cancer de prostata

Secțiunea: Cancerul de prostata
189 comentarii 1 2 3 4 56 7 8 9 10 INAINTE ›
81 RaulDuke
81 RaulDuke [7763c]
28-06-2012, 00:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, care este intrebarea ?
82 stosescu
82 stosescu [4c]
28-06-2012, 18:26

Membru din 27-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

este grav??? nu stim nimic ce putem face unde sa mergem??? ce alimente are voie sa manance??? dak imi puteti explica cat de clar se poate diagnosticul va multumesc
83 RaulDuke
83 RaulDuke [7763c]
28-06-2012, 20:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

medicii ce informatii v-au dat ? ce i-ati intrebat?

din pacate notiunea de "grav" e una subiectiva si oricum relativa, fiind dependenta in primul rand de STADIUL bolii (codificat ca TNM, de la 1 la 4); mai simplu: are metastaze sau nu ? are niste investigatii mai amanuntite, cum ar fi examen CT de torace si abdomen, un RMN de pelvis ?

apoi este absolut esential de stiut CE TRATAMENTE a mai primit deja, pentru prostata ? tratament hormonal, de care si cat timp ? operatie ? ce fel de operatie si cand ? ce zice examenul histopatologic de DUPA OPERATIE ? puteti obtine toate aceste informatii ? numai in functie de ele va putem clarifica mai mult,
84 alyat68
84 alyat68 [41c]
16-09-2012, 22:21

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Va rog sa ma sprijiniti, indrumati, este o lovitura cumplita pentru noi, mai ales tatal meu, de 3 ani, consulta un urolog, mare profesor, sef de clinica, si i-a ratat diagnosticul !!! Adenom de prostata tratat cu AVODART, de fapt, in timp, s-a dovedit a fi cancer care a evadat din prostata dand metastaze osoase. Domnul Profesor a spus simplu - ` caz atipic, fara nicio manifestare`. Eu consider ca, de fapt, nici nu a citit prospectul de AVODART, acolo scrie ca trebuie biopsie, confirmat ca nu e cancer, apoi se administreaza, de aceea ani de zile (3 ani) PSA iesea intotdeauna bun intrucat sub medicament era un rezultat FALS ! DAR ACUM 3 saptamani A EXPlODAT VSH=100 si PSA 400
tatal meu, , 70 ani, 1.80m, 95 kg., sub tratament de 3 ani, profesor doctor diagnosticat de 3 saptamani : cancer prostata metastaze osose multiple, , biopsie scor7(4+3),
RMN+CT organe interne bune, fara infiltratii, test DEXA foarte bun coloana, sold ( osteoporoza nu are ), toate analize bune, ( calciu, magneziu, fier, fosfor, ficat, formula sangelui ) mai putin PSa=400, initial, acum 3 saptamani )
La cluj:Tratament Calumid 10 zile si a scazut PSA=195.Injectie diphereline pe 10.09.2012 si cotinua calumidul.
Tata are dureri mari la spate, i s-a spus sa ia Paracetamol, pana la 4 pe zi.Mi-e frica de faptul ca nu se va mai putea deplasa in curand...
Intrebari:
1. Tratamentul hormonal, de castrare chimica, de limitare a testosteronului, nu se da pe KG corp ? Aceeasi este doza si pentru un barbat de 60kg si pentru 100 Kg?
2.paracetamolul e suficient pentru durere, cu ce se poate interveni pentru limitare durere cancer osos + invazie tesut ? Nu i-a dat nimic pentru oase
3. Radioterapia tintita de la oncofort, grall -bucuresti e mai buna decat din spitale stat IOB, Cluj, in sensul ca nu distruge mai mult decat trebuie ? De ce dr. oncolog a spus ca inca nu e nevoie. daca este inceputa mai repede decat e cazul , este grav... adica se lasa pe utima faza... sau, care este logica cu tratamentul radio
4. Ce e cu `implantul cu hristelina`, noi am fost la Cluj, nu ni s-a spus decat de Calumid si Diphereline
5. Care e regimul alimentar ? ajuta Zeolitul sau medicina naturista. Stiu ca doctorii nici n-o baga in seama si chiar ii deranjeaza aceste intrebari ( sunt povesti sau escroci pe net si vand iluzii prostilor si disperatilor ), oricum, nu renunt la tratamentul oncologic, dar, chiar nu ajuta nimic?/ Vitamina C, Orzul verde, Ciupercile..??
85 RaulDuke
85 RaulDuke [7763c]
16-09-2012, 22:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

1. tratamentul hormonal NU se da pe kilogram corp sau suprafata corporala, etc. e aceeasi doza "pentru toti", ca sa zic asa.
2. daca e "suficient pentru durere" asta nu poate spune decat el. daca el este asimptomatic sau minim simptomatic cu 3-4 paracetamoale pe zi, nu are niciun rost sa te apuci sa-i faci, de exemplu, morfina injectabila. tratamentul pentru durere se escaladeaza de la cele mai simple medicamente in cele mai mici doze, treptat. despre "oase" asta e alta discutie. respectiv cand exista metastazele osoase e standard sa se faca si un tratament cu ceea ce se cheama BIFOSFONATI. adica zometa sau aredia sau bonefos, etc...
3. implantul cu histrelina are practic exact aceeasi eficienta ca si dipherelinul pe care il face acum, doar ca pentru el ar trebui sa platiti 5 000 RON din buzunarul vostru. nu e decontata de casa.
4. regimul alimentar si "produsele naturiste" nu au nicio eficienta aici. despre regim, defapt, ce s-ar recomanda este sa manance si sa fie activ de o asa maniera incat SA NU FIE OBEZ si nici macar supraponderal. in rest nu se recomanda nicio restrictie alimentara.
86 stevens
86 stevens [301c]
16-09-2012, 23:22

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Incercati si asta pe langa tratamentul hormonal :

http://www.youtube.com/watch?v=Yl8Y8I_TsjI
87 alyat68
87 alyat68 [41c]
18-09-2012, 14:36

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Va rog sa-mi spuneti daca in tara, pentru metastaze osose, se da Xgeva. Noua, recent, in urma unui consult medical oncologic, pentru cancer prostata+ metastaze osose ne-a fost recomandat Xgeva (Denosumab) , injectie la saptamani.Nu se gaseste. Cooncomitent Ca( 1000)+vit D3(800UI). Daca aveti mai multe informatii, va rog sa ma ajutati cu-n raspuns.Abia suntem la inceput cu CAlumid (50)+1injectie cu Diphereline
88 RaulDuke
88 RaulDuke [7763c]
18-09-2012, 21:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de dat "se da", dar din pacate nu prea cred ca se deconteaza si este foarte scumpa. o injectie cred ca trece binisor de 1000 de euro. alternativa raman bifosfonatii, gen Zometa, etc.
89 alyat68
89 alyat68 [41c]
19-09-2012, 16:21

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Va rog sa ma lamuriti, medicamentul Xgeva nu este decontat de CJASS, este scump, dar familia mea face orice efort daca este mai bun, mai eficient, mai oportun decat zometa sau alt bifosfonat.
De altfel nici nu se gaseste in farmacii, comanda speciala sau din strainatate(xgeva sau Prolia).
De ce la Cluj nu ni s-a spus nici de Zometa ( sau alt bifosfonat ) nici de aceasta varianta Xgeva , noi am implorat sa ni se spuna tot ce se stie in tratamentul standard cancer prostata si metastaze osoase.
Credeti ca mai trebuie asteptat 3 luni, si in functie de PSA, sa se vada cum reactioneaza organismul la Calumid de 50 mg si 1 injectie Diphereline?
Nu se agraveaza si mai tare metastazele la oase daca se tergiveseaza administrarea lui
Cand trebuie inceput Xgeva sau Zometa ( inteleg ca actioneaza la fel, numai ca unul se deconteaza de CJASS iar celalalt se plateste integral si este foarte scump si nu se gaseste in Romania ) ?
90 RaulDuke
90 RaulDuke [7763c]
19-09-2012, 22:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca are metastaze osoase, nu trebuie asteptat. iar tratamentul standard este cu ZOMETA si cu beneficiul cel mai mare, demonstrat, nu cu Xgeva. asta trebuie facut acum, daca nu exista contraindicatii. medicul care a recomandat Xgeva, altfel, trebuie intrebat de ce a facut-o si daca are ceva impotriva zometa.
91 alyat68
91 alyat68 [41c]
20-09-2012, 08:54

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Va multumesc pentru promptitudine si siguranta cu care ne indrumati /consiliati. Medicamentul Xgeva ne-a fost recomandat de profesorul dr. oncolog de la Viena(spital universitar) in timpul unei consultatii particulare in Bucuresti si ne-a spus ca oricand pot trece de pe Xgeva pe zometa si invers , dar ca el, ar alege Xgeva pentru ca ar aduce in plus beneficiu in ceea ce priveste durerea. Cum procedez cu zometa daca nu ne-a fost prescris / recomandat / nu avem reteta de la medicul curant de la Institutul oncologic Cluj? Cum se poate ca medicul de la Cluj, un nume in oncologie, sa nu fi prescris Zometa, cum sa-i spunem ?
92 RaulDuke
92 RaulDuke [7763c]
20-09-2012, 09:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

problema voastra este ca... "credeti in nume", ca sa zic asa. aceasta practica este de multe ori o iluzie si chiar o capcana in romania. astfel ajungeti sa risipiti mult timp stand pe la usi (caci oamenii respectivi sunt importanti rau), la fel si bani (caci desigur ca o consultatie cu Zielinksi costa, si inca mult) si puteti sa primiti si informatii si indicatii total nefezabile sau neaplicabile cel putin la noi in tara, cum este cea cu Xgeva. dupa parerea mea este chiar ceva urat de facut din partea respectivului medic, sa recomande lucruri despre care sa nu se mai preocupe daca sunt tangibile sau nu.

pentru ZOMETA trebuie sa va adresati medicului ONCOLOG. luati un bilet de trimitere de la medicul de familie, bilet pe care sa scrie "oncologie" si mergeti cu el la oncologul de teritoriu, policlinica, etc. intrebati tot medicul de familie unde il gasiti. oncologul de teritoriu este ca un fel de medic de familie al pacientilor cu cancer. este absolut sa fiti luati in evidenta la el, pana sa ajungeti la nu stiu ce profesor de nu stiu pe unde.
93 alyat68
93 alyat68 [41c]
25-10-2012, 16:19

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

am inceput Zometa,

analiza inainte de tratament cu Zometa - fosfataza alcalina - 280
dupa administrare 1 zzometa = fosfataza alcalina = 600
In rest analize bune ; ficat, rinichi( creatinina limita maxima) , colesterol hemoleucograma, calciu, magneziu (usor marit )

Suntem extrem de ingrijorati, de ce s-a dublat fosfataza, are legatura cu Zometa care a fost administrata 1 singura perfuzie ? Va rog, este cancerul asa de agresiv la oase, ce sa facem ?
Abia suntem la inceput de tratament pentru cancer=meta osos
LA 01.09.2012 am inceput casodex si diphereline (1 injectie administata) Este in plin tratament...
Trebuia sau nu Zometa inceputa ? Face mai rau decat daca nu o administram ?
94 RaulDuke
94 RaulDuke [7763c]
25-10-2012, 18:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca are metastaze osoase, desigur ca trebuia inceput tratamentul cu Zometa, care nu face niciun rau. exista anumite efecte adverse cunoscute ale lui, dar nu este vorba de nimic din ce descrieti pana acum. va recomand sa lasati interpretarea analizelor in seama medicilor care le cer, pentru ca numai lor le sunt de folos.

cel mai important in momentul de fata este cum evolueaza starea lui clinica (ce/cum se simte). odata cu inceperea tratamentului cu casodex si diphereline medicul va cere periodic si refacerea PSA-ului, iar raspunsul e asteptat in de ordinul catorva saptamani, 6 pana la 8 sau chiar mai mult.
95 alyat68
95 alyat68 [41c]
01-11-2012, 13:45

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Am repetat analiza fosfatazei alcaline si dupa administrarea celei de a 2-a Zometa.
Fosfataza a crescut iar, de la 600 la 1000 u/L ! (istoric: 280 inainte de Zometa, 600 dupa prima perfuzie, 1000 - dupa cea de-a 2-a perfuzie)
Am discutat cu oncologul de la spitalul judetean, nu a mai avut asemenea pacient si a spus ca este posibil sa nu raspunda la Zometa.
Valori crescute si la amilaza serica = 144 U/l ( fata de intervalul 15-100 UL)
Electroforeza, TGO si TGP in limite normale.
Totodata, dupa 60 zile administrare hormonala casodex+1 injectie Diphereline, PSA scade de la 200 la 9.55 ng/ml.
Oncologul spune ca raspunde bine la tratamentul hormonal dar nu-si explica la oase asemenea valori (poate exista o legatura intre injectia cu Zometa si cresterea fosfatazei, pacient atipic ?!)

Ce alternative sunt ? Cum poate scade valoarea fosfatazei ? Trecem pe Xgeva ? Renuntam la Zometa ? Din cazuistica cunoscuta ati avut asemenea situatii?
TAtal meu se simte binisor, ia 1 pastila de 150 Tramadol/zi si este activ.
96 RaulDuke
96 RaulDuke [7763c]
01-11-2012, 14:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, am avut asemenea cazuri. de ce va intereseaza atat de tare scaderea valorii unei analize medicale ?
97 alyat68
97 alyat68 [41c]
02-11-2012, 15:18

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Sincer, nu stiu ce sa raspund intrucat nu stiu exact ce inseamna nici cresterea si nici scaderea acestei analize. Marker ce monitorizeaza distrugerea osului / agresivitatea metastazelor ?
Stiu de la oncolog ca nu este bine cresterea acesteia in ritmul acesta, sub administrarea a 2 Zometa.(de la 280 la 1000). Medicul este contrariat pentru ca asemenea cresteri a fosfatazei alcaline le-a avut la pacienti numai dupa mai multe sedinte de Zometa, ( 10, 12..), deja organismul era obisnuit, si ne-a spus ca tata nu reactioneaza la Zometa, ba mai rau, ii distruge mai tare oasele ! (( la alti pacienti sub Zometa fosfataza a ramas constanta in timpul administrarii, sub nicio forma nu a crescut si nu s-a dublat dupa prima si a 2-a administrare !!! )). Scaderea acestei analize sau constanta acesteia in timp ar semnifica limitarea distrugerilor osoase datorata meta osos ?
Va rugam, spuneti-ne , ce sa facem, cum sa procedam ? Punem STOP Zometa?
Daca ati avut asemenea rezultate cu pacientii dvs. ce ati facut, unde sa mergem ?
98 RaulDuke
98 RaulDuke [7763c]
02-11-2012, 22:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

citez: "Scaderea acestei analize sau constanta acesteia in timp ar semnifica limitarea distrugerilor osoase datorata meta osos ?"

nu exista un marker predictiv pentru Zometa; utilizarea fosfatazei alcaline NU este standardizata pentru monitorizarea a nimic; odata ce diagnosticul a fost pus este clar ca beneficiaza de zometa, pentru intarzierea aparitiei asanumitelor "evenimente osoase" adica eventuale fracturi sau sporirea durerilor, etc; ca atare tratamentul cu zometa se va intrerupe doar in cazul in care apar aceste evenimente osoase (lucru care este SINGURUL care ar spune ca "tata nu reactioneaza la zometa", si nu altceva) SAU in conditiile in care apar niste efecte adverse directe la acest medicament, de pilda hipocalcemie severa si necorectabila sau reactii alergice sau ceea ce se cheama osteonecroza de mandibula.

concluzie: tratamentul cu Zometa nu se coreleaza cu fosfataza alcalina, in nici un fel. puteti deci sa uitati de ea, si asa procedez si eu, atata timp cat intreaga literatura de specialitate nu indica vreo altfel de abordare.

repet: in acest moment este cel mai important CUM SE SIMTE OMUL; zomenta in nici un caz nu are ca scop inducerea vreunei remisii, asta e treaba tratamentelor hormonale.
99 alyat68
99 alyat68 [41c]
15-11-2012, 15:57

Membru din 16-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 41

Buna ziua, va pun o intrebare in ton cu o cunoscuta si urmarita emisiune pe teme medicale din Romania
" Ce se intampla, doctore ?!
Deci, domnule doctor, va rog, spuneti-mi, ce se intampla?
Aseara am fost cu tata la echograf intrucat acuza de 10 zile dureri in partea dreapta, la cca 10 cm de buric. De altfel, este vioi, ia un singur Tramadol de 200 mg/zi., dimineata.
La echograf se vede o "formatiune echogena -hipoechogena situata pe topografia fosei iliace drepte, la 25 mm subtegumentar, in adiacenta unui lumen de tract digestiv "..., mai pe intelesul nostru ni s-a spus ca este un ganglion si se pare ca nu este tumora, si acea formatiune nu este vascularizata. Celelalte organe OK ! inclusiv prostata arata " foaarte bineee, incredibil pentru o astfel de afectiune".
Astazi, am fost la medicul oncolog de la judet si ne-a recomandat un RMN whole body la clinica unde am mai fost (Phoenix Cluj) pentru comparare cu vechile imagini
Pe 03.12.2012 am obtinut programarea la RMN si totodata, tot pe 03.12.2012, suntem programati la medicul oncolog de la Cluj care administreaza, injectia, a 2-a, cu diphereline (au trecut deja primele 3 luni!). Deci, domnule doctor, va rog, spuneti-ne, ce se intampla? Ce sa facem pentru a tine in frau aceasta nenorocire ? Poate fi o complicatie de la metastaze si se duce si-n ganglioni ?
Ce alte investigatii sunt necesare , ce terapii alternative sunt ? ( marit gramajul de calumid 50 mg, chimio, radiere sau ce altceva?)
100 RaulDuke
100 RaulDuke [7763c]
15-11-2012, 16:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

momentan nu este stabilita nicio legatura intre durerea localizata abdominal si ce se vede pe ecografie si boala canceroasa. de tinut in frau, asta e menirea tratamentului curent. monitorizarea se face si prin evolutia PSA-ului, dar mai ales prin evaluarea starii clinice. de iradiat... nu vad ce anume poate fi iradiat, chimioterapia nu se face pana cand nu se stabileste cu certitudine ca boala progreseaza dincolo de orice resursa de tratament hormonal.
Răspunde la topic
189 comentarii 1 2 3 4 56 7 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp