Carcinom ductal invaziv

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
53 comentarii 1 2 3
41 jeni
41 jeni [5c]
20-09-2014, 15:50

Membru din 20-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Buna,
Am inteles gresit,esti din Galati?
Boala vine atunci cand nu te astepti si nici nu aveai cum sa-ti dai seama daca ai trecut prin probleme familiale cu mama.
Marea greseala a nostra este ca noi "femeile"ajungem in general mai tarziu la medic si de cele mai multe ori pre tarziu.
Eu am incredere in medicii de la IOB....acola m-am trata si eu,chimioterapia si radioterapia...dar si mai multa incredere am avut in mine si in cei dragi de langa mine care mi-au fost alaturi si sustinut enorm,,,,in perioada de" iad :anul 2010
Nu am cuvinte sa descriu "iadul prin care am trecut" de fapt gresit spus nu sunt capabila de a ma incarca iar cu amintirile din acea perioada.....asa ca m-am inpacat cu mine,mi-am iertat greselile facute cu voi sau fara de voie si nu mai gandesc dacat la clipa de maine,poimaine si atat.....mi-am schinbat locul de munca ,ptrca eu nu am stat decat in CM.legal -un an jumatate_castig foarte putin acum ptrca m-am angajat la stat,,,,,,,dar sunt linistita.
E adevarat eu aveam la timpul respectiv fata in ultimul an de facultate la Iasi.......nu ma pot pune in locul tau cu o domnisoara asa mica...am inteles ca are 11 ani,
Daca te pot ajuta cu ceva,
Cu mare drag,
42 jeni
42 jeni [5c]
20-09-2014, 15:51

Membru din 20-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

mesajul afost ptr lizi 62
43 jeni
43 jeni [5c]
20-09-2014, 15:52

Membru din 20-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

lizi162
44 MARTON
44 MARTON [617c]
21-09-2014, 00:19

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LIZI 162 si eu sunt tot pacient si o sati trimit povestea mea pe privat ca sa vezi ca se poate trai normal eu am doi copii de 4 ani si aproape 10 , sotia nu lucreaza eu sunt in medical din mai 2013, in septembrie la inceput ma pensionez, mai am datorii la banca , si cu toate astea TRAIESC CA SI PANA ACUM, faptul ca mi sa albit parul , mi sau mai spart din dinti, mi se mai face cateodata rau pe strada , nu inseamna ca ar trebui sa ma dau batut din conntra lupt si mai aprig sa inving, ORICAT DE RAU IMI ESTE SAU CAT DE TARE MA DOR TALPILE DE NU POT MERGE,CA MA INJUNGHIE PLAMANII, TOT IES CU COPII AFARA II IAU DE LA SCOALA SI GRADI, pt a le arata ca imi este bine, si sa ii arat bolii ca sunt tare si lupt in continuare.Acum legat de familie si sustinerea ei sa stii ca TU ESTI SINGURA CARE TE POTI SUSTINE IN ACEASTA LUPTA DE GANDIREA SI PSIHICUL TAU TINE VINDECAREA, CEILALTI FIE CA VORBIM DE SOT MAMA TATA CUMNATI CUMNATE te pot ajuta moral enorm de mult dar de multe ori ei nu vor stii ce sa faca,sau ca in cazul meu vor da din gura si chipurile le pare rau dar cand este vorba de ajutor concret se dau loviti,ca o parateza sa vezi ca ceea ce zic este adevarat azi am dat glet singur la un perete cu toate ca am si tumori pe plamani si numi face bine praful de ipsos.
Trebuie sa vezi INTOTDEAUNA PARTEA PLINA A PAHARULUI, sai multumesti lui DUMNEZEU ca tia mai dat o sansa si ca esti alaturi de copilul tau PROFITA DE ACEASTA SANSA si FOLOSESTETI TOATA ENERGIA SPRE VINDECARE SI NUTI PIERDE SPERANTA, STRESUL NU FACE ALTCEVA DECAT SA AJUTE CANCERUL SA EVOLUEZE.
Daca doresti putem vorbi la telefon pe yahoo.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
45 lizi162
45 lizi162 [10c]
21-09-2014, 10:07

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna draga Jeni, multumesc mult pt mesaj si incurajari, da, ma poti ajuta facand schimb de experienta cu mine....As dori sa stiu cine te-a operat, daca ai reusit sa-ti salvezi sanul sau nu, stadiul bolii, daca ai facut chimio si radioterapie, etc.
46 lizi162
46 lizi162 [10c]
21-09-2014, 10:17

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Domnule Marton, multumest pt mesaj in incurajari, sunteti un exemplu viu de curaj, mi-as fi dorit sa fiu la fel de curajoasa dar din pacate nu sunt... O sa va raspund si in privat.
47 lizi162
47 lizi162 [10c]
21-09-2014, 10:25

Membru din 27-07-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Răspuns pentru (lizi162, Azi, ora 10:07:45):

Ma doare sufletul totusi ca am fost indusa in eroare de acea clinica si astfel am pierdut inca 8 luni, timp in care nodulul s-a marit. Ce-ai fi facut in locul meu? Eu nu am facut nimic din pacate...
48 MARTON
48 MARTON [617c]
21-09-2014, 23:32

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LIZI nu te mai consuma singura ce a fost a fost nu vei mai putea da timpul inapoi, si eu daca faceam din mai 2013 poate nu mai aveam acum inca trei metastaze una neoperabila, dar cum ce a fost a fost mam concentrat pe ce ea ce urmeaza ASTA TREBUIE SA FACI SI TU SA TE GANDESTI SI SA FACI CEVA CONTRUCTIV DEACUM INAINTE, NU TE MAI GANDI LA TRECUT, GANDESTETE LA VIIITOR.
Doctorul care ma operat de trei ori de cancer este si seful sectiei, mia spus asa :IN FUNCTIE DE PSIHICUL SI GANDIREA TA AI REZOLVAT 80% DIN VINDECARE, si organismul are puterea sa distruga tumorile , au fost cazuri foarte rar in care sau vindecat dar nici medicii nu stiu cum, fiecare om isi cunoaste cel mai bien organismul si trebuie ca singur sa gaseasca ce ii este lui benefic,si cu ajutorul medicilor dar cu conditia sa poata avea discutii libere pt ca medicul nu stie decat ce ii spui tu despre tine, de exemplu cand te intreaba cum iti este tu spui bine , gresit, nam mai avut greturi, am mai avut balonari, am avut sau nam mai avut scaune diareice, dureri de burta etc..... eu maine merg din nou la medicul curant '''la care merg momentan si o sai spun ca fata de lunile trecute: am avut probleme cu inima , durere de burta, de talpi, am avut zile de oboseala mare, in care nu am iesit afara, sa oprit iar transpiratia (la mine revenise de circa trei luni chiar daca medicamentul o opreste), am facut bataturi in palma de la curatat 4 pesti de solzi,am avut stari de ameteala si rau mai multe ca de obicei.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
49 adina75
49 adina75 [7c]
01-10-2014, 20:22

Membru din 01-10-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 7

KI65 20% e semn bun. KI reprezinta agresivitatea tumorii. Pana la 20% este considerata neagresiva. Eu am avut 25%. Si primul oncolog care m-a consultat mi-a zis sa nu-mi fac planuri mai mult de 5 ani. (am sub 40 de ani)
TRAIESC!!!!!!!!!!!!!
50 MARTON
50 MARTON [617c]
04-10-2014, 21:20

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MULTUMIM ADINA PT CELE POSTATE asa vor invata si alti pacienti care sunt noi ca se poate trai cu cancer si nu trebuie sa iei...... tot ceea ce spun..... FIECARE CAZ ESTE UNIC SI FIECARE ARE SANSA LUI, daca vrei spunene si noua cat timp a trecut de la descoperire.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
51 jeni
51 jeni [5c]
05-10-2014, 10:47

Membru din 20-09-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 5

Am fost operata la IOB 13.01.2010....Dr.Radu Florin-chirurg,la mine nu s-a putut salva sanul deorece tumora a fost sub san,,,,,asa ca s-a "raschetat tot pina la coaste"
52 simonapop21
52 simonapop21 [8c]
11-10-2014, 21:31

Membru din 17-11-2011

Subiecte: 2

Comentarii: 8

Lizi nu stiu daca ai efectuat operatia si tratamentele dar te sfatuesc sa o faci.Si eu am trecut prin acest impas.Nu trebuie sa iti fie rusine ca iti va cadea parul ,sprancenele, unghiile.Ia-ti fetita de maini si gandestete ca o faci pentru ea.baanuesc ca esti mama singura, la fel ca mine.Baiatul meu era in clasa XII, avea examen de bac ,se pregatea sa dea examen la medicina,( vroia sa se faca medic de mic).Anul acesta a terminat facultatea de medicina si sunt tare mandra de el, pentru ca a fost farul meu care m-a ghidat pe o mare tumultoasa,neagra.Eram asa de mandra mergeam la scoala la el,la absolvirea liceului la examenul la facultate cheala,fara peruca,purtam doar o esarfa pe cap.
53 MARTON
53 MARTON [617c]
12-10-2014, 20:07

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FETELOR in primul rand nu trebuie sa ne fie rusine de cum aratam, si nu in ultimul rand de boala pe care o avem pt ca noi NU AM GRESIT CU NIMIC,dar cum multe persoane daca ne vad fara par sau dinti se gandesc imediat ca cine stie cea am facut sau nu ne intereseaza de cum aratam , dar daca ii spui unei persoane care se uita insistent ca ai cancer FUGE DE RUPE PAMANTUL , si nu incearca sa inteleaga ca urmarea unui tratament nea adus in aceasta stare, si nici sa inteleaga ca o asemenea boala poate lovi la nimereala chiar si pe ei , si toate astea din lipsa de cunoastere.
IN 2012 eram la munca si a trebuit sa merg la un consumator de droguri care isi taiase venele , si o ruda a lui se uita urat ca aveam manusile puse cand am ajuns,si dupa ce a fost dus la spital iam explicat ca si el poate avea diferite boli , si eu avusesem cancer in trecut si ca era in folosul amandurora sa nu ne infectam reciproc si asa mia dat dreptate, a inteles ca nui bine sa tragi concluzii inainte sa stii despre ce este vorba.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
53 comentarii 1 2 3
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp