Cancerul in toate formele sale poate fi vindecat

Secțiunea: Tratamentul naturist și alternativ al cancerului
377 comentarii 1 2 3 4 ..... 111213141516 17 18 19 INAINTE ›
261 RaulDuke
261 RaulDuke [7763c]
11-04-2011, 21:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

foarte frumos din partea ta! cred ca si lui ddirkhendel i-ar sta foarte bine daca s-ar ocupa mai mult de lucruri din astea si mai putin cu postarea de ineptii si opinii fara valoare pe net.
262 LauraEO
262 LauraEO [83c]
12-04-2011, 08:18

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 83

Raul, iti multumesc de aprecieri.
Eu sunt cam de o varsta cu tine si imi permit sa vorbesc de la acelasi nivel.
Sa stii ca si eu mi-am ales o meserie care stiam ca promite mult in viitor. Ulterior s-a nascut si pasiunea pentru ea.
Din fericire castig de 5 ori mai mult decat tine si nu sunt nevoita sa plec si nici sa o tratez cu superficialitate.
Intrebarea mea este: Ai ales meseria asta pentru perspectivele de viitor sau din dorinta de a vedea oamenii fericiti si sanatosi? Desi in Oncologie rar vezi oameni fericiti.
Daca ti-ai da si tu perdeaua si ai sfatui ca in paralel cu terapiile chimice sa faca si ce e de facut, posibil sa vezi mai multi oameni fericiti. Dar vad ca nu exista nici un interes, prin urmare ma faci sa cred ca meseria a fost aleasa doar dintr-un singur motiv.
Ieri am vazut un raspuns al tau pe alt topic la intrebarea "si eu ca fica pot mosteni aceasta boala urata? va multumesc "
Si raspunsul tau a fost: "nu trebuie sa traiesti viata cu o teama continua! tot ce trebuie sa faci este sa te monitorizezi. "
De stilul de viata nu ai pomenit nimic.
Sunt doua variante: Ori ai fost suficient de indoctrinat in viata asta si nu vrei sa crezi;
Ori crezi dar omiti sa spui.
Daca e prima varianta, pentru binele tau si al pacientilor tai, te sfatuiesc sa mai cercetezi.

Mult succes !!!
263 LauraEO
263 LauraEO [83c]
12-04-2011, 08:43

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 83

Scuze, nu am vrut sa sune ca iti faci meseria cu superficialitate, asa pare ca se intelege. Din contra esti interesat de meseria ta, doar ca putin dezinformat.
264 RaulDuke
264 RaulDuke [7763c]
12-04-2011, 12:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

heh, da, faptul ca esti de aceeasi varsta cu mine si chiar esti o persoana de succes profesional, te asigur ca nu-ti confera trecerea sa vorbesti cu mine de la egal la egal in ce priveste ORICE LEGAT DE MEDICINA, inclusiv cum trebuie aceasta practicata. in rest da, poti sa vorbesti orice de la egal cu mine, sfaturi de viata personala, politica, sport, masini, ce vrei tu! dar asta nu pentru ca nu numai ca nu suntem egali ca pregatire, dar tu esti foarte aproape de zero in domeniul asta, atat de aproape incat nici nu mai conteaza nivelul meu, care oricum e departat de zero, oricat de superficial sau incompetent as putea fi.
de asemenea nu poti face o apreciere asupra cat de informat sunt eu pentru ca nu ai avut niciodata de a face cu mine, nici ca pacient nici ca un ipotetici coleg, deci nu iti lipsesc doar mijloacele de a ma evalua ci si oportunitatea.
stiu foarte bine unde se indica si ce anume trebuie modificat la stilul de viata, dieta, activitate fizica, etc etc etc, si daca urmaresti mai multe dintre posturile mele vei afla ca fac referire la ele DE CATE ORI ESTE CAZUL, din punctul de vedere al medicinei standard. daca tu ai o metoda prin care care, odata urmata, poti sa-i garantezi acelei persoane ca nu va face niciodata cancer de san, te rog si chiar te provoc sa i-o propui, sa vedem ce iese. eu nu am nici una, i-am propus-o doar pe cea mai buna pe care o am la dispozitie.
cu privire la de ce m-am facut medic: sa stii ca nu am o dragoste netarmurita si nediscriminata fata de oameni, ba chiar dimpotriva! insa daca practici chiar si putin timp afli repede de tot ca astea nu au nici o legatura cu performanta in aceasat meserie. evident ca nu m-am facut medic pentru bani, caci am stiut toata viata cat castiga un medic obisnuit in romania si cat de mult se chinuie pentru asta. respectul societatii si statutul oricum sunt total decazute, din cauza ca statul a incercat mereu sa puna presiune pe doctori si sa-i plaseze la limita legalitatii, ca sa poata fi folositi ca mita electorala si orice sarac si betziv sa poata sa-i injure si scuipe, fara drept de apel. overall m-am facut medic ca sa ajung cat mai bun/competent/performant pot, ca apoi sa pedepsesc societatea romana (pentru ca merita) prin plecarea mea de aici, imediat ce ajung aproape de varful carierei.
265 ddirkhendel
265 ddirkhendel [41c]
12-04-2011, 18:46

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Dupa cum am primit azi pe mail au inceput deja sa cenzureze deja post-urile pe aici si sa le stearga pe alea care nu le prea convin lor.Trist, dar adevarat, asa ca mai bine ii lasam sa se bata reciproc pe umeri si mergem sa discutam in alta parte.
Sanatate
266 radicus
266 radicus [411c]
12-04-2011, 19:45

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Sanatate si tie, ddirkhendel! :)
267 RaulDuke
267 RaulDuke [7763c]
12-04-2011, 19:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sanatate ! creier !
268 ddirkhendel
268 ddirkhendel [41c]
12-04-2011, 20:06

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Parca va si vad ranjetul si cum va frecati mainile nervos :-) Am mai scapat de unul, nu?
Mult noroc si voua, dar mai ales intelepciune si inima...ca de creier nu duceti lipsa, poate e chiar prea abundent...
269 RaulDuke
269 RaulDuke [7763c]
12-04-2011, 20:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si tie ! sincer da, ma bucur cand, cum zici tu, mai "scap de cate unul" pentru ca stiu din experienta efectele invatamintelor tale asupra unor oameni, cei care sunt destul de nefericiti incat sa te/va asculte. cat ii priveste pe medicii din romania, cine e medic "adevarat" stie ca chiar Codul Deontologic in vigoare nu da permite unui medic sa prescrie medicamente naturiste! ca si a nici unui alt mijloc de tratament nerecunoscut de nomenclator.
270 ddirkhendel
270 ddirkhendel [41c]
12-04-2011, 21:47

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Sa nu ma intelegi gresit, faptul ca nu o sa mai prea postez aici nu insemna ca nu o sa fac mai departe tot posibilul sa ii ajut pe oameni asa incat sa nici nu ajunga pe mainile voastre, pentru ca atunci e cam tarziu, de prea multe ori.Pana la urma pana si tu admiti ca exista un act care va interzice sa prescrie-ti tratamente naturiste ( adica tot ce nu e dovedit stintific, adica oficial, tot de ei ), lucru care mai mult decat sigur stinge dorinta oricarui doctor " adevarat " sa se documenteze in acest domeniu.Probabil si de aia au si modificat Juramantul lui Hipocrate.Era de asteptat ca sistemul sa faca tot posibilul sa va tina sub control si sa va indoctrineze, si face asta, se pare, cu o rata foarte mare de succes.Am mai spus, si voi sunteti, ca si noi, doar niste victime.
Daca ai curajul sa te aventurezi un pic pe forum aici si sa citesti si alte subiecte, mai ales cele din domeniul " medicina naturista ", ai sa-ti dai seama ca sunt multi mai multi oameni care au suferit de pe urma tratamentelor alopate decat vice - versa.
271 RaulDuke
271 RaulDuke [7763c]
12-04-2011, 21:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai da, nu vad cum te poate face sa suferi "medicina naturista" mai mult decat apa chioara. cum nu ajuta asa nu strica! ce strica este sustragerea de la investigatie si tratament atunci cand te imbolnavesti. nu doar de cancer, dar de orice boala.
concluzie: medicina naturista nu foloseste la absolut nimic, dar dauneaza cand e propusa ca alternativa la medicina standard.
nu e nimeni indoctrinat de nimic. medicina a fost creata de oameni tot pentru oameni si medicii sunt niste oameni cat se poate de obisnuiti cu niste cunostinte neobisnuite, asta e tot. sunt insa niste cunostinte la care absolut oricine are acces, nu sunt secrete, nu sunt practici mistice.
fiecare face ce crede de cuviinta. un medic intai invata si dupa aceea aplica, nu invers, asa cum tind sa faca toti sarlatanii "naturopati", care sunt interesati de a-si promova afacerile lor mai mult decat orice. iata diferenta: medicii nu vand nimic, ei doar fac recomandari pentru cine are urechi de auzit. cine nu are e liber sa faca ce vrea. nu fac promisiuni, nu ofera garantii si nu vand sperante false, doar intind o mana de ajutor. fa si tu la fel daca poti! dar mai intai e cazul sa demonstrezi ca poti!
272 mihaivictor
272 mihaivictor [27c]
12-04-2011, 22:03

Membru din 26-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 27

raul duke
sunt om cu pregatire superioara juridica si inteleg perfect ceea ce zici. cu toate acestea nu pot fi de acord cu tine si ca sa ma exemplific vreau sa te intreb ceva:
- spune-mi pentru pancreas ce citostatice se folosesc cu succes si spune-mi ce rata de succes au aceste citostatice. astept raspuns ca sa vada toti de pe acest forum ca inca medicina ta nu a gasit o cale spre aceasta problema.
cu stima
Mihai Victor
273 radicus
273 radicus [411c]
12-04-2011, 22:14

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

mihaivictor, raspund eu:
Doar din clasa chimioterapicelor este gemcitabina. Are scop paliativ pentru ca majoritatea pacientilor sunt cu boala metastatica, raspandita in corp. Se foloseste doar cand e neoperabil. In rest nu prea are rost utilizarea chimioterapiei, operatia chirurgicala este cea mai eficace. Iar, mai nou, se utilizeaza si inhibitori de tirozin kinaza care cresc cu cateva luni media de viata.
274 RaulDuke
274 RaulDuke [7763c]
12-04-2011, 22:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

problema pusa de tine e una serioasa dar modul in care o pui este TOTAL amuzant. iata de ce:
da, e drept, cancerul de pancreas este o boala cu foarte putine solutii terapeutice. dincolo de un stadiu in care boala asta e operabila, ratele de succes ale tratamentului cu citostatice sau prin iradiere sau chiar si cu terapii tintite sunt modeste si beneficiul este minim. totusi medicina standard inseamna urmatoarele: posibilitati sporite de diagnosticare a acestei boli intr-un stadiu OPERABIL, deci VINDECABIL, prelungirea vietii in caz de boala nerezecabila/metastatica (chiar dublarea perioadei de viata, de exemplu in stadiul IV de la o supravietuire medie de vreo 4 luni FARA tratament, la o supravietuire medie de aproximativ 10 luni sau chiar un an cu tratament) precum si ameliorarea calitatii vietii si controlul simptomelor in acelasi caz, prin multe metode, inclusiv metode oncologice, chirurgicale sau prin tratament suportiv.
iata o cale spre aceasta problema, acum cred ca e doar cinstit sa ne zici tu ce cale alternativa mult superioara a gasit oricare alt tip de medicina "naturista" sau mai stiu eu de care! ca sa vada toti de pe acest forum ca de fapt nu exista alternativa viabila!
dincolo de astea, cancerul e doar una din cele mai spinoase probleme din oncologie, nici macar cea mai frecventa. in multe alte domenii progresele sunt cu mult mai mari. la fel va fi si aici peste cativa ani, dupa cercetari suplimentare. dar "medicina naturista" nu va progresa niciodata de la nivelul aproape de zero la care se afla, pentru ca nu e o practica stiintifica, standardizata si reproductibila.
275 ddirkhendel
275 ddirkhendel [41c]
13-04-2011, 01:03

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Pai alternativa este, inca o data iti spunem, ca unii oamenii au scapat adica chiar s-au vindecat de diferite tipuri de cancer, pana si din stadiu metastatic, fara operatie si asalt chimic, fara toate costurile materiale si psihice si efectele secundare ce implica asta.Normal ca altii in schimb au murit, nu poti sa salvezi pe toti, depinde de multi factori, corectitudinea aplicarii tratamentului, vointa pacientului etc.Modelul de abordare este cam la fel la ambele ramuri.In plus, tratamentul naturist este la fel destul de greu de suportat de unii si nu foarte usor de mentinut pe lunga durata, mai ales daca ai de a face cu un corp foarte slabit si plin de toxine.
Ciudat totusi ca esti asa de convins sa sustii ca niciodata ( ? ) nu s-a putut si nici nu o se poata faca nimic pe cale naturala doar pentru ca nu e o practica " stiintifica " si standardizata, adica in acelasi stadiu cum era medicina moderna acum cateva sute de ani.Sa nu uitam totusi de unde s-a nascut medicina moderna? Da, exact, din medicina naturista / traditionala.Ar fi bine sa mai citim si un pic despre istoria medicinii, preferabil ceva scris de un autor independent, inainte sa ne lansam in declaratii totalitare.
276 nicolae1900
276 nicolae1900 [109c]
13-04-2011, 02:42

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

ceea ce tot incercam sa iti spunem este ca nu am vazut niciunul niciodata un pacient vindecat de cancer (boala diagnosticata stiintific nu inchipuita de el sau de alti indivizi) prin metode naturiste
si nici nu avem cunostiinta de asa ceva de la alti colegi
din contra am vazut prea multi nefericiti tratati de indivizi ca tine pe forumuri care au revenit ulterior in stadii si mai avansate
restul sunt povestiri din imaginatie pentru a vinde produse de acest gen - care nu fac rau neaparat - ba sunt chiar unele cu efecte pozitive - dar NU vindeca cancerul
asa ca fa asa cum ai promis - du-te si scrie prin alta parte
forumul se numeste ROmedic si in nici un caz altfel - medicii dau sfaturi aici - dupa cum este scris si in regulament
sunt convins ca exista forumuri pentru tratamente naturiste
fii sigur ca nu o sa vina nici unul dintre noi sa faca comentarii acolo
277 Misah
277 Misah [21c]
13-04-2011, 12:05

Membru din 11-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 21

mihaivictor poate ar fi bine sa faceti un CT sa vedeti exact cum stau lucrurile. Oricum ma bucur pt mama ta. Multa sanatate si numai bine
278 RaulDuke
278 RaulDuke [7763c]
13-04-2011, 12:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

n-a scapat NIMENI de cancer de pancreas metastatic dovedit histopatologic ! NIMENI !!!
279 ddirkhendel
279 ddirkhendel [41c]
13-04-2011, 15:21

Membru din 05-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 41

E bine sa nu se dea pe forumuri deloc sfaturi, nici macar de medici, ci doar eventual sugestii sau pareri personale.Problema mare a stiintei este, si a fost din todeauna, ca daca nu se poate masura ceva cu instrumentele actuale ea asuma ca acel ceva nu exista.De aia, de exemplu, o substanta sintetica nu e inca asa de buna ca si modelul ei natural, pentru ca nu ajunge doar sa-i copiezi formula chimica..., insemna ca lipseste ceva.Doar pentru ca voi nu ati auzit de recuperari sau vindecari prin alte forme de tratament nu inseamna ca ele nu exista,... m-as si mira pentru ca, dupa cum spuneti, nu va intereseaza deloc subiectul, si chiar daca, cu mare noroc se prezinta un caz la voi si v-ati face timp sa-l analizati, nu o sa vreti sa credeti sau sa admiteti pentru ca asta ar insemna ca ati studiat si practicat medicina 10 sau 20 ani aproape degeaba si ar trebui probabil sa va si reprofilati ca sa puteti dormi linistit noaptea...Aici nu ma refer la chiururgi care fac operatii de urgenta etc. ci doar la anumiti medici.
280 RaulDuke
280 RaulDuke [7763c]
13-04-2011, 16:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ddirkhendel, prostia e mama prejudecatii iar tu esti plin de prejudecata. de unde tragi tu concluziile astea despre "unii medici" ?
si, daca tot imi ocoloesti intrebarile, ocoloeste-o si pe asta: cum masori ceva nemasurabil ?
ca sa nu mai vorbim de faptul ca efectele medicinei "naturiste" sunt masurabile, si au fost masurate si masurile au dat fix zero, asta nu vrei tu sa intelegi. sa listezi cateva cazuri de oameni care "se jura cu mana pe inima" ca s-au facut bine de la nu stiu ce ceai NU E DOVADA DE NIMIC!
Răspunde la topic
377 comentarii 1 2 3 4 ..... 111213141516 17 18 19 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp