cancer de pancreas cu metastaze hepatice

Secțiunea: Cancerul de pancreas
84 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
21 eugne
21 eugne [8c]
13-05-2011, 20:03

Membru din 28-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

DIAGNOSTIC PRINCIPAL: HCC multicentric grefat pe ciroza hepatica etiologie toxic-nutritionala, decompensata
DIAGNOASTICE SECUNDARE: Tromboze tumorale extinse VP si VCI/Suspiciune diseminari secundare pulmonare/Hta controlata/DZII in tratament cu ADO
CONCLUZII RMN: tumori lob drept hepatic;tromboza tumorala de porta dreapta si ramuri portale intrahepatice drepte extinsa in segmentul hilar inalt al venei porte.;tromboza tumorala de vena hepatica dreapta si partiala de vena hepatica medie cu extensie la nivelul VCI transdiafragmativ pana la nivel de AD.;tomboza cruorica de porta stanga;hipertensiune portala;mica ascita;adenopatii tumorale retro si precave extinse in hilul hepatic.
Riscul maxim pe care il comporta acum: TROMOEMBOLISM PULMONAR.
22 radicus
22 radicus [411c]
13-05-2011, 23:03

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Foarte avansat. Ceva rau se poate intampla oricand din cauza trombilor. Norocul a facut ca pana acum sa nu faca trombembolism pulmonar. Pana acum...
Adenopatii de 8 cm? Asta e enorm. In situatia aceasta nu stiu ce solutii salvatoare ar mai fi. Biopsie i-au facut? De fapt nici nu mai conteaza, se presupune ca e carcinom hepatocelular. Orice forma de cancer e deja este foarte avansat. V-au propus ceva tratament?
23 RaulDuke
23 RaulDuke [7763c]
14-05-2011, 00:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la cum e prezentata situatia imi pare rau sa va comunic ca lucrurile arata total nefavorabil. nu stiu la ce va referiti cand intrebati despre "sanse". sanse pentru ce ? in nici un caz pentru vindecare.
tratamentul citostatic de orice tip iese din discutie. iradierea, la fel, este foarte putin probabil sa faca ceva util.
cu privire la nexavar, are cel putin 3 elemente care il scot din discutie si pentru asta: varsta totusi inaintata, riscul de sangerare dat de hipertensiunea prortala + insuficienta hepatica si insuficienta hepatica in sine (drept contraindicatie relativa; nexavar nu a fost testat pe oameni cu insuficienta hepatica avansata). deci nu numai ca nu ati primi niciodata aprobare pentru nexavar de la casa nationala de asigurari de sanatate, dar in starea lui este foarte probabil ca acest medicament sa-i faca mai mult rau decat sa-l ajute.
totusi chiar si in aceste momente (pot spune chiar MAI ALES) tatal tau trebuie ingrijit medical. lucrul care il va ajuta cel mai mult este internarea sau macar luarea in evidenta intr-un centru de ingrijire paliativa, specializat in tratamentul si managementul simptomelor bolnavilor terminali. prognosticul sau vital arata (la ce imagine imi fac aici, pe internet, e posibil sa gresesc totusi) de ordinul saptamanilor/lunilor. acest timp trebuie petrecut cat mai lipsit de simptome posibil, si pentru asta trebuie luat in evidenta intr-un spital de genul Hospice din Brasov sau Bucuresti sau Sf. Luca tot din Bucuresti sau ce alta institutie similara va poate recomanda oncologul.
imi pare rau pentru vestile negative, dar sper sa fie de folos. fie ca el va fi ingrijit in spital prin internare de lunga durata, fie ca va fi evaluat prin ambulator, fie ca va fi tratat acasa, trebuie ingrijit de catre medici care au experienta in tratamentul PALIATIV.
mult succes si curaj!
24 eugne
24 eugne [8c]
14-05-2011, 22:20

Membru din 28-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna seara!
Doreste sa ramana acasa pe patul lui..nu doreste internare in clinici de specialitate...va vizita im ambulatoriu doar oncologul teritorial.
Va mai deranjez cu o intrebare: am scris la mai multe clinici din afara: Anadolu(Turcia), Goshen(SUA), in Germania, Franta, The london Clinic-Marea Britanie.si astept raspunsuri
Cei de la Anadolu Turcia-m-au sunat si mi-au comunicat ca s-ar putea sa fie o sansa...dar mai sigur pe luni imi vor spune..
Intrebarea mea catre dvs. ar fi: peste granita tarii ar fi o sansa, in ideea ca macar sa ii mai prelungesc viata cu cca 5-10 ani?
Sincer, din toata inima, astept raspunsul dvs.(nu in Ro, ci peste granita...) din experienta pe care o aveti..
Va multumesc frumos!
Va doresc o seara placuta in continuare si un weekend pe masura!
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
14-05-2011, 23:09

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din experienta pe care o am, dar nu numai din aia, mai degraba din TOATA LITERATURA DE SPECIALITATE pe care o am la dispozitie, sansele lui sunt fix acelea pe care ti le-am prezentat, nu conteaza unde in universul cunoscut, nu doar in romania.
cat despre anadolu sau mai stiu io ce clinici, daca ai bani de aruncat sa stii ca oamenii te primesc oriunde cu bratele deschise si chiar te tin acolo fie pana cand nu mai au ce face fie pana cand ti s-au terminat banii. dar pe calea asta sa stii ca urmeaza sa arunci un munte de bani, fara a-i putea prelungi viata tatalui tau. despre 5 sau 10 ani nici nu poate fi vorba, nici macar cu transplant, ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu cred ca beneficiaza de asa ceva (e contraindicata o procedura atat de complicata).
in schimb poti sa-ti directionezi tot efortul material spre a-i face timpul ramas cat mai placut, confortabil si demn si in a intelege si eventual accepta tu insuti ce se intampla si mai ales ce se va intampla.
imi pare rau in continuare pentru vestile pe care ti le dau, dar cu cat accepti mai repede cu atat iti va fi mai usor. el cu atat mai mult sa stii ca accepta ce i se intampla, asta din proprie experienta iti zic!
mijloacele medicale din ziua de azi nu pot face mai mult.
mult noroc!
26 radicus
26 radicus [411c]
15-05-2011, 16:55

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Cei din Turcia cand au spus ca mai exista o sansa, cu siguranta, nu s-au referit la prelungirea vietii cu ani de zile. In situatia asta, stadiu foarte avansat, prelungirea se calculeaza in saptamani si luni. Daca se obtine o prelungire cu 2-3 luni a vietii fata de bolnavi in acelasi stadiu si tratati diferit (standard sau fara tratament) atunci se poate considera o performanta foarte mare care poate fi relatata in articole de specialitate.
27 eugne
27 eugne [8c]
16-05-2011, 10:56

Membru din 28-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Va multumesc din suflet pt incurajarisipt raspunsul sincer.
Ideea e ca nu am bani, dar as fi fost in stare sa vand si casa numai in ideea de a mai face ceva pt tatal meu in afara tarii, a fost un om care s-a chinuit in viata, am mai avut o sora care in 2000 a murit in bratele lui in urma unui accident..a varsat sange pe el...si de atunci a inceput sa aiba tensiune, in 2003 diabet zaharat tip 2 conbtrolate.si 2011 diagnosticul actual...
Ideea era ca as fi vrut sa fac ceva pt el...dar se pare ca incerc sa reconstruiesc un geam spart in mii de bucati.adica imposibilul...
O ultima intrebare, la care va solicit un raspuns: desi nu este recunoscuta de alopatie, BIOENERGIA ar mai putea face ceva pt el?Dar Homeopatia?
Dpdv al meu cred ca homeopatie e in zadar...dar totusi sa mai am o intrebare in BIOENERGIE?(cu cristale...)
Ideea e ca nu prea mai am nici bani, tot ce am cheltuit cu el sau voi mai cheltui...m-am imprumutat...
Va multumnesc inca o data si astept sfatul dvs.
Va doresc oz i placuta in continurae;o saptamana excelenta!
28 RaulDuke
28 RaulDuke [7763c]
16-05-2011, 17:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Incearca sa-l iei in evidenta pentru o eventuala internare intr-un centru de ingrijire paliativa. la asta are dreptul gratuit in cadrul programului national de sanatate. orice investitii enorme si imprumuturi vei face, ele nu justifica efortul, pentru ca poti rezolva foarte comod si ieftin aici in tara cu un astfel de centru de ingrijire paliativa, cum e hospice casa sperantei din brasov sau sp. sf. luca din bucuresti sau tot in bucuresti o alta filiala a hospice-ului din brasov.
toate eforturile trebuiesc directionate spre ameliorarea suferintelor lui si atat. in rest nu se justifica transporturi cu avionul sau pe distante mari, nu se justifica investitii materiale enorme din partea familie.
despre homeopatie si bioenergie, iti spun sincer ca ele nu au dovedit niciodata nici un fel de efect. dupa parerea mea poti sa le inerci daca nu presupun sa dai nici un singur leu, caci nu valoreaza nici macar un leu. daca ti se cer bani pentru astea, ii dai de geaba.
mult noroc si celeritate !
29 Andrei Constantinescu
20-03-2012, 16:22

Membru din 20-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Hello!

Despre amaladiile hepatice si metode de tratamente sau diverse informatii cu privire la asemenea boli am auzit ca se va discuta la o conferinta, HepatoPAC care va avea loc in Cluj Napoca luna aceasta. Este organizata de Asociaţia Pacienţilor cu Afecţiuni Hepatice din Romania, filiala Cluj la Vila Diakonia din localitate. Eu am aflat mai multe informatii de la numerele de telefon: 021-317.09.43 / 0725.221.018

Mersi!
30 RaulDuke
30 RaulDuke [7763c]
20-03-2012, 23:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mda, din pacate conferinta respectiva se adreseaza mai mult problemei hepatitei virale si cronice si mai putin temei cancerului, chiar si cu afectare hepatica directa... este de o importanta relativ redusa pentru utilizatorii acestei sectiuni a forumului. in orice caz, informatia nu strica niciodata!
31 paulsb
31 paulsb [4c]
25-03-2012, 23:26

Membru din 25-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna seara! Tatal meu este diagnosticat cu cancer de pancreas cu metastaze hepatice!O interventie chirurgicala este imposibila din cauza localizari tumorii si metastazelor hepatice care sunt pe 60% din ficat!Tratamentul cu chimioterapie nu s-a inceput inca din cauza bilirubinei care nu este la valorile normale, este foarte mare.Facem tratament pentru scadere dar este cam fara efect...scade f putin dupa care este din nou o mica crestere.Miercuri mai facem un rand de analize pentru a vedea din nou valorile.Intrebarea mea este urmatoarea:In cazul in care valorile bilirubinei scad la normal sa mai incepem chimioterapia?Sincer ne este cam frica sa nu-l doboare de tot.Mentionez ca incercam pe cale naturala sa prelugim viata cat se poate!Va multumesc
32 RaulDuke
32 RaulDuke [7763c]
26-03-2012, 00:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu exista nici o cale naturalal de a scadea bilirubina. singurul lucru care poate fi luat in discutie este o interventie fie chirurgicala fie de radiologie interventionala care, daca poate, sa puna un STENT in caile biliare spre a permite drenarea bilei dinspre ficat catre intestin, prin zona care e comprimata de pancreasul tumoral. o alternativa (dificila totusi) ar fi iradierea (radioterapia) pe zona cu compresia.

daca astfel e reuseste scaderea bilirubinei la valori aproape de normal, parerea mea ca oncolog este ca merge incercata cel putin o schema de chimioterapie usoara, cu toleranta destul de buna, dar care sa aiba sanse sa-i mai prelungeasca viata si progresia simptomelor inca un timp. ma tem ca sanse de vindecare nu exista iar prognosticul vital din momentul diagnosticului se masoara in saptamani/luni.
33 paulsb
33 paulsb [4c]
26-03-2012, 07:34

Membru din 25-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Am inteles...Va multumesc.Acel stent nu se poate pune!
34 paulsb
34 paulsb [4c]
26-03-2012, 10:46

Membru din 25-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Pentru bilirubina facem tratament cu medicamente.ma referean la boala pe cale naturista!Cam ce sanse dati?Este tot mai slabit pe zi ce trece.Exista vreo sansa de prelungire a vietii?Va multumesc
35 RaulDuke
35 RaulDuke [7763c]
26-03-2012, 10:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu. nu din punct de vedere medical. tot ce se poate spera este un control mai bun al simptomelor, astfel incat suferinta sa fie cat mai mica.
36 paulsb
36 paulsb [4c]
26-03-2012, 10:58

Membru din 25-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Si cam ce pronostic de viata dati?Mentionez ca boala a fost descoperita in data de 17.02.2012 in gradul 4!Va multumesc, un numar de telefon mi-ar fi de folos daca puteti.
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
26-03-2012, 23:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dupa parerea mea simpla, cum am spus si mai sus, prognosticul vital se masoara in saptamani poate luni. nu se poate spune nici la fata locului cu exactitate, caci nimeni nu stie viitorul, si cu atat mai putin pot spune eu asta doar din fata unui calculator, necunoscand cazul in detaliu. medicii lui ar trebui sa va lamureasca mai bine in directia asta si, oricum, marja este foarte mare.
38 lupu anca
38 lupu anca [3c]
28-05-2012, 19:08

Membru din 28-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

buna ziua..sunt o fiica disperata ce nu ar vrea sa-si piarda mama in virsta de 52 de ani diagnosticata principal cu tumora maligna coada pancreasului, cu tumoara maligna secundara a ficatului, ganglioni limfatici mariti localizati, ascita, tromboza venei porte, malnutritie porteino energetica moderata dar si carcinomatoza peritoniala inclusiv utero ovariana!.deja ma ingrozesc knd vad atatea diagnostice...!!medicul ia dat doar 2-3 sapt de trait avand in vedere k de 2 sapt a stat in spital si o luna acasa facandusi banalele analize!!!boala asta ne-a dat peste cap pe toti din familie...Eu in septembrie am nunta(am facut pregatirile inclusiv invitatiile unde este trecuta si ea:((((...)de maine incepe tratamentul cu morfina..sunt diperata...vreau sa-i ma prelungesc viata sa ma vada si ea mireasa chiar dak e si intrun scaun cu rotile.. AJUTATI-MA! vaaaa rog...va implor...!!!cu un remediu naturist..ceva sa o mai tina in viata...!!!va rog mult de tot..k nu stiu incotro sa o apuc credeti-ma...de cand e in spital ma tot rog sa o tina in viata...!!!!!!
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
28-05-2012, 19:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

remediu naturist care sa aiba cea mai mica sansa de a o tine in viata, cu siguranta ca nu exista! ce se poate discuta despre starea ei trebuie sa se bazeze pe niste informatii suplimentare despre starea si diagnosticul ei, daca se poate. respectiv trebuie sa ne furnizezi un istoric, rezultatul unor investigatii pe care le-a facut mama ta recent, de tipul CT sau RMN, biopsie, interventii chirurgicale, ce tratamente a urmat, daca le ai... asa o sa iti putem raspunde si noi mai bine. altfel: confruntati cu diagnosticul de cancer, ati discutat cumva cu un oncolog ? ce v-au spus medicii ultima oara si care e starea ei clinica momentana ?
40 lupu anca
40 lupu anca [3c]
28-05-2012, 19:35

Membru din 28-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 3

un mail imi pute-ti da k sa va pot trimite toate analizele? azi am aduso acasa.tot azi mi-a zis oncologul k nu mai are sanse, k in corp are puhoi de tumori, k nici operabil si nici prin chimioterapie nu se poate!!! acum are dureri puterince in abdomen nu poate sa doarma...nu poate nici sa manance.!!1nu-mi vine sa cred k intr-o luna jumate.aproape 2.mama mea e in halul asta!!sunt socata!!nici nu stiu cum sa ma rog..sa-i aline durerea sau sa o mai tina in viata!!!
Răspunde la topic
84 comentarii 1 23 4 5 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp