Cancer Prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 20212223242526 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
441 RaulDuke
441 RaulDuke [7763c]
01-05-2014, 16:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

fara nicio problema !
442 Pop Eliza
442 Pop Eliza [13c]
21-06-2014, 17:07

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Domnule doctor, am revenit pentru cateva intrebari daca se poate, tatal meu a fost operat de cancer la prostata scor gleason 3+4, in data de 7martie, in data de 24 aprilie interventie pe canal, dupa 20 de zile de incercari de indepartat sonda a reusit sa urineze fara ea, insa dupa doua saptamani se blocheza si nu mai poate urina. Am mers la urgenta (la noi nu exista urolog noaptea)medicul chirurg incearca repunerea sondei nu reuseste il interneaza dar la administrarea nospa+chetonal reincepe sa urineze mai intai catva picuri si pe urma isi revine.Externare 10 zile foarte bine pe urma acelasi episod. Medicul urolog nu ne mai spune nimic decat ca mecanic nu are blocaj si nu-si explica fenomenul.Aceasta este viata pe care o ducem acum 5-10 zile bine chiar foarte bine pe urma intram in blocaj.Tata ne spune ca are simptome de urinare crampe, transpira i-am administrat nospa tablete, omnic, ketonal, dar tot ajungem la urgenta.Va rog spuneti-mi o parere ce sa mai incercam? mentionez ca am fost si la psiholog si acesta a spus ca nu mai este necesar sa-l ducem.Va rugam daca ne puteti sfatui ceva sa ne comunicati. Operatie facuta indepartarea prostatei clasic. Cu stima Eliza Pop.
443 RaulDuke
443 RaulDuke [7763c]
21-06-2014, 17:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi urologul v-a dat un bilet de externare ? ati facut o investiogatie imagistica ? de exemplu un RMN de pelvis ?
444 Pop Eliza
444 Pop Eliza [13c]
21-06-2014, 18:03

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Da pe biletul de iesire a scris retentie de urina cedeaza sub tratament cu antispastice, doar ecografe cu vezica plina si goala(partial nu se goleste toata) altceva nu ne-a recomandat decat ca daca vrem pune sonda.
445 RaulDuke
445 RaulDuke [7763c]
22-06-2014, 08:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

am inteles! cred deci ca trebuie sa cereti lamuriri de la medicul urolog care l-a operat: de ce nu poate sa urineze ? e o complicatie a operatiei ? a recidivat boala ? ce poate/trebuie facut ? etc. nu vad cum se pot rezolva aceste lucruri prin discutii pe internet.
446 Pop Eliza
446 Pop Eliza [13c]
22-06-2014, 09:17

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Va multumesc.
447 mihai14091950
447 mihai14091950 [33c]
23-06-2014, 10:55

Membru din 13-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Domnule doctor Raul Duke am mai fost prezent pe acest forum dar totusi doresc sa va reamintesc situata mea, am fost operat de cancer la prostata in data de 20.06.2013 la Cluj, la un de zile rezultatul analizei PSA este de o, oo3 acelasi ca la ulimele analize.Intrebarea e daca se poate trage concluzia ca boala na recedivat desi la un raspuns al d-stra chiar si in situatia unor analize bune boala ar putea inainta, care e parerea d-stra., acum.As adauga ca in toata aceasta perioada am fost atent la dieta adica am consumat multe fructe si legume inspirindu-me din cartea medicului american de origine franceza David Servan Schreiber.Am revenit cu aceasta intrebare deoarece in examenul histopatologic se mentioneaza ca infiltreaza muschiul striat anterior(virf lob sting)Ultima scintigrama osoasa o5.02.2014 si IRM in data de 03.05.2013.O adua intrebare ar fi ce sa-r mai putea face pentru a sta cit de cit linistit
448 RaulDuke
448 RaulDuke [7763c]
23-06-2014, 12:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din punct de vedere medical, nimic, evident, decat tocmai continuarea acestei supravegheri la intervalele stabilite de medici. in rest partea cu "statul linistit" este o problema care vine din interior. este putin probabil sa gasesti o solutie rezonabila din exterior, ca atare.

Mult succes si tine-o tot asa !
449 PaulAdrian
449 PaulAdrian [35c]
02-07-2014, 20:34

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Pentru Domnul Doctor Raul Duke

Buna seara

Am 62 de ani si sunt un client mai vechi pe acest Forum, mi-ati mai raspuns la anumite intrebari legate de cancerul de prostata de care sufar si, personal, am mai postat niste informatii legate preturile pentru radioterapie.
Am terminat acum 6 saptamani radioterapia externa la Amethyst (nu sunt operat), 38 de sedinte si as avea din nou nevoie de o opinie a dumneavoastra. Pentru o reducere aminte, va prezint:

1) Scurt istoric:
- Ianuarie 2013: PSA = 19
- Februarie 2013: biopsie in 12 puncte = rezultat negativ
- Iunie 2013: repetat biopsia in 24 puncte = adenocarcinom prostatic (4 focare - 3 focare, intr-un lob si 1 focar in al doilea lob), Stadiul 2 (localizat la nivelul prostatei); Scor Gleason 7 (4+3)
- Septembrie 2013: RMN abdomen inferior si superior = rezultat - nu se pot obserava tumorile prostatice (prea aproape de momentul punctiei), ganglioni normali, ficat normal, nu se observa semne de metastaze osoase
- Octombrie 2013: scintigrafie osoasa - nu se observa metastaze
- Noiembrie 2013: tomografie toracica - nu se observa modificari pulmonare si nici osoase.
- Ianuarie 2014: RMN pelvis = rezultat - prostata neomogena, ce contine in lobul stang un proces inlocuitor de spatiu de aprox. 20/16/20 mm neomogen, slab gadolinofil, imprecis conturat, cu aspect infiltrativ - formatiunea nu depaseste capsula prostatei; prostata se delimiteaza ney de vezica urinara si de peretele anterior al rectului; ganglioni normali si vezicule seminale normale; fara determinari secundare osoase la nivelul regiunii scanate

2) Inceput tratament hormonal (septembrie 2013): o injectie la 3 luni cu Diphereline 11, 25 (efectuaet 4 injectii - in septembrie, decembrie, martie, iunie)
- Inainte de inceperea tratamentului: PSA = 14;
- Dupa 3 lunni: PSA = 3, 7; Testosteron = 0, 4 (valoare care s-a mentinut pana in prezent)

3) Inceput tratamentul de radioterapie externa (martie 2014): 38 sedinte - prostata, vezicule seminale si ganglioni)
- Inainte de inceperea tratamentului: PSA = 3, 7
- La 4 saptamani de la terminarea tratamentului: PSA = 0, 28
- La 6 saptamani de la terminarea tratamentului: PSA = 0, 23

4) Mentiune
Doi pacienti care au facut radioterapie in aceeasi perioada cu mine (nu au fost operat inainte) aveau la 4 saptamani de la terminarea tratamentului urmatoarele valori ale PSA: unul (72 de ani) = 0, 08; al doilea (56 de ani) = 0, 13
Medicii oncologi cu care am vorbit au spus ca, in mod normal, PSA trebuie sa fie sub 0, 05.

Coreland PSA-ul meu cu cel al celor 2 pacienti si cu ce mi-au spus oncologii, rezultatul mare al PSA-ului meu m-a descumpanit putin.
Puteti sa interpretati acest rezultat si o eventuala evolutie: e posibil sa mai scada in timp? Exista o valoare sub care trebuie sa ajunga? Orice alta opinie.


Cu multumiri.
450 RaulDuke
450 RaulDuke [7763c]
03-07-2014, 18:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, este posibil sa mai scada. cand e vorba de radioterapie, atunci pragul este 0, 2 nu 0, 05 (sau "nedetectabil", ca in cazul chirurgiei radicale). daca nu scade sub acest prag, sau daca scade si apoi creste peste acest prag, pot fi facute alte investigatii si considerat alt tratament. pana atunci, cred ca trebuie sa stai linistit si, de asemenea, cred ca nu mai e cazul de continuare a tratamentului hormonal, pentru ca te incadrezi in clasa de "risc intermediar", conform tuturor clasificarilor moderne.
451 PaulAdrian
451 PaulAdrian [35c]
03-07-2014, 21:10

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Doctore multumesc pentru raspuns, ca si pentru promptitudinea raspunsului.

Cu psihicul cred ca stau destul de bine: nu ma gandesc la asta, ma raportez la boala ca la una `normala`, care se poate trata si poate fi tinuta sub control; doar cand am anumite asteptari ca rezultat al tratamentului, si ele nu sunt in concordanta cu ce cred eu (gresit, cum s-a dovedit in cazul asta), ma mai racaie putin, dar trec repede si peste asta. Ma gandesc ca - cu tratamentle existente in prezent, raportate la stadiul bolii mele - s-ar putea sa prind 80 de ani. Mai ales ca astia de la Politie, cand mi-am schimbat Buletinul, au scris ca data de valabilitate anul 2065, data la care voi avea 115 ani, si n-as vrea sa le insel asteptarile.

Ca sa fiu si mai lamurit, si daca crezi ca nu abuzez, mai intreb cate ceva:
1) Sa inteleg ca daca PSA ajunge sub 0, 20 e OK si ca mai important este sa nu incepe sa creasca?
2) Faptul ca un pacient (si el, neoperat) care a facut acelasi tratament cu mine are PSA 0, 05 tine doar de organismul fiecaruia si ca un PSA de 0, 10 (sa zicem) si unul de 0, 05 e tot una?
3) Diferenta de PSA dintre unul operat si unul tratat cu radioterapie externa provine din faptul ca existand prostata, chiar si radiata, ea mai produce PSA?
4) Prin radioterapie se incearca distrugerea tumorilor canceroase (daca e corect asta). Dupa radioterapie, prostata si veziculele seminale mai sunt functionale (care o fi functia lor)?
5) In timpul tratamentul nu prea au existat efecte secundare (desi, am vazut, discutand cu alti pacienti, ca ele difera de la om la om), dacat cateva episoade usoare de diaree si o anumita greutate la urinare (fara dureri sau usturimi) plus urinari mai dese care au cam disparut. De asemenea, valorile hemogramei au scazut sub limitele minime, dar cred ca se vor regla; maine le repet. Insa acum, dupa radioterapie, am observat ca mi-a cazut o parte din parul pubian, iar piela din zona respectiva pare mai ciudata la atingere (parca n-ar fi pielea mea). Este o cauza a radioterapiei?
6) Peste 2 saptamani (la 2 luni de la radioterapie) sunt programat la RMN si repet si PSA-ul. Poate RMN-ul sa aduca informatii suplimentare?
7) Tratamentul asta de radioterapie externa isi face efectul de distrugere a celulelor canceroase doar pe timpul radierii propri-zise (cel 38 de sedinte) sau el lucreaza si mai departe, in timp, pentru distrugerea celulor bolnave? Altfel spus, doza pe care au primt-o celulele canceroase le-au facut pe acestea s-o mierleasca repede sau radiatia mai lucreaza asupra lor si de acum incolo si le distruge in timp?
8) In cazul fericit cand radioterapia si-a facut treaba, exista posibilitatea de vindecare totala? Daca da, dupa cat timp se poate aprecia asta si pe baza caror investigatii.
9) Exista un stil de viata, vreo dieta speciala in legatura cu boala (care sper ca e pe duca, la boala, ma refer)?
10) Chiar daca radioterapia pe care am efectuat-o a fost una performanta (IMRT-VMAT), o anumita doza de radiatii a ajuns si la organele vecine: vezica, rect, piele etc. Trebuie sa fac ceva pentru ca diminua eventualele efecte ale radiatie asupra organelor sanatoase?

Si, acum, fac si eu ca locotenentul Colombo, ma intorc din drum si mai intreb ceva:
- Am voie sa merg la mare, fara sa ma prajesc la soare, doar cat sa fac o baie si sa ma vada soarele 2-3 minute?
- Am o cunostinta, la vreo 65 de ani, care are, de vreo 2 ani, PSA intre 20, 00 si 40, 00 ; si-a facut punctie de vreo 2 sau 3 ori si zice ca nu i-au gasit nimic. Scintigrafie n-a facut. E posibil asa ceva?

Doctore, am terminat. Toate cele bune iti doresc - la fel ca si tuturor forumistilor - si daca sunt prea multe intrebari, promit sa fac o pauza mai mare la scis.
452 RaulDuke
452 RaulDuke [7763c]
05-07-2014, 12:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1) Da! si ca sa rectific, in cazul iradierii e vorba de "sub 2ng/ml" si in cazul prostatectomiei radicale e e vorba de o limita de 0, 2 - 0, 4. Tu deci poti sa fii relaxat inca de pe acum.
2) Da. Limitele sunt aceleasi si tin doar de tratamentul aplicat (radioterapie sau prostatectomie radicala).
3) Da.
4) Nu prea. despre functie poti sa te documentezi de pe internet.
5) Da.
6) Da, poate.
7) Distrugerea celulelor se face doar pe timpul radioterapiei. De cele mai multe ori insa, asta e suficient pentru vindecare.
8) Da. si de ce te intereseaza ? asta e treaba medicului, nu a ta.
9) Nu. Exista niste sugestii din cercetarea preclinica despre posibilele beneficii ale reducerii glucidelor din alimentatie. Si, evident, a pastrarii activitatii fizice.
10) Tratament in functie de necesitate. Asta in schimb stabileste medicul care a facut iradierea, daca ii spui despre eventuale simptome.
453 PaulAdrian
453 PaulAdrian [35c]
05-07-2014, 20:09

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Doctore multam pentru raspunsuri, cu 2 mentiuni:
- La sfarsitul postarii am mai intrebat daca pot merge la mare si daca e posibil ca o cunostinta de a mea care are PSA=40, si la vreo 2 biopsii nu i-a iesit nimic, sa nu aiba cancer? Imi poti da un raspuns?
- La punctul 8) al postarii, ele te intrebam daca exista posibilitatea de vindecare totala si daca da, dupa cat timp se poate aprecia asta si pe baza caror investigatii . Mi-ai raspuns ca da. dar de ce ma intereseaza? asta e treaba medicului, nu a mea.
Doctore esti de nota 10, am ras cu lacrimi cand am citit raspunsul. Poate n-am fost eu foarte clar, dar eu sunt bolnav (sau am fost) de cancer, si nu doctorul. Pentru ca daca doctorul avea cancer, putin imi pasa cum stie el cand e vinecat.

In rest, s"™auzim de bine.
454 RaulDuke
454 RaulDuke [7763c]
06-07-2014, 09:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

te cred, dar, dupa cum zicea niels bohr, "predictiile sunt greu de facut. mai ales despre viitor". adica viitorul nu-l cunoaste nimeni, decat un eventual Creator. ce ceri tu este "insight" in profesiunea de medic, iar asta nu iti pot da, nu iti poate da nimeni. de asemenea nu poti substitui increderea pe care trebuie sa o ai in medic, ca fundament al relatiei medic-pacient, cu nimic altceva, inclusiv cu dorinta/ambitia de a intelege ce are el de facut.
in rest: da, poti sa mergi la mare si da, se poate ca 2 biopsii sa fie negative cu PSA 40; asta nu inseamna nimic sigur, biopsia nu are "sensibilitate" de 100% iar PSA nu are "specificitate" de 100%.
455 MARTON
455 MARTON [617c]
07-07-2014, 12:49

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

PAUL ADRIAN eu sunt tot pacient de cancer cu mai multe metastaze pe diferite organe decat cel primar, iti pot spune din experienta ca medicul meu mia dat voie la mare la circa 2 luni de la operatie majora, si legat de durata de viata DOMNUL DOCTOR RAUL DUKE are foarte multa dreptate deoarece conteaza foarte mult si MATERIALUL CLIENTULUI asa cum imi zicea mie doctorul meu, eu de exemplu ma lupt cu aceasta boala din decembrie 2008, cu perioade de liniste, perioade bune de parca nas avea nimic, dar si perioade nasoale, DAR PER TOTAL ESTE EXCELENT SI EU SI FAMILIA MEA SUNTEM MULTUMITI.
SANATATE MAXIMA LA TOATA LUMEA
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
456 qwerty77
456 qwerty77 [18c]
18-07-2014, 11:23

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Xtandi - enzalutamida 40 mg. La fel ca si Zytiga ( Abiraterone ), nici Xtandi nu se gaseste in Romania. Xtandi este de generatie mai noua fata de Zytiga, nu are restrictii legate de administrare ( prin comparatie cu Zytiga ) si nu se administreaza cu prednison; in principiu atat Zytiga cat si Xtandi se administreaza pacientilor cu cancer de prostata care nu mai raspund tratamentului hormonal. Eu am cumparat din Austria si mai am doua cutii ( tratament pentru 2 luni ) ramase de la tatal meu. Daca intereseaza pe cineva, cutiile sunt intacte, in termen, le-am cumparat din farmacie, cu factura. Despre produs gasiti pe internet, dar intrebati medicul Dv. oncolog in prealabil. http://www.ema.europa.eu/docs/ro_RO/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/human/002639/WC500144999.pdf
457 PaulAdrian
457 PaulAdrian [35c]
17-12-2014, 06:07

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Pentru RaulDuke

Buna dimineata

Doctore, am cancer de prostata si, daca iti aduci aminte, am mai vorbit pe acest forum, unde am postat si unele informatii mai detaliate despre radioterapie.

Pe scurt, pentru aducere aminte :
- Am cancer de prostata, grad II, scor 7 (4+3) descoperit in 2013.
- PSA era 14 ng.
- Dupa biopsie, m facut RMN abdomen superior si inferior, tomografie torace, scintigrafie - in afara de de o prostata marita, totul parea normal.
- Nu m-am operat (avand si o hepatita B).
- In sept 2013 am inceput tratament hormonal - o injectie cu Diphereline 11,25 mg la 3 luni.
- Dupa 3 luni, PSA era 4 ng, iar Testosteron 0,40 ng si asa au ramas timp de 6 luni (si dupa a 2-a injectie).
- In perioada martie - mai 2014 am facut radioterapie IMRT-VMAT (la Amethyst Otopeni): 38 sedinte, cu o doza totala de 76 Gy pe o zona ce cuprindea prostata cu veziculele seminale si ganglioni (2 Gy doza zilnica); terapie impartita in 2 sesiuni: in prima - 50 Gy pe toata zona, urmata de inca 26 Gy doar pe prostata.
- Dupa 1 luna de la radioterapie: PSA = 0,228 ng; dupa 2 luni: PSA = 0,147 ng; dupa 3 luni: PSA = 0,100 ng; dupa 4 luni: PSA = 0,087 ng (sept. 2014).
- In tot acest timp, am continuat tratamentul hormonal, inca 6 luni dupa radioterapie, Testosteronul ramanand in jur de 0,35 - 0,40 ng.
- In sept. anul acesta, dupa ultimele analize (PSA = 0,087 si Testosteron = 0,35), medicul oncolog a zis sa intrerup pentru 3 luni tratamentul hormonal, ceea ce am si facut.
- Am repetat analizele si ele au inceput sa creasca, astfel: noiembrie - PSA = 0,100 ng si Testosteron = 0,98 ng; decembrie - PSA = 0,181 ng si Testosteron = 2,24 ng.
- Revenit, acum cateva zile la consult, oncologul a zis sa reiau tratamentul hormonal, dar cu Casodex de 50 mg/zi.

Te rog spune-mi parerea ta despre:
1) cum merg lucrurile
2) cresterea calorilor PSA dupa intreruperea tratamentului hormonal
3) decizia de intrerupe tratament hormonal pe 3 luni
4) decizia de a il relua cu alt medicament (Casodex)
5) orice alteva legat de asta.

Citeam pe niste postari anterioare ca ar fi posibil sa acorzi o parere/consultatie si face-to-face. E posibil? Daca da, cum procedez? Unde, cand si cum?

Toate bune.
458 RaulDuke
458 RaulDuke [7763c]
19-12-2014, 11:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (PaulAdrian, 17-12-2014, 06:07:57):


1) par sa mearga bine.
2) nu mi se pare ca a ajuns la limita la care sa consideri ca boala a recidivat si sa trebuiasca sa dai tratament din nou, iar daca se intampla asta, oricum nu se da casodex si atat, de prima intentie.
3) nu am inteles exact cat timp ai facut Dipherelin; de asemenea nu stiu cat de mare/in ce stadiu a fost tumora prostatica inainte de orice tratament; in functie de asta te ghidezi, la tine, daca tratamentul cu dipherelin trebuie sa dureze 4-6 luni sau 2-3 ani.
4) aici nu prea inteleg cum s-a luat decizia.

da, o consultatie ar fi teoretic posibila, daca esti in Bucuresti, dar nu vad care ar fi scopul ei in momentul de fata. pari sa ai un oncolog si atunci nu mi-e clar ce as putea face eu in plus.
459 PaulAdrian
459 PaulAdrian [35c]
22-12-2014, 05:05

Membru din 29-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Răspuns pentru (RaulDuke, 19-12-2014, 11:38:15):


1) Am facut 4 injectii cu Diphereline de 11,25 mg, una la 3 luni, incepand cu septembrie anul trecut (2013), deci in: septembrie si decembrie 2013, plus martie si iunie anul asta (2014).
 - Tratamentul hormonal a insemnat, aproximativ, 6 luni inainte de radioterapie si 6 luni dupa radioterapie
 - Urma s-o fac pe a 5-a in septembrie anul asta, dar oncologul a zis sa intrerup tratamentul 3 luni.
 - Luna asta (decembrie) am reluat tratamentul hormonal, dar cu Casodex (doar el, fara Diphereline sau altceva).

2) In septembrie anul trecut si octombrie anul asta am facut scintigrafie osoasa whole-body si totul a iesit normal, fara modificari secundare.

3) In decembrie anul trecut am facut o tomografie toracica si totul a iesit normal.

4) In legatura cu tumoara prostatica lucrurile stau cam asa:
Primul RMN l-am facut (la Medinst Bucuresti) in sptembrie anul trecut (cam l a1,5 luni de la biopsie), iar rezultatul este urmatorul:
- nu poate identifica cu certitudine zonele de transformare malignă din prostata periferică (din cauza biopsiei recente);
- prostata are dimensiuni crescute (AP 4,5 cm; travers 5,2 cm; CC 4,4 cm)
- zona centrală a prostatei are dimensiuni crescute, aspectul pledează pentru hipertrofie beningnă de prostată;
- zona periferică a prostatei are dimensiuni crescute, apare tumefiată, cu ștergerea șanțului prostatic și are modificări importante de semnal (ce reprezintă în mare parte edem postbiopsie), dar care ridică suspiciunea unor zone cu transformare malignă (zone care corespund cu zonele de unde au fost recoltate probele pentru biopsie).
- vezicule seminale cu aspect IRM nativ şi postcontrast normal;
- nu se vizualizează un plan grasos de clivaj intre prostata posterioară şi rect, în rest grasimea periprostatică are semnal în limite normale;
- fără determinări secundare abdomino-pelvine; fără ascită.
- fără determinări secundare abdomino-pelvine sau la nivelul segmentelor osoase din câmpul de examinare.
Al 2-lea RMN l-am facut (la Centrul Oncologic Brasov) in ianuarie, anul asta, iar rezultatul este urmatorul:
- prostata cu contur ușor boselat, simetrică, bine determinată, de 47/40/40 mm, neomogenă, ce conține în lobul stg. un proces înlocuitor de spațiu de aprox. 20/16/20 mm, neomogen, slab gadolinofil, imprecis conturat, cu aspect infiltrativ; formațiunea nu depășește capsula prostatei.
- prostata se delimitează net de vezica urinară și de peretele anterior al rectului.
- vezicule seminale cu aspect normal;
- restul organelor cu aspect normal;
- fără adenopatii pelvine; fără lichid în cavitatea peritoneală.
- fără determinări secundare osoase la nivelul regiunii scanate.
Al 3-lea RMN l-am facut (la Medinst Bucuresti) in iulie, anul asta, la 2 luni de la finalizarea radioterapiei, iar rezultatul este urmatorul:
- prostată fără modificări morfologice sau structurale; este ușor mărită în dimensiune: 41/33/37 mm, prin mărire de volum a prostatei centrale; este simetrică, are contur integru; prostata periferică are grosime normală (7 mm – posterior și 3-4 mm – antero-lateral), structură relativ omogenă;
- vezicule seminale cu aspect normal;
- țesut adipos periprostatic; spațiile vezico-prostatic și recto-prostatic cu aspect în limite normale; fără adenopatii abdomino-pelvine.
- discret edem interstițial difuz al structurilor pelvine (după iradierea terapeutică),
- restul organelor din câmpul de examinare cu aspect normal,
- fără determinări secundare osoase la nivelul regiunii scanate.

 Deci, cum e?

5) In legatura cu rugamintea de consult:
- Sunt din Bucuresti.
- Am o doamna doctor oncolog care-mi da tratamentul.
- De fapt tratamentul intial cu Diphereline mi l-a indicat urologul care ma avea in evindenta la Spitalul Panduri din Bucuresti si unde mi-am facut biopsia; tot urologul mi-a indicat si radioterapia. - - Oncologul si-a insusit acest tratament hormonal (pe baza trimiterii de la urolog) si mi l-a prescris la 3 luni si atat.
- Iar dupa un an, mi-a zis povestea cu interuperea tratamentului pentru 3 luni (deoarece PSA scazuse de la 0,28 – la 1 luna de la sfarsitul radioterapie pana la 0,084 – la 4 luni de la radioterapie), precum si reluarea lui (deoarece, dupa 3 luni de intrerupere, PSA crescuse la aprox. 0,2 iar Testosteronul crescuse de la 0,40 la 2,0), dar numai cu Casodex de 50 mg.

6) Asa ca tinand cont de nedumeririle mele, ca si de ale tale, ma fac sa ma simt mai confortabil cu o a doua parere.
- Si m-am gandit la RaulDuke (oricine ar fi el), pentru ca de aproape 2 ani ani de cand urmaresc Forumul am capatat, instinctiv, incredere in el.
- Doresc sa mai zic ca nu sunt ipohondru, nici panicat, stau si am stat de la inceput foarte bine cu psihicul, nu ma gandesc la boala si imi amintesc de ea doar cu ocazia analizelor periodice.

 Asa ca te rog, daca zici ca e posibil, ca in a doua parte a lunii ianuarie sa ne vedem daca se poate.
Daca da, doar sa-mi zici, daca se poate – in privat, pe mail – unde, cand si cum (vorba cantecului).

Toate bune si Sarbatori fericite!
460 Petrisor
460 Petrisor [1c]
18-01-2015, 16:12

Membru din 17-01-2015

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua,

Sunt in varsta de 77 ani.

Pe 25.01.2011 avand PSA de 52,7 cu diagnostic neoplasm prostata am fost operat prin orhiectomie bilaterala, dupa care PSA a scazut la 1,43 in 9.03.2011 iar dupa un an a scazut la 0,5 fara alt tratament.

Din iunie 2013 PSA urca la 9,2 si incep tratamentul cu Yonistib 150 mg/zi.

In 11.09.2013 PSA urca la 42,4= tratament cu androcur 50 mg 4/zi.

Dupa o saptamana repet analiza PSA = 55,68 si incep tratamentul cu citostatice 3 serii din 3 in 3 saptamani cu taxotere, tevagrastim 0,8 mg si medrol 32 mg.
In octombrie 2013 PSA= 82,73 se continua tratamentul cu citostatice pana la 1 noiembrie 2013.

In decembrie 2013 fac tomografia si scintigrafia osoasa cu substanta de contrast la Bucuresti, urmând apoi 35 de sedinte de radioterapie externa a regiunii prostatei si ariile ganglionare adiacente la CDT Oncologic Brasov in perioada ianuarie- februarie 2014.

In 5 mai 2014 PSA= 157,1 tratament cu casodex 50 mg 1/zi apoi 150 mg 1/zi.

In 15 mai 2014 PSA= 222,2 tratament casodex 150 mg/zi apoi androcur 300 mg/zi si perfuzie cu zyolix 1/luna.

In octombrie 2014 PSA= 666. Fac din nou investigatii de analize tomografie si scintigrafie osoasa cu substanta de contrast la Institutul Oncologic Fundeni, continuând tratamentul cu zyolix iar tratamentul cu androcur l-am suspendat din 2 decembrie 2014 la recomandarea medicului.

In 16.01.2014 PSA urca la 1393 ng/dl.

Starea fizica, speranta si optimismul ca ma voi vindeca este buna.

Va rog frumos sa-mi recomandati un tratament eficient pentru scaderea PSA si daca este posibil sa-mi vedeti analizele.
Răspunde la topic
635 comentarii 1 2 3 4 ..... 20212223242526 ..... 29 30 31 32 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp