Cancer ovarian cu recidiva

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
144 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 INAINTE ›
101 Ylla
101 Ylla [62c]
08-11-2015, 21:53

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

In vederea reluarii chimioterapiei am facut zilele trecute la recomandarea dr oncolog cateva analize.Hemograma si transaminazele in limite normale.Doar markerul CA 125 =95,2. A mai scazut de la 407 cat a fost inainte de operatie dar tot este mare.Starea mea nu este buna. Ma simt fara putere,imi este rau,greata tot mai am.Am observat ca zona de unde s-a scos tumora cu peretele abdominal a inceput sa isi schimbe culoarea,cam spre vinetiu.Dupa operatie si cand am scos firele dr chirurg a spus ca bine ca nu s-a inegrit.Atunci nu mi-a trecut prin minte sa intreb daca s-ar intampla asta e normal sau nu.M-am cam saturat de atata suferinta,nici nu imi vine sa mai fac chimioterapie.Acum o luna si ceva in urma nu vroiam sa mor iar acum imi este greu sa traiesc.Asta simt acum.
ylla
102 Dany
102 Dany [8c]
08-11-2015, 22:12

Membru din 13-09-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Se pare ca sunteti cu speranta la pamant....
Puneti-va nadejdea in Dumnezeu si cu ajutorul Lui veti reusi!
Daca credeti ca chimioterapia este solutia ,alegeti calea aceasta dar incercati sa mancati i sanatos ( cat mai mult crud) si echilibrat cat puteti de mult .

Va recomand o carte care sa va ajute macar putin moral..
As dori si e-mailul dvs in privat ptr a va trimite cateva materiale.Cu siguranta o sa va schimbe si starea .
Doamne ajuta!

"Noesiterapie-Vindecarea prin gandire"
O puteti descarca din linkul de mai jos

-----*

(*modificat de admin)
Mulţumiţi lui Dumnezeu pentru toate
103 MARTON
103 MARTON [617c]
09-11-2015, 17:31

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

YLLA chiar daca acum este mai greu gandeste-te si cata suferinta lasi in urma daca te dai batuta.Si eu am avut cateva hopuri mai mari in perioada asta dar cred cu tarie ca voi trece si peste ele, si eu am racit si cand tusesc parca se rup operatiile pe interior, simt cum trag plasele de muschi dar tot sunt convins ca voi invinge aceasta boala.
Cerele ajutorul si celor din preajma ta , cerele sa te sustina indiferent de deciziile pe care le vei lua.
MULTA SANATATE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
104 Ylla
104 Ylla [62c]
20-12-2015, 17:26

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Am reluat chimioterapia cu Caelyx.Deja am facut a doua cura.Nu ma simt prea bine dar sper sa rezist sa fac tratamentul.Va urez sarbatori frumoase ,cu sanatate , multa liniste si bucurii.
ylla
105 RaulDuke
105 RaulDuke [7763c]
22-12-2015, 12:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Răspuns pentru (Ylla, 20-12-2015, 17:26:33):


sarbatori fericite!
106 MARTON
106 MARTON [617c]
22-12-2015, 13:30

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FELICITARI PT DECIZIE poti face ca mine : atunci cand imi este rau ma gandesc la ce voi face dupa ce trece, si dupa ce a trecut o las in urma ca si cum nu a fost, si mereu ma gandesc doar ca VOI INVINGE ACEASTA BOALA, iar in rest fac ce vreau de multe ori ''uit'' ca sunt bolnav sau ca fac chimio pt ca m-am obisnuit psihic , si mai glumesc cu sotia cu: mai iau o bomboana( tratamentul de chimio).
VA UREZ LA TOTI DE PE ACEST FORUM SARBATORI FERICITE SI NUMAI IMPLINIRI.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
107 elena2016
107 elena2016 [8c]
12-01-2016, 12:52

Membru din 12-01-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 8

am 48 ani, in 2014 am fost operata de cancer ovarian (histerectomie totala) stadiul 3c, am facut 6 sedinte chimioterapie cu carboplatin si sindtaxel si boala parea invinsa . la controlul din dec. 2015 la CT a aparut recidiva (pleurezie la baza plamanului stang, imagini ganglionare pe axul scurt paraaortic si interaortocav, markarul CA 125- 167).
Am reinceput chimioterapia cu Caelyx. Sunt disperata pentru ca am tinut un regim drastic cu sucuri de legume, geluri de detoxifiere, tablete pentru imunitate, tot felul de fructe (rodii , struguri negri, migdale), carne alba etc. si nu stiu cum de a recidivat la un an de la finalizarea chimioterapiei. Plang zilnic atunci cand imi vad copilul inca prea mic pentru a se descurca singur. As vrea sa vorbesc cu Marton care pare foarte optimist, poate imi da o frantura din speranta lui.
108 Vio sau Vasi
108 Vio sau Vasi [141c]
12-01-2016, 22:36

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Buna seara Elena...am o mare rugaminte la tine ...trebuie sa te linistesti ,pentru ca noi ,cei cu cancer ne vindecam si prin propria gandire...sa nu crezi ca sunt pentru altfel de medicina ,nu ,sustin medicina alopata...Ai rabdare ,fa chimio si lucrurile se vor aranja ,incet ,incet...
II voi spune si YLLEI sa intre ,are un cancer asemanator tie,cu recaderi ,operata de vreo 4 ori,este si ea acum la chimio,dar are un caracter puternic ,a reusit sa treaca mereu peste.
Si eu sunt operata de cancer ,dar am avut norocul ca stadiul sa fie 1A,n am facut chimio.
In curand voi face 5 ani ,sunt bine si sa ti spun un secret ,am o varsta,esti putin mai mare decat fiica mea..
Unde te ai operat???
Te imbratisez si multa putere ,altfel clachezi ..
109 Ylla
109 Ylla [62c]
13-01-2016, 00:17

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Buna seara.Elena trebuie sa fii puternica.Te inteleg perfect,este foarte greu.Daca ai citit tot ce am postat si eu am un cancer ovarian seros operat si tratat in 2009,recidivat dupa un an jumate in 2011,facut iar tratament,recidivat apoi anul trecut reluat chimio in martie.In vara situatia s-a complicat,in septembrie m-am operat iar.Din noiembrie am reluat chimio cu caelyx.Vineri merg la a treia sedinta.Nu sunt bine nici fizic si nici psihic dar incerc din rasputeri sa rezist.Trebuie sa luptam .Doar noi stim ce suferim.
ylla
110 elena2016
110 elena2016 [8c]
13-01-2016, 11:37

Membru din 12-01-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Multumesc pentru incurajari tuturor. Pentru cea de-a doua cura de Caelyx trebuie sa merg pe 25 ian.la Cluj unde fac naveta de 2 ani. Yla, tu unde faci chimioterapia?
Eu am cautat pe internet si tratamentul cu olaparib (ca sa stiu daca mai am alta varianta) dar nu am gasit nicaieri ca ar fi aprobat ca subventionat in Romania asa ca Dumnezeu cu mila.
111 elena2016
111 elena2016 [8c]
13-01-2016, 12:34

Membru din 12-01-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Si inca ceva. Ylla, sa stii ca din noiembrie am asteptat in fiecare zi postarile tale si in fiecare zi m-am intristat cand nu le-am gasit. In decembrie m-am luminat cand am vazut ca postezi iarasi (deci esti oarecum mai bine). Nu lasa pauze asa mari ca ma sperii. Nu te cunosc dar Dumnezeu mi-e martor ca imi pasa de tine si suferinta ta.
Sanatate!
112 Ylla
112 Ylla [62c]
13-01-2016, 14:40

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Eu am facut si fac tratamentul la IOB in Bucuresti.Ti-am lasat un mesaj pe contul tau.
ylla
113 MARTON
113 MARTON [617c]
14-01-2016, 01:25

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FELICITARI doamnelor pt curaj su speranta, sa o tineti tot asa si sa ii aratam acestei boli ca noi suntem sefii si o vom invinge.
Nici eu nu am mai postat de mult dar de cand m-am pensionat alerg mai mult decat atunci cand munceam , si aceasta '' munca sezoniera'' ma tine in priza,imi da energia si forta sa merg mai departe, si in acelasi timp ma ajuta sa supravietuiesc .
MULTA SANATATE TUTUROR SI SA AUZIM NUMAI DE BINE.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
114 Vio sau Vasi
114 Vio sau Vasi [141c]
14-01-2016, 20:05

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

La multi ani Marton si tot inainte.
Sa ne bucuram de fiecare zi si sa i multumim in fiecare dimineata lui Dumnezeu ca ne trezeste.
115 MARTON
115 MARTON [617c]
16-01-2016, 16:25

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

LA MULTI ANI PE 2016 si sa ne uram asta si in 2070 nu trebuie suntem obligati de cei pe care ii iubim sa luptam cu toate armele si cu toata forta ca sa le fim alaturi cat mai multi ani .
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
116 Ylla
116 Ylla [62c]
27-01-2016, 15:07

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Elena2016 ce mai faci ?.Ai fost luni la chimioterapie ?
ylla
117 elena2016
117 elena2016 [8c]
30-01-2016, 10:20

Membru din 12-01-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 8

fost o zi foarte grea pentru ca medicul meu e foarte aglomerat si am asteptat la usa lui pana la ora 13 cand m-a strigat si m-a trimis la chimio.Nu l-am intrebat nimic pentru ca nu stiu ce as putea sa-l intreb, la el vorbesti numai cu analize in mana iar deciziile lui sunt niste automatisme(nu merge asta incercam asta totul este o provocare nu o garantie ca va fi bine).
Eu nu ma simt prea rau inca,poate ca sunt abia la a doua cura si mai iau un tratament homeopat cu ceai essiac si tablete de curcumin, tratament dat de un medic homeopat, beau sucuri de legume dimineata,iar o zi pe saptamana mananc numai mere si beau suc de mere , care ajuta ficatul.
Am inceput si serviciul pentru ca am terminat concediul medical dat de oncologie si am nevoie si de bani iar altfel de concediu medical este prost platit.Cat mai rezist mai muncesc.Va doresc mult bine si mai vorbim
118 Ylla
118 Ylla [62c]
07-02-2016, 02:05

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 8

Comentarii: 62

Multa putere si multa sanatate Elena.Eu suport foarte greu tratamentul.Nu stiu daca o sa reusesc sa fac toate sedintele.In martie o sa fac tomograful.Daca mai apare ceva o sa renunt la tratament pt ca inseamna ca tot ce am facut pana acum nu a avut efect si nu are rost sa ma mai chinui.
ylla
119 alin vasile
119 alin vasile [1c]
07-03-2016, 18:25

Membru din 07-03-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua , am si eu cateva intrebari , daca se poate.Mama mea a fost diagnosticata cu cancer ovarian gradul 4 .A facut cateva sedinte de chimioterapie pt a se strange tumora si a putea fi localizata . Dupa ce s a strans si a putut fi localizata , a fost operata si curatata , i s a facut chimioterapie imediat dupa operatie , iar dupa sase luni cand a fost la control totul era bine iar acum la aproximativ un an , la control iau aparut niste puncte , doctorul i a spus ca ia regidivat si ca nu e nimic grav , dar ca va trebui sa faca chimioterapie din nou . Care e durata de supravetuire , sau ce sanse sunt sa mai traiasca si cam care ar fi durata . Scuze daca nu m am exprimat bine . Va multumesc anticipat.
120 MARTON
120 MARTON [617c]
07-03-2016, 20:10

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

PT ELENA, YLLA SI ALIN din experienta mea de aproximativ 8 ani cu aceasta boala, si dupa multe recidive si metastaze date pe diferite organe si 4 operatii majore, si dupa 2 ani si cateva luni de chmioterapie am invatat ceva: fiecare avem sansa noastra la viata si ca un tratament sa aiba un efect maxim si efecte secundare mai slabe trebuie sa credem in el, sa avem un psihic bun si o gandire exagerat de optimista, sa ne creem un stil de viata care sa ne avantajeze si o alimentatie care sa ne ajute atat organismul nostru cat si tratamentul urmat, uitati cateva sfaturi pe scurt: in funtie de restrictiile pe care le aveti date de tratament alimentele sunt medicamentele minune daca le folosim cu cap: legumele se consuma si crude, fructele cat mai naturale si asta include ca sa nu fie perfecte, daca au viermi sunt naturale, daca au defecte , daca au forme ciudate, varza este cea mai buna strivita sau batuta cu ciocanul de snitele (atunci se creeaza o reactie care le face pe celulele canceroase sa se sinucida, experiment cercetatori francezi pe tumori luate de la pacienti),usturoiul consumat in toate fazele lui: de anul trecut, de anul asta, verde sau incoltit, sofranul, curcuma , turmericul se amesteca cu piperul macinat care deschide porii intestinului ca sa fie absorbit condimentul,merele se taie si se lasa la oxidat inainte de a fi consumate, organismul uman nu produce vitamina C noi o luam din alimente sau pastile, la noi pacientii este indicat sa se ia zilnic, sa se bea apa multa ea elimina celulele moarte, si ajuta unele organe,la mancare sa se puna multe zarzavaturi ca marar, patrunjel, telina, leustean si altele, bacteriile benefice din iaurturi contin cateva bacterii benefice din cele 16 trilioane cate sunt in intestin, si dupa ce sa incheiat consumul iaurtului organismul le elimina aceste bacterii ni le putem creste consumand zilnic macar 2 saptamani ovaz, orz, grau aceste cereale ajuta crearea de bacterii in intestin dar si ca fiecare bacterie in parte sa-si creeze legatura cu sistemul imunitar( cele din iaurt nu pot face asta), ajuta la intinerirea coloniilor de bacterii si mentinerea lor sanatoasa,bananele cele mai benefice pt noi sunt cele la care coaja sa innegrit atunci ele creeaza o substanta anticancerigena natural (studiu japonez pe mai multe fructe), magazilele aduc banane verzi si crude si in 24 de ore cu azot le fac coaja galbena ca sa le scoata la vanzare si numai cand stau la aer atunci incep sa se coaca,etc....
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
Răspunde la topic
144 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp