Cancer pulmonar

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
113 comentarii 1 2 3 4 5 6
101 RaulDuke
101 RaulDuke [7763c]
24-04-2018, 15:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 23-04-2018, 15:06:55):


recomandarea de iradiere mediastinala mi se pare foarte foarte rezonabila. este vorba de o boala in stadiu extins, care chiar daca actualmente se afla in remisie, poate sa recidiveze oricand. iar aceasta recidiva, daca si cand se va produce, este foarte foarte probabil sa se produca direct in mediastin, cu compresie si simptomatologie foarte rasunatoare. de curiozitate: cine este medicul care a facut aceasta recomandare, la ce clinica?
102 AndreeaP
102 AndreeaP [44c]
25-04-2018, 11:03

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Nu stiu cat este de rezonabila, sa inteleg ca este o practica curenta pentru eu, din cate am citit nu am gasit asa ceva, ca radioterapie preventiva. la ganglioni
Acum am inteles de la tatal meu ca de fapt radiologul i-ar fi spus ca o recomanda in caz ca sunt nodului mai mici de 3 mm, care nu ar putea fi detectati de PET, ceea ce mi se pare cu atat mai absurd. Mai degraba as fi de acord sa continue cateva sedinte de permetrexed, decat cu radioterapia, care are riscuri enorme la plamani.
103 RaulDuke
103 RaulDuke [7763c]
25-04-2018, 12:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 11:03:43):


iar dezbatem medicina inainte sa terminati rezidentiatul, sau macar facultatea? pemetrexed va face oricum pe durata nedeterminata.
104 danydan68
104 danydan68 [1c]
30-04-2018, 16:22

Membru din 30-04-2018

Subiecte: 1

Comentarii: 1

Buna Ziua ! tata a fost diagnosticat cu 'sepsis cu punct de plecare pulmonar ( tumora pulmonara cu pneumonie retrostenotica) in remisie". Asa scrie pe bilet externare emis dupa 4 zile de internare la Spitalul Universitar Bucuresti. Doctorul pe hol intr o minidiscutie de 3 minute mi a zis ca decesul poate interveni oricand si ca daca vreau pot sa l las acolo sa se intample acest eveniment. L am luat acasa a doua zi cu reteta de pneumonie si de luat 4 medicamente de la farmacie : eubiotic, ACC, Omeprazol si Cefeoroxim. Maine se fac 7 zile de cand il am acasa si n a intervenit decesul ca sa l citez pe dl doctor dar nici usor nu este. Il spal, schimb pampersi, dau mancare usoara si foarte putin, apa si ceai cu lingura. Este din ce in ce mai putin constient, sta in pat tot timpul, nu se mai poate misca, nu mai are corzi vocale si nu mai poate vorbi, doar 'tipa' uneori fara sa inteleg nimic, il intreb daca il doare ceva si ce inteleg e ca da din cap ca nu, nu ctiu ce informatii sa mai dau. Credeti ca mi scapa ceva si pot sa l salvez sau dl doctor care mi a zis pe hol sa astepatam decesul are dreptate ? mentionez ca nu suntem bogati si sunt singur cu el. Stam in drumul taberei. multumim pentru orice informatii si ajutor.
Nihil sine Dio
105 MoniqueM
105 MoniqueM [9c]
02-08-2018, 15:15

Membru din 02-08-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna ziua!

Bunicul meu a fost diagnosticat cu cancer pulmonar, rezultatul biopsiei fiind urmatorul: aspecte histologice de adenocarcinom moderat diferentiat, solid si acinar.
Am fost la IOB, iar medicul oncolog ne-a trimis pentru a face inca 2 teste ALK si inca unul, imi scapa acum numele, E... Am dus blocul la parafina pentru acestea. Rezultatul testelor vine abia la sfarsitul lunii. El se simte bine acum, are acasa aparat de oxigen, noaptea se odihneste, tusea s-a diminuat.
Ce ne recomandati? Credeti ca se poate opera? Mentionez ca el are si probleme cu inima si sufera si de o bronsita.

Va multumesc, domnule doctor!
106 Ozan
106 Ozan [3c]
17-08-2018, 18:32

Membru din 17-08-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua,

E prima data cand postez pe un forum de genul acesta. Mama, in varsta de 52 ani, fumatoare, fara alte afectiuni cunoscute, a fost diagnosticata in ianuarie 2018 avand "locally advanced non-small cell lung cancer" de tipul squamos ,in urma unui PET-CT si bronhoscopii si RMN cranian de catre clinica din Turcia unde am "fugit" in urma unei radiografii facute in tara. Nu ni s-a comunicat stadiul TNM, probabil nici nu intelegeam, ceea ce ni s-a comunicat a fost ca este inoperabil momentan din cauza unui(sau a mai multor) noduli limfatici mediastali si ca tratamentul va consta in 30 de sedinte de radioterapie si 6 de chimioterapie concomintenta de Carboplatin si Taxol si apoi urmata de 4 sedinte de chimioterapie cu aceeasi substanta. A fost un tratament crunt, pe parcursul radioterapiei fiind afectat si esofagul, dar care s-a recuperat in timp. In timpul acesta a fost consultata si de un medic nutritionist, ce a avut grija sa ii ofere un regim personalizat, eu nu prea avand incredere in "minunile naturii" de pe internet.
Dupa regimul asta in urma PET-CT si a unor analize de sange s-a declarat "no evidence of disease". Pentru mine e o bucurie rezervata, stiind faptul ca oricand poate recidiva.
Ni s-a explicat ca in zona aceea a ramas "o gaura" mai mare decat tumoarea initiala, predispusa la infectii, fiind prescris un antibiotic si o fiola lunara de vitamina D din cauza nivelului scazut, pana la urmatoarea verificare PET si RMN peste 3 luni.
Intrebarile ar fi urmatoare:
-Plamanul se va recupera la nivelul apropiat de normal vreodata?
-Momentan inca tuseste si elimina sputa, avand uneori ameteli, ceea ce ni s-a zis ca e normal, intrebarea fiind, chiar e?
-Ar trebui sa iau legatura cu un medic oncolog din tara pentru consult si in cazul unei urgente?
107 Bunicul
107 Bunicul [65c]
17-08-2018, 20:28

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Ozan, Azi, ora 18:32:31):

Nu am această formă de cancer deci nu vă pot răspunde la primele două întrebări. La a treia întrebare răspunsul este da.
GIST, Prostată, Vezică
108 Ozan
108 Ozan [3c]
17-08-2018, 20:39

Membru din 17-08-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua,

Va multumesc de raspuns. Pacat ca nu exista prea multe studii privind pasii urmatori unei remisii complete si prevenirea reaparitiei in afara de analize dese. In cazul in care cineva ma poate ajuta si cu celelalte intrebari, as aprecia mult. Daca aveti intrebari in legatura cu experienta mamei, va stau la dispozitie.
109 Bunicul
109 Bunicul [65c]
17-08-2018, 22:47

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Ozan, Azi, ora 20:39:17):

Veți primi probabil unele răspunsuri de la pacienții cu aceeași boală și posibil de la dr. Raul Duke , medicul oncolog care răspunde, pro bono, când are timp. Chiar dacă medici turci au declarat remisia cancerului părerea mea este să acționați și altfel în afara monitorizării periodice. După o astfel de terapie organismul este slăbit în ansamblul său, imunitatea este scăzută și ar fi indicat să găsiți un medic naturalopat bun care să vă prescrie un regim naturist adecvat și anumite terapii gen ozonoterapie sau oxigenare hiperbară care să crească imunitatea și să aducă organismul la parametri normali. Unele informații mai ales pacienților cu situații oarecum similare, le puteți găsi pe diverse grupuri sau forumuri pe internet, mai ales pe facebook, cu specificația că trebuie trecute prin filtrul gândirii proprii acele informații și nu trebuie acționat fără avizul unui medic.
GIST, Prostată, Vezică
110 Ozan
110 Ozan [3c]
18-08-2018, 11:06

Membru din 17-08-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Răspuns pentru (Bunicul, 17-08-2018, 22:47:33):

Va multumesc de sfat, pare interesanta ideea de oxigenoterapie, chiar sunt curios ce parere au medicii oncologi. Dupa cum am spus, am reticiente cu "minunile naturii" de pe internet, incerc sa urmez sfaturile doctorilor. Momentan asta incercam, sa punem imuninatea la loc, mancare cat mai eco, legume, peste, mai putina carne rosie si fara carne procesata sau zahar, lucruri de bun simt ce ar trebui sa le faca nu numai cei suferinzi.
111 Bunicul
111 Bunicul [65c]
18-08-2018, 11:47

Membru din 18-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 65

Răspuns pentru (Ozan, Azi, ora 11:06:40):

In general medicii oncologi consideră că terapiile naturiste nu au un efect vizibil în vindecare, ba chiar luate după ureche pot face rău. Din discuțiile cu zeci de bolnavi, întâlniți în cei doi ani de când m-am înfrățit cu această boală și din experiența proprie pot afirma că au un anumit efect. Ajută in primul rând la aducerea organismului la niște parametri normali și la creșterea imunității, factori importanți în lupta cu boala. Diminuează mult efectele nedorite pe care le produce radioterapia și chimioterapia, in anumite cancere, asupra organismului. Au o acțiune benefică asupra psihicului pacientului, atât prin efectul placebo, care nu este de neglijat cât și prin implicarea activă a bolnavului ( de regulă un simplu spectator in lupta dusă de medici, tratament și aparținătorii săi). Trecerea de la această asistare pasivă la lupta directă cu boala are, adesea, un efect spectaculos. In multe părți din lume aceste terapii naturiste sunt deja incluse în sistemele de asigurări de sănătate, in special cu rol preventiv dar nu numai, se fac studii și cercetări la același nivel cu medicina alopată. Ce-i drept la noi este încă multă șarlatanie și mercantilism, stimulate oarecum de naivitatea, credulitatea și credința în supranatural, deja proverbială a românului. Totuși dincolo de acestea există destule terapii naturiste care aplicate profesionist și adaptate bolii și stării generale a pacientului pot face la fel de mult ca medicina alopată sau o pot ajuta substanțial. Am întâlnit pacienți în fază terminală cărora li se mai dădea o speranță de viață la nivel de zeci de zile, cel mult luni și care au deja peste 8-10 ani de la acel moment. Probabil că ei sunt excepția nu regula, dar intre pacientul văzut de medic prin prisma unei ecuații statistice și dorința de viață (atunci când există) a pacientului, ca entitate fizică și mai ales psihică, cred că primează aceasta din urmă. Dacă locuiți într-un oraș încercați să ieșiți cât mai mult în natură, in locuri cu multă verdeață soare și aer mai nepoluat.
GIST, Prostată, Vezică
112 RaulDuke
112 RaulDuke [7763c]
28-08-2018, 19:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ozan, 17-08-2018, 18:32:31):


- da.
- da. ar fi util sa o consulte medicul pneumolog insa, pentru a raspunde mai precis.
- da. nu doar pentru ugente, mai ales pentru monitorizare. si un pneumolog, e si mai important!
113 daba liviu
113 daba liviu [1c]
09-02-2022, 18:36

Membru din 18-03-2021

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Răspuns pentru (AndreeaP, 01-08-2017, 05:43:33):

doamna fiti f atenta in cancerul de plamini lucrurile stau asa in ordinea asta : computer tomograf cap torace abdomen,brochoscopie ocazie cu care se face si biopsia in acelasi timp,luati legatura cu un chirurg toracic care stabileste daca este sau nu operabil,daca este se opereaza ,daca nu chimio , radio terapie fac lucruri in favoarea pacientului .restul nu are rost sa intrati in amanunte pentru ca nu fac niciun bine nici dvs.succes
B I U
Răspunde la topic
113 comentarii 1 2 3 4 5 6
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp