cancer de pancreas cu metastaze hepatice

Secțiunea: Cancerul de pancreas
84 comentarii 1 2 3 4 5
81 aliana53
81 aliana53 [1c]
15-11-2012, 12:54

Membru din 15-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna ziua,
mama mea de 59 ani a avut un episod dureros in abdomenul superior stanga ce pleca in spate, a facut o ecografie la care a iesit o formatiune nodulara hipoecogena neregulata intre splina si rinichi stang.
I s-a recomandat sa faca un CT la care s-a vazut - Pancreas cu dimensiuni marite cefalic, diam max cr-cd 5, 5 cm si ap 2, 2 cm, corporeal ap 3, 1 cm, cefalic 2, 95cm cu aparente cuduri corporeo cefalic neomogen nativ, post contrast omogen cu multiple vase care emerg din artera splenica fara aspect patologic. canal Wirsung vizibil cefalic si corporeal. colecist fara calculi. coledoc intrapancreatic diam max 1cm.. fara dilatatii cai biliare. ficat dimensiuni si structura normale. Modificari parietale gastrice, pliuri ingrosate grosime max 1, 9 cm. Splina, rinichi normali, fara adenopatii.
Concluzii- pancreas cu modificari morfologice si dimensionale - de urmarit pancreatita cronica. Wirsung vizibil. Modificari parietale gastrice.
La colangio RMN - ficat cu hipertrofie de lob drept fara leziuni focale. Pancreas cu dimensiuni si structura normala, Wirsung vizibil.
Ax splenoportal la limita superioara, VP=14mm. fara adenopatii.
Concluzii- fara modificari de pancreatita, hipertrofie de lob drept hepatic.

Ag carcinoembrionar (CEA)- 2.41 Val N: 5.0 ng/ml
CA 19-9 2 U/ml 37 U/ml
fosfataza alcalina 80, 7 U/l
GGT 17U/l
Bilirubina totala 0, 89 mg/dl


Intrebarea mea este daca mai au rost alte investigatii pentru pancreas si daca da ce si unde ar fi indicat sa le facem? Multumesc.


Mama acuza si acum o jena si dureri ce pleaca in spate dupa mancare iar in ultimul timp a slabit foarte mult in greutate.
Am citit ca un neoplasm de pancreas este foarte greu de diagnosticat in stadiile incipiente si diagnosticul diferential este foarte greu de facut cu pancreatita cronica mai ales ca nu exista o cauza si nici alte episoade de pancreatita acuta in antecedente
82 RaulDuke
82 RaulDuke [7763c]
15-11-2012, 15:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu prea cred ca se justifica sa mai faceti nimic in momentul de fata, de teama unui ipotetic cancer, care oricum nu este vizibil pe nimic din ce s-a facut pana acum si care, daca, tot ipotetic, "va fi sa apara", nu poate fi vazut inainte.

medicul ce recomandari v-a dat ? si ce intrebari i-ati pus ?
83 mihaelaandreea
83 mihaelaandreea [29c]
04-05-2014, 10:27

Membru din 04-05-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 29

Anna7 sau Tinac07, daca mai sunteti active si va mai uitati pe forum va rog sa imi spunei cum a fost evoluita parintilor vostrii dupa citostatice?Si tatal meu este in aceeasi situatie cancer de pancreas cu metastaze in ficat si stomac, vineri sapt aceasta ne ducem la prima tura de citostattice gemzar...Multumesc!
84 RaulDuke
84 RaulDuke [7763c]
04-05-2014, 10:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa te linistesti pentru ca lumea tolereaza foarte diferit citostaticele. pentru multi nu exista niciun fel de probleme, sau nu sunt sesizabile. apoi gemzar este tolerat relativ bine, fara probleme majore nici de greata nici de caderea parului cine stie ce. trebuiesc monitorizate analizele (celulele din sange) saptamanal.
Răspunde la topic
84 comentarii 1 2 3 4 5
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp