Cancer pulmonar

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
113 comentarii 1 2 3 45 6 INAINTE ›
61 MadaP
61 MadaP [23c]
04-10-2017, 09:00

Membru din 10-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 23

Răspuns pentru (RaulDuke, 30-09-2017, 20:14:06):



Buna dimineata dle Raul,
Daca va referiti la rezultatul de la necropsie ... e cam complicat acum; ar trebui ca tata sa fie deshumat si sa se efectueze necropsia.
62 AndreeaP
62 AndreeaP [44c]
04-10-2017, 18:27

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Dl. doctor, astept si eu un raspuns in legatura cu Cisplatinul, vineri ar trebui sa faca a doua runda. Multumesc.
Intre timp am mai gasit un articol care m-a socat.
Intr-un studiu din 1985, 80% din oncologi au raspuns ca nu ar lua cispatin daca ar suferi de cancer la plamani, din cauza toxicitatii ridicate si a lipsei de eficienta.
https://anaximperator.wordpress.com/2010/05/06/do-75-of-doctors-refuse-chemotherapy-on-themselves/
Dvs. personal ce ati face daca ar fi in aceasta situatie?
63 RaulDuke
63 RaulDuke [7763c]
05-10-2017, 15:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 04-10-2017, 18:27:32):


ma tem ca nu gasesc/inteleg intrebarea. te rog sa reformulezi!
64 AndreeaP
64 AndreeaP [44c]
05-10-2017, 18:53

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Daca ati fi in situatia tatalui meu ati lua Cisplatin?
Discutia era ca ii provoaca tiuit in urechi si dureri de rinichi, este ok daca cerem sa fie inlocuit cu Carboplatin, care se pare ca e mai putin toxic?
Aceasta pare sa fie tendinta la pacientii din alte tari, mai civilizate,
Multumesc.
65 RaulDuke
65 RaulDuke [7763c]
05-10-2017, 20:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 18:53:06):


no, nici pe departe! carboplatinul are avantajele lui, dar nu reprezinta si nu va reprezenta niciodata un substitut complet pentru cisplatin, decat in anumite conditii foarte bine cunoscute, studiate si validate. ma tem ca nu pot sa raspund la intrebarea cu "daca as fi in locul tatalui...", este o intrebare fara margini de stupida si total nelegitima si, personal, ma jigneste (nu pot nici sa spun exact de ce... poate pentru ca eu recomand cisplatin de rutina zi de zi si sa raspund la intrebarea asta presupune sa atentez la propria mea meserie, cumva sa ma gandesc ca eu propun lucruri rele si daunatoare sau ca eu nu am cel mai bun interes in minte al pacientilor de care ma ocup, deci, cumva, sunt antisocial sau psihopat sau ceva de genul; adica, profesional vorbind, iti imaginezi ca eu, cu buna stiinta, recomand unui bolnav o varianta de tratament inferioara altora? cum sa-mi imaginez ca as face asa ceva? cred ca trebuie sa te mai gandesti putin, in ansamblu, cand iti propui sa "verifici" activitatea medicilor; fara suparare, e un sfat prietenesc.)
66 MadaP
66 MadaP [23c]
19-10-2017, 12:02

Membru din 10-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 23

Buna Andreea,
Sper ca sunteti bine.
67 AndreeaP
67 AndreeaP [44c]
17-11-2017, 16:23

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Buna Mada!
Inca nu stiu cum suntem, a facut 3 runde de Cisplatin si azi a dat Dumnezeu ca nu i-a mai facut Cisplatin ci Carboplatin in combinatie cu Permetrexed.
Eu am incercat sa vorbesc cu doctorul dar nu m-a lasat si nici ei nu i-au spus de o posibila inlocuire cu Carboplatin asa ca nu stiu prin ce minune s-a gandit doctorul sa schimbe la ultima tura cele doua..Poate ca i-a spus tatal meu ca nu poate manca de greata, oricum ma bucur forte mult ca a schimbat Cisplatinul.
Ca efecte secundare, dupa prima tura in care i-au tiuit rau urechile, i-a dat doctorul ceva vitamine pentru tiuit. Sincer, nu ma asteptam sa ajute insa au ajutat, dupa a doua si a treia tura nu i-au mai tiuit urechile decat foarte slab. Am fost si la un control ORL si se pare ca auzul este relativ normal pt varsta lui. Eu zic ca a avut mare noroc pentru ca am citit despre ffff multe cazuri in care Cisplatinul a afectat ireversibil auzul. Poate a ajutat si faptul ca a baut f multe lichide intre tratamente.
Analizele de sange au iesit bune, singura problema semnalata este o usoara anemie care este normala.Eu cred ca l-au ajutat si sucurile de legume pe care le bea zilnic, in special cel de sfecla.
Sigura problema care l-a terminat a fost greata, aproape nu putea manca nimic desi nu a slabit foarte tare, dupa ultima tura a durat intreaga perioada dintre tratamente.
Acum urmeaza sa faca evaluarea, sa vada ce efect a avut tratamentul minune in care eu sincer, din ce am citit in ultima vreme, nu prea mai cred, poate doar insotit de o alimentatie si stil de viata sanatos.
Scuze ca nu ti-am raspuns pana acum dar chiar nu stiam cum stau lucrurile.
68 MadaP
68 MadaP [23c]
21-11-2017, 11:30

Membru din 10-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 23

Buna Andreea,
Va tin pumnii si va doresc numai bine.
69 AndreeaP
69 AndreeaP [44c]
08-12-2017, 11:45

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Multumesc, Mada!
As avea o intrebare pentru dl.doctor.
Tatal meu a terminat cele 4 sedinte cu cisplatin (ultima cu carboplatin) si azi ainceput tratament de mentinere, a facut doar permetrexed.
El se astepta sa-i faca o evaluare, un CT, asa a spus doctorul inainte de inceperea tratamentului.
Vi se pare normal sa i se spuna ca e prea devreme pt o evaluare, dupa 4 luni de tratament si ca ii va face una abia in februarie?
Multumesc
70 RaulDuke
70 RaulDuke [7763c]
08-12-2017, 14:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 11:45:02):


nu pot sa apreciez. eu, intr-adevar, o fac IMEDIAT dupa ce am terminat tratamentul planificat (adica tratamentul in combinatie, cu alimta si platina), dar medicul vostru poate sa considere ca e in stare sa monitorizeze bine boala si raspunsul la tratament stric pe seama a cum se prezinta clinic, si deci ca nu are nevoie de investigatii. situatie in care, sincer, nu mi-e clar de ce a stabilit un nou CT in februarie... dar, ma rog. nu mi se pare foarte important, atata timp cat omul se simte bine si tratamentul da roade.
71 AndreeaP
71 AndreeaP [44c]
08-12-2017, 15:35

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Tocmai aceasta ar fi problema, ca nu putem sti daca tratamentul a dat sau nu roade daca nu se repeta CT-ul, pentru a vedea daca a avut vreun efect asupra metastazei de la suprarenala sau a ganglionilor ramasi de la operatie. Macar sa vedem daca a avut vreun rost sa se chinuie atat cu Cisplatinul.
Cat despre simtit bine...s-a simtit mult mai bine intr-adevar dupa inlocuirea Cisplatinului. A avut un mare noroc, pe fisa medicala scrie ca din cauza unor probleme administrative s-a inlocuit, altfel cred ca ajungeam in spital, simptomele au fost tot mai agresive, culminand cu primele 2 zile de dupa ultima perfuzie cand saracul spunea ca isi doreste moartea.

Problema este ca hemoglobina a scazut foarte mult, de la 13,5, la 12, apoi 11 iar acum a ajuns la 10.
Ce ar putea face pentru cresterea hemoglobinei?

Pentru orice persoana care se confrunta cu acesta boala as vrea sa recomand urmatorul site, pe mine m-au ajutat mult informatiile de aici:
.
https://www.inspire.com/
72 AndreeaP
72 AndreeaP [44c]
08-12-2017, 15:49

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Cat despre atitudinea medicului, eu am o alta teorie: Din moment ce a inceput direct cu cel mai agresiv/puternic tratament care exista, stie ca daca acesta nu a dat niciun rezultat sau mau rau, Doamne -fereste exista o agravare a bolii,nu mai prea are ce sa mai faca si de-asta evita sa monitorizeze evolutia fiindca stie ca nu are ce sa faca in acest caz.
Mie nu mi se pare normal si o sa incerc sa-l conving sa faca un CT pe cont propriu insa e foarte incapatanat si nu vrea sa iasa din cuvantul doctorului chiar daca isi da seamaca nu e ok.
Cred ca e important sa vedem daca tratamentul initial a avut vreun efect si cum evolueaza boala pe timpul mentinerii fie si numai pentru a vedea daca are vreun sens sa faca acest tratament agresiv in viitor, daca i se mai propune.
Multumesc pentr raspuns.
73 RaulDuke
73 RaulDuke [7763c]
08-12-2017, 18:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 15:49:34):


pai atunci se pare ca pacientul este mai intelept decat dumneavoastra, cu tot respectul! investigatiile nu au nicio valoare pt dumneavoastra, ci pentru medicul care le interpreteaza si integreaza in tot tabloul. trebuie sa aveti incredere! de fapt, este cam singura sansa.
74 AndreeaP
74 AndreeaP [44c]
08-12-2017, 20:31

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Bun, dar de hemoglobina ce parere aveti?
Cat se mai pot administra citostastice cu hemoglobina 10 dau pana la ce nivel se pot administra in siguranta? Ma gandesc ca poate face si leucemie daca insista..
75 RaulDuke
75 RaulDuke [7763c]
11-12-2017, 10:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 08-12-2017, 20:31:32):


la hemoglobina de 10 se poate administra chimioerapie fara probleme. desigur, trebuie sa faca odata la 3 luni, cel putin, acea injectie cu vitamina B12 1000mcg. face asa ceva?
76 AndreeaP
76 AndreeaP [44c]
11-12-2017, 11:42

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Da, face injectia cu B12 si ia zilnic acid folic.
Problema e ca a tot scazut hemoglobina si ultima data destul de mult, de la 11,5 la 10.
77 ionela_g
77 ionela_g [1c]
02-03-2018, 23:14

Membru din 02-03-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Cum pot încarca rezultatul unei radiografii cu bariu pentru a ma putea ajuta cu citirea rezultatelor?Multumesc
BIU
78 lacry
78 lacry [12c]
13-03-2018, 23:45

Membru din 13-03-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna ziua,
tatal meu, 60 ani, fumator inrait, a fost diagnosticat in august 2017 de cancer pulmonar, adenocarcinom pulmonar slab diferentiat, clasificare T4N3Mx, tumoare de apr 10/9 cm ce ocupa apr in totalitate LSS si vine in contact cu pleura. A urmat 6 cure de citostatice cu paclitaxel si carboplatin, peste care a trecut destul de greu, dureri de cap si de picioare. Intre timp a facut si un RMN la cap din care a reiesit absenta fluxului arterial la nivel ACI stanga. Dupa terminarea celor 6 sedinte de citostatice a facut un nou examen tomografic cap, torace si abdomen. Se pare ca tumoarea a mai scazut 80/53 mm dezvoltata pe topografia LSS, importanta bombare a acesteia, in contact cu pleura parietala lateralo-toracica si paracardiaca. Masa tumorala prezinta contact cu vena pulmonara superioara si bifurcatia arterei pulmonare stangi. De medicul oncolog a fost trimis la Iasi ptr analiza oportunitatii efectuarii radioterapiei. La Iasi a fost vazut de medic si programat la scintigrafie osoasa. In urma rezultatului a iesit ca nu sunt metastaze osoase si medicul de acolo ne-a zis ca nu-i face radioterapie - n-ar fi eficienta in acest stadiu si sa continue curele cu citostatice. Ma intrebam, ca o persoana necunoscatoare, ce am putea face acum? Daca mai scade tumoarea, se va putea opera? Mi se pare ca aici la SV totul e pe fuga si nu stiu daca se face tot ce tb. Oare chiar nu era oportuna radioterapia??
79 RaulDuke
79 RaulDuke [7763c]
14-03-2018, 10:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (lacry, 13-03-2018, 23:45:38):


ba da. consider foarte oportuna iradierea pe tumora reziduala si mediastin in acest moment; e drept ca, uneori, tehnic este greu de facut si depinde mult de aparatele si experienta pe care le are dinsponibile medicul radioterapeut (motiv posibil pentru care cel consultat a fost impotriva).

va recomand sa mergeti intrun alt centru, pentru iradiere, preferabil unul privat, cu mijloace moderne si experienta mai buna a medicilor. nu stiu daca e de gasit asa ceva, intre cluj si bucuresti...
80 lacry
80 lacry [12c]
14-03-2018, 22:47

Membru din 13-03-2018

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Tata nu a renuntat inca la fumat....oare din aceasta cauza a scazut atat de putin tumoarea....sau nu neaparat? Am vorbit cu el despre plecarea in alt oras, sa vedem ce zic si alti doctori in legatura cu radioterapia, dar nu vrea sa mearga....ar trebui sa insist mai mult? credeti ca l-ar ajuta? Citeam mai dus despre vitamina b12, cand se recomanda aceasta vitamina? El nu a luat deloc. I-am luat doar vitamina c, calcidin si thiossen. Ce altceva as putea sa-i mai iau (vitamine, suplimente) care sa-l ajute sa treaca mai usor peste curele de citostatice?
Răspunde la topic
113 comentarii 1 2 3 45 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp