Carcinom ductal invaziv

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
53 comentarii 1 23 INAINTE ›
21 ela74cj
21 ela74cj [3c]
20-06-2012, 22:12

Membru din 20-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Completare la mesajul anterior: as putea face hormonoterapie 1 an si apoi sa o intrerup, este eficienta? Oncologul spunea ca trebuie sa fac minim 2 ani dar mie mie frica de menopauza dupa si vreau neaparat sa pot face un copil.Va multumesc, astept un raspuns
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
21-06-2012, 19:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tumora ta este inalt dependenta hormonal. ca atare tratamentul hormonal ar fi neaparat necesar. daca problema cu copilul e atat de importanta pentru tine, dupa parerea mea primeaza in viata ta, asa cum zici si tu. poti sa faci IRADIEREA, asta e ok. dupa aceea poti sa faci si un copil si abia dupa aceea sa urmeti tratamentul hormonal, eventual chiar sa iei in considerare o indepartare chirurgicala a ovarelor. desigur ca o alternativa este sa faci doar iradierea si ulterior monitorizare.

oncologul tau ce ti-a raspuns la aceste intrebari ?
23 ela74cj
23 ela74cj [3c]
22-06-2012, 10:17

Membru din 20-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Raspuns pt RaulDuke - Oncologul mi-a spus ca d.p.d.v. al bolii e neaparata hormonoterapia si mi-a dat termen de gandire 2 sapt iar luni trebuie sa ii comunic rezultatul.Nu pot accepta acum Ht pt ca ma gandesc la copil zi si noapte si daca nu o mai pot face as suferi in mod cert o cadere nervoasa. In aceste 2 sapt m-am gandit si eu la varianta dvs si o sa i-o comunic oncologului sa vad ce spune.Insa daca fac acum doar iradierea, cat timp trebuie sa astept dupa iradiere pt o eventuala sarcina, 6 luni ar fi suficient sau trebuie mai mult? Cu stima si consideratie va multumesc mult pt promptitudinea raspunsului.
24 RaulDuke
24 RaulDuke [7763c]
22-06-2012, 16:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu pot raspunde la intrebarea asta la fel de bine ca un radioterapeut. 6 luni poate fi cam la limita ca sa incepi sa concepi, dar nu cred ca sunt destule date in literatura ca sa ti se dea un raspuns sigur. vorbeste si cu radioterapeutul. poate ca intre 6 si 12 luni e ok, in functie si de cum decurge recuperarea... mult succes ! sa ne tii la curent !
25 Carmen szl
25 Carmen szl [5c]
14-02-2014, 13:50

Membru din 14-02-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna ziua,

Va rog sa-mi clarificati urmatorul rezultat la biopsie san in urma operatie( la IOB) :

Carcinom intraductal si invaziv ductal, (pretumora ).
Se recomanda IHC.

Rezultatul punctiei a fost :

Anato-patologic(Iob) :Hiperplazie ductala atipica
IHC (Lotus Medica) :Hiperplazie ductala moderata tipica.

Ce sa inteleg?Cat este de grav?As putea sa primesc un rezultat"mai bun" la IHC?
Unde imi recomandati sa fac IHC?e ok la Babes ori la o clinica privata?
Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Carmen
26 luciacadana
26 luciacadana [3c]
24-04-2014, 16:02

Membru din 24-04-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 3

buna ziua. ginerele meu a fost diagnosticat cu tumoara maligna la urechea stg. a fost operat in urma cu cca.15 luni ramanand fara ureche, dar a recidivat curgand sange in prezent din ureche, si d.nul doctor nu l-a mai putut opera, i-a recomandat radioterapie. in prima faza diagnosticul a fost calcinom bazocelular. acum are mai multe calcinoame pe corp, dintre care trei operate de cca.7 zile si cea de la ureche care a recidivat. ce sfaturi ne puteti da in legatura cu tratamentul? multumim anticipat.
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
25-04-2014, 17:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa faca radioterapie. daca sunteti foarte bugati, puteti accesa un tratament foarte scump, daca nu se va putea face radioterapie, cu un medicament nou numit vismodegib.
28 lizi162
28 lizi162 [10c]
27-07-2014, 12:37

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna ziua. Sunt asa de speriata incat imi tremura si mainile pe tastatura.
Acum 3 ani, cand ne luptam cu un cancer vezical al mamei mele mi-a aparut o umflatura sub axila stanga. Nu am avut timp sa ma ocup de mine, dar o mamografie tot am facut, la san nu se vedea nimic decat in axila 2 ganglioni suspecti. Lupta pt viata mamei a continuat cu zeci de internari si interventii pana acum 4 luni cand mama s-a stins. In luna februarie am reusit sa ajung la o clinica ce-si facea reclama la tv, clinica Simptom. A urmat o termografie care a iesit buna iar la ecografie la ambii sani placarde de chisturi, nimic altceva. Am primit o trimitere catre iob sa-mi scot nodulul axilar care dupa parerea d-lor era de bine, adica mobil, si doua creme cu care sa ma ung la san si sub axila. M-am intors acasa, in zona Galati fericita totusi ca nu am nimic la sani si asa au mai trecut cateva luni.um
Acum o luna am venit iar la Buc si mi-am facut un eco mamar, rezultatatul a fost groaznic, nodul mamar cam de 2 cm cu grad inalt de malignitate plus nodulul axilar cu acelasi diagnostic. Am trecut o punctie la iob iar rezultatul a fost socant, carcinom ductal invaziv. Am dat probele cu parafina la V.Babes si saptamana aceasta voi avea rezultatul. Sunt disperata, singura cu fetita mea de 11 ani. Mi s-a recomandat chimioterapie inainte de operatie si am cerut timp de gandire, eu sunt motorul casei, cine va mai iesi la cumparaturi, cine va merge cu fetita la scoala, la sedinte cu parintii cand eu nu voi mai putea iesi din casa, fara par, fara gene si sprancene? Ce se poate face in cazul meu? Mai am vreo sansa? Mai specific ca am facut si examen tomografic si scintigragie osoasa care au iesit bune. Oricum mi-am pierdut increderea si exactitatea rezultatelor cat si in medici...Ma puteti ajuta? Ma puteti indruma? Multumesc oricum.
29 georgeta1959
29 georgeta1959 [48c]
27-07-2014, 15:18

Membru din 23-10-2010

Subiecte: 3

Comentarii: 48

Lizi162

Buna ziua,
Sunt impresionata de problema ta;
Nu te mai gandi la faptul ca nu vei mai avea par, sprancene etc, aceste aspecte sunt fara semnificatie raportat la problema in sine cu care te confrunti.Te sfatuiesc sa discuti ( la inceputul anului scolar si cu invatatoarea(diriginta) fiicei tale sa te sprijine in perioada tratamentului.
Bunul Dumnezeu sa te ocroteasca!
30 lizi162
30 lizi162 [10c]
27-07-2014, 18:23

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Va multumesc pt mesaj si pt incurajari! Astept si verdictul d-lui RaulDuke si mai departe o sa vad ce cale de lupta aleg. Numai bine va doresc!
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
27-07-2014, 22:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu am "verdicte" de dat, eu nu sunt judecator sau vreo instanta superioara. faptul ca ai CT si scintigrafie care NU arata metastaze, si ca, peste astea, s-a propus un tratament care pare sa tineasca vindecarea, sunt lucruri incurajatoare! fa ce trebuie facut, asa cum iti este recomandat, si spera la ce e mai bine, pentru tine si familia ta! daca pe parcurs te simti deznadajduita sau fara reper, sau ca nu intelegi niscaiva informatii prmite, scrie-ne aici si incercam sa te lamurim. la fel si daca ai vreo intrebare, cu subiect si predicat. nu cauta insa "verdicte", pe internet, te rog!

Mult succes si curaj! nu e timp de panica, e timp de actiune!
32 lizi162
32 lizi162 [10c]
01-08-2014, 15:48

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Răspuns pentru (RaulDuke, 27-07-2014, 22:35:14):ma tem ca nu am "verdicte" de dat, eu nu sunt judecator sau vreo instanta superioara. faptul ca ai CT si scintigrafie care NU arata metastaze, si ca, peste astea, s-a propus un tratament care pare sa tineasca vindecarea, sunt lucruri incurajatoare! fa ce trebuie facut, asa cum iti este recomandat, si spera la ce e mai bine, pentru tine si familia ta! daca pe parcurs te simti deznadajduita sau fara reper, sau ca nu intelegi niscaiva informatii prmite, scrie-ne aici si incercam sa te lamurim. la fel si daca ai vreo intrebare, cu subiect si predicat. nu cauta insa "verdicte", pe internet, te rog!

Mult succes si curaj! nu e timp de panica, e timp de actiune!
33 lizi162
33 lizi162 [10c]
01-08-2014, 16:03

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Multumesc mult pentru raspuns. Aveti dreptate, dvs nu sunteti judecator sa dati verdicte, verdictul sau mai bine zis condamnarea, a venit odata cu rezultatul biopsiei.
Astazi am primit rezultatul imunohistochimic care este urmatorul: Histopatologic- Fragmente de punctie biopsie reprezentate de stroma conjunctivo-adipoasa cu invazie carcinomatoasa compatibila cu un carcinom ductal slab dierentiat. Imunohistochimic:- ER negativ in tumora, PGR negativ in tumora, CerbB2 reactie membranara slaba completa in frecvente celule tumorale (++), KI67 pozitiv 40% in celule tumorale, CK19 pozitiv zonal in tumora. Concluzii: Testele imunohistochimice se vor interpreta corelat cu incadrarea anatomoclinica a tumorii. Testele imunohistochimice sustin diagnosticul histopatologic.
Va rog, daca se poate, sa-mi faceti o interpretare a acestui rezultat, multumesc inca o data.
34 olguta
34 olguta [1c]
01-08-2014, 18:25

Membru din 01-08-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua. Am fost diagnosticata cu cancer la san, carcinom tubular invaziv.
Diagnostic in urma ecografiei: dubla tumora mamara stanga
La examinarea Mri cu substanta de contrast au reiesit cateva imagini de adenopatii axilare stangi izolate, cu diametre maxime de pana la 1,1 cm, hipercaptante pentru gadolilium. Acest lucru inseamna ca tumoarea s-a extins la ganglioni?

Pe 3.06.2014 s-a practicat excizie sectorala cu examen histopatologic intraoperator: adenoza sclerozanta, suspiciune carcinom tubular

Rezultate in urma examinarii histopatologic: Placard de san cu diametrul 5/3 cm: pe sectiuni benzi de fibroza, mici formatiuni chistice cu continut mucoid si la o extremitate a placardului , tumora de 1,5 cm, intracapsulare relativa, consistenta medie, culoare alba
Carcinom invaziv ductal G2 ( Fc1, a2, m2)
pT1c , pNx, M = 8500/3

Imunohistochimie:

ER pozitiv 90%
PGR pozitiv 90%
CerbB2 pozitiv 2+ ( Reactie Cish pentru evaluarea statusului genei Her2 neu: negativa - celulele tumorale invazive prezinta semne cromogene Her2 neu dispuse individual, cu o medie de 3,2 pe 30 celule tumorale indicand lipsa amplificarii genei)

E caderina pozitiv membranar, difuz in celulele tumorale (sustine originea ductala a tumorii)
Ki67 pozitiv 20%

Am inceput deja chimioterapia. Mi s-a pus in vedere ca dupa 4 sedinte va urma extirparea sanului.

Intrebarea mea este: exista posibilitatea de a salva sanul avand in vedere ca deja tumoarea a fost extirpata si urmez tratamentul de chimioterapie? Nu exista nici o alta posibilitate?

Va multumesc!
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
02-08-2014, 10:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lizi162, 01-08-2014, 16:03:40):Multumesc mult pentru raspuns. Aveti dreptate, dvs nu sunteti judecator sa dati verdicte, verdictul sau mai bine zis condamnarea, a venit odata cu rezultatul biopsiei.
Astazi am primit rezultatul imunohistochimic care este urmatorul: Histopatologic- Fragmente de punctie biopsie reprezentate de stroma conjunctivo-adipoasa cu invazie carcinomatoasa compatibila cu un carcinom ductal slab dierentiat. Imunohistochimic:- ER negativ in tumora, PGR negativ in tumora, CerbB2 reactie membranara slaba completa in frecvente celule tumorale (++), KI67 pozitiv 40% in celule tumorale, CK19 pozitiv zonal in tumora. Concluzii: Testele imunohistochimice se vor interpreta corelat cu incadrarea anatomoclinica a tumorii. Testele imunohistochimice sustin diagnosticul histopatologic.
Va rog, daca se poate, sa-mi faceti o interpretare a acestui rezultat, multumesc inca o data.


rezultatul spune ca in cazul tau (contrar situatiei a 75% dintre cancerele de san), nu va fi indicata hormonoterapia, caci boala nu va raspunde la asa ceva. sigur va fi folosita chimioterapia insa. pentru a se vedea daca se poate folosi si un medicament mai nou, numit Herceptin, va trebui sa mai faci o investigatie pe blocul de parafina, numita FISH sau CISH, dupa cum iti va indica medicul oncolog.

cati ani ai ?
36 RaulDuke
36 RaulDuke [7763c]
02-08-2014, 11:01

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (olguta, 01-08-2014, 18:25:52):Buna ziua. Am fost diagnosticata cu cancer la san, carcinom tubular invaziv.
Diagnostic in urma ecografiei: dubla tumora mamara stanga
La examinarea Mri cu substanta de contrast au reiesit cateva imagini de adenopatii axilare stangi izolate, cu diametre maxime de pana la 1,1 cm, hipercaptante pentru gadolilium. Acest lucru inseamna ca tumoarea s-a extins la ganglioni?

Pe 3.06.2014 s-a practicat excizie sectorala cu examen histopatologic intraoperator: adenoza sclerozanta, suspiciune carcinom tubular

Rezultate in urma examinarii histopatologic: Placard de san cu diametrul 5/3 cm: pe sectiuni benzi de fibroza, mici formatiuni chistice cu continut mucoid si la o extremitate a placardului , tumora de 1,5 cm, intracapsulare relativa, consistenta medie, culoare alba
Carcinom invaziv ductal G2 ( Fc1, a2, m2)
pT1c , pNx, M = 8500/3

Imunohistochimie:

ER pozitiv 90%
PGR pozitiv 90%
CerbB2 pozitiv 2+ ( Reactie Cish pentru evaluarea statusului genei Her2 neu: negativa - celulele tumorale invazive prezinta semne cromogene Her2 neu dispuse individual, cu o medie de 3,2 pe 30 celule tumorale indicand lipsa amplificarii genei)

E caderina pozitiv membranar, difuz in celulele tumorale (sustine originea ductala a tumorii)
Ki67 pozitiv 20%

Am inceput deja chimioterapia. Mi s-a pus in vedere ca dupa 4 sedinte va urma extirparea sanului.

Intrebarea mea este: exista posibilitatea de a salva sanul avand in vedere ca deja tumoarea a fost extirpata si urmez tratamentul de chimioterapie? Nu exista nici o alta posibilitate?

Va multumesc!



bineinteles ca exista, dar pentru asta ma tem ca este posibil ca nu te-ai adresat cui trebuie (sau unde trebuie), inca de la inceput. cancerul trebuie tratat in centre cu experietna. si intr-un asemenea centru, ar fi trebuit sa vezi un oncolog cu experienta intai, care sa iti spuna ca ce se indica este un tratament care intai de toate incearca sa salveze sanul (adica sa nu se rezece sanul in intregime). asta ar fi presupus ca initial sa nu faci acea sectorectomie, doar in scop diagnostic, ci o biopsie cu ac gros din tumora mamara si una cu ac subtire din adenopatiile suspecte vazute la IRM. dupa aceea trebuia luata o decizie in comun de catre chirurgi si oncologi, despre daca tumora este operabila "conservator" (adica fara scoaterea intregului san) de la inceput, sau e nevoie de chimioterapie pentru asta.

in cazul de fata, la ce descrii, tumora primara trebuie reoperata, dar in mod evident trebuie scosi si ganglioni. nu inteleg de ce nu s-a facut o sectorectomie completa (cu margine de siguranta oncologica) si limfadenectomie inca de la inceput. ar fi urmat chimioterapie, apoi radioterapie si tratament hormonal, cu sanse maxime de vindecare si fara sa iti pierzi sanul in intregime.

trebuie sa ceri lamuriri detaliate de la medicii tai, inclusiv chirurg. ce ti-au spus ? si ce i-ai intrebat ?
37 lizi162
37 lizi162 [10c]
02-08-2014, 11:49

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Domnule doctor, am 52 de ani. Nu inteleg de ce la rezultatul histopatologic si cel imunohistochimic nu este specificat stadiul....
38 lizi162
38 lizi162 [10c]
02-08-2014, 11:52

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Răspuns pentru (lizi162, Azi, ora 11:49:30):Domnule doctor, am 52 de ani. Nu inteleg de ce la rezultatul histopatologic si cel imunohistochimic nu este specificat stadiul....


Pun si eu aceeasi intrebare ca si d-na Olguta, am sanse sa scap cu sanul sau va trebui sa trec mastectomie cu excizia ganglionilor axilari? Multumesc.
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
02-08-2014, 12:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lizi162, Azi, ora 11:52:48):
Răspuns pentru (lizi162, Azi, ora 11:49:30):Domnule doctor, am 52 de ani. Nu inteleg de ce la rezultatul histopatologic si cel imunohistochimic nu este specificat stadiul....


Pun si eu aceeasi intrebare ca si d-na Olguta, am sanse sa scap cu sanul sau va trebui sa trec mastectomie cu excizia ganglionilor axilari? Multumesc.




stadiul unui cancer reprezinta CAT DE EXTINS este acel cancer, respectiv cat de mare e tumora primara, daca exista invazie in organele din jur, cati ganglioni sunt afectati, daca exista metastaze. deci o simpla BIOPSIE dintr-o asemenea tumora nu are cum sa spuna toate aceste lucruri. biopsia si imunohistochimia spun "ce fel de cancer e", extensia e stabilita prin examen clinic si tehnici imagistice, radiologice, etc.

in rest: mastectomia totala nu ofera niciun avantaj de supravietuire sau de scadere a ratei de recidive fata de sectorectomia facuta corect, cu scoatere de ganglioni (atunci cand aceasta se poate realiza tehnic). deci, evident, asta trebuie sa lamuresti cu chirurgul: poate sa opereze conservator ? daca nu, de ce nu ?
40 lizi162
40 lizi162 [10c]
02-08-2014, 15:25

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

La mine boala a inceput cu ganglionii axilari acum aproape 3 ani, ma sperie acesti 3 ani in care nu am facut aproape nimic. Ce investigatii as mai putea face pt a afla stadiul? Sau doar dupa operatie voi sti? Dupa cum am mai spus am doar scintigrafia osoasa si CT, care au iesit "bune" totusi nu cred ca e suficient. Ceva analize de sange cum ar fi markerii tumorali pot fi elocventi? Multumesc.
Răspunde la topic
53 comentarii 1 23 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp