cancer de san

Secțiunea: Cancerul de san (mamar)
98 comentarii 1 2 3 4 5
81 klezmetica
81 klezmetica [9c]
08-07-2009, 18:26

Membru din 31-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Am fost operata la cluj, din pacate, s-a facut o operatie sectoriala, fara extemporaneu si fara excizia ganglionilor axilari. La 6 saptamini dupa operatie, deja aveam o noua tumoare de 6 cm si un ganglion umflat de 2,7 cm, pe aceeasi parte. Cam tot pe atunci am primit rezultatul histopatologic, citez:
Carcinom ductal invaziv grad Nottingham III pT1c Nx Mx Lo /vo dezvoltat in peretele unui carcinom intrachistic (forma particulara de carcinom in situ). Rh absenti. Tumora componenta invaziva E=0%, P=0%. Her2neu 0. Martori interni - glanda netumorala, estrogen si progesteron negativi.
Acum fac tratament tot la cluj, cu farmarubicina si ciclofosfamida, am facut 3 cicluri, dupa primul s-a observat o retragere atit a noii tumori, cit si a ganglionului, apoi a stagnat. dupa turul 4 se pare ca se va face o evaluare, pentru continuare si, eventual, introducerea de taxoter.
in paralel nu mai fac nimic, mi-am pierdut speranta si credinta ca se mai poate face ceva, desi inainte eram foarte inclinata spre toate chestiile naturiste si homeopate.
Oricum, am renuntat la carne, oricum mincam in mare parte sanatos de ani de zile. Acum tot caut sa mai vad pareri, am o lista de tratamente alternative "adunate" de pe net, isorel, nicolit, biobran si cel de mai sus, am liste de vindecatori de toate felurile si totusi... parca nu simt fata de nici unul din aceste leacuri ca ar fi cel potrivit pentru mine. De fapt, am citit recent intr-un manual de chirurgie ca am sanse de 10-15%, si ma mir ca in timpul operatiei nimeni nu si-a pus problema sa faca extemporaneul si sa scoata axila, in conditiile in care e o situatie de manual...
82 rocsyka
82 rocsyka [5c]
08-07-2009, 22:52

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Ptr klezmetica. Sa nu iti pierzi speranta, nu vorbi asa, te rog!!!!!! Incearca un tratament naturist, toate cele de mai sus mentionate de tine sunt indicate si cu efecte bune.Si mergi la un homeopat, e cel mai bine acolo!!!!Plus de asta esti pe maini foarte bune la Cluj.Stiu ca e greu sa treci peste astfel de momente, o am pe mama care e bolnava tot de cancer la san, imi e si mie greu......trebuie sa gasim puterea sa mergem mai departe sa incercam orice!Noi am fost si la d-na Silvia Teodorescu din Roman la cateva sedinte (vreo 6) si cred ca si acele sedinte au ajutat-o pe mama sa treaca de starea de depresie in care era. Chiar conteaza mult starea psihica. A folosit si medicamente de la Forever living, acum de 2 luni face tratament cu biobran numai ca o doare spatele, e posibil sa fie si de la femara(un alt medicament folosit in tratamentul clasic al cancerului de san). Foarte important, ptr ca multi medici nu zic, sa iti faci testul fish(her 2 pozitiv sau negativ). MAma are her pozitiv si face si tratament cu herceptin, medicament special conceput ptr un astfel de diagnostic. Plimba-te in aer liber seara cadn e mai racoare, odihneste-te cat e necesar, bea sucuri de fructe ptr revigorare, imi imaginez ca e greu acest diagnostic, dar nu te lasa doborata!!!!!!!!Te pup iti urez sanatate si mult curaj si speranta!!!Doreste-ti sa-ti fie bine si iti va fi!!!!
83 klezmetica
83 klezmetica [9c]
09-07-2009, 18:11

Membru din 31-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

her2 neu zero (deci nu-s candidat bun pentru herceptin)
in rest, multumesc mult - cred ca incep sa lupt. pina acum am stat in expectativa sau, mai pe romaneste, m-am lasat pe miinile doctorilor.
am sa vad ce aleg din oferta atit de mare de tratamente non-alopate.
cit despre plimbare: e neaparat? auzisem si eu, dar eu acum efectiv nu ies din casa... deocamdata.
84 lyanageorgescu
84 lyanageorgescu [101c]
09-07-2009, 19:04

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

Pt. klezmetica--Dna, aveti dreptate cu faptul ca nu s-a facut ex. HP extemporaneu, mai ales ca ati fost operata la Cluj , nu intr-un oras cu 10000 locuitori.Sectorul este corect facut pentru dimensiunea pe care a avut-o initial tumora, iar evidarea ganglionara se face numai daca HP extemporaneu este pozitiv.Una peste alta, nu este o fericire, din pacate se mai intampla,DAR,ACESTEA SUNT FAPTELE, NU SE POATE SCHIMBA NIMIC ,TREBUIE TRASA O LINIE SI VAZUT CE SE POATE FACE IN VIITOR-caci inteleg ca aveti un copil mic .Dvs aveti testele de imunohistochimie incluse in examenul histopatologic.Acum trebuie sa vedeti si partea buna in toata aceasta situatie neplacuta ,iar faptul ca tumora nu are receptori pentru hormoni este un noroc chior in cazul Dvs. ; tot noroc aveti ca ,la varsta Dvs. receptorii Her-2 neu sunt negativi.Tot un semn foarte bun este si faptul ca tumora s-a micsorat sub tratamentul citostatic, acest lucru nu este obligatoriu si de la sine inteles,si ce credeti ca s-ar fii intamplat atunci?Dupa operatie nu este obligatoriu sa ajungeti infirma, veti face gimnastica de recuperare si sunt sanse sa va folositi de brat in mod normal, exceptand ducerea greutatilor mari.Si daca nu veti putea tine copilul in brate ,dar il puteti tine in suport legat de torace si gat, in fata sau carat in spate--cum se poarta acum, ca pe vremea mea nu era--ce se intampla?Nu sunteti intr-o situatie de fericire, dar nu este o situatie fara iesire, in tumorile de san sunt tratamente mai multe si cu EFICIENTA,;este timpul sa iesiti din starea de autoplangere si sa luptati fizic si psihic.Apropo--ce poate crede si simte un copil care isi vede mereu mama trista si plansa? Dar sotul ce poate face si cat va rezista?ASTA ESTE VIATA , SE POATE INTAMPLA ORICE LA ORICE VARSTA!Trebuie sa acceptati boala, starea prezenta,sa faceti tot tratamentul cu BUCURIE, caci il faceti pentru VIATA,si sa aveti INCREDERE ca va veti vindeca. Este foarte important sa lucrati cu SUBCONSTIENTUL dvs., sa faceti tehnici de VIZUALIZARE a iesirii bolii din organism.Va recomand sa faceti sedinte de psihoterapie cu un psiholog( nu psihiatru),sa faceti tot tratamentul clasic medical care vi se recomanda. Nu am ninic impotriva tratamentelor naturiste,si eu iau suplimente alimentare de firma si dau o gramada de bani pentru mentinerea starii de sanatate aparenta.Dar nu luati mai multe de 2 in acelasi timp si mai schimbati-le la 2-3 luni.Decat 3-4 slabe preferabil unul bun si mai scump.In perioda de radioterapie nu se iau antioxidanti. Regim de viata si alimentatie SANATOASA,cu carne.Va doresc sanatate ,putere sa depasiti perioda si numai bine!
85 klezmetica
85 klezmetica [9c]
17-07-2009, 22:59

Membru din 31-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

va multumesc pentru raspunsul cuprinzator!
realitatea este ca intr-adevar n-am ce face decit sa fac tratamentul - asta fac si nu ma pling, insa nu stiu ce sa fac cind va veni vorba de operatie, pentru ca sigur nu mai vreau sa fac cu chirurgul cu care am facut-o pe prima, iar la cluj am senzatia ca exista asa, o politica prin care nu se baga unii peste altii (adica n-o sa gasesc pe altul sa ma opereze)...
una peste alta, trebuie sa precizez ca de plins nu pling decit foarte rar si nu in prezenta copilului, cu el rid intr-uuna. stiu ca plinsul afecteaza si mai tare organismul, practic, de la plins trebe ca am facut cancer, cind m-a parasit tatal copilului (in luna a treia). asa incit grija "sotului" nu o am. toate lucrurile despre care am scris mai sus sint griji pe care nu le exteriorizez acasa.
deocamdata iau echinaceea si laptisor de matca pur - si ma simt foarte bine. cind o sa termin cu echinaceea, o sa trec la coenzima q10.
ps: de ce e un noroc chior ca tumora n-are receptori pt hormoni? inca nu inteleg in ce masura asta e un lucru bun (nu stiu atita medicina)
86 lyanageorgescu
86 lyanageorgescu [101c]
18-07-2009, 20:58

Membru din 22-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 101

EVOLUEAZA FOARTE RAPID SAU APARE IN FORME GRAVE(MASTITA CARCINOMATOASA)IN PERIOADE DE SARCINA ,LAUZIE . OPERATIA TREBUIE FACUTA. DE OBICEI MEDICII NU SE BAGA UNUL PESTE ALTUL . EXISTA POSIBILITATEA SA VI SA FI FACUT EXAMENUL HP. IN TIMPUL OPERATIEI(EXTEMPORANEU) DAR SA FII IESIT NEGATIV-SE INTAMPLA IN TOATE TARILE . CA PACIENT AVETI DREPTUL SA VA ALEGETI MEDICUL=DACA SPUNETI ACEST LUCRU SI CA PRIN PRISMA CELOR INTAMPLATE NU MAI AVETI INCREDERE IN DOCTORUL.... , VETI FI INTELEASA. IOCN-UL ESTE TOTUSI INSTITUT SI ARE CHIRURGI ONCOLOGI-CEEA CE ESTE FOARTE IMPORTANT. INTERESATI-VA DE ALT CHIRURG--EU AM AUZIT DE DR ADRIAN RANCEA,DAR ACUM CATIVA ANI. NU E NEVOIE SA FIE SOMNITATE, TREBUIE DOAR SA AVETI RECOMANDARI BUNE DESPRE MAIESTRIA DE CHIRURG . VA DORESC SANATATE, PUTERE SA DEPASITI MOMENTELE, SI SA STITI CA TESTELE IMUNOHISTOCHIMICE FIIND BUNE -VA VAD FARA PROBLEME SI CRESCAND COPILUL DUMNEZEU SA VA AJUTE!
87 roze
87 roze [11c]
28-08-2009, 18:16

Membru din 28-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 11

ptr.lara-bv
Astazi am vazut comentariul tau.Eu am 40 de ani si sunt operata tot de cancer mamar din 2008,am facut si eu acelasi tip de operatie , sector larg si limfadenectomie,la IOB Fundeni.Ai putea sa-mi spui ce rezultate ai avut la imunohistochimie pentru ca si eu le-am facut de doua ori.Fiind mai tanara au vrut sa fie mai siguri dar,nu mi-au iesit la fel.Poate mai discutam pentru ca ma intereseaza cazul tau.Tu unde urmezi consultatiile?La Cluj?
88 klezmetica
88 klezmetica [9c]
05-09-2009, 12:59

Membru din 31-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 9

A trecut ceva vreme de cind n-am mai intrat pe aici. Revin cu informatii: nu mi s-a facut extemporaneul, am intrebat in mod expres, deocamdata sint tot in etapa de chimioterapie, mi-am instalat un "port central" - cateter, camera, ziceti-i cum stiti ca eu n-am gasit doi oameni care sa se refere cu acelasi termen la acest dispozitiv. Urmeaza sa trec de la farmorubicina si ciclofosfamida la taxoter, saptamina viitoare. Si cred ca mi-am gasit chirurg.
Va multumesc pentru urari!
89 danasandu
89 danasandu [3c]
30-10-2009, 13:39

Membru din 30-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua
Am intrat pt prima data pe acest forum si aflu o multime de lucruri
Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii: ce markeri tumorali ar trebui facuti in cazul cancerului de san?
Eu am sesizat niste noduli la sanul stang in mai 2009, am facut ecografii , mamografie, dar medicii la care am fost mi-au pus diagnosticul: mastoza. EU MA INTREB DACA DIAGNOSTICUL NU ESTE UNUL MULT MAI GRAV.
Am inceput sa am dureri si ma gandesc ca ar tb sa mai fac si alte investigatii; oare ce markeri ar trebui facuti in cazul meu?
Astept sfaturi , daca este cineva intr-o situatie similara
Multumesc
90 roze
90 roze [11c]
31-10-2009, 14:15

Membru din 28-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 11

CA 15-3, este un marker , ce poate indica prezenta cancerului de san in cazul in care este crescut si, cu toate acestea, nu orice crestere a acestuia semnifica prezenta afectiunii maligne.
De asemenea e posibil ca o afectiune maligna sa evolueze fara sa determine o crestere peste valorile normale ale markerilor tumorali.
De obicei ,rezultatele valorilor markerului sunt orientative nu sunt folosite pentru diagnostic.
De unde esti?Daca esti din Bucuresti sau din imprejurimi,iti pot indica,.mai nou ,sa faci o termografie de san la Centru medical Simptom sau cel mai sigur(cel putin pantru mine) este un RMN mamar care costa in jur de 900 lei pentru ambii sani.Datele de RMN sunt cele mai concludente.Eu zic totusi sa nu intri chiar asa in panica atata vreme cat medicii ti-au dat diagnosticul de mastoza dar,trebuie sa urmaresti tot timpul modificarile ce au loc.Te intrebi poate cine sunt eu!Sunt o persoana diagnosticata cu cancer mamar la doar 39 de ani,asa ca ,sper eu, ti-am dat numai sfaturi bune.Sa auzim numai de bine!
91 danasandu
91 danasandu [3c]
02-11-2009, 09:18

Membru din 30-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Pentru Roze
Multumesc de raspuns. Adevarat, doctorii spun mastoza, dar exact cum spui si tu recomanda o monitorizare permanenta
Sunt din Bucuresti, nu am auzit despre Centrul Simptom, dar acum o sa ma interesez.
Diagnosticul tau a fost pus in urma RMN? Daca vrei sa corespondam si sa dai mai multe detalii imi poti scrie -----------*
De ce oare medicii la care am fost (ecograf, mamografie, medic chirurg, ginecolog) nu mi-au recomandat RMN??? Singurul chirurgul mi-a zis ca singura investigatie care ma poate lamuri ar fi biopsia, dar ca este traumatizanta. Eu insa ma intreb daca nu cumva o interventie prin operatie ar putea sa transforme acest nodul, momentan inofensiv, dar o grija pt mine, intr-unul malign. Deocamdata eu imi tot pun fel de fel de intrebari , dar nu am inceput nici un tratament f serios. Daca nu cer prea mult, scrie-mi mai multe despre cum ai descoperit nodulii, cum au evoluat, tratament, etc

multa , mukta sanatate si numai bine


(*modificat de admin)
92 roze
92 roze [11c]
02-11-2009, 17:33

Membru din 28-08-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Pentru danasandu
Draga Daniela,
(cred ca asa te numestI luandu-ma dupa adresa de e-mail)

Eu am fost diagnosticata in urma unei mamografii si a unei punctii mamare,dar la mine nodulul se vedea clar in urma mamografiei.Tocmai de aceea ti-am zis de RMN(asta pentru ca vrei tu sa te linistesti).Eu am facut un RMN de san,dupa operatie, pentru ca intervenise anumite modificari in structura sanului si ca sa fie sigur ca boala nu recidivase, mi-au recomandat acest RMN.Peste tot pe unde am mai fost,si slava domnului am calcat pragul multor spitale,pentru rezultate concludente se recomanda RMN.Este cam scump dar,nu ai nimic de pierdut.Nu te radieaza, chiar daca iti injecteaza o solutie de contrast (numai daca considera ca este nevoie ).In privinta termografiei de san,nu am facut dar,am auzit ca este buna.
Biopsia la san ,se face in urma interventiei chirurgicale,asa ca cei care au facut ceva inainte de operatie,au facut punctie,nu biopsie.La punctie, rezulatele se vad imediat si de fapt se recomanda cand sunt dubii asupra naturii nodulului.Daca este de origine maligna,se poate interveni cu chimioterapie inainte de operatie,daca doctorul decide,asa cum a fost si cazul meu.
Numai bine si daca mai ai nevoie de alte raspunsuri la care te pot ajuta,-------------*.
Pa!


(*mdificat de admin)
93 sorina nutiu
93 sorina nutiu [1c]
13-05-2010, 18:19

Membru din 13-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

pentru klesmetica. te rog sa imi raspunzi -----.si eu am o problema la fel ca a ta.am fost operata de un medic fara sa imi faca chimio inainte si m-i sa inflamat ganglionul axial .acum sunt operata a 2a oara radical si astept rezultatul .problema e ca mi sa inflamat un ganglion la gat.
94 acsilla26
94 acsilla26 [2c]
07-07-2011, 20:49

Membru din 07-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

si mama are cancer la sin. am facut totul. chimioterapie cobalt hormonoterapie.operatii biopsie
apoi ne au retrimis la analize. Recidiva metastaza
8 luni s a simtit mai bine.apoi 2 operatii.chiuretajsi apoi extirpat tot uterul. acum are metastaza osoasa.de ieri i a morfina. ii este foarte rau si varsa intruna nu stiu cum sa o mai ajut
95 buburuzaa
95 buburuzaa [21c]
24-07-2011, 10:47

Membru din 24-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 21

Mama mea a fost la un medic oncolog si a fost diagnosticata cu Cancer mamar T4N2MX, urmeaza sa primim rezultatele Biopsiei si sa facem tomografia sapt aceasta. Asteptam rezultatele sa vedem ce ne spune Dl. Prof Blidaru ce tratament sa incepem. Stie cineva la ce sa ne asteptam, ce stadiu este boala? Eu cred ce chimo apoi operatie apoi iar chimo si radioterapia, din ce am mai citit, gresesc cumva? Stie cineva din experienta? Ce sanse sunt de a se vindeca?Multumesc anticipat!
96 RaulDuke
96 RaulDuke [7763c]
25-07-2011, 00:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sansele de vindecare depind in cea mai mare masura, cel putin in acest moment, de elucidarea a daca exista sau nu metastaze, adica raspandire a cancerului catre alte organe, cum ar fi oase, ficat sau plamani. pentru asta trebuie sa faca cel putin o scintigrafie osoasa si un examen CT de torace si abdomen, sau macar in loc de CT o radiografie pulmonara si o ecografie hepatica. dincolo de asta multe dintre aspecte, factori de prognostic, etc, vor fi aflate de pe urma rezultatului la biopsie. chiar daca nu exista metastaze, boala este intr-un stadiu destul de avansat, si daca va putea fi operata, dupa chimio/radio, sansele ca ea sa recidiveze intr-un interval foarte variabil, sunt foarte mari. daca exista metastaze sau daca boala recidiveaza dupa operatie, sansele de vindecare devin practic nule, dar cu tratament adecvat si cu putin noroc, poate trai chiar si ani de zile aproape fara probleme mari.
mult succes ! tine-ne la curent !
97 loreta g
97 loreta g [1c]
09-01-2013, 22:16

Membru din 09-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna
98 RaulDuke
98 RaulDuke [7763c]
10-01-2013, 09:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

?
Răspunde la topic
98 comentarii 1 2 3 4 5
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp