cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
189 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 INAINTE ›
101 alyat68
101 alyat68 [41c]
06-12-2012, 13:16

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Buna ziua, Luni, pe 03.12.2012, am fost la Cluj, la control, dupa 3 luni, de la primul Diphereline. Acum i s-a injectat a 2-a doza de Diphereline

Examenul RMN (prin comparatie cu 28.08.2012) concluzioneaza faptul ca toate organele interne sunt OK, fara adenoptii, prostata mica "la locul ei" si metastazele osoase au evolutie favorabila , unele din ele, s-au diminuat ca dimensiuni, altele au ramas la fel.
Nu se stie ce e cu acel ganglion aparut din senin, examenul RMN nici nu-l invoca, cu toate ca am aratat si buletinul echografic..
Analize medicale :PSA =2 , Fosfataza alcalina este acum 160(de la 1000) celelalte limite normale sau ff ff putin "sarit "din intervalul normal (Ca ionic, transaminaze, creatinina, uree, VSH, alfaamilaza, ..)
Tatal meu a facut prima injectie cu Xgeva. ( Xgena ne-a costat 1450 lei si am cumparat, pe comanda, de la farmacie S )

LA Cluj, am vazul ca unui pacient cu cancerprostata+metastaze, ( pacientul este doctor si cunoscut de dr. oncolog si personalul de acolo ) i s-a administrat "Zoladex LA 10.8 mg implant " si i-au fost date pastile Casodex TAtalui meu i s-a administrat injectie Diphereline si i s-au dat pastile 50 mg.Calumid
Va rog sa ne spuneti, care dintre injectii sunt mai bune, eficiente in cancer prostata cu meta osos : Zoladex-ul (gasorelina) sau Diphereline ? Despre pastile am inteles ca sunt denumiri comerciale diferite, dar aceeasi substanta activa . Conteaza firma care le produce ? Ce ne recomandati ? Sa trecem si noi, pe alt tratament, adica cu Zoladex si Casodex ? Va multumesc mult !!
102 RaulDuke
102 RaulDuke [7763c]
06-12-2012, 22:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta ca nu exista nicio diferenta dovedita intre cele doua; sunt practic identice. despre casodex si calumid, intr-adevar, sunt aceeasi substanta, deci nicio diferenta, nici macar chimica, nu mai vorbesc de eficienta. intrebarea asta imi suna totusi ca si cum vine sa reflecte o nesiguranta a voastra foarte mare in medicul care va conduce tratamentul. cum poti sa te gandesti ca medicul tau iti recomanda un tratament INFERIOR, cand exista unul mai bun la fel de gratis ca si cel pe care il faceti deja ? asta trebuie sa-mi explici putin, pentru ca nu inteleg. doar din cauza ca ai vazut un alt pacient care se intampla sa fie medic ?
103 alyat68
103 alyat68 [41c]
07-12-2012, 12:23

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Buna ziua, Ati inteles exact ceea ce eu nu am vrut sa exprim in cuvinte si nici nu vreau sa acuz pe nimeni. Sunt doar precauta pentru ca sunt nesigura. Vreau, pe cat posibil, sa nu-mi mai reprosez niciodata, ca nu am mers si pe o a 2-a opinie.
Sunt nesigura de tot ceea ce se intampla, si asta vine din faptul ca din 6 in 6 luni, de 3 ani, cu echo, analize facute regulat la IAsi (psa3, 4) si consult specific, tatalui meu i s-a spus ca e OK, nu are cancer ci adenom prostata si a fost tratat cu AVODART pana ce cancerul a invadat tot scheletul si PSA a ajuns la 400. Toata lumea mi-a spus, dupa acest necaz, ca ar fi trebuit si o a 2-a opinie si de aceea acum, sunt cu ochii in `paispe`.
Mi s-a parut ciudat ca unui pacient, medic care era cunoscut de personalul de acolo, cu acelasi diagnostic ( am conversat mult cu sotia lui, tot medic din Cluj) i s-a administrat altceva decat tatalui meu (un pacient oarecare, de 70 ani, venit dintr-un colt de Moldova, de la 500 de km ). DAca gresesc, va rog sa ma iertati, suntem prea umiliti de soarta si gasesc in sfaturile dumneavoasta un adevarat alin. VA multumesc.
104 RaulDuke
104 RaulDuke [7763c]
07-12-2012, 17:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere. ca lectie importanta insa, ce trebuie facut odata confruntat cu riscul real al existentei unui cancer, toata lumea trebuie sa inteleaga (cel putin pentru umila noastra tarisoara): CONSULTATI UN ONCOLOG !!! nu va incredeti in opinia unui singur om care NU este oncolog, si in niciun caz in opinia unui singur chirurg!
105 Militaru ivona
105 Militaru ivona [1c]
04-01-2013, 11:34

Membru din 04-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua ! A si vrea si eu mai multe detalii despre capsula cu histrelina ! Unde se face, in ce oras, ce medici !?
106 RaulDuke
106 RaulDuke [7763c]
06-01-2013, 17:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cel mai importat lucru de stiut e ca face vreo 5000 RON (sau 50 de milioane de lei vechi) si ca trebuie sa=i dai pe toti din buzunarul tau, iar vreun avantaj net fata de o injectie la 3 luni cu, sa zicem, zoladex sau dipherelin... nu are.
107 Jo.C.Anne
107 Jo.C.Anne [2c]
10-01-2013, 21:21

Membru din 10-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara,

Am rugamintea de a ma ajuta in a descifra concluziile unui buletin anatomo patologic, realizat pe o tumora de prostata.

"Descriere macroscopica : Multiple fragmente tisulare cu dimensiuni 0.3 - 1.5 cm ce masoara per ansamblu 7.5 - 5 - 1.5 cm si cantaresc 36 g,. cenusiu galbui rozate, elastice.

Descriere microscopica : S-au examinat multiple fragmente tisulare de tesut prostatic cu caracter histopatologic de adenoleiomiom cu multiple focare de hiperplazie nodulara cu atipii, inflamatie granulomatoasa cu prezenta de celule gigante cu specificitate discutabila.

Se recomanda examen serologic pentru excluderea unei inflamatii specifice TBC."

Mentionez ca persoana in cauza are varsta de 65 de ani si operatia de prostata a avut loc pe data de 22/11/2012.

As aprecia un raspuns cat mai rapid si tin sa va multumesc pentru atentia acordata acestui mesaj.
108 RaulDuke
108 RaulDuke [7763c]
11-01-2013, 09:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

buletinul nu indica prezenta unui cancer de prostata. recomanda insa niste teste suplimentare, de sange, pentru ipoteza unei tuberculoze care poate avea inclusiv localizare in prostata.
109 Jo.C.Anne
109 Jo.C.Anne [2c]
11-01-2013, 14:21

Membru din 10-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc mult pentru raspunsul promt. Faptul ca buletinul nu indica un cancer de prostata ma linisteste intr-o oarecare masura, dar as dori sa va rog sa ma ajutati cu cateva detalii in ceea ce priveste TBC-ul prostatic.

Este o boala agresiva, invaziva si care este evolutia acestuia ?

In ce consta de obicei tratamentul, este acesta un tip de tratament agresiv si care este durata acestuia ? In urma tratamentului, TBC-ul prostatic dispare sau este doar ameliorat ?

Realizez ca trebuie sa o luam pas cu pas, dar doresc sa inteleg cat mai multe despre acest posibil diagnostic.

Va multumesc inca o data pentru atentia acordata mesajului meu.
110 RaulDuke
110 RaulDuke [7763c]
14-01-2013, 18:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate TBC-ul nu reprezinta subiectul acestei sectiuni a forumului si nici specialitatea mea, deci este putin probabil sa gasesti lamuriri aici. trebuie sa discuti cu medicul de familie ce ai de facut in continuare. mult succes !
111 alyat68
111 alyat68 [41c]
17-01-2013, 21:56

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Buna seara, domnule doctor !
MAi intai de toate, va doresc un nou an cu multa sanatate si impliniri atat in viata personala cat si profesionala.
Deja suntem la a 3-a injectie cu Denosumab (Xgeva), totul pare OK, vom vedea pe 25 februarie cand suntem programati, pentru a 3-a oara, la CluJ!
Va deranjez cu o intrebare: Ce este cu Vitamina B 17 care apare pe pagina aceasta, mai jos, sub mentiunea" Autor-Publicitate Romedic " ? Nu am avut prea mult timp sa lecturez toate informatiile, dar, pare uluitor! E pur si simplu publicitate(amageala?) sau e ceva, ceva real?
112 RaulDuke
112 RaulDuke [7763c]
17-01-2013, 23:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu stiu la ce mentiune te referi. "vitamina b 17" este doar una din multele sarlatanii propuse de escroci, in general. altfel este doar o substanta toxica fara niciun efect in cancer.
113 adela cozma
113 adela cozma [1c]
21-02-2013, 12:20

Membru din 21-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna ziua, tatalui meu in varsta de 73 de ani i s-a facut analiza psa care a iesit 1740. el se pange de dureri de picioare, picioare reci, lipsa de putere.mentionez ca maine avem programare la urolog da pana atunci daca s-ar putea sa imi spuneti cat de grav e si ce sa facem in continuare.Multumesc anticipat pentru raspuns.vreau sa mai spun ca este cardiac
114 RaulDuke
114 RaulDuke [7763c]
24-02-2013, 14:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pare un cancer de prostata foarte avansat, din ce descrii foarte foarte probabil ca exista metastaze osoase. este necesara o biopsie pentru a se confirma diagnosticul si niste analize care sa arate extensia completa a bolii + ce e cu durerile de spate si slabiciunea din picioare.
115 alyat68
115 alyat68 [41c]
26-02-2013, 08:53

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Buna ziua, domnule doctor. Ieri, pe 25.02.2013 am fost la a 3-a" vizita" la Cluj.Au trecut 6 luni de la depistarea cancerului cu PSA = 400 si meta osos !
Vestea buna : RMN prin comparatie cu august2012 si decembrie 2012este OK, organele interne fara modificari si metastazele la oase sunt evident mai putine si mai mici, prostata - fara invazie de niciun fel. Tata se simtea foarte bine, mai ales cand a vazut si rezultatul de la RMN. Se pare ca Xgeva(denosumab) isi face treaba.
Analizele de singe foaste bune. dar,
Vestea proasta : PSA = 57 !!, testosteron 0.119.
In 15 decembrie PSA era 2 si acum a crescut PSA la 57 ! Suntem alarmati. Doctorul oncolog a intereupt CAlumid-ul, dar a administrat injectia cu Dipherelin, a spus ca a devenit hormonorezistent si ca perspectiva e chimioterapia... adica sfarsitul... tata stie ce-l asteapta si este disperat ca noi toti... ce sa facem, unde sa mergem...va rog, ce e de facut, un sfat !.
116 RaulDuke
116 RaulDuke [7763c]
26-02-2013, 10:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai de ce sunteti disperati ? oncologul pare sa stie foarte bine ce are de facut iar lucrurile arata a fi sub control chiar in conditiile progresiei PSA. ce anume vreti sa mai faceti si unde sa mergeti ?
117 alyat68
117 alyat68 [41c]
26-02-2013, 12:48

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

1. Am inteles de la d-nul doctor ca perspectiva imediata (luna mai) e chimioterapia, deci, doream sa stiu daca nu sunt alte scheme de tratament pana la chimio . medicamente de linie 2, 3 care se administreaza atunci cand devine hormonorezistent. Stiam de abiraterone (nu stiu daca se am scris corect ) ca se poate administra si inainte de chimio..
Nu-mi vine sa cred ca se trece direct la chimio, fara alte alternative.
2. Domnule doctor, care sunt sansele cu chimioterapia, la 71 de ani, e bine sau nu sa o faca, prelungeste viata sau nu ? La spital am auzit barbatii vorbind ca prefera sa moara decat sa mai treaca inca o data prin chimio, cum pot sa-l ajut pe tata ? Cat de nocive, devastatoare sunt urmarile chimio, isi mai revine organismul ?
118 RaulDuke
118 RaulDuke [7763c]
26-02-2013, 20:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. mai sunt, iar indepartarea casodexului este fix una dintre aceste scheme (oricat de greu de inteles poate parea). altfel mai sunt alte medicamente mai mult sau mai putin disponibile in romania, dar din acest punct incolo, cu o eficienta cel putin indoielnica, iar zoladex va continua sa faca oricum. abiraterone este o optiune, dar din pacate in romania NU se ramburseaza inainte de chimioterapie, deci doar in cazul in care vreti si puteti sa vi-l cumparati, nu veti putea face.

2. in cazul in care se indica, chimioterapia este foarte foarte buna, nu trebuie sa va temeti de ea; principala ei problema este ca nici ea nu are rate de raspuns chiar perfecte, dar lucrurile sunt oricum foarte bune; se face un anume citostatic foarte disponibil in romania, numit DOCETAXEL, singur, care e relativ bine tolerat, nu da greata si varsaturi ca altele, mai face sa cada parul sau unghiile iar hemograma trebuie monitorizata saptamanal; inafara de asta, se asociaza si cu 2 pastilute mici de Prednison pe zi, dar e un tratament in general bine tolerat. si da, prelungeste supravietuirea.
119 alyat68
119 alyat68 [41c]
01-03-2013, 11:10

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Multumesc de raspunsuri.
1. Cat costa abiraterone si cum facem rost ?Prin farmacii, comanda, sau prin spital. Trebuie reteta ?
2. Daca nu-sunt atinse organele interne si prostata e la locul ei (fara invazii) se face totusi chimio, nu se asteapta o oarecare evolutie, intindere si la alte organe, sistem limfatic... ganglioni.. apoi chimio. sau e bine de la inceput actionat cu chimio, cand organele sunt OK ?
3. Credeti ca e nevoie sa vedeti rezultatele RMN-urile, analizelor... daca da, cum vi le pot transmite (atasa) ?
120 RaulDuke
120 RaulDuke [7763c]
01-03-2013, 17:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. cam pe la 3-4 mii de euro pe luna. nu cred ca aveti cum sa "faceti rost" din spital, caci nu prea sunt spitale cu acces la el, decat la IOB fundeni, dar se da numai dupa esecul dupa o singura linie de chimioterapie. ca sa vi-l cumparati singuri, daca aveti destui bani, cred ca va trebuie o reteta simpla, cu care sa va duceti la farmacie si sa vedeti daca gasiti vreuna dispusa sa il comande strict pentru voi.

2. boala este oricum metastatica, chiar daca doar in oase, si de asemenea pare a fi in progresie. daca deci se epuizeaza toate tratamentele hormonale disponibile si boala inca progreseaza (simptomatic, PSA, imagistic), trebuie schimbat tratamentul si deci ce urmeaza este chimioterapie.

3. nu cred ca am nevoie sa vad aceste lucruri, am inteles totul binisor din relatarea ta.
Răspunde la topic
189 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp