Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

Secțiunea: Cancerul de prostata
350 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 15 16 17 18 INAINTE ›
81 RaulDuke
81 RaulDuke [7763c]
25-12-2011, 18:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

absolut improbabil. veziculele seminale nu secreta PSA. un PSA la aceasta valoare dupa o prostatectomie radicala trebuie tinut sub observatie, pentru ca nu are de unde sa provina decat dintr-o recidiva/continuare de evolutie locala sau la distanta a bolii.
82 OliverS
82 OliverS [12c]
27-12-2011, 12:40

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna ziua.Va scriu si eu din disperare cu speranta ca, poate, voi gasi un raspuns la ceea ce i se intampla unchiului meu de 46ani.Iata care este situatia:la inceputul lunii dec.a fost internat pentru o alta problema ocazie cu care i s-a facut si un PSA=108ng/ml.Ulterior s-a internat la un alt spital la sectia de urologie unde medicul incepe terapia cu Casodex 150mg=1tb/zi(Probabil ca medicul a banuit existenta unui cancer de prostata inca de la inceput).La cateva zile dupa inceperea trat.cu acesta i s-a recomandat sa faca inj.cu Zoladex si apoi punctie biopsie transrectala.La o sapt.dupa inceperea trat.a repetat PSA=95ng/ml(a scazut putin dar nesemnificativ).Vineri a fost externat, iar astazi am luat scrisoarea medicala in care se specifica urmatoarele:
-diagn. principal:C61
-diagn. secundar:1.C79.5
2.N39.81
3.K72.0
-dign.formulare libera:ADKP T4 N3 M os, Gleason 4+5
Ce parere aveti?Ce imi puteti spune vis-a-vis de ceea ce avem de facut in continuare?Mentionez ca pe data de 5.01 mergem la oncolog, dar pana atunci.
Multumesc din suflet!
83 OliverS
83 OliverS [12c]
27-12-2011, 13:05

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Am revenit pentru ca am uitat sa mentionez ca a facut si CT pentru torace, abdomen si pelvis.Rezultatul a fost:
"-prostata cu diametre axiale de 46.36mm, fara modificari de structura
-Adenopatii situate iliac dr.(diametrul axial max.de 38mm), iliac stg.(22, 19, 18 si respectiv 14mm)si lombo-aortic stg(21, 13, 13 si respectiv 12mm)
-fara adenomegalii patologice mediastinale sau in hilurile pulmonare
-corp vertebral L1 usor tasat neuniform, pe seama suprafetei discale superioare, cu modificari mixte de structura
-zona de osteocondensare situate la nivelul oaselor coxale, sacrului, coloanei vertebrale lombare si toracale, pana la T6(determinari secundare)
-ficat cu dimensiuni normale, cu densitati difuz scazute, cu valori medii de 48HU, continand in lobul drept, un chist cu diametrul de max.de 6mm
-concretiune calcara situata intr-un calice superior drept
-splina, pancreas, rinichi stg.si glande suprarenale cu aspect CT normal
-fara modificari CT pulmonare sau pleurale"
Ce parere aveti?Multumesc inca o data...
84 RaulDuke
84 RaulDuke [7763c]
27-12-2011, 13:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, ne pare rau sa auzim despre cazul tatalui tau. este o persoana foarte tanara cu cancer de prostata din pacate in ultimul stadiu, dincolo de orice speranta de vindecare, conform celor spuse de tine mai sus.
ca atare tratamentul cu Zoladex lunar (sau la 3 luni) si Casodex zilnic, ramane standard si principala optiune in momentul de fata. raspunsul la acest tratament insa, in principal scaderea PSA-ului, se vede in medie la aproximativ o luna, chiar 2 luni de la instituire. este absolut normal ca la doar o saptamana ati vazut un PSA practic nemodificat. nici nu avea rost sa fie repetat.
respectati programarea la oncolog, este esentiala pentru aceasta etapa si pentru ce aveti de facut in continuare, inclusiv evaluare a simptomelor si alte tratamente auxiliare conforme.
85 OliverS
85 OliverS [12c]
27-12-2011, 13:34

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Cum se poate ca asa din senin, fara nici un semn un barbat in deplinatatea fortelor sa cada intr-o luna?Sa i se spuna ca este in stadiu terminal?De fapt noi, familia, nu i-am spus cat de grava este situatia, ci doar ca este cancer si mergem inainte cu tot ce este necesar..Stiu ca cest tip de cancer apare in general peste 60ani care ar putea fi explicatia?Nu poate se faca macar radioterapie sau acea insamantare cu particule radioactive care stiu ca se face si la Fundeni?Multumesc si imi cer scuze daca sunt prea insistenta..
86 RaulDuke
86 RaulDuke [7763c]
27-12-2011, 15:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu esti deloc insistenta si intrebarile tale sunt absolut normale. totusi clarificarea lor tine doar de ameliorarea tulburarilor tale interioare, nu au nici un impact in protocolul de tratament al tatalui tau.
cum am spus, intr-adevar, este un tip de boala foarte rar intalnit la oameni de sub 50 de ani, si, una peste alta, pare a fi si o forma foarte agresiva, care a evoluat repede si s-a manifestat foarte tarziu.
din pacate tratamentul nu poate viza decat ameliorarea simptomelor (daca are) si eventual prelungirea vietii. "insamantarea cu particule radioactive" are si ea indicatiile ei si nu se face oricand si oricum. se face, de exemplu, in cazul unor dureri osoase multiple, foarte mari si care nu se poate sau e foarte greu sa fie iradiate din exterior. nu se face cand pacientul nu are simptome sau are dureri usoare, pentru ca nu este o metoda de distructie si anihilare totala a cancerului metastatic.
inca un tratament indicat, tot pentru stoparea/intarzierea progresiei simptomelor osoase, este tratamentul cu BIFOSFONATI.
ce simptome are tatal tau ?
87 OliverS
87 OliverS [12c]
27-12-2011, 15:40

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Este vorba despre unchiul meu, dar nu asta are importanta pentru ca pentru mine este la fel de apropiat ca un tata.Ca si simptome nu mai are dureri asa de mari de cand a inceput tratamentul cand de abia se putea da jos din pat.Il durea tot bazinul si in special imi spunea ca are o durere sacaitoare in portiunea dintre testicule si anus(aceasta s-a pastrat insa nu este la fel de intensa).Acum durerile s-au diminuat, insa au aparut ceva ameteli, usoare stari confuzionale(intr-una din serile cand era internat in spital a sunat-o pe matusa mea si intrebat-o ce cauta acolo, pentru ce l-a internat in spital..nu stiu daca a fost o R.A.de la Casodex sau ce s-a intamplat), niste bubite pe frunte care il mananca.De alte dureri nu mi-a mai pomenit insa ma gandesc cu infrigurare la ce va fi mai incolo.Ati avut pana acum pacienti cu asemenea diagnostic, cu varsta sub 50ani?Ce prognostic ati putea face?Ce sa facem sa ii putem prelungi cumva speranta de viata?
88 RaulDuke
88 RaulDuke [7763c]
27-12-2011, 21:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pacienti cu cancer de prostata sunt foarte multi, e unul din cancerele cu cea mai larga raspandire. totusi, de sub 50 de ani, parca n-am mai intalnit...
prognosticul de viata in cazul cancerului de prostata diagnosticat in faza metastatica este, in medie, totusi destul de lung. de ordinul anilor, global vorbind, undeva intre 4 si 7 ani. repet: MEDIU ! avand in vedere scorul gleason mare, psa-ul la debut mare si varsta neobisnuit de mica a bolnavului, se poate spune ca va este un caz aparte, care poate sa se manifeste si sa evolueze diferit de cele mai multe. totusi este greu de facut o predictie mai clara. lucrurile acum depind foarte mult de cum va raspunde la tratamentul acesta nou initiat. raspunsul, cum am zis, se asteapta in de ordinul mai multor saptamani, poate chiar 2-3 luni.
intre timp el trebuie sa aiba durerile controlate si elucidate reactiile acestea care pot fi efecte secundare la tratament, dar pot avea si alte cauze: eruptia cutanata, stari de confuzie, etc.
de prelungit speranta de viata, asta face tratamentul oncologic, adica in momentul de fata tratamentul hormonal, care are o sansa foarte buna sa scada dimensiunea si chiar numarul tumorilor, lucru care se va putea vedea si prin evolutia PSA-ului.
va urez mult succes, astept sa ne mai scrii cand mai ai vesti !
89 OliverS
89 OliverS [12c]
03-01-2012, 21:11

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna seara si La multi ani!Intre timp am reusit sa trimit analizele si CD-ul cu tomografia unui medic de la o clinica din Turcia(nu cred ca am voie sa spun numele...)si ne-a spus ca ar vrea sa mergem la o consultatie cu medici de mai multe specialitati.Nu stiu ce sa spun...Am reusit sa strangem banii necesari si sper sa primim si ceva vesti bune..Sper sa nu ma imbat cu apa rece, stiu ca situatia este destul de grea, dar totusi poate mai este o speranta, poate se mai poate face ceva..
Intre timp asteptam sa mergem la oncolog pe 05.01 sa vedem ce ne mai spune, iar tratamentul merge inainte.Stiti cumva un regim alimentar care ar trebui sa-l urmeze?Am citit ca ar trebui sa elimine lactatele si carnea rosie din alimentatie, dar din cate inteleg si am mai intrebat diversi medici nu este o chestie standard.
Multumesc mult de tot pentru incurajari!Au insemnat foarte mult pentru mine...
Tinem legatura.O seara buna!
90 RaulDuke
90 RaulDuke [7763c]
03-01-2012, 21:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate costurile legate si de o simpla consultatie in turcia vor fi enorme, iar beneficiile... nule. sper sa nu ajungeti sa regretati gestul asta, pentru ca foarte probabil veti avea nevoie pentru probleme obiective de banii respectivi, in viitorul mediu.
daca ati trimis deja informatiile medicale si cd-uri de la investigatii si multe din lucrurile pe care le-ati mentionat si aici, medicul respectiv ar putea sa binevoiasca sa va ofere macar o fractiune din detaliile despre ce poate sa faca (si chiar si cat costa), nu doar sa zica "veniti la o consultatie". asta ar fi rezonabil pentru mine, care la randul meu sunt oncolog si eu, chiar daca nu sunt in turcia si nu cer bani pentru consultatii. orice oncolog, pe baza a cate informatii aveti deja, poate sa va spuna macar in linii mari ce poate fi facut, chiar si pe internet.
despre dieta... lucrurile nu sunt standard. nu s-a demonstrat nici un beneficiu odata ce diagnosticul este pus.
mult succes!
91 karmen_vali
91 karmen_vali [10c]
04-01-2012, 23:40

Membru din 23-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara si LA MULTI ANI!
In primul rand va multumesc din suflet pentru raspuns. Nu v-am mai scris pentru ca am fost plecata (mi-ati raspuns pe 24.12.2011).
Unchiul meu s-a programat la RMN, dar are un corp strain in pleoapa ochiului drept (de 40 de ani e acolo) si trebuie intai sa faca o mica incizie sa-l scoata, apoi va face RMN-ul.
Pe 11.01.2012 va face si un examen scintigrafic in Bucuresti.
Astazi e ziua lui de nastere si s-a dus dupa 12 zile de tratament hormonal sa mai repete PSA-ul.
Nu stiu daca nu a aparut o eroare, daca a fost un cadou de ziua lui, dar rezultatul e de 4, 44.
Maine se duce la un alt laborator sa repete analiza.
Daca rezultatul ar fi cel real, asta inseamna ca tumoarea se micsoreaza?
Pe 11.10.2011 avea PSA-ul 11, iar tratament hormonal a luat doar in ultimele 12 zile.
Mentionez ca nu sufera de alte afectiuni grave, nu-l doare nimic, se simte excelent.
Astept o parere. Multumesc din suflet.
92 RaulDuke
92 RaulDuke [7763c]
05-01-2012, 00:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este raspunsul tipic al acestei boli odata instituita terapia hormonala. intr-adevar, raspunsul atat de rapid este mai putin asteptat, dar oricum foarte posibil.
ramane de facut RMN de pelvis si scintigrafie osoasa spre a se mentiona STADIUL COMPLET al bolii (TNM) si daca boala este operabila sau nu. e cel mai important lucru. daca boala e operabila, trebuie operata, daca NU, atunci trebuie sa continue tratamentul hormonal, cu luarea in discutie si a altor terapii suplimentare, in functie de extensia bolii.
ramane de vazut, asteptam vesti.
numai bine !
93 OliverS
93 OliverS [12c]
05-01-2012, 08:14

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna dimineata!Multumesc pentru sinceritate.Intradevar si eu m-am intrebat de ce nu mi-au raspuns lucruri mai concrete, adica daca pot face sau nu ceva in cazul dat.Au raspuns ca sunt de acord cu tratamentul hormonal, dar ar vrea sa repete o serie de analize, sa mai faca in plus un PET/CT si sa vada lamele biopsice.In momentul acesta nu stiu ce sa mai zic...
94 RaulDuke
94 RaulDuke [7763c]
05-01-2012, 13:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu as recomanda PET/CT in cazul acesta si in nici un caz (cel putin in romania) de cancer de prostata. este foarte scump si se plateste integral, pentru ca nu este aprobata decontarea acestei investigatii in cazul cancerului de prostata, care oricum este usor de urmarit si prin alte mijloace mai ieftine, cum ar fi RM, CT sau scintigrafie.
95 OliverS
95 OliverS [12c]
05-01-2012, 15:05

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Vreti sa spuneti ca acest PET/CT ar fi contraindicat in cazul lui? In privinta scintigrafiei am incercat sa facem la sp.Burghele, dar din pacate nu au substanta de contrast si ni s-a spus sa revenim dupa 15 ianuarie, poate primesc. Cateodata am senzatia ca ma lupt cu morile de vant...De ce oare la noi nu se poate face ceva in echipa?Adica, odata ce omul a fost internat si s-a constatat existenta unui cancer, de ce urologul(in cazul nostru) nu colaboreaza cu oncologul din sp.respectiv pentru a alege un tratament si investigatii ulterioare optime pt.pacient?In cazul nostru urologul a fost cel ce a initiat tratamentul, atat cel oral cat si cel injectabil, iar la externare ni s-a recomandat sa gasim un oncolog pt.a i se putea da medicatia gratuit fiind foarte scumpa.Adica tot ce am vazut a fost resemnare...cum sa incurajezi un pacient cu astfel de diagnostic daca ii arati resemnare si nu ii mai lasi o raza de speranta?Stiu ca medicii nu trebuie sa se implice sufleteste, dar cateodata o vorba buna ii poate alina suferinta celui din fata sa, chiar daca pentru o secunda..Sper ca nu am fost prea patetica, dar efectiv asta simt...
96 RaulDuke
96 RaulDuke [7763c]
05-01-2012, 18:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, te cred, dar in asemenea momente este marginal ca importanta ce simtim fata de ce avem de facut. nu mai conteaza "de ce" -urile si poti sa te consolezi, daca vrei, gandidu-te ca in multe alte locuri (chiar din zone mai civilizate) e mult mai rau, mai greu, iar accesul la sanatate, chiar si mai restrictionat.
revin despre PET/CT: notiunea de "contraindicat" se traduce prin "poate fi foarte daunatoare". nu acesta este cazul pentru aceasta investigatie in cazul cancerului de prostata, ci pur si simplu nu aduce beneficii suplimentare fata de restul metodelor disponibile, mult mai ieftine. rau NU face (exclusiv riscurilor asociate), dar va garantez ca nu aveti de castigat prin a cheltui 5 000 RON pentru ea. intelegi ceva ? nu este "contraindicata", doar ca NU E INDICATA. un fel de NU E UTILA...
97 zburi
97 zburi [17c]
05-01-2012, 23:06

Membru din 08-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Revin si eu cu o intrebare, adresata mai degraba medicilor care mai raspund pe forum (daca se poate). Scriu pt. cazul cu cancerul de prostata care recidiveaza, de la PSA 0 imediat dupa operatie (prostatectomie), are acum, la 6 luni, 0, 11 si se dubleaza la 2 luni. Inca nu am facut investigatia imagistica pentru a ne lamuri ce fel de recidiva este (locala sau metastaza). Intr-un post anterior spuneati (RaulDuke) ca operatia nu a favorizat raspandirea celulelor tumorale (deci metastazarea).
In acest sens, mie mi se pare ca suntem acum cam in acelasi stadiu ca inainte de operatie, doar ca am incercat sa-i mai dam o sansa prin aceasta operatie. Ma insel?? Suntem mai rau? Adica timpul pana cand cancerul va deveni hormono-rezistent este mai scurt acum, dupa operatie, chiar presupunand ca au aparut metastaze? Sau oricum avea sa fie tot atat de `rezistent` si daca nu se opera? Una peste alta, daca toti factorii pareau in favoarea operatiei inainte, acum ca recidiveaza, sa ne gandim ca am ales gresit? I-am scurtat zilele?
98 RaulDuke
98 RaulDuke [7763c]
06-01-2012, 11:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu o sa gasesti un raspuns favorabil sau mai ales util la toate intrebarile acestea, care vin din niste tulburari nerationale ale tale. nu au un substrat rational medical, iar un eventual raspuns la fel de nestructurat ca si ele, nu te va ajuta la nimic, caci vor aparea alte intrebari, mereu altele.
inafara de asta incearca sa te linistesti putin si sa urmezi ce ai de facut, respectiv investigatiile de care ai amintit si tu mai sus.
operatia a fost facuta in scopul VINDECARII. e simplu. nu exista dovezi ca "operatia favorizeaza metastazarea" iar discutiile de tipul "a fost bine/nu a fost bine" nu au absolut nici o utilitate. sunt chiar daunatoare. din pacate un procent din cancerele OPERATE cu scop de vindecare (deci de a scoate toata tumora), asa se intampla, recidiveaza. fie local, fie la distanta. nu poate fi facut nimic pentru asta inafara de a se urmari si actiona conform protocolului.
acum, clarifica-ti toate lucrurile in cap, controleaza ce intelegi si tu ca e pura pasiune, elimina, pastreaza ce e rational si formuleaza O SINGURA INTREBARE, cu cap si coada. daca intrebi ce trebuie, iti voi raspunde!
99 karmen_vali
99 karmen_vali [10c]
22-01-2012, 10:46

Membru din 23-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna dimineata! Am revenit cu rezultatul analizelor:

1. rezultat imagistic (RMN) ficat, cai biliare, colecist, pancreas, splina, rinichi, suprarenale - fara modificari de semnal, de tip patologic. La nivel pelvin - prostata de 55/44/40 mm, cu structura heterogena, prezentand in lobul drept un nodul neomogen de circa 17/20 mm. Capsula prostatica apare cu contur neregulat, dar continuu.
Hipersemnal T1 fat-sat si T2 fara priza de contrast, in zona periferica posterioara a lobului drept (hemoragie subacuta?).
Fara ascita, fara adenopatii abdomeno-pelviene.
Concluzii: Nodul tumoral prostatic drept.

2. rezultat al examenului scintigrafic osos "whole body":
- neomogenitate de captare a radiotrasorului osteotrop la nivelul coloanei vertebrale cervico-dorso-lombare, cu zone focale moderat hipercaptante la nivel cervical C5-C6, toracal mediu T7 si inferior T11, lombatr inferior L4 si L5, hemicorp stang;
- moderata hiperfixare a radiotrasorului la nivelul segmentelor osoase componente ale articulatiilor capulohumerale, coate, RCC;
- arie hipercaptanta maxilara bilaterala (patologie alveolo - dentara?);
- arie focala hipercaptanta la nivelul platoului medial al genunchiului drept - proces inflamator activ.
Concluzii: Aspectul scintigrafic este sugestiv pentru prezenta de modificari degenerativ/inflamatorii vertebrale si poliarticulare.

Mentionez ca este clinic sanatos, nu are nici o alta boala.

Urmare a vizitei la dr. oncolog, i s-a recomandat operatia.
Spuneti-mi va rog si parerea Dvs. Stiu ca asta ati recomandat chiar inainte de aceste doua verificari.
Chiar s-a gandit pentru operatie la o clinica din Cluj. (nu stiu daca am voie sa dau numele pe acest forum).

Intrebare - dupa operatie se recomanda si chimioterapie, sau sedinte de raze, sau nimic?
Astept cu multumiri raspunsul Dvs.
100 RaulDuke
100 RaulDuke [7763c]
22-01-2012, 10:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai voie sa dai numele oricarei clinici publice, nu e recomandabil sa dai numele vreunei clinici private.

despre caz, raman consecvent, mai ales in lumina acestor 2 investigatii care arata o boala inalt localizata, operabila si vindecabila. cu mentiunea ca nu-mi amintesc toate datele prezentate de tine (in detaliu) si ca nu cunosc nici cazul vis-a-vis de varsta, riscuri, comorbiditati, stare generala, etc, consider ca varianta cu OPERATIE de prima intentie este, ca atare, cea mai buna, singura care ofera sansa de vindecare. in acest caz, strict oncologic vorbind, dupa operatie (daca este efectuata cu succes) nu se recomanda nici iradiere nici chimioterapie, nici macar terapie hormonala imediata. varianta principala recomandata in primul rand de ESMO este urmarire pe termen lung, cu dozare PSA si ecografie pelvina si alte investigatii periodice, dupa cum va va recomanda medicul oncolog. despre riscurile operatiei denumite PROSTATECTOMIE RADICALA poate sa va edifice chirurgul, si recomand sa cereti informatii despre asta INAINTE de operatia in sine.

numai bine !
Răspunde la topic
350 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 15 16 17 18 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp