763c]
22-04-2012, 12:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

diagnosticul e cert, aproape la fel ca si stadiul. trebuie recurs la tratament! examenul imunohistochimic este o etapa importanta.
12 adi popescu
12 adi popescu [9c]
22-04-2012, 15:00

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Multumesc frumos!
13 RaulDuke
13 RaulDuke [7763c]
22-04-2012, 23:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
14 adi popescu
14 adi popescu [9c]
26-04-2012, 15:59

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Inca o intrebare as mai avea: ce inseamna "bloc adenopatic axilar homolateral" si cat de grav este? Asta scrie pe biletul de externare, acum a facut prima cura de citostatice si dr ne-a spus ca urmeaza sa faca si radiatii inainte de operatie. Radiatiile sunt pt ganglionii axilari, am inteles bine?
15 RaulDuke
15 RaulDuke [7763c]
27-04-2012, 09:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, este "grav". asta incadreaza boala in stadiul "local avansat" cel putin, cu mari sanse sa existe metastaze, chiar si invizibile imagistic, in alte organe. boala in acest stadiu, din pacate, este incurabila, asa cum am mai zis, dar tota sa cum am mai zis, exista solutii de tratament care sa prelungeasca supravietuirea foarte mult, chiar ani de zile, si sa amelioreze aproape de zero efectele bolii.

repet: foarte putin probabil sa fie indicata operatia, deci sa fie vindecabil, dar tratament exista. v-am intrebat de IMUNOHISTOCHIMIE, un test extrem de important pentru a se ghida tratamentul. se lucreaza din blocurile de la biopsie. aveti asa ceva, macar in lucru ?
16 adi popescu
16 adi popescu [9c]
27-04-2012, 16:38

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

N-am luat inca lamelele dar am vb la V. Babes si vor fi liberi zilele astea deci miercuri mi-am planificat sa le iau si sa le duc. Pana atunci iau si trimiterea de la oncolog ca sa fie decontata analiza.

Multumesc frumos de raspuns! Daca aveti si alte recomandari va raman recunoscatoare!
17 RaulDuke
17 RaulDuke [7763c]
28-04-2012, 12:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in momentul de fata nu. principalele recomandari trebuie sa vina oricum din partea medicilor vostri !
18 adi popescu
18 adi popescu [9c]
11-06-2012, 17:58

Membru din 25-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 9

Am primit rezultatul la Imunohistochimie, daca aveti exlicatii sau recomandari ne-ati ajuta:
ER pozitiv 60% in celule tumorale,
PGR pozitiv 60% in celule tumorale
Ki67 pozitiv 20% in celule tumorale
CerbB2 reactie membranara continua in mai putin de 10% celule tumorale (+)

Multumim frumos!
19 RaulDuke
19 RaulDuke [7763c]
11-06-2012, 22:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

examenul imunohistochimic se face in cazul cancerului de san pentru a furniza informatii majore despre CE FEL DE TRATAMENT se poate folosi. Ki67 ofera niste idei despre "agresivitatea" relativa a tumorii, potentialul de multiplicare; valoarea lui de 20% este una intermediara;

ER si PGR sunt receptorii hormonali ai tumorii; procentele atat de mult crescute prezic faptul ca se pot folosi tratamentele hormonale in acest caz, cu sanse mari de raspuns si deci beneficiu mare. ER = receptori estrogenici; PGR = receptori progesteronici.

CerbB2 reprezinta un receptor de suprafata care, daca are o valoare a expresiei de peste 30%, se poate folosi un medicament numit Herceptin, in concomitenta cu chimioterapia; aici nu este cazul, nu ar ajuta-o Herceptinul.

variantele de tratament raman deci: chimioterapia, radioterapia, tratamentul hormonal si eventuala interventie chirurgicala.
20 ela74cj
20 ela74cj [3c]
20-06-2012, 21:53

Membru din 20-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.Am 38 de ani, sunt din Cluj, in luna mai 2012 am fost depistata si operata printr-o sectorectomie mamara de un carcinom ductal invaziv pT1aNxMx L0V0R1, asociat cu o componenta extensiva intraductala de 3 mm patrati DIN II G2, cu marginea profunda la 1 mm, cu RE=100%, RP=85%. Pt acest focar profund s-a practicat o noua recupa in profunzime cu biopsia pisei si ganglionara negativa. Mi s-a recomandat radioterapie+hormonoterapie minim 2 ani maxim 5.Iradierea o incep peste o saptamana, iar intrebarea mea este:cat de necesara e in acest moment hormonoterapia deoarece eu nu am acceptat-o inca intrucat tocmai incercam sa fac un copil cand am aflat de boala si nu vreau DELOC sa renunt la idee, iar hormonoterapia trebuie sa o fac minim 2 ani.Ce sanse am dupa 2 ani fara ciclu sa imi vina din nou ciclul la 40 de ani pt a face un copil?ar fi posibil dupa 6 luni de pauza de la iradiere sa fac un copil daca nu fac terapia hormonala acum si o aman? Cat de mari sunt riscurile de recidiva daca nu fac HT numai iradiere? Pt a putea face un copil sunt in stare sa imi risc si viata. Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa fac in acest sens.Va multumesc anticipat
Răspunde la topic
53 comentarii 12 3 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp