cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
1086 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 52 53 54 55 INAINTE ›
81 radicus
81 radicus [411c]
07-03-2010, 01:29

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

pe youtube sunt cateva filmulete cu inchiderea de diferite fistule (daca esti slaba de inger nu te uita). Nu pare o operatie extrem de complicata dar depinde de pacient si de tipul fistulei.
82 LISUCA
82 LISUCA [37c]
08-03-2010, 13:54

Membru din 19-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 37

lisuca sunt
ma poate ajuta cineva cu un raspuns
asa cum am scis ruda mea a facut 25 sedinte de radioterapie, iar acum este in pauza,dar de 2 zile are dureri groaznice in zona in care a fost radiat,
stie cineva de ce?
asa este normal sau ce se intimpla?
astept rasuns
83 radicus
83 radicus [411c]
08-03-2010, 19:14

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

in GENERAL radioterapia face ca durerile sa se amelioreze si are alte feluri de efecte secundare. Desigur, e posibil sa fie si din cauza radioterapiei, se mai intampla sa provoace dureri. Nu stiu daca dureri groaznice. Cel mai bine ar fi sa vorbiti cu medicii care ii administreaza tratamentul pentru a descoperi cauza si a primi tratament medicamentor pt durere. Durerea nu trebuie lasata sa chinuie pacientul. Iar daca e groaznica, insuportabila, cu atat mai mult trebuie gasita cauza si apoi solutiile.
84 riciu
84 riciu [251c]
08-03-2010, 19:35

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna ! sunt un pic cam suparata !! nu stiu ca sa mai cred !! oare cand o sa se faca bine tati meu ?? deja astazi se fac 3 sapt de la operatie si tot nu e bine !! nici macar trat prin perfuzii si alimentatia care i se baga nu mai pot sa i-o dea pt ca efectiv l-au lasat venele !! are mainile umflate si vinetii si il dor groaznic !! nu stiu ce sa mai cred . nici fistula aia nu se mai inchide odata ! tot asa curge aproape tot ce mananca !! de el nu mai zic ca este f f f deprimat !! ce parere aveti ?
85 stoicadaniela
85 stoicadaniela [5c]
08-03-2010, 23:05

Membru din 08-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Pt riciu..sotul meu e operat de 2 luni si fistula la esofag tot nu s a vindecat .Trebuie sa ai rabdare sa manance incet si cate putin,si acum inca are dureri..
86 riciu
86 riciu [251c]
09-03-2010, 10:00

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

pt stoicadaniela : nu-mi vine sa cred !!! cum adica de doua luni si nu s-a vindecat ?? la tata s-a facut esofagoplastie cu colon , la sotul dvs tot asa?? unde s-a operat ? medicii ce spun , de ce nu il deschid sa coasa acea fistula ? iese mancarea pe la gat ca si la tata ? tatal meu nu poate sa manance deloc , zice ca nu are pofta de mancare , plus ca nu mai suporta sa stea in spital !! sanatate multa !!
87 stoicadaniela
87 stoicadaniela [5c]
09-03-2010, 13:48

Membru din 08-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

la sotul meu s-a facut esofagul din stomac si s-a operat la spitalul fundeni la doctorul mitulescu.El mananca foarte bine dar cateodata ii mai curge pe tubul de dren si prin operatie.Fistula nu stim cand se inchide...
Tatalui tau ce mancare ii dai?
88 riciu
88 riciu [251c]
09-03-2010, 13:58

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

si la tatal meu tot asa curge , prin taietura de la gat ,cred ca si prin tubul de dren care il are la torace . cu mancarea e o problema ca nu mai stim ce sa ii dam . oricum ni s-a spus ca tot ce mananca tb pasat ca si piureul . sotul dvs este inca in spital ? tot un cancer al esofagului a fost cauza operatiei ? tatalui meu i-au fost puse perfuzii tot timpul , dar acum le-a intrerupt pt ca nu mai are vene deloc sunt mainile f umflate si vinetii , in afara de maini nu il doare altceva . pe sotul dvs ce il doare ?
89 stoicadaniela
89 stoicadaniela [5c]
09-03-2010, 16:22

Membru din 08-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Sotul meu a stat decat 2 saptamani internat.El are tubul de dren bagat in taietura de la gat...mananca numai piureuri cu de toate in el,supe si iaurturi.Tot cancer a avut la esofag la intrare.Pe el il dor toate oasele si mai mult in spate...el a facut 10 zile de perfuzii
In cat timp ti-a zis doctorul ca se inchide fistula?sotul meu are 41 de ani.Tatal tau mai are in alta parte?biopsia dupa operatie cum i-a iesit?sotului meu i-a iesit foarte buna,
Prin tubul de dren pe care il are in torace ii vine mancare sau tubul e bagat la plamani sa-l dreneze?
90 riciu
90 riciu [251c]
09-03-2010, 17:16

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

tatalui meu i-a scos tubul de la gat pt ca se infundase si il tinea degeaba ca iesea pe piele ce manca . acum are acolo o punguta pe care o golim mereu . la doua sapt de la operatie tata facea febra si la radiografie s-a vazut ceva punguta cu lichid . i-au facut o mica operatie pt a-i baga un alt tub de dren undeva tot in torace dar i-au facut alta taietura pt a baga tubul mai in interior . s-a drenat lichidul de acolo dar tot are acel tub si borcan dupa el iar acel lichid este tulbure si alb iar eu cred ca iese mancare si pe acolo, nu sunt sigura .
tatal meu are 56 de ani iar inainte de operatie a facut tratament oncologic , adica citostatic si radioterapie . biopsia am facut-o inca de la inceput si a iesit ca este incipient , iar la tomograf s-a vazut ca nu are celelalte organe afectate , dar a tb sa facem trat pt ca tumora era cam mare . la tata a fost situat chiar f sus adica undeva la baza limbii , medicul nu se astepta sa fie asa sus .
in legatura cu fistula medicul a zis ca in general se inchide in 10 zile dar au trecut vreo 15 zile si tot asa iese mancarea .
la sotul tau ce i-a spus cat mai dureaza sa se inchida ? si daca nu se inchide ? e bine ca macar este acasa , tata e tot in spital pt ca tot ii face trat , inca este slabit !!
91 stoicadaniela
91 stoicadaniela [5c]
09-03-2010, 19:06

Membru din 08-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Sotul meu nu a facut febra deloc dar a 6 zi dupa operatie a facut o complicatie la plamani, a avut un lichid si a avut in amandoi plamani tub de drena de cand a iesit din operatie,lui mancarea ii curge prin punga nu prin tubul de dren de la torace.El pe unde se hraneste?in timpul operatiei i-a mai luat o biopsie care dupa o luna le-a dat raspunsul la analize si i-au iesit toate bune.Si sotul meu a facut radioterapie si chimioterapie ca tumoarea a fost foarte mare si a fost incipient .doctorul a zis ca fistula nu stie cand se inchide..poate sa dureze cateva luni..recuperarea la operatie dureaza intre 8 si 10luni ne-a zis doctorul.Tatal tau sta la pat?poate sa mearga?Sotul meu a slabit dupa operatie 10 kg.Cam cat ii curge in punga?
92 riciu
92 riciu [251c]
09-03-2010, 22:15

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

tata mananca normal, pe gura , eu nu am intrebat de biopsie daca i-au mai luat , dar banuiesc ca da , o sa intreb medicul. nu sta la pat , se plimba , merge singur la baie , doar ca se simte slabit si oboseste . mancarea solida ii iese mai putin in punga , dar lichidele ies mai mult , oricum iese ceva .noua nu ne-a zis ca ar dura asa mult recuperarea doar ne spune sa avem rabdare . si tata a slabit f mult . in rest sotul tau cum se simte ? acum dupa operatie ce urmeaza sa faceti ?
93 stoicadaniela
93 stoicadaniela [5c]
11-03-2010, 21:37

Membru din 08-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Sotul meu e mai bine.Dupa operatie o sa inceapa cateva sedinte de chimioterapie preventive.Tatal tau inghite mancarea solida usor?Ce mancare solida ii dai?spune-mi si mie.daca vrei iti dau numarul meu si vorbim sau mi-l dai tu ca mai bine vorbim prin telefon.
94 riciu
94 riciu [251c]
13-03-2010, 09:51

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

nu stiu la cat de solida te referi ? ieri de ex a mancat pilaf cu piept de pui si il mananca destul de bine , mai solid de atat nu are voie inca . noua ne-a spus sa ii dam orice dar sa fie de consistenta unui piure mai gros , chiar putem in unele mancaruri cu sos sa-i punem si miez de paine . nu stiu ce sa mai zic inca ma sperie fistula aia . la sotul tau nu da nici un semn ca s-ar inchide ? faceti chimioterapie dupa ce se inchide fistula sau si inainte ? ------------*

pt radicus : nu mai vb nimic cu mine ???




(*modificat de administrator)
95 radicus
95 radicus [411c]
13-03-2010, 15:25

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

riciu, normal ca mai vorbesc cu tine. Cu moralul cum e acum? Mai iese mancarea atat de mult ca inainte? Mai face febra?
96 riciu
96 riciu [251c]
13-03-2010, 19:54

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna radicus !! cu moralul tot asa rau sta , mai ales ca vroiau sa-i dea drumul acasa ieri chiar daca pleca cu furtunul dupa el , dar i-au facut o radiografie si au vazut ca iese cam mult si pe drenul ala din torace si s-au razgandit. asa ca s-a bucurat apoi s-a intristat mai rau
febra nu mai face de 4 zile , mainile i s-au desumflat si nu il mai dor , perfuzii nu mai are , dar cu fistula sunt probleme . lui ii curge tot asa prin punga de la gat , dar ii iese mancare si in interior . acel furtun de dren il are bagat in torace pana aproape de fistula si se scurge mancare si pe furtun si de aia nu pot sa-i dea drumul acasa . am inteles ca nu pot sa-l mai deschida sa-l coasa acolo , nu stiu exact de ce ca nu am vb inca cu medicul .acum asteptam sa se inchida , dar nu stim cand naiba ca tot asa mult curge si sunt deja 3 sapt si tot asa este !!!!
97 radicus
97 radicus [411c]
14-03-2010, 21:03

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

poate ca nu se inchide chirurgical fistula pana nu se vindeca suturile. Dar exista anumite tehnici prin care fistula se acopera temporar cu un fel de rasina sau materiale organice pana la o posibila operatie, din nou nu stiu daca tehnica asta e folosita in Romania sau daca tatalui tau i se poate aplica acest tratament temporar. Totusi, se pare ca pentru moralul tatalui tau fistula nu e cea mai mare problema ci statul in spital. Rezultatul histopatologic al tumorii a venit? Stadializarea e facuta?
98 riciu
98 riciu [251c]
16-03-2010, 17:25

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna radicus! nu stiu ce sa mai cred , sunt un pic cam socata !! am luat rezultatul histopatologic si zice asa : descriere macroscopica : esofag cu dimensiunea de 14 cm lungime , cu lumen permeabil si pliurile mucoasei pastrate .
concluzia : fragmente de perete esofagian tapetat de un epiteliu de tip pavimentos stratificat necheratinizant , cu aspect histologic cvasinormal .
ganglion vena jugulara interna : limfoganglion discret reactiv .
fragment epiplon : EPIPLON FARA ADENOPATII
tesut conjunctivo-adipos cu vase capilare in intersitiu .
ganglion paraesofagian inferior : limfoganglion discret reactiv .
ganglion cariar : IDEM
ganglion st. v8(aici scrie in cifre romane nr 8) : IDEM
ce parere ai ?? medicul care mi-a dat analiza mi-a spus ca nu este nici urma de cancer in proba care a analizat-o !!!!!!!!!!!!!! adica ???? ce sa inteleg ???!!!!!!!
99 nicolae1900
99 nicolae1900 [109c]
16-03-2010, 17:28

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

intelege ca tatal tau a reactionat f bine la chimio si radioterapie si ca anatomopatologul nu a luat esofagul milimetru cu milimetru la cautat
f simplu
100 riciu
100 riciu [251c]
16-03-2010, 18:47

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

imi cer scuze d-le dr , nu vreau sa va supar , mi-a spus sora mea ca sunteti un OM deosebit si va multumim ( SINCER ) pt asta , dar acea piesa nu trebuia luata la puricat milimetru cu milimetru ca sa stim exact despre ce a fost vorba (pt viitor) , in privinta tratamentului ce o sa urmeze si asa mai departe ??
inca o data MULTUMIM PT TOT !!
Răspunde la topic
1086 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 52 53 54 55 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp