Cancer pulmonar

Secțiunea: Cancer pulmonar (bronhopulmonar, plamani)
113 comentarii 1 23 4 5 6 INAINTE ›
21 RaulDuke
21 RaulDuke [7763c]
01-08-2017, 15:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 05:43:33):


nu inteleg. spuneti mai sus ca NU are metastaze cerebrale. atunci pentru ce sa faca gamma knife sau cyber knife? revino, te rog, cu rezultatul examenului PET-CT!
22 AndreeaP
22 AndreeaP [44c]
01-08-2017, 16:01

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

La noi in tara, gammaknife se aplica intr-adevar doar pentru metastaze cerebrale, din cate stiu,am gasit la un moment dat un interviu cu un doctor de acolo care motiva ca nu s-ar putea aplica pe alte parti din corp doar pentru ca nu s-ar putea asigura imobilizarea perfecta aacestora (ex.miscarile date de respiratie). Cyberknife se practica la o clinica din Munchen pe orice tumoare din orice parte a corpului. Voiam sa stim daca e vreo sansa sa facem aceasta procedura in Romania sau intr-o tara mai accesibila din toate punctele de vedere.
Maine primim rezultatul d ela PTE-CT, o sa revin cu detalii.
23 AndreeaP
23 AndreeaP [44c]
01-08-2017, 16:30

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

REZULTAT PET/CT


Examenul PET/CT cu FDG confirma prezenta unei formatiuni tumorale pulmonare stanga hipercaptanta FDG (SUV max=11,7), dimensiuni de 40/28 mm. Formatiunea are contact cu pleura mediastinala in dreptul crosei aortei, cu interfata stearsa.
In rest, plamani expansionati bilateral, fara alte leziuni focale.
Fara colectii pleurale. Adenopatie mediastinala cu 4-5 ganglioni captanti FDG, dimensiuni intre 12-20 mm, situati hilar stanga, in fereastra aorto-pulmonara si paratraheal inferior stanga (4L, 5, 6 si 10L).
Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivel cranio-cerebral sau la nivelul gatului. Fara adenopatii latero-cervicale, supraclaviculare sau axilare.
Tumefactie de pana la 20 mm a GSR stanga cu captare focala FDG de 9 mm asociata (SUV max=3,9). GSR dreapta de aspect normal. Rinichi in potcoava cu functie normala. Diverticuloza colon recto-sigmoidian.
Fara alte modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul organelor parenchimatoase abdomino-pelvine sau la nivelul tubului digestiv.
Fara lichid liber intraperitoneal, fara adenopatii retroperitoneale, pelvine sau inghinale.
Exostoza exuberanta adiacenta simfizei pubiene fara captare FDG asociata. Focar captant FDG de tip inflamator suprapus unui osteofit la nivelul articulatiei interapofizare L1-L2 de partea stanga. Fara alte modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul scheletului. Ateromatoza calcara aorto-iliaca. Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul membrelor inferioare bilateral.

Concluzie: Tumora pulmonara LSS. Adenopatie mediastinala echivalenta N2. Formatiune GSR stanga metabolic activa compatibila cu determinare secundara.

Data: Oradea 31.07.2017
24 AndreeaP
24 AndreeaP [44c]
01-08-2017, 16:47

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Pare ca a crescut cu 6mm in 21 zile.
Formatiunea de 22 mm de la glanda suprarenala dreapta pare ca a disparut iar cea de la stanga s-a micsorat. E posibil asa ceva sau aparatul nu detecteaza decat zonele cu potential malign? Din cate am inteleles e o tumefactie la GSR din care doar 9mm e metastaza, asa e?
Ma ingrijoreaza ritmul de crestere la tumoarea pulmonara..
Mai este o mica zona la coloana vertebrala(?) unde s-a intins, ceva foarte punctual..
Va rog sa ma lamuriti daca am inteles bine si ce e de facut. Mie mi se pare ca trebuie urgent operat.
Multumesc.
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
01-08-2017, 17:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 16:47:36):


la ora actuala boala pare destul de bine izolata la nivel pulmonar, cu exceptia unui singur focar metastatic la nivelul suprarenalei stangi (probabil); ca atare ce as recomanda in aceasta etapa sunt urmatoarele lucruri, toate facute simultan:

- mediastinoscopie si extragerea catorva ganglioni mediastinali in scopul unei stadializari mai precise (combinat cu PET/CT);
- operatia glandei ruprarenale stangi;
- testare EGFR, ALK si PD-L1 pe blocul de biopsie pulmonara.

puteti face aceste lucruri, in serviciul unde sunteti tratati?
26 AndreeaP
26 AndreeaP [44c]
01-08-2017, 19:34

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Deocamdata nu suntem tratati niciunde, am facut aceste investigatii la recomandarea doctoritei de familie si a unei rude care este medic chirurg in Timisoara si care ne-a trimis la dl.dr. Burlacu pentru biopsie, iar acesta din urma ne-a promis ca il opereaza pe tatal meu. Sper ca isi va tine promisiunea chiar daca nu a iesit rezultat exact asa cum am fi dorit, insa momentan e in concediu.
Nu stiu daca putem face analizele genetice invocate de dvs.pt ca mostra de la biopsie e la dl. dr. Ciuleanu care a cerut-o atunci cand parintii mei au fost la Cluj saptamana trecuta pentru a-l consulta.
De ce considerati ca este necesar sa se opereze acum la suprarenala si nu la tumoarea principala, care e mult mai mare si mai agresiva? Spun asta pt ca indicele de consum al glucozei este de vreo 3 ori mai mic, ceea ce cred ca inseamna ca creste de 3 ori mai lent decat cea de la plamani. Plus ca ganglionii de langa, daca am inteles bine interpretarea, sunt infestati deci ar trebui scosi repede, sa nu se intinda boala.
Stiti unde am putea face aceasta operatie la suprarenala? Din cate ne-a spus ruda noastra care e chirurg in Timisoara nu se prea baga nimeni la o astfel de operatie in Timisoara.
V-as fi recunoscatoare daca ne-ati putea recomnda un chirurg bun care sa faca aceasta operatie in conditie de siguranta, desi eu cred ca ar trebui lasata la urma..
Va multumesc mult pentru raspuns, am simtit un pic incurajare in cuvintele dvs.
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
02-08-2017, 09:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 01-08-2017, 19:34:13):


exista posibilitatea ca operatia pentru suprarenala sa fie lasata la urma, dar asta nu schimba faptul ca tumoarea principala NU ar trebui operata, caci, din pacate, ganglionii par prea extinsi iar operatia nu ar putea sa "scoata tot", ca sa zic asa; ce trebuie facut este explorarea ganglionilor, pentru a se vedea daca intr-adevar e vorba de extensie N2, cum scrie la PET, sau poate chiar N3; ulterior tumora principala, impreuna cu ganglionii mediastinali, ar trebui iradiati (deci facuta radioterapie intr-un centru de experienta). suprarenala (fiind vorba doar de una) poate sa o faca orice chirurg generalist dintr-un spital universitar, cu un eventual consult endocrinologic la inceput; nu e nimic complicat.

ca atare consider oportuna, cu ocazia unei singure anestezii generale, o mediastinoscopie cu explorarea stricta a ganglionilor (biopsie din ei) si, in acelasi timp, scoaterea glandei suprarenale cu aspect tumoral; desigur ca ar trebui efectuate de 2 echipe diferite simultan: o echipa de chirurgie toracica si una de chirurgie generala. ulterior, cel mai probabil, tratamentul pentru tumora initiala va consta in CHIMIOTERAPIE + RADIOTERAPIE concomitenta. daca prof ciuleanu a oprit blocurile, atunci mai mult ca sigur va cere el testarile respective.
28 AndreeaP
28 AndreeaP [44c]
03-08-2017, 10:12

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Dl. doctor, presupunand ca am face exact cum spuneti dvs., adica se scoate suprarenala si cativa ganglioni sau doar biopsie din ei (nu am inteles exact), se stadializeaza exact boala in functie de numarul de ganglioni atinsi (3-4), apoi se trece pe tratament cu chimioterapie si radioterapie, chiar daca am avea acces la medicamente mai noi prin acel studiu (nivolumab), desi nu stiu cand va incepe si cum va fi...as vrea sa va intreb cat timp va trebui sa faca acest tratament pana sa poata fi operat, sau nu considerati operatia indicata deloc? Care sunt sansele de vindecare cu aceste tratamente si in cat timp? Si, in sfarsit, care este evolutia bolii la care sa ne asteptam, vorbind la modul general, statistic?
Multumesc.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
03-08-2017, 15:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 10:12:26):


e bine, daca as stii rezultatele la cele 2 proceduri pe care le-am propus mai sus, probabil ca n-as mai avea nevoie ele oricum. exact asta e problema: nu stiu exact stadiul local si nici sigur daca problema din suprarenala e o metastaza (chiar daca banuiesc...). ei bine, dupa cele 2 proceduri, daca se confirma stadiul N2 sau N3 la plamani, iar nodulul din suprarenala se opereaza, dupa aceea poate sa faca un tratament tintit pe boala din torace, adica radioterapie cu chimioterapie concomitent, cu scop definitiv, dupa care s-au vazut remisii de ani de zile si chiar oameni vindecati. inca nu se pune problema de nivolumab, etc.
30 AndreeaP
30 AndreeaP [44c]
03-08-2017, 18:13

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Sincer imi e frica de faptul ca s-ar putea sa nu reactioneze la chimioterapie, din cate am citit e rezistent tipul acesta de cancer cu celule non-mici si sa nu dea metastaze in alta parte intre timp, la fel si de efectele adverse ale radioterapiei la plamani. tumoarea are deja 4 cm, a crescut 6 mm in 3 saptamani.
In afara de faptul ca nu ar putea scoate tot, ce alte riscuri ale operatia?

Nu e o problema in sine scoaterea atator ganglioni limfatici (4-5) din zona respectiva? Cum se va mai circula limfa, acum citeam un articol despre sistemul limfatic care se termina intr-un vas de langa inima, si ca e o problema intreruperea acestuia in zona in care sunt scosi ganglionii in cancer? Acei ganglioni par a fi exact ultima statie..
Nici nu inteleg de ce trebuie scosi in primul rand, normal ar fi sa-si revina cand nu mai exista cancer in corp, sau cel putin nu toti dar nu ne putem opune noi practicii medicale. Totusi la ce efecte secundare ne putem astepta in cazul operatiei?
Multumesc.
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
04-08-2017, 14:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 03-08-2017, 18:13:35):


nu e nicio problema scoaterea ganglionilor. aceste proceduri sunt cat se poate de standard in orice tara civilizata. numai in Romania avem dubii despre lucruri de bun simt si experienta sub genunchiul broastei.
32 AndreeaP
32 AndreeaP [44c]
04-08-2017, 18:54

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Eu nu am spus ca nu sunt standard ci ca nu stiu cat sunt de necesare, fiindca in mod normal ganglionii ar trebui sa consume materialul canceros captat si sa-si revina la dimensiunea initiala daca nu ar mai avea o sursa externa de contaminare. Asa ar fi logic, dat fiind rolul lor de a capta si distruge invadatorii.
Este o problema faptul ca ramane fara protectie, fara o parte importanta a sistemului imunitar pe acea parte, la o eventuala recidiva nu ar mai fi ce sa tina in loc evolutia, asa cum s-a intamplat pana acum, datorita acelor ganglioni boala a fost stopata la zona respectiva.
O alta problema, care ma ingrijoreaza mai mult, e limfedemul, nu am gasit nimic despre aparitia lui in scoaterea ganglionilor mediastinali, ci doar a celor inghinali si axilari iar complicatiile sunt groaznice, pana la urma conteaza sa vindeci omul , sa aiba o viata de calitate pe termen lung nu doar sa scoti orice celula canceroasa cu orice pret, indiferent de costuri.
http://tratamentlimfedem.ro/limfedemul
Nu stiu care e practica in cazul asta, poate ma lamuriti dvs. , se scot doar cei 4-5 ganglioni afectati? Nu se scot toti ganglionii din grupul respectiv, nu?
Care este riscul sa apara limfedem in cazul de fata? Exista riscul sa se acumuleze lichid in cavitatea toracica, plamani, inima etc.?
Nu se poate scoate doar tumora si sa urmarim evolutia ganglionilor, probabil va trebui sa faca oricum chimioterapie?
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
07-08-2017, 09:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 04-08-2017, 18:54:27):


ma scuzati, am o curiozitate mica: de unde va vin, daca nu va suparati, toate aceste idei minunate despre ce trebuie facut, medical, intr-un caz de cancer de plaman?
34 andrey_sebastian
07-08-2017, 10:27

Membru din 28-07-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Mă scuzați

Cineva într-o situație limită

încearcă să facă tot ce poate mai bun

dus tot la limită
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
07-08-2017, 11:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (andrey_sebastian, Azi, ora 10:27:31):


gresita abordarea! "cel mai bun" cred ca ar insemna identificarea unui medic sau a unei echipe medicale cu care sa poata comunica bine si in care sa aiba incredere. alternativ poate sa-si definitiveze studii medicale aprofundate, insemnand facultate si rezidentiat cel putin (in niciun caz citit pe internet), dar nu cred ca este timp pentru asta, in situatia de fata. la ce ajuta intrebarile "teoretice" si validari sau invalidari a ce considera ca este "logic" sau nu? la ce ajuta "mini-cursurile" tinute pe forum despre teorie fundamentala in oncologie? la caz, vreau sa spun?
36 AndreeaP
36 AndreeaP [44c]
09-08-2017, 10:39

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Dr. doctor, nu este nicio idee minunata, doar ca incerc sa gasesc cea mai buna solutie care sa-i asigure o recuperare cat mai rapida si o viata normala in caz ca scapa de cancer, ceea ce eu cred ca se va intampla. Nu am mai insistat cu intrebarile fiindca stiu ca nu e chirugia specialitatea dvs. insa tot v-as fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde daca stiti cazuri cu ganglionii mediastinali scosi (banuiesc ca o parte, doar cei afectati vor fi scosi) si daca au avut complicatii ulterioare de genul acumulare de limfa in cavitatea toracica, plamani sau inima.
Nu este de glumit cu asa ceva.
Am vorbit cu un prieten din SUA care face doctorat in biochimie si mi-a confirmat ca, daca totul merge bine, in mod normal ganglionii ar trebui sa se curete singuri.
Dvs. sustineti practica medicala general acceptata insa nu stiu daca este cea mai buna in cazul concret. Maine il opereaza si nu vor sa-i faca toracoscopie din acelasi motiv, banuiesc, cu ganglionii.
In mod normal doctorul trebuie sa-ti prezinte toate optiunile, riscurile si efectele secundare si decizia finala sa apartina pacientului. Numai la noi e altfel.
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
09-08-2017, 11:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, Azi, ora 10:39:04):


scoaterea ganglionilor nu da "acumulare de limfa in cavitatea toracica", pentru ca nu se sectioneaza ductul toracic comun (doar daca nu e vreun chirurg incompetent); iar ganglionii nu au cum "sa se curete singuri" de cancer. cred ca este momentul sa cereti un consult chirurgical intr-o clinica de renume din afara tarii, nu vreau sa zic neaparat turcia, dar poate austria sau germania, ca apoi sa va convingeti de ce i-am recomandat eu (care nu tin cont prea mult de obiceiurile proaste de prin spitalele de la noi).

Mult succes!
38 AndreeaP
38 AndreeaP [44c]
22-08-2017, 10:21

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Revin cu un update.
Tatal meu a fost operat, i s-a scos intreg lobul superior stang unde era tumoarea si statiile ganglionare 5 si 6.
Din spusele medicilor, acea formatiune de la suprarenala e posibil sa nu fie metastaza, rezutatul de la PET-CT nefiind 100% concludent.
Ni s-a spus sa incepem chimioterapia peste cateva saptamani.
Care sunt sansele in aceasta situatie, la ce ne putem stepta ca o eventuala evolutie a bolii?
Intrebarea o adresez in special dlui doctor oncolog, daca a mai avut cazuri de tumori pulmonare operate, care a fost evolutia ulterioara si eventual cu ce tratament a obtinut cele mai bune rezultate, eventual niste statistici aproximative daca se poate.
Multumesc frumos.
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
23-08-2017, 10:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (AndreeaP, 22-08-2017, 10:21:04):


avem un rezultat anatomopatologic ulterior operatiei? in tot cazul, cel mai probabil ar trebui insistat pentru rezectia tumorii suprarenaliene, desigur ca intr-un centru specializat pt asa ceva, nu la chirurgii de torace. daca NU si NU si NU etc..., atunci va incepe chimioterapie. "sansele" tin de daca acea leziune suprarenaliana este sau nu metastatica. v-ati prezentat la oncolog cu ultimele informatii? ce v-a propus?
40 AndreeaP
40 AndreeaP [44c]
23-08-2017, 15:46

Membru din 21-07-2017

Subiecte: 1

Comentarii: 44

Inca nu a venit rezultatul la examenul histopatologic, desi au trecut aproape 2 saptamani de la operatie.
De la chirurgie am fost trimisi la oncologie insa abia dupa ce mai trec cateva saptamani, ii scot firele si se reface va incepe tratamentul iar operatie la suprarenale mi s-a spus sa o lasam la urma, in caz ca nu are efect chimioterapia asupra ce este acolo. Inca nu am fost la oncolog.
Eu cred ca este o metastaza si as vrea sa stiu in cazul asta care sunt sansele de vindecare.
Difera tratamentul in cazul in care exista acea mica leziune (1 cm) fata daca nu ar fi?
Răspunde la topic
113 comentarii 1 23 4 5 6 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp